مقایسه سکییوکروماب و اوستکناماب

مقایسه سکییوکروماب و اوستکناماب

سکییوکروماب (Cosentyx) و اوستکناماب (Stelara) داروهای درمان پسوریازیس هستند؛ مقایسه و تفاوت این دو دارو را از لحاظ عوارض و دوز مصرف بخوانید.

 

مقدمه

داروی سکییوکروماب (نام تجاری Cosentyx) و اوستکناماب (نام تجاری Stelara) برای درمان پسوریازیس پلاکی و آرتریت پسوریازیس و همچنین بعضی از بیماری های التهابی خاص کاربرد دارند.

این داروها بیولوژیک هستند و با استفاده از سلول های زنده ساخته می شوند.

سکییوکروماب و اوستکناماب داروهایی با نام تجاری هستند.

در حال حاضر هیچ یک از این دو نمونه زیست همسان ندارند. (زیست همسان دارویی شبیه از نظر بیولوژیکی و با نام تجاری متفاوت است.)

این مقاله به بررسی مقایسه و تفاوت اساسی بین سکییوکروماب و اوستکناماب می پردازد. در صورت ابتلا به پسوریازیس پلاکی یا آرتریت پسوریازیس، این اطلاعات به شما و پزشک کمک می کند تا برای درمان و انتخاب بهترین دارو بین سکییوکروماب و اوستکناماب تصمیم گیری کنید.

 

همچنین بخوانید:

با انواع پسوریازیس آشنا شوید (کلیک)

 

مقایسه و تفاوت سکییوکروماب و اوستکناماب در مواد تشکیل دهنده

Cosentyx حاوی سکییوکروماب و Stelara حاوی اوستکناماب است.

هر دو دارو نوعی دارو به نام آنتی بادی مونوکلونال هستند. سکییوکروماب و اوستکناماب جهت درمان، قسمت های متفاوتی از سیستم ایمنی بدن را که با پسوریازیس پلاکی یا آرتریت پسوریازیس بیش از حد فعال درگیر است، مسدود می کند.

به این ترتیب سکییوکروماب و اوستکناماب به کنترل و درمان علائم پسوریازیس پلاکی یا آرتریت پسوریازیس کمک می کنند.

 

موارد استفاده از سکییوکروماب و اوستکناماب

سکییوکروماب و اوستکناماب برای درمان چندین بیماری توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تایید شده اند.

 • هر دو دارو برای درمان موارد زیر مجاز هستند:
  • پسوریازیس پلاکی متوسط تا شدید در بزرگسالانی که به نور درمانی یا سیستمیک تراپی (درمانی که در بدن کار می کند) نیاز دارند.
  • آرتریت پسوریازیس در بزرگسالان
 • سکییوکروماب برای درمان موارد زیر توسط FDA تایید شده است:
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان در بزرگسالان
 • اسپوندیلوآرتریت محوری غیر رادیوگرافی (التهاب در ستون فقرات یا لگن که در اشعه ایکس نشان داده نمی شود.) و در بزرگسالان با علائم التهاب در آزمایش خون یا MRI مشخص می شود.

 

همچنین بخوانید:

علائم و نشانه های اسپوندیلیت آنکیلوزان (کلیک)

 

 • اوستکناماب برای درمان موارد زیر توسط FDA تایید شده است:
  • پسوریازیس پلاکی متوسط تا شدید در کودکان بالای 6 سال که نور درمانی یا سیستمیک تراپی نیاز دارند.
  • بیماری کرون متوسط تا شدید در بزرگسالان
  • کولیت زخمی متوسط تا شدید در بزرگسالان

 

مقایسه سکییوکروماب و اوستکناماب در هزینه

هزینه سکییوکروماب و اوستکناماب به برنامه درمانی تجویز شده، بیمه و داروخانه وابسته است. تخمین قیمت این داروها را می توانید در GoodRx.com مشاهده کنید.

هر دو داروی Cosentyx و Stelara با نام تجاری هستند. در حال حاضر هیچ یک از آنها داروی زیست همسان ندارند. هزینه داروهای زیست همسان معمولا کمتر از داروهایی با نام تجاری است.

 

سوالات متداول

در ادامه بعضی از سوالات متداول در مورد سکییوکروماب و اوستکناماب ارائه شده است.

 

آیا مصرف سکییوکروماب و اوستکناماب باعث ریزش مو می شود؟

در مطالعات بالینی، ریزش مو از عوارض مصرف داروی سکییوکروماب و اوستکناماب نبود. با این حال ریزش مو می تواند یکی از علائم پسوریازیس پلاکی باشد که هر دو داروی سکییوکروماب و اوستکناماب برای درمان آن استفاده می شوند.

