شکل HPV در مردان و زنان

شکل HPV در مردان و زنان

HPV باعث ایجاد زگیل های برجسته یا صاف و با سطحی نرم یا خشن می شود؛ شکل HPV در زنان و مردان – آزمایش ها – نحوه تشخیص و درمان آن را بخوانید.

 

گاهی اوقات ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) می تواند باعث برجستگی یا زگیل روی پوست شود. ممکن است این برجستگی ها صاف یا برآمده بوده و از نظر اندازه متفاوت باشند. با این حال همه مبتلایان به HPV علائمی نخواهند داشت.

HPV نام گروهی از ویروس ها است. حدود 40 نوع از 200 نوع HPV می توانند منجر به عفونت دستگاه تناسلی، مقعد، دهان یا گلو شود. بعضی از انواع آن نیز می توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند.

هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد. با این حال روش های درمانی برای بیماری هایی که HPV باعث به وجود آمدن آنها می شوند، وجود دارد.

در بیشتر موارد عفونت خود به خود از بین می رود.

در این مقاله به بررسی شکل ظاهری HPV در زنان و مردان و همچنین نحوه تشخیص، درمان و پیشگیری از آن می پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV چیست؟ (کلیک)

 

HPV چیست؟

HPV گروهی از ویروس ها است که بسیاری از آنها عفونت مقاربتی (STI) نیستند. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، HPV شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) در آمریکا است.

بعضی از انواع HPV منجر به زگیل تناسلی می شوند. با این حال بسیاری از افراد مبتلا به HPV هیچ علائمی ندارند. انواع پرخطر HPV که می توانند منجر به سرطان شوند، اغلب علائم قابل مشاهده ای ندارند.

افراد از طریق تماس پوست با پوست در حین رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی با افراد مبتلا به ویروس دچار HPV می شوند.

 

همچنین بخوانید:

عفونت های مقاربتی (کلیک)

 

HPV به چه شکل است؟

بیشتر افراد مبتلا به HPV علائمی را تجربه نمی کنند. با این حال بعضی از انواع HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی یا برجستگی بر روی پوست می شوند. آنها می توانند در دستگاه تناسلی، مقعد، زبان، دهان، لب ها یا اطراف آنها ایجاد شوند. گاهی اوقات HPV باعث ایجاد زگیل در نواحی دیگر پوست مانند دست و پاها می شود.

ممکن است افراد مبتلا به این نوع HPV به یک زگیل یا خوشه ای از آنها مبتلا شوند. شکل HPV  و زگیل ها می توانند بصورت صاف یا برجسته باشند. رنگ آنها نیز می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • صورتی
 • سفید
 • قهوه ای تیره
 • خاکستری
 • هم رنگ پوست اطراف

رنگ زگیل تناسلی می تواند به رنگ پوست افراد وابسته باشد. برای نمونه افراد با پوست تیره دچار زگیل هایی تیره تر از پوست خود می شوند. گاهی اوقات زگیل ها ریز بوده و به سختی قابل مشاهده خواهند بود.

اگرچه معمولا زگیل های تناسلی بدون درد هستند اما بعضی از افراد دچار خارش، خونریزی یا سوزش می شوند.

دچار نشدن افراد به زگیل به معنی مبتلا نبودن به HPV نیست.

 

شکل HPV در مردان چگونه است؟

زگیل های HPV در مردان معمولا در تنه آلت تناسلی ایجاد می شوند. شکل HPV  و زگیل ها در مردان می تواند برجسته یا صاف و با سطحی نرم یا خشن به نظر برسند. ممکن است برجستگی ها شبیه به ساقه یا شبیه به گل کلم باشند.

گاهی اوقات موهای ناحیه شرمگاهی یا ختنه گاه مردان می توانند زگیل ها را پنهان کنند و دیدن آنها مشکل شود. همچنین اندازه و تعداد زگیل ها می توانند متفاوت باشند. این برجستگی ها می توانند در نواحی زیر ظاهر شوند:

 • آلت تناسلی مردان
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران

 

شکل HPV در زنان چگونه است؟

زگیل ها در زنان اغلب در نواحی مرطوب مانند دهانه واژن ایجاد می شوند. شکل HPV  و زگیل ها در زنان می توانند کوچک و صاف یا با برجستگی هایی کوچک ظاهر شوند.

این برجستگی ها می توانند در نواحی زیر ظاهر شوند:

 • لبه های کوچک واژن
 • ولو یا فرج
 • دهانه رحم
 • کشاله ران

تجربه خونریزی در زنان پس از مقاربت جنسی کمتر شایع است.

 

همچنین بخوانید:

HPV در زنان : علائم، تشخیص و درمان (کلیک)

 

آزمایش و تشخیص

افراد مبتلا به HPV در بسیاری از موارد از ابتلا به آن اطلاعی ندارند. زگیل ها می توانند بسیار کوچک یا حتی میکروسکوپی باشند.

با این حال افراد دارای دهانه رحم می توانند با آزمایش HPV که شبیه به غربالگری سرطان دهانه رحم یا آزمایش پاپ است، تشخیص دریافت کنند. همچنین ممکن است پزشکان همزمان با آزمایش پاپ یا به طور جداگانه آزمایش HPV را انجام دهند.

