درمان خانگی تحت فشار بودن عصب

درمان خانگی تحت فشار بودن عصب

تحت فشار بودن عصب زمانیست که فشار بر ناحیه ای از عصب وارد و سبب ارسال سیگنال هشدار به مغز می شود، علائم و درمان خانگی گرفتگی عصب را بخوانید.

 

تحت فشار بودن عصب زمانی رخ می دهد که فشار یا نیرویی بر ناحیه ای از عصب وارد شده و باعث ارسال سیگنال های هشدار به مغز شود. گرفتگی عصب معمولا به دلیل آسیب دیدگی عصب ایجاد شده و علائم آن شامل درد، بی حسی و ضعف است.

در این مقاله به بررسی درمان های خانگی گرفتگی عصب و کاهش علائم تحت فشار بودن عصب پرداخته و روش پیشگیری از آن در آینده می پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

درد چیست؟ (کلیک)

 

10 درمان خانگی برای گرفتگی عصب

درمان های خانگی متعددی برای گرفتگی عصب وجود دارند. افراد با استفاده از آنها می توانند درد عصب تحت فشار را در خانه تسکین دهند.

 

1- خواب و استراحت اضافی

خوابیدن برای بهبود عصب ضروری است. بدن در هنگام خواب خود را ترمیم می کند. بنابراین اختصاص دادن زمان بیشتری به خوابیدن به کاهش سریع علائم کمک خواهد کرد.

در بسیاری از موارد استراحت ناحیه آسیب دیده و خواب اضافی برای بهبودی خود به خود عصب تحت فشار کافی خواهد بود.

در هنگام درمان گرفتگی عصب، استفاده نکردن بیش از حد از عصب نیز دارای اهمیت است. استفاده بیش از حد از عصب باعث بدتر شدن آسیب خواهد شد.

افراد مبتلا به عصب تحت فشار باید از هر حرکت تحریک کننده عصب اجتناب کنند. همچنین باید سعی کنند در وضعیتی بخوابند که فشار وارد شده بر عصب کمتر باشد.

 

2- تغییر وضعیت بدنی

گرفتگی عصب می تواند به علت وضعیت بد بدن ایجاد یا بدتر شود. نشستن یا ایستادن با یک وضعیت نادرست برای مدتی طولانی، فشار غیر ضروری به بدن وارد می کند که می تواند باعث آسیب ستون فقرات و عضلات شده و منجر به تحت فشار بودن عصب گردد.

استفاده از کوسن ها، صندلی های قابل تنظیم و استراحت گردن در هنگام نشستن به کاهش این فشار کمک کرده و باعث ترمیم عصب می شود.

 

3- میز کار ارگونومیک

افرادی که دچار گرفتگی هستند می توانند تغییراتی در میز کار خود ایجاد کنند.

استفاده از ماوس و صفحه کلید ارگونومیک به کاهش فشار دست و مچ کمک می کند. همچنین بالا بردن مانیتور می تواند به کاهش گردن درد و علائم درد گردن ناشی از مطالعه (Text Neck) کمک کند.

استفاده از میز کار ایستاده می تواند به حرکت و انعطاف پذیری ستون فقرات کمک کرده و باعث کاهش کمردرد شود.

میزهای کاری ارگونومیک دارای طیف وسیعی از گزینه های موقعیت هستند که برای بسیاری از انواع گرفتگی های عصبی مناسبند.

بهترین روش برای یافتن موقعیت مناسب، آزمایش تنظیمات مختلف برای ارزیابی کاهش فشار است.

 

4- داروهای مسکن

داروهای مسکن بدون نسخه می توانند به عصب تحت فشار کمک کنند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) به کاهش تورم و تسکین درد در موارد خفیف گرفتگی عصب کمک می کنند.

NSAID ها مانند ایبوپروفن برای خرید بدون نسخه در دسترس هستند.

لازم است تا قبل از استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (مانند هر داروی دیگر) برای توصیه دوز مصرفی و بررسی هرگونه تداخل با پزشک خود مشورت کنید.

 

5- حرکات کششی و یوگا

کشش ملایم و یوگا به رفع تنش و فشار در ناحیه مورد نظر کمک می کند. مهم است که این کشش عمیق نباشد زیرا منجر به بدتر شدن علائم می شود.

در صورتی که افراد در هنگام ورزش درد یا ناراحتی تجربه کنند باید فورا آن را متوقف کرده تا آسیب دیگری به عصب وارد نشود.

 

6- ماساژ یا فیزیوتراپی

ماساژ می تواند به کاهش درد و استرس فیزیکی کمک کند. اعمال فشار ملایم در اطراف ناحیه آسیب دیده به رفع تنش کمک کرده و ماساژ کامل بدن منجر به شل شدن عضلات خواهد شد.

ممکن است ماساژ بافت عمیق ایده خوبی نباشد زیرا فشار اضافی آن باعث بدتر شدن علائم خواهد شد.

فیزیوتراپی با استفاده از ترکیب ورزش، ماساژ و کشش های ملایم به تسکین علائم کمک می کند.

 

همچنین بخوانید:

ماساژ بافت عمیق : فواید – خطرات و عوارض (کلیک)

 

7- آتل

استفاده از آتل در صورت امکان برای ناحیه آسیب دیده از آسیب بیشتر جلوگیری کرده و به ترمیم عصب کمک می کند. این یک روش درمانی استاندارد برای عصب تحت فشار دست و مچ است.

همچنین بسیاری از افراد با آتل می خوابند تا از هرگونه تحریک در هنگام شب جلوگیری کرده و به خواب بهتر کمک کنند. آتل به کاهش فشار بر روی عصب کمک می کند.