در صورتی که در حین مصرف سکییوکروماب و اوستکناماب دچار ریزش مو شده اید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها سایر موارد بهداشتی که باعث ریزش مو می شوند را بررسی خواهند کرد. همچنین روش هایی برای کمک به کاهش ریزش مو توصیه می کنند.

 

آیا سکییوکروماب و اوستکناماب متفاوت عمل می کنند؟

بله. هر دو دارو به روش های متفاوتی عمل می کنند.

آنها هر دو درمان بیولوژیک هستند و باعث کاهش فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن می شوند. هر دو التهاب ناشی از پسوریازیس پلاکی و آرتریت پسوریازیس را کاهش می دهند اما آنها این کار را با عمل بر روی پروتئین های مختلف تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن انجام خواهند داد.

Cosentyx پروتئینی به نام اینترلوکین 17-A را مسدود می کند. Stelara هر دو پروتئین اینترلوکین 12 و اینترلوکین 23 را مسدود می کند.

از آنجایی که این دو به روش متفاوت عمل می کنند، در صورت عدم تاثیر یکی از آنها، مصرف دیگری مفید خواهد بود.

 

مقایسه و تفاوت سکییوکروماب و اوستکناماب در دوز مصرفی، فرم ها و تجویز

Cosentyx حاوی سکییوکروماب و Stelara حاوی اوستکناماب است. دوز مصرفی هر یک از این دو دارو به برنامه درمانی تجویز شده وابسته است.

 

فرم ها و تجویز سکییوکروماب

سکییوکروماب به سه شکل ارائه می شود. هر فرم آن حاوی 150 میلی گرم در میلی لیتر از داروهای زیر است:

 • محلول مایع در در یک قلم تزریقی یکبار مصرف
 • محلول مایع در یک سرنگ پر شده یکبار مصرف
 • *پودر در ویال یکبار مصرف

 

سکییوکروماب به صورت تزریق زیر پوستی نیز تجویز می شود. در ابتدا این تزریق توسط ارائه دهنده خدمات بهداشتی انجام می شود. سپس آنها می توانند به شما آموزش داده تا تزریق را خودتان در خانه با قلم یا سرنگ انجام دهید.

برای پسوریازیس پلاکی: به مدت 5 هفته و دو تزریق در هر هفته – پس از 5 هفته هر 4 هفته یکبار دو مرتبه تزریق

برای آرتریت پسوریازیس: وابسته به شدت بیماری، پزشک می تواند دوز بارگیری را توصیه کند. این میزان دوز بالاتری در ابتدای درمان است تا دارو با سرعت بیشتری شروع به کار کند. سپس به مدت 5 هفته برای یک مرتبه در هفته تزریق خواهید داشت. پس از 5 هفته هر 4 هفته یکبار به تزریق نیاز خواهید داشت.

در صورتی که پزشک دوز بارگیری را مناسب نداند، می توانید با هر 4 هفته یک مرتبه تزریق شروع کنید.

در صورت ابتلا به پسوریازیس پلاکی و آرتریت پسوریازیس (به صورت همزمان): همان دوز مربوط به ابتلا به پسوریازیس پلاکی را دریافت خواهید کرد. برای اطلاعات بیشتر به بالا مراجعه کنید.

*فقط یک متخصص بهداشت می تواند مصرف این فرم را تجویز کند. آنها پودر را با یک محلول ترکیب کرده و به شما تزریق می کنند.

 

فرم ها و تجویز اوستکناماب

اوستکناماب در فرم های زیر در دسترس است:

 • محلول مایع در سرنگ های پر شده (45 میلی گرم در 0.5 میلی لیتر یا 90 میلی گرم در میلی لیتر)
 • محلول مایع در یک ویال تک دوز (45 میلی گرم در 0.5 میلی لیتر)*

 

همچنین اوستکناماب به صورت آمپول زیر جلدی تجویز می شود. ابتدا یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی این تزریق را برای بزرگسالان انجام می دهد. سپس می توانند روش تزریق آن را به شما آموزش دهند تا این کار را در خانه انجام دهید. با این حال کودکان باید تمام تزریق های اوستکناماب را توسط یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی انجام دهند.

دوز مصرفی اوستکناماب بر اساس وزن و بیماری تعیین می شود.

 

پسوریازیس پلاکی و آرتریت پسوریازیس: دوز مصرفی شروع را دریافت کرده و سپس 4 هفته بعد دوز دیگری دریافت می کنید. سپس هر 12 هفته یک مرتبه تزریق خواهید داشت.

*این فرم اوستکناماب فقط برای اولین دوز به افراد مبتلا به بیماری کرون و کولیت زخمی داده می شود. این دوز اول با تزریق داخل وریدی انجام می شود. سپس دوزهای بعدی به صورت زیرجلدی تزریق می شوند.

 

عوارض جانبی سکییوکروماب و اوستکناماب

سکییوکروماب و اوستکناماب داروهای مختلفی هستند که به روشی مشابه عمل می کنند.

به همین دلیل این داروها بعضی از عوارض جانبی مشابه و بعضی موارد مختلف را ایجاد می کنند. نمونه هایی از این عوارض جانبی در زیر آورده شده اند.

 

عوارض جانبی خفیف سکییوکروماب و اوستکناماب

فهرست بعضی از عوارض جانبی خفیف سکییوکروماب و اوستکناماب و بعضی موارد مشترک در زیر ارائه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی خفیف این دو دارو به راهنمای دارویی آنها مراجعه کنید.

عوارضی که با مصرف هر دو داروی سکییوکروماب و اوستکناماب رخ می دهند:

 

عوارض جانبی جدی سکییوکروماب و اوستکناماب

فهرست بعضی از عوارض جانبی جدی سکییوکروماب و اوستکناماب و بعضی موارد مشترک در زیر ارائه شده است.

 • عوارضی که با مصرف سکییوکروماب رخ می دهند:
 • عوارضی که با مصرف اوستکناماب رخ می دهند:
 • عوارضی که با مصرف هر دو داروی سکییوکروماب و اوستکناماب رخ می دهند:
  • واکنش های آلرژیک جدی
  • عفونت های جدی از جمله عفونت تنفسی شدید مانند ذات الریه یا برونشیت

 

اثربخشی سکییوکروماب و اوستکناماب

داروهای سکییوکروماب و اوستکناماب کاربردهای متفاوتی دارند که توسط FDA تایید شده است اما هر دو دارو برای درمان پسوریازیس متوسط و شدید و آرتریت پسوریازیس در بزرگسالان استفاده می شوند.

مشخص شده است که هر دو داروی سکییوکروماب و اوستکناماب برای درمان درمان پسوریازیس متوسط و شدید و آرتریت پسوریازیس موثر هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد این داروها در مطالعات بالینی به اطلاعات تجویز شده برای Cosentyx و Stelara مراجعه کنید.

بنیاد ملی پسوریازیس در رهنمودهای فعلی برای درمان پسوریازیس پلاکی و آرتروز پسوریازیس، هر دو داروی سکییوکروماب و اوستکناماب را به عنوان گزینه های درمانی توصیه می کند.

 

هشدارهایی در مورد سکییوکروماب و اوستکناماب

داروهای سکییوکروماب و اوستکناماب هشدارهای مشابه و مختلفی دارند.

در ادامه بعضی از این هشدارها ذکر شده اند. پیش از شروع مصرف سکییوکروماب و اوستکناماب با پزشک خود صحبت کنید تا از صدق نکردن این هشدارها در مورد خود اطمنیان حاصل کنید.

هشدارهای مربوط بهسکییوکروماب و اوستکناماب عبارتند از:

 • عفونت هایی از جمله سل: هر دو دارو می توانند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کنند. این امر خطر ابتلا به عفونت را افزایش داده و یا عفونت های موجود را بدتر می کند. همچنین باعث عود کردن عفونت های قبلی مانند سل می شود. پزشک قبل از مصرف داروهای Cosentyx و Stelara، آزمایش سل را توصیه می کند. در صورت ابتلای قبلی به سل یا وجود سل فعال، ممکن است پیش از مصرف آنها به درمان این مشکل نیاز داشته باشید. در صورت وجود عفونت فعال دیگر باید پیش از مصرف دارو، مشکل را درمان کنید.

 

همچنین بخوانید:

بیماری سل (TB) (کلیک)

 

 • آلرژی به لاتکس: ممکن است در صورت داشتن آلرژی به لاتکس قادر به مصرف بعضی از فرم های سکییوکروماب و اوستکناماب نباشید. درپوش قلم تزریق و سرنگ از قبل پر شده Cosentyx حاوی لاتکس است. روکش سوزن سرنگ های پر شده Stelara نیز حاوی لاتکس است. در صورتی که به لاتکس واکنش آلرژیک نشان می دهید، با پزشک در مورد نوع ایمن این داروها مشورت کنید.
 • بارداری و شیردهی: مشخص نیست که مصرف سکییوکروماب و اوستکناماب در دوران بارداری یا شیردهی ایمن باشد. در صورت باردار یا شیرده بودن، پیش از مصرف این داروها با پزشک خود صحبت کنید.

 

سایر هشدارها برای سکییوکروماب عبارتند از:

 • بیماری التهابی روده: سکییوکروماب می تواند علائم بیماری التهابی روده (IBD) را بدتر کند. ممکن است در صورت ابتلا به IBD و مصرف سکییوکروماب به نظارت بیشتری نیاز داشته باشید. با پزشک خود در مورد ایمن بودن مصرف سکییوکروماب صحبت کنید.

 

سایر هشدارها برای اوستکناماب عبارتند از:

 • سرطان: اوستکناماب می تواند توان سیستم ایمنی بدن در از بین بردن سلول های سرطانی را کمتر کند. در صورت ابتلا به سرطان با پزشک خود در مورد ایمن بودن مصرف اوستکناماب صحبت کنید.

 

مقایسه سکییوکروماب و اوستکناماب : تفاوت - دوز مصرف - عوارض | درمان پسوریازیس

 

جابجایی دارو بین سکییوکروماب و اوستکناماب

داروهای سکییوکروماب و اوستکناماب در همه افراد اثربخش نیستند و گاهی اوقات پس از مصرف طولانی دچار توقف اثربخشی می شوند. با این حال امکان جابجایی این داروها با هم وجود دارد.

این داروها کمی متفاوت عمل می کنند. بنابراین در صورت موثر نبودن یکی از آنها، ممکن است دیگری مفید باشد. ممکن است در صورت آزاردهنده بودن عوارض جانبی یکی از این داروها، مصرف داروی دیگر توصیه شود.

نحوه تغییر روش درمانی به عوامل مختلفی وابسته است. این موارد دلیل تغییر و شدت علائم شما است. در صورت رسیدن زمان مصرف دوز بعدی، پزشک می تواند درمان دیگری را توصیه کند یا از شما بخواهد تا زمان خارج شدن دارو از سیستم بدن صبر کنید.

در صورت تمایل به جابجایی داروهای سکییوکروماب و اوستکناماب با پزشک خود صحبت کنید. آنها در صورت مناسب بودن این کار، آن را توصیه می کنند. همچنین می توانند نحوه انجام این کار برای شما را توضیح دهند.

توجه: هرگز بدون تایید و مشاوره پزشک داروها را جابجا نکنید.

 

زمان صحبت با پزشک

سکییوکروماب و اوستکناماب داروهای مشابهی بوده و تفاوت چندانی ندارند. بنابراین در هنگام مقایسه سکییوکروماب و اوستکناماب برای درمان پسوریازیس پلاکی یا آرتریت پسوریازیس به این فکر کنید که تفاوت آنها می تواند بر روی شما تاثیرگذار باشد.

عوامل کلیدی که باید در هنگام مقایسه سکییوکروماب و اوستکناماب در نظر گرفته شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • سکییوکروماب با درمان بلندمدت هر 4 هفته یک مرتبه مصرف می شود. از سوی دیگر می توان اوستکناماب را هر 12 هفته یک مرتبه مصرف کرد.
 • سابقه سلامتی به عنوان یک عامل در نظر گرفته می شود. برای نمونه در صورت ابتلا به بیماری التهابی روده، مصرف سکییوکروماب باعث بدتر شدن این بیماری می شود. با این حال اوستکناماب می تواند این بیماری را درمان کند.

 

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت ها و تشابهات سکییوکروماب و اوستکناماب با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. همچنین می توانید در مورد این مقاله و سابقه سلامتی خود بحث کنید. آنها به سوالات شما در مورد این داروها پاسخ می دهند. همچنین به شما در انتخاب گزینه مناسب بین سکییوکروماب و اوستکناماب یا سایر داروها کمک می کنند.

 

تمام تلاش برای صحیح، جامع و به روز بودن تمام اطلاعات انجام شده است. با این حال این مقاله نباید به عنوان جایگزینی برای دانش و تخصص یک متخصص بهداشت در نظر گرفته شود. همیشه قبل از مصرف هر دارو با پزشک یا سایر متخصصان بهداشت و درمان مشورت کنید. اطلاعات موجود در این مقاله قابل تغییر هستند و همه موارد استفاده، دستورالعمل ها، اقدامات احتیاطی، هشدارها، تداخلات دارویی، واکنش های آلرژیک یا اثرات سوء را تحت پوشش قرار نداده است. عدم وجود هشدارها یا سایر اطلاعات برای داروی مشخص نشان دهنده ایمن، موثر یا مناسب بودن آن یا ترکیب آن برای همه بیماران یا همه موارد خاص نیست.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x