طی آزمایش HPV، یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی برای مشاهده دهانه رحم از اسپکولوم استفاده می کند. همچنین او با استفاده از یک برس به جمع آوری سلول های دهانه رحم پرداخته و از نظر HPV آزمایش می کند.

اداره فدرال دارو (FDA) هیچ نوع آزمایش HPV برای سایر نواحی بدن مانند دهان را تایید نکرده است.

علاوه بر این هیچ آزمایش معمول HPV برای مردان وجود ندارد زیرا سرطان های مربوط به HPV در مردان غیرمعمول است. با این حال پزشکان می توانند تست پاپ مقعدی را برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان مقعد مرتبط به HPV هستند، توصیه کنند.

طبق اعلام CDC، این شامل افرادی است که رابطه جنسی مقعدی داشته و سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

 

درمان

اگرچه هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد اما روش های درمانی موجود هستند که به زگیل های دستگاه تناسلی کمک کرده تا عفونت از بین برود. این موارد عبارتند از:

 • داروهایی مانند پودوفیلین (Podophyllin) یا ایمیکویمود (Imiquimod)
 • سرما درمانی که شامل انجماد زگیل ها با نیتروژن مایع است.
 • برداشتن به وسیله جراحی که پزشک آن را با استفاده از بی حسی موضعی انجام می دهد.
 • سوزاندن (الکتروکوتر) که شامل از بین بردن آنها با جریان الکتریکی است.
 • لیزر درمانی که شامل از بین بردن برجستگی ها با نور است.

اگر فردی به HPV مبتلا بوده و بیشتر در معرض خطر سرطان باشد، انجام آزمایشات منظم مانند تست پاپ اسمیر برای تشخیص سلول های غیرطبیعی ضروری است.

 

همچنین بخوانید:

سن انجام تست پاپ سمیر (کلیک)

 

پیشگیری

اقدامات پیشگیرانه می توانند خطر ابتلا افراد به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) و همچنین احتمال انتقال آن به دیگران را کاهش دهد.

موارد زیر توسط Planned Parenthood توصیه می شوند:

 

دریافت واکسن HPV

تزریق واکسن یکی از موثرترین روش ها برای کاهش خطر ابتلا به HPV است. این واکسن می تواند از ابتلا به ویروس HPV که باعث بیشتر موارد زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم می شود، جلوگیری کند. این واکسن در آمریکا برای افراد 9 تا 45 ساله در دسترس است. این افراد شامل مردان و زنان هستند.

 

استفاده از کاندوم و سد دهانی

همیشه در حین رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی برای پیشگیری از HPV یا سایر عفونت های مقاربتی (STI) از کاندوم یا سد دهانی استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که سایر روش های جلوگیری از بارداری مانند دیافراگم یا قرص های جلوگیری از بارداری از ابتلا به بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کنند.

 

اجتناب از دوش واژینال

طبق اعلام اداره بهداشت زنان، استفاده از دوش واژینال می تواند بعضی از باکتری های مفید واژن را از بین ببرد و خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STI) را افزایش دهد.

از آنجایی که واژن خود را تمیز می کند، نیازی به دوش واژینال نیست. در عوض ولو (فرج) یا قسمت خارجی واژن را فقط با آب گرم بشویید.

 

شکل HPV در مردان و زنان | درمان - آزمایش - تشخیص و پیشگیری از بروز HPV

 

ترک سیگار

طبق اعلام آکادمی پوست آمریکا، افراد سیگاری در مقایسه با سایر افراد بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند.

 

همچنین بخوانید:

11 روش برای ترک سیگار (کلیک)

 

زمان مراجعه به پزشک

زمانی که افراد فکر می کنند که دچار زگیل تناسلی شده اند باید به پزشک یا پرستار بهداشت جنسی مراجعه کنند. شکل زگیل های ناشی از HPV در مردان و زنان می توانند شبیه به برجستگی های ناشی از بیماری های دیگر باشند. بنابراین تشخیص دقیق آنها دارای اهمیت است.

علاوه بر این اگرچه HPV معمولا به مرور زمان و خود به خود برطرف می شود اما آگاهی از عفونت همچنان مفید خواهد بود. این امر به پزشکان کمک می کند تا عوارض را کنترل کنند. همچنین به افراد آگاهی می دهد که باید اقدامات لازم برای پیشگیری از انتقال را انجام دهند.

 

همچنین بخوانید:

آیا HPV از بین می رود؟ (کلیک)

 

خلاصه

همیشه HPV علائم قابل مشاهده ای ایجاد نمی کند اما در بعضی از موارد می تواند منجر به بروز زگیل های تناسلی شود. اندازه، رنگ و شکل ظاهری HPV و زگیل ها در مردان و زنان می توانند متفاوت باشند. ممکن است آنها صاف، برجسته یا کوچک به نظر برسند. این زگیل ها تک بوده یا به صورت مجموعه ای از برجستگی ها بروز می کنند.

اگرچه HPV قابل درمان نیست اما درمان برای از بین بردن زگیل از جمله داروهای موضعی، فریز کردن و جراحی در دسترس هستند. افرادی که نگران HPV هستند می توانند با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x