تاثیر غذاهای سرخ شده بر سلامت قلب

مصرف غذاهای سرخ شده با افزایش احتمال عوارض و بیماری های قلبی و عروقی در ارتباط است؛ بررسی علمی تاثیر غذای سرخ شده بر سلامت قلب را بخوانید.

 

  • خوردن غذاهای سرخ شده با افزایش عوارض و مشکلات قلبی و عروقی مرتبط است.
  • این خطر با هر وعده اضافی هفتگی به میزان 4 اونس (حدود 114 گرم) افزایش می باید.
  • افرادی که غذاهای سرخ شده زیادی مصرف می کنند نسبت به افرادی که کمتری میزان آن را مصرف می کنند، 37%، بیشتر در معرض خطر ابتلا به نارسایی قلبی قرار دارند.

 

اخیرا یک متاآنالیز نشان داده است که مصرف غذاهای سرخ شده با افزایش احتمال عوارض و مشکلات مهم قلبی و عروقی از جمله حملات قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

در این تجزیه و تحلیل نتایج 19 مطالعه مورد بررسی قرار گرفت که 17 مورد مربوط به مشکلات عمده قلبی و عروقی بود و 6 مورد همه انواع مرگ و میر را بررسی کرده بودند.

نویسندگان دریافتند که با مصرف هر وعده اضافی هفتگی با وزن حدود 114 گرم، خطر بیماری افزایش می یابد. نتایج حاصل از این تجزیه و تحلیل در ژورنال Heart منتشر شد.

به طور کلی رژیم غذایی غربی غنی از گوشت های فرآوری شده، چربی های اشباع، قندهای تصفیه شده و کربوهیدرات و میزان کم میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و غذاهای دریایی است.

این نوع رژیم غذایی عامل خطر چاقی و دیابت نوع 2 محسوب می شود.

محققان در متاآنالیز خود چگونگی تاثیر این غذاها به ویژه غذاهای سرخ شده که در رژیم های غربی متداول است بر سلامت قلب و عروق را بررسی کردند.

 

همچنین بخوانید:

بررسی علل و پیامدهای چاقی بزرگسالان (کلیک)

 

اثرات سرخ کردن

غذاهای پوشیده شده در آرد و روغن سرخ شده، اغلب کالری زیادی دارند و همانطور که محققان اشاره می کنند، طعم و مزه خوب آنها برای پرخوری وسوسه کننده است.

همچنین غذاهای سرخ شده به ویژه فست فودها اغلب حاوی چربی های ترانس هستند. این چربی ها سطح LDL یا چربی بد را افزایش داده و سطح HDL یا چربی خوب را کاهش می دهند.

علاوه بر این محققان اشاره کردند که سرخ کردن باعث افزایش تولید محصولات جانبی شیمیایی می شود که بر واکنش التهابی بدن تاثیر می گذارد.

دانشمندان از قبل مصرف غذاهای سرخ شده را با چاقی، دیابت نوع 2، بیماری عروق کرونر و فشار خون بالا مرتبط دانسته اند.

با این حال طبق مشاهده نویسندگان این تحلیل، تحقیقات در مورد ارتباط بین غذاهای سرخ شده و بیماری قلبی عروقی و مرگ و میر نتایج مطلوبی نداشته است.

بنابراین آنها تلاش کردند تا شواهد قطعی ارائه دهند که پزشکان می توانند هنگام توصیه های رژیم غذایی از آنها استفاده کنند.

 

همچنین بخوانید:

نکات تغذیه ای برای افزایش طول عمر و سلامت (کلیک)

 

مصرف غذاهای سرخ شده و بیماری

نویسندگان برای ارزیابی ارتباط مصرف این غذاها با خطر بیماری قلبی عروقی، داده های 17 مطالعه را که شامل 562445 شرکت کننده و 36727 مورد مشکل مهم قلبی عروقی بود را جمع آوری کردند.

همچنین آنها داده های شش مطالعه را که شامل 754873 شرکت کننده و 85906 مورد مرگ و میر را به منظور یافتن ارتباط بین مصرف غذاهای سرخ شده و مرگ و میر را جمع آوری کردند.

محققان دریافتند که افرادی که بیشترین میزان غذاهای سرخ شده را مصرف کرده بودند در مقایسه با افرادی که کمترین میزان آنها را مصرف کرده بودند، 28% بیشتر در معرض خطر مشکلات مهم قلبی عروقی، 26% بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و 37% بیشتر در معرض خطر ابتلا به نارسایی قلبی بودند.

همچنین این متاآنالیز نشان داد که هر وعده غذایی سرخ شده اضافی به میزان حدود 114 گرم، 12% خطر بروز نارسایی قلبی، 3% احتمال بروز حملات قلبی و سکته مغزی و 2% خطر بروز بیماری قلبی را افزایش می دهد.

این تیم هیچ ارتباطی بین مصرف غذاهای سرخ شده و مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی یا هر دلیل دیگری را نیافتند. با این حال این امر می تواند نشان دهنده ناسازگاری یافته های قبلی و مقدار شواهد محدود باشد. نویسندگان بر این باورند که محققان با بررسی های بلندمدت می توانند ارتباطی را بیابند.

به گفته پروفسور ریاض پتل، استاد قلب و عروق و مشاور قلب در دانشگاه کالج لندن در انگلستان (که در این مطالعه نقشی نداشت)، این نتایج مطابق با درک فعلی ما از بیولوژی است. وی افزود:

ما می دانیم که سرخ کردن غذاها می تواند ارزش غذایی آنها را کاهش دهد، چربی ترانس تولید کند، مضر شناخته شود و کالری مواد غذایی را افزایش دهد و در نهایت منجر به فرآیندهایی منتهی به بروز بیماری های قلبی شود.

 

تاثیر غذاهای سرخ شده بر سلامت قلب | عوارض غذاهای سرخ شده | بیماری قلبی

 

نیاز به تحقیقات بیشتر

محققان هشدار دادند که چندین مطالعه انجام شده در این تجزیه و تحلیل، فقط اثرات یک نوع غذای سرخ شده مانند ماهی سرخ شده و سیب زمینی را بررسی کرده و بررسی در مورد کل مصرف غذاهای سرخ شده توسط شرکت کنندگان انجام نداده است. این امر می تواند به معنای دست کم گرفتن وابستگی ها باشد.

پروفسور پتل اشاره می کند که این مطالعات به حافظه پاسخ دهندگان متکی بوده که ممکن است منجر به کم یا زیاد برآورد کردن مقدار غذای سرخ شده مصرفی باشد.

وی افزود: علاوه بر این، ما غذاها را به صورت جداگانه نمی خوریم. بنابراین به سختی می توان پیچیدگی چیزهایی که می خوریم و نحوه مصرف آنها به ویژه در سال های طولانی را بررسی کنیم.

مهمتر اینکه سایر عواملی که با خوردن غذای سرخ شده همراه هستند نیز می توانند باعث ایجاد خطر شوند. این موارد شامل تمایل به نوشیدنی های شیرین، استفاده از نمک، مصرف غذاهای ناسالم، ورزش کم، سیگار کشیدن و محرومیت ها است.

ممکن است بسیاری از این داده ها در مطالعات قبلی در نظر گرفته نشده باشند. بنابراین نمی توان به طور کامل نتیجه گیری کرد.

نویسندگان این متاآنالیز در این مورد توافق دارند که شناسایی دقیق روابط بین غذاهای سرخ شده و خطر بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از آنها به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x