درد مفاصل بعد از زایمان: علت و درمان

درد مفاصل بعد از زایمان

درد مفاصل پس از زایمان علت های مختلفی داشته و شامل درد زانو – لگن – انگشتان و آرتریت پس از زایمان است، درمان و پیشگیری از آن را بخوانید.

 

درد مفاصل پس از زایمان چیست و علت آن چیست؟

بارداری به روش های مختلفی بر بدن تاثیر می گذارد که ممکن است منجر به درد مفاصل پس از زایمان شود. بعنوان مثال، احتباس مایعات می تواند منجر به سندروم تونل کارپال شود که علت و باعث درد در مفاصل انگشتان پس از زایمان شده و حمل کودک می تواند زانوها را تحت فشار قرار دهد.

علت دقیق بروز درد مفاصل پس از زایمان می تواند مربوط به تغییرات هورمونی و التهاب مفاصل باشد. ممکن است علائم درد مفاصل پس از زایمان در دوران بارداری شروع شده و تا چند هفته یا چند ماه پس از زایمان ادامه داشته باشد.

این مقاله در مورد محل درد مفاصل پس از زایمان (انگشتان – زانو – لگن و …) ، علت های احتمالی و نحوه درمان بحث می کند.

 

همچنین بخوانید:

مکمل ها و ویتامین های دوران بارداری (کلیک)

 

نواحی مورد انتظار برای بروز درد مفاصل

ممکن است بعضی از افراد در دوران بارداری دچار درد مفاصل شوند که بدتر شده و تا پس از زایمان ادامه داشته باشد.

درد پس از زایمان می تواند در نتیجه تغییرات هورمونی و نیازهای جسمی بارداری و زایمان باشد.

برای نمونه، درد لگن در دوران بارداری شایع است و می تواند هفته ها یا ماه ها پس از بارداری و زایمان ادامه داشته باشد. در موارد نادر ممکن است این درد به یک بیماری مادام العمر تبدیل شود. سایر نواحی مفصلی که می توانند دردناک شوند، شامل انگشتان و زانوها هستند.

 

درد مفصل انگشتان پس از زایمان

درد مفصل انگشتان پس از زایمان می تواند دلایل زیادی از جمله نیازهای جسمی زایمان و احتباس مایعات داشته باشد.

 

نیازهای جسمی

نگه داشتن دست در موقعیت های خاص در طول مدت زایمان مانند گرفتن کنار تخت می تواند باعث آسیب به مفصل دست یا انگشتان شود.

پزشکان می توانند در موارد خفیف مراقبت در منزل را پیشنهاد کنند. این امر شامل استراحت انگشتان و استفاده از کمپرس یخ است. همچنین بانداژهای فشاری نیز کمک کننده هستند.

 

احتباس مایعات

بارداری می تواند باعث احتباس مایعات شود که خطر ابتلا به سندروم تونل کارپال را افزایش می دهد. این حالت زمانی رخ می دهد که عصب میانی دست فشرده شود.

زمانی که بدن بیش از حد معمول آب نگه دارد، مایعات در مچ دست تجمع کرده و به اعصاب دست فشار وارد می کند.

ممکن است سندروم تونل کارپال در دوران بارداری منجر به احساس گزگز و ضعف در دست ها شود که احتمالا تا پس از زایمان ادامه خواهد یافت. علامت دیگر ایجاد درد شدید در انگشتان است.

معمولا پزشکان سندروم تونل کارپال را با تجهیزات حمایتی دست و پیشنهاد یک دوره استراحت درمان می کنند. همچنین مصرف بعضی از داروها مانند داروهای ضد التهاب کمک کننده خواهد بود. در موارد شدیدتر به تزریق استروئید یا جراحی نیاز است.

 

 

همچنین بخوانید:

تمرینات دست برای سندروم تونل کارپال (کلیک)

 

درد مفاصل پس از زایمان : علت - درمان - پیشگیری | درد زانو - لگن - انگشتان پس از زایمان

درد لگن پس از زایمان

اصطلاح پزشکی برای شایع ترین نوع درد لگن در دوران بارداری، درد کمربند لگنی (PGP) است که مفاصل لگن را تحت تاثیر قرار می دهد. سایر مواردی که می توانند باعث درد این مفصل در هنگام زایمان شوند شامل سندروم پیریفورمیس و پرکاری تیروئید هستند.

 

PGP

محققان از علت دقیق PGP مطمئن نیستند اما معمولا این وضعیت در اثر بی ثباتی لگن در دوران بارداری است. همچنین هورمون های بارداری بر چگونگی تنظیم درد توسط افراد تاثیر می گذارند.

بنابراین این امر دلیل دردناک بودن PGP را توضیح می دهد. همچنین ممکن است PGP با ژنتیک مرتبط باشد.

علائم PGP عبارتند از:

 • درد عمیق در ناحیه شرمگاهی
 • دردی که با فعالیت کردن بدتر می شود.
 • انتشار درد از ناحیه پایین کمر
 • صدا دادن مفصل لگن در هنگام حرکت

پزشک برای درمان PGP می تواند فیزیوتراپی را به منظور تقویت عضلات لگن و کاهش درد توصیه کند. همچنین داروهای ضد درد نیز کمک کننده خواهند بود.