 

8- بالا بردن پاها

افراد دچار تحت فشار بودن عصب کمر می توانند با بالا بردن پاها به منظور کاهش فشار از روی ستون فقرات به تسکین درد کمک کنند.

افراد می توانند با قرار دادن چند بالش زیر زانوی خود و قرار دادن پاها با زاویه 45 درجه نسبت به بدن، به این مهم دست یابند.

 

9- کمپرس سرد و گرم

تعویض کمپرس گرم و سرد در بسیاری از موارد به کاهش تورم و التهاب کمک می کند. ترکیبی از سرما و گرما گردش خون تازه در ناحیه را افزایش داده و به تسکین درد کمک می کند.

سه مرتبه در روز و هر بار به مدت 15 دقیقه یک کمپرس یخ روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا به کاهش التهاب کمک کند. همچنین قرار دادن پدهای حرارتی برای مدت طولانی تر و حداکثر یک ساعت برای 3 مرتبه در روز توصیه می شود.

کمپرس گرم و سرد برای آسیب دیدگی ها به صورت آنلاین در دسترس هستند.

 

10- تغییرات سبک زندگی

افزودن یک ورزش با فشار کم مانند پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری به برنامه روزانه در دراز مدت باعث کاهش علائم روی فرم آمدن بدن کمک می کند. کاهش وزن اضافی می تواند به کاهش فشار بر روی عصب کمک کرده و تحرک اضافی ناشی از یک تمرین منظم باعث کاهش التهاب می شود.

حرکات کششی قبل یا بعد از تمرینات با فشار کم به انعطاف پذیری بدن کمک کرده و فشار و التهاب در مجاورت اعصاب را کاهش می دهد.

 

تحت فشار بودن عصب / گرفتگی عصب : درمان خانگی عصب تحت فشار

 

علائم

سیگنال های هشداردهنده که توسط عصب تحت فشار ارسال می شوند منجر به ایجاد چندین علامت مختلف در بدن به ویژه در اطراف عصب مورد نظر می شوند.

علائم و نشانه های عصب تحت فشار عبارتند از:

  • گزگز کردن
  • سوزش
  • بی حسی
  • درد
  • ضعف عضلانی
  • درد نیش دار شبیه به سوزن سوزن شدن

 

این علائم می توانند در هنگام خواب یا پس از بیدار شدن بدتر شوند.

همچنین عصب تحت فشار افراد را در معرض سایر مشکلات قرار می دهد. علائم سیاتیک، آرنج تنیس ‌بازان و سندروم تونل کارپال در افراد دچار عصب تحت فشار دیده می شوند.

عصب تحت فشار می تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد اما بیشتر در گردن، کمر، آرنج و مچ اتفاق می افتد.

 

همچنین بخوانید:

تمرینات دست برای سندروم تونل کارپال (کلیک)

 

علت گرفتگی عصب

اغلب تحت فشار بودن عصب زمانی رخ می دهد که یک عصب آسیب دیده و قادر به ارسال سیگنال های منظم به مغز نباشد که این امر منجر به بی حسی و گزگز می شود.

یک عصب تحت فشار می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. فتق دیسک یا خار استخوانی که باعث فشرده شدن اعصاب می شود می تواند منجر به عصب تحت فشار شود. همچنین ممکن است این امر به دلیل آرتریت در این ناحیه باشد.

همچنین بعضی از فعالیت ها و عادت ها باعث گرفتگی عصب می شوند. نشستن، ایستادن یا راه رفتن با وضعیت بد می توانند در ایجاد عصب تحت فشار نقش داشته باشند.

صدمات ناشی از ورزش یا اقدامات تکراری می توانند منجر به بروز گرفتگی عصب شوند. فشار و وزن اضافی ناشی از چاقی نیز می تواند منجر به عصب تحت فشار شود.

 

زمان مراجعه به پزشک

یک عصب تحت فشار علائم هشداردهنده ای به مغز ارسال می کند. بنابراین مهم است که افراد به آنها توجه کنند. افرادی که درد ناشی از عصب تحت فشار را تجربه می کنند که حتی پس از درمان ادامه یافته یا برای بیش از چند روز طول می کشد، باید این موضوع را به پزشک گزارش دهند.

 

علائمی که به مراقبت پزشکی در اولین فرصت نیاز دارند، عبارتند از:

  • عصب تحت فشار تاثیرگذار بر مثانه
  • عدم توانایی در گرفتن اشیا یا تمایل به رها کردن آنها
  • آسیب عصبی که منجر به بی استفاده شدن اندام ها (دست و پا) یا ناحیه ای از بدن شود.

 

ممکن است پزشکان به منظور دریافت تصاویر بهتر از اعصاب و نحوه تاثیر آنها آزمایشات تصویربرداری مانند MRI یا سی تی اسکن را توصیه کنند. این امر به آنها کمک می کند تا نیاز به گزینه های درمانی شامل مصرف مسکن ها یا کورتیکواستروئیدها، فیزیوتراپی یا در موارد شدیدتر جراحی را بررسی کنند.

جراحی خطرات و عوارض خود را به همراه خواهد داشت. بنابراین افرادی که قصد انجام جراحی دارند باید با پزشک همکاری کرده تا یک برنامه درمانی مناسب برای نیازهای شخصی خود پیدا کنند.

 

خلاصه

بیشتر مواردگرفتگی عصب موقتی است و به راحتی در خانه درمان می شوند. ممکن است علائم مداوم نشانه آسیب جدی تر نیازمند به مراقبت پزشکی هستند.

معمولا اعصاب تحت فشار قابل اجتناب بوده و می توان با یک برنامه مراقبت از خود به کاهش التهاب و جلوگیری از تجمع فشار در اطراف عصب کمک کرد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x