خواص و موارد مصرف سیر

خواص و موارد مصرف سیر

سیر خواص سلامتی زیادی برای قلب و سیستم خون دارد؛ این مقاله به بررسی فواید – موارد مصرف – عوارض – ایمنی – تداخل و مقدار مصرف آن می پردازد.

 

سرفصل های مورد نظر خود را سریعتر بیابید:

1- درباره سیر↓

2- خواص و موارد استفاده سیر↓

3- عوارض جانبی سیر↓

4- تداخلات سیر↓

5- مقدار مصرف سیر↓

 

1- درباره سیر

سیر (Garlic) گیاهی است که در سراسر دنیا پرورش داده می شود. سیر مربوط به پیاز، تره و پیاز کوهی است. تصور می شود که گیاه سیر بومی سیری است اما بیش از 5000 سال است که به سایر نقاط گسترش یافته است.

سیر دارای خواصی برای بیماری های مربوط به قلب و سیستم خون است. این بیماری ها شامل فشار خون بالا، مقادیر بالای کلسترول یا سایر چربی ها (لیپیدها) در خون (چربی خون) و تصلب شرایین است.

از سیر تازه، پودر سیر و روغن سیر برای افزودن عطر و طعم به غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود.

بیماری ویروس کرونا 2019 (کووید 19): اگرچه ممکن است که سیر برای پیشگیری از سرماخوردگی خواص داشته باشد اما شواهد کافی برای استفاده از آن در مورد کووید 19 وجود ندارد. در عوض باید از گزینه های سبک زندگی سالم و روش های پیشگیری اثبات شده استفاده کرد.

 

همچنین بخوانید:

درمان کووید 19 (کرونا) (کلیک)

 

سیر چگونه کار می کند؟

سیر ماده ای شیمیایی به نام آلیسین تولید می کند. این ماده علت اکثر خواص سیر بوده و سبب می شود که برای بعضی از بیماری ها موثر باشد. همچنین آلیسین باعث ایجاد بوی سیر می شود. بعضی از محصولات سیر با گذشت زمان بدون بو می شوند اما این روند خواص و اثربخشی آن را نیز کم می کند.

بهتر است از مکمل هایی استفاده کنید که دارای روکش بوده و در روده (نه در معده) حل می شوند.

 

2- خواص و موارد استفاده سیر

احتمالا سیر برای موارد زیر دارای خواص بوده و موثر است:

 

تصلب شرایین

رگ های بدن با افزایش سن تمایل به کشش و انعطاف پذیری را از دست می دهند. به نظر می رسد که سیر این اثر را کاهش می دهد. به نظر می رسد که مصرف مکمل پودر سیر خالص برای دو مرتبه در روز و به مدت 24 ماه، پیشرفت تصلب شرایین را کاهش می دهد. همچنین به نظر می رسد که دوزهای بالاتر سیر برای مصرف بیش از یک دوره چهار ساله خواص بیشتری برای زنان دارد. تحقیقات در مورد سایر محصولات سیر یا قرارگیری آن به عنوان مواد تشکیل دهنده یک محصول نیز نشان دهنده خواص آن است.

 

دیابت

خواص سیر برای دیابت کاهش قند خون ناشتا است. به نظر می رسد این امر برای افراد دیابتی به ویژه در صورتی که حداقل 3 ماه از آن استفاده کنند، نتیجه بهتری در پی دارد. مشخص نیست که مصرف سیر قند خون پس از صرف غذا یا HbA1c را کاهش دهد.

 

همچنین بخوانید:

تشخیص دیابت نوع 1 و 2 (کلیک)

 

مقادیر بالای کلسترول یا سایر چربی ها (لیپیدها) در خون (چربی خون)

اگرچه در این مورد همه تحقیقات نظر یکسانی ندارند اما معتبرترین شواهد نشان می دهند که مصرف سیر می تواند باعث کاهش کلسترول و LDL (کلسترول بد) در افراد دارای کلسترول بالا شود. به نظر می رسد که مصرف سیر به صورت روزانه برای بیش از 8 هفته بهترین عملکرد را خواهد داشت. البته احتمالا فایده آن اندک خواهد بود. مصرف سیر به افزایش HDL (کلسترول خوب) یا کاهش سطح سایر چربی های خون مانند تری گلیسیرید کمکی نمی کند.

 

فشار خون بالا

به نظر می رسد که مصرف سیر خوراکی باعث کاهش فشار خون سیستولیک (عدد بالایی) در حدود 7-9 میلیمتر جیوه و فشار خون دیاستولیک (عدد پایینی) در حدود 4-6 میلیمتر جیوه در افراد مبتلا به فشار خون بالا می شود.

 

سرطان پروستات

به نظر می رسد که مردان چینی که روزانه حدود یک حبه سیر مصرف می کنند، 50% کمتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند. همچنین تحقیقات جامعی نشان می دهند که مصرف سیر می تواند با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات همراه باشد. البته تحقیقات دیگری نشان می دهند که مصرف سیر بر خطر ابتلا به سرطان پروستان در مردان ایرانی تاثیری ندارد. تحقیقات بالینی اولیه نشان می دهند که مصرف مکمل های عصاره سیر می تواند خطر سرطان پروستات یا علائم مرتبط با آن را کاهش دهد.

 

پیشگیری از گزش کنه

به نظر می رسد افرادی که مقادیر زیادی سیر طی یک دوره 8 هفته ای مصرف می کنند کمتر در معرض گزش کنه ها خواهند بود. البته مشخص نیست که مصرف سیر چگونه با داروهای دفع کنه که در بازار موجود هستند، مقایسه می شوند.

 

همچنین بخوانید:

نیش کنه : علائم، بیماری ها و درمان (کلیک)

 

عفونت قارچی (تینیا کورپوریس)

به نظر می رسد که استفاده از ژل حاوی 0.6% Ajoene به عنوان ماده شیمیایی موجود در سیر برای دو مرتبه در روز  به مدت یک هفته، به اندازه داروهای ضد قارچ برای عفونت قارچی موثر بوده و دارای خواص است.

 

خارش ژوک (تینیا کروریس)

به نظر می رسد که استفاده از ژل حاوی 0.6% Ajoene به عنوان ماده شیمیایی موجود در سیر برای دو مرتبه در روز  به مدت یک هفته، به اندازه داروهای ضد قارچ برای درمان خارش ژوک موثر است.

 

پای ورزشکاران (تینیا پدیس)

به نظر می رسد که استفاده از ژل حاوی 0.6% Ajoene به عنوان ماده شیمیایی موجود در سیر برای درمان پای ورزشکاران موثر باشد. همچنین به نظر می رسد استفاده از ژل سیر با 1% Ajoene برای درمان پای ورزشکاران موثر باشد.

 

احتمالا سیر برای موارد زیر خواصی نداشته و اثربخش نیست:

فیبروز سیستیک

تحقیقات نشان می دهند که مصرف روغن سیر به صورت روزانه برای 8 هفته باعث بهبود عملکرد ریه، علائم یا نیاز به مصرف آنتی بیوتیک در کودکان مبتلا به فیبروز سیستیک و عفونت ریه نمی شود.

 

کلسترول بالا ارثی

به نظر نمی رسد که مصرف خوراکی پودر عصاره سیر باعث بهبود کلسترول یا فشار خون در کودکان دارای LDL (کلسترول بد) بالا شود.

 

سرطان معده

به نظر نمی رسد که افرادی که سیر بیشتری می خورند یا از مکمل های سیر استفاده می کنند، کمتر در معرض سرطان معده قرار داشته باشند.

 

عفونت دستگاه گوارش منجر به زخم (هلیکوباکتر پیلوری)

مصرف خوراکی سیر به دلیل شواهد آزمایشگاهی بر علیه فعالیت هلیکوباکتر پیلوری امیدوارکننده به نظر می رسید. با این حال زمانی که از حبه سیر، پودر یا روغن آن برای انسان استفاده شد، مشخص شد که این امر به درمان هلیکوباکتر پیلوری کمکی نمی کند.

 

سرطان ریه

به نظر نمی رسد که مصرف سیر به صورت خوراکی خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهد.

 

دفع پشه

به نظر نمی رسد که مصرف سیر به صورت خوراکی تاثیری در دفع پشه ها داشته باشد.

 

تنگ شدن رگ های خونی که منجر به جریان خون ضعیف در دست و پاها می شود (بیماری شریان محیطی)

به نظر نمی رسد که مصرف سیر به صورت خوراکی به مدت 12 هفته باعث کاهش درد پا (ناشی از جریان خون ضعیف در پا) در هنگام راه رفتن شود.

 

عارضه بارداری که با فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار مشخص می شود (پره اکلامپسی)

شواهد اولیه نشان می دهند که مصرف عصاره سیر خاص به صورت روزانه در سه ماهه اول بارداری، خطر ابتلا به فشار خون بالا در زنانی که برای اولین بار باردار می شوند یا در معرض خطر بالایی هستند را کاهش نمی دهد.

 

همچنین بخوانید:

عرضه بارداری پره اکلامپسی (کلیک)

 

برای خواص و اثربخشی سیر در موارد زیر شواهد کافی وجود ندارد:

ریزش مو تکه ای (آلوپشیا آرتا)

شواهد اولیه حاکی از این است که استفاده از ژل 5 درصد سیر همراه با استروئید موضعی به مدت 3 ماه باعث افزایش رشد مو در افراد دچار ریزش مو می شود.

 

درد قفسه سینه (آنژین)

تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف سیر به صورت داخل وریدی به مدت 10 روز، درد قفسه سینه (آنژین) را بیشتر از نیتروگلیسیرین وریدی کاهش می دهد.

 

عملکرد ورزشی

تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف یک دوز سیر قبل از ورزش می تواند استقامت را در ورزشکاران جوان افزایش دهد.

 

پروستات بزرگ شده (هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات یا BPH)

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف عصاره سیر مایع به صورت روزانه به مدت یک ماه باعث کاهش توده پروستات و تکرر ادرار می شود اما کیفیت این تحقیق جای سوال دارد.

 

سرطان پستان

بعضی از تحقیقات نشان می دهند که خطر ابتلا به سرطان پستان در افرادی که سیر و پیاز بیشتری مصرف می کنند، کمتر است. اما تحقیقات دیگری نشان می دهند که افرادی که سیر بیشتری مصرف می کنند خطر کمتری در مورد ابتلا به سرطان پستان ندارند.

 

سرطان روده بزرگ

بعضی از تحقیقات نشان می دهند که مصرف سیر بیشتر با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط است. اما تحقیقات دیگر این موضوع را تایید نمی کنند. برای اطمینان از کاهش خطر ابتلا به سرطان روده با مصرف مکمل های سیر کمی زود است.

 

سرماخوردگی

تحقیقات اولیه نشان می دهند که سیر می تواند به پیشگیری، کاهش دفعات و تعداد سرماخوردگی کمک کند.

 

میخچه

تحقیقات اولیه نشان می دهند که استفاده از بعضی عصاره های سیر بر روی میخچه پا برای دو مرتبه در روز باعث بهبود آن خواهد شد. به نظر می رسد که یک عصاره خاص سیر که محلول در چربی است پس از 10 تا 20 روز درمانی موثر است.

 

بیماری قلبی

بعضی از تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف یک محصول خاص سیر به مدت 12 ماه خطر مرگ ناگهانی و حمله قلبی را در افراد در معرض گرفتگی عروق کاهش می دهد.تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف مکمل حاوی سیر کهنه از گرفتگی عروق پیشگیری می کند.

 

سرطان مری

تحقیقات اولیه در مورد خواص استفاده از سیر برای پیشگیری از سرطان مری متناقض است. بعضی از شواهد نشان می دهند که مصرف سیر خام از پیشرفت سرطان در مری پیشگیری نمی کند. با این حال تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف سیر به صورت هفتگی خطر ابتلا به سرطان مری را کاهش می دهد.

 

درد عضلانی ناشی از ورزش

شواهد اولیه نشان می دهد که مصرف آلیسین (ماده شیمیایی موجود در سیر) به مدن 14 روز می تواند درد عضلانی پس از ورزش را کاهش دهد.

 

قدرت عضلانی

به نظر می رسد که افرادی که سیر بیشتری می خورند در مقایسه با افرادی که سیر نمی خورند، قدرت دست بهتری دارند.

 

تجمع چربی در کبد در افرادی که الکل مصرف نمی کنند یا کم مصرف می کنند (بیماری کبد چرب غیرالکلی یا NAFLD)

مصرف پودر سیر می تواند به بهبود سلامت کبد در افراد مبتلا به NAFLD کمک کند. به نظر می رسد افرادی که سیر بیشتری مصرف می کنند، کمتر دچار NAFLD می شوند.

 

چاقی

بعضی از تحقیقات نشان می دهند که مصرف سیر به تنهایی باعث کاهش وزن در افراد چاق نمی شود. مصرف سیر با سایر مواد می تواند تاثیر کمی داشته باشد. البته اینکه این خواص ناشی از مصرف سیر باشد مشخص نیست.

 

تورم (التهاب) و زخم های دهانی (موکوزیت دهانی)

تحقیقات اولیه نشان می دهند که استفاده از دهان شویه سیر برای سه مرتبه در روز به مدت 4 هفته باعث بهبود قرمزی در افراد مبتلا به زخم های دهان می شود. به نظر می رسد که افراد از سیر بیش از داروهای نیستاتین راضی هستند اما اثر آن کم است.

 

برفک دهانی

تحقیقات اولیه نشان می دهند که استفاده از خمیر سیر در نواحی آسیب دیده دهان میزان بهبودی افراد مبتلا به برفک دهانی را افزایش می دهد.

 

آرتروز

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف سیر برای دو مرتبه در روز و به مدت 12 هفته می تواند درد زنان دارای اضافه وزن مبتلا به آرتروز زانو را کاهش دهد.

 

روماتیسم مفصلی

بعضی از تحقیقات نشان می دهند که مصرف سیر می تواند به کاهش درد و بهبود عملکرد افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی کمک کند. البته به نظر می رسد که این تاثیر اندک باشد.

 

سفت شدن پوست و بافت همبند (اسکلرودرمی)

تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه سیر به مدت 7 روز فایده ای برای افراد مبتلا به اسکلرودرمی ندارد.

 

عفونت مخمر واژن

بعضی تحقیقات اولیه نشان می دهند که استفاده از کرم واژینال حاوی سیر و آویشن به مدت 7 شب به اندازه کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت های مخمری موثر است. البته تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف سیر برای دو مرتبه در روز و به مدت 14 روز باعث بهبود این علائم نمی شود.

 

زگیل

شواهد اولیه حاکی از آن است که استفاده از عصاره سیر محلول در چربی مخصوص بر روی زگیل های دست برای دو مرتبه در روز، آنها را طی 1 تا 2 هفته از بین می برد. همچنین به نظر می رسد که عصاره سیر محلول در آب پس از 30 تا 40 روز درمان بهبود متوسطی ایجاد می کند.

 

التیام زخم

تحقیقات اولیه نشان می دهند که استفاده از پماد حاوی سیر خام بر روی زخم پس از جراحی بهبود بیشتری نسبت به استفاده از پماد بدون سیر خواهد داشت.

 

 • نوعی بیماری خوش خیم (غیرسرطانی) پستان (بیماری فیبروکیستیک پستان)
 • تورم (التهاب) معده (ورم معده)
 • تورم (التهاب) کبد (هپاتیت)
 • سایر بیماری ها

برای ارزیابی سیر در این موارد به شواهد بیشتری نیاز است.

 

3- عوارض جانبی و ایمنی سیر

بررسی عوارض سیر هنگام مصرف خوراکی

سیر برای بیشتر افراد در هنگام مصرف خوراکی ایمن بوده و عوارضی ندارد. از سیر تا 7 سال در تحقیقات استفاده می شود. زمانی که سیر به صورت خوراکی مصرف می شود می تواند باعث بروز عوارضی مانند بوی بد دهان، احساس سوزش دهان یا معده، سوزش سر دل، تولید گاز، حالت تهوع، استفراغ، بوی بدن و اسهال شود. این عوارض جانبی معمولا در مورد سیر خام بدتر هستند. همچنین سیر می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. گزارش شده است که خونریزی پس از جراحی در افرادی که سیر مصرف کرده اند وجود دارد. آسم در افرادی که با سیر کار می کنند گزارش شده و ممکن است واکنش های آلرژیک دیگری نیز وجود داشته باشند.

 

بررسی عوارض سیر زمانی که روی پوست قرار داده می شود:

زمانی که محصولات سیر روی پوست قرار می گیرند، احتمالا بی خطر بوده و عوارضی ندارد. ژل، خمیر و دهان شویه حاوی سیر تا 3 ماه استفاده می شوند. با این حال زمانی که روی پوست قرار داده شوند می توانند باعث آسیب پوستی شبیه به سوختگی شوند.

احتمالا قرار دادن سیر خام بر روی پوست ایمن نیست. سیر خام می تواند باعث بروز عوارضی مانند تحریک شدید پوست شود.

 

هشدارها و احتیاط های ویژه:

 • بارداری و شیردهی: استفاده از سیر در حین بارداری به مقدار طبیعی عوارضی ندارد. احتمالا استفاده دارویی از سیر در دوران بارداری و شیردهی ایمن نیست. اطلاعات کافی در مورد ایمنی و عوارض استفاده از سیر بر روی پوست در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. بنابراین ایمنی را انتخاب کرده و از مصرف آن خودداری کنید.
 • کودکان: سیر در صورت استفاده کوتاه مدت برای کودکان، به احتمال زیاد ایمن بوده و عوارضی ندارد. با این حال سیر در هنگام مصرف خوراکی و در مقادیر زیاد، احتمالا ایمن نیست. بعضی از منابع اعلام کردند که مصرف مقادیر زیاد سیر می تواند برای کودکان خطرناک و حتی کشنده باشد. دلیل این هشدار مشخص نیست. هیچ گزارشی در مورد عوارض جانبی قابل توجه یا مرگ در کودکان که مرتبط با مصرف سیر به صورت خوراکی باشد، در دسترس نیست. زمانی که سیر روی پوست قرار می گیرد، می تواند عوارضی شبیه به سوختگی داشته باشد.
 • اختلال خونریزی: سیر (به ویژه سیر تازه) می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.
 • دیابت: سیر می تواند قند خون را کاهش دهد. از لحاظ تئوری، مصرف سیر می تواند قند خون افراد دیابتی را بسیار پایین بیاورد.
 • مشکلات معده یا گوارش: سیر دستگاه گوارش را تحریک می کند. در صورت ابتلا به مشکلات معده یا گوارش با احتیاط از آن استفاده کنید.
 • فشار خون پایین: سیر می تواند فشار خون را کاهش دهد. از نظر تئوری، مصرف سیر می تواند فشار خون افرادی که فشار آنها پایین است را به شدت کاهش دهد.
 • جراحی: سیر می تواند خونریزی را طولانی کرده و فشار خون را مختل کند. همچنین می تواند سطح قند خون را کاهش دهد. مصرف سیر را برای حداقل دو هفته قبل از جراحی متوقف کنید.

 

4- تداخل های سیر

 

تداخلات عمده – این ترکیبات را مصرف نکنید.

 • ایزونیازید (Isoniazid) با سیر تداخل دارد.

سیر می تواند میزان جذب ایزونیازید توسط بدن را کاهش دهد. این امر میزان ایزونیازید را کاهش می دهد. در صورت مصرف ایزونیازید از سیر استفاده نکنید.

 

 • داروهای HIV/AIDS (مهار کننده های غیر نوکلئوزیدی ترانس کریپتاز معکوس یا NNRTI) با سیر تداخل دارند.

بدن داروهای تجویز شده برای HIV/AIDS را از بین می برد. مصرف سیر می تواند سرعت تجزیه بعضی از آنها را افزایش دهد. مصرف سیر همراه با این داروها باعث کاهش اثربخشی بعضی از آنها می شود.

بعضی از داروهایی که برای HIV/AIDS استفاده می شوند شامل نویراپین (Nevirapine)، دلاویردین (Delavirdine) و افاویرنز (Efavirenz) هستند.

 

 • ساکویناویر (Saquinavir) با سیر تداخل دارد.

بدن برای از بین بردن ساکویناویر، آن را تجزیه می کند. مصرف سیر می تواند سرعت تجزیه آن را افزایش دهد. مصرف سیر همراه با ساکویناویر باعث کاهش اثربخشی آن می شود.

 

تداخلات متوسط – این ترکیبات را با احتیاط مصرف کنید.

 • قرص های جلوگیری از بارداری با سیر تداخل دارند.

بعضی از قرص های جلوگیری از بارداری حاوی استروژن هستند. بدن برای از بین بردن استروژن موجود در قرص ها، آنها را تجزیه می کند. سیر می تواند سرعت تجزیه آنها را افزایش دهد. مصرف سیر همراه با این قرص ها تداخل داشته و باعث کاهش اثربخشی