 

سندروم پیریفورمیس

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که ممکن است بعضی از افراد سندروم پیریفورمیس را پس از بارداری تجربه کنند. در این وضعیت عضله نزدیک لگن دچار اسپاسم شده و باعث درد در این ناحیه می شود.

این وضعیت می تواند عصب سیاتیک مجاور را تحت تاثیر قرار دهد. سندروم پیریفورمیس با علائم سیاتیک مانند درد کمر، لگن و پا ظاهر می شود.

ممکن است یک پزشک داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را برای کنترل درد پیشنهاد کند. همچنین فیزیوتراپی و ورزش پا نیز کمک کننده خواهند بود.

 

پرکاری تیروئید

بعضی از افراد در دوران بارداری دچار پرکاری تیروئید می شوند. پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید بیش از حد هورمون تولید کند.

بیماری گریوز می تواند یکی از دلایل اصلی پرکاری تیروئید باشد و در 1 تا 4 نفر از هر 1000 نفر در آمریکا رخ دهد. اگر فردی برای اولین بار در دوران بارداری دچار بیماری گریوز شود، علائم آن در هنگام زایمان بدتر خواهند شد.

پرکاری تیروئید در دوران بارداری و پس از زایمان باعث میوپاتی تیروتوکسیک می شود. این بیماری روی کمربند لگنی تاثیر گذاشته و باعث درد در این ناحیه می شود.

پزشکان داروهای ضد تیروئید را برای درمان پرکاری تیروئید یا میوپاتی تیروتوکسیک پیشنهاد می کنند. این داروها سطح هورمون تیروئید را کنترل کرده و علائم را کاهش می دهند.

 

همچنین بخوانید:

علائم پرکاری تیروئید در زنان و مردان (کلیک)

 

درد زانو پس از زایمان

ممکن است درد زانو در دوران پس از زایمان به این دلیل باشد که فرد در هنگام بارداری وزن بیشتری داشته است. با این حال درد مفاصل می تواند از علائم پرکاری تیروئید باشد. بنابراین اگر درد زانو پس از زایمان بهتر نشود باید به پزشک مراجعه کرد.

ممکن است افراد بخواهند تا پس از زایمان از داروهای ضد التهاب یا مسکن های بدون نسخه (OTC) استفاده کنند. در صورتی که فرد شیرده باشد باید با پزشک خود در مورد روش های بدون خطر تسکین درد صحبت کند.

 

آرتریت پس از زایمان

در موارد نادر بعضی از افراد پس از زایمان دچار روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) می شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به بافت سالم مفصل حمله کند.

روماتیسم مفصلی یک بیماری مادام العمر است. پزشکان از داروها برای کاهش التهاب و مدیریت علائم استفاده می کنند.

 

 

درمان خانگی و پیشگیری

افراد قادر هستند تا درد مفاصل خود را در خانه تسکین دهند. برای نمونه، یک فرد می تواند کمردرد را با استفاده از یک کمپرس گرم درمان کند.

یکی دیگر از مواردی که افراد می توانند روی آن تمرکز کنند، وضعیت بدن و راه رفتن است تا از نحوه فشار آوردن به ستون فقرات مطلع شوند. این نوع مدیریت می تواند شامل تمرینات کگل (Kegel) باشد.

*تمرینات کگل معمولاً به منظور تقویت و کنترل ارادی عضلات قسمت تحتانی لگن خاصره انجام می‌شود.

از آنجایی که بارداری و زایمان از نظر جسمی بسیار طاقت فرسا هستند، جلوگیری از درد مفاصل پس از زایمان همیشه امکان پذیر نیست.

با این حال بعضی از نکات کلی برای جلوگیری از درد مفاصل عبارتند از:

 • حفظ وزن متناسب
 • تحرک بدنی
 • تقویت عضلات
 • مصرف زیاد سبزیجات
 • کاهش مصرف کافئین
 • دریافت کافی ویتامین D و کلسیم
 • استفاده از کفش مناسب
 • تمرینات کششی و متعادل سازی مانند یوگا

همچنین بخوانید:

 اهمیت مصرف ویتامین D3 (کلیک)

 

زمان مراجعه به پزشک

بسیاری از بیماری ها باعث درد مفاصل پس از زایمان می شوند و بعضی از آنها جدی تر از موارد دیگر است.

افراد باید برای درد مفاصل پس از زایمان که مداوم بوده یا بدتر می شود، به پزشک مراجعه کنند. درد شدیدتر می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای نیازمند به درمان مانند سندرم تونل کارپال یا پرکاری تیروئید باشد.

 

خلاصه

نیازهای جسمی بارداری و زایمان می توانند منجر به بروز درد مفاصل پس از زایمان شوند. ممکن است افراد در مفاصل انگشت، لگن یا زانو احساس درد داشته باشند. این درد می تواند با علائم دیگری بروز کرده و زندگی روزمره را مختل کند.

ممکن است در بعضی از موارد درد به علت آرتریت یا سندرم تونل کارپال باشد. ورزش ملایم و رعایت یک رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش خطر بروز درد مفاصل پس از زایمان کمک کند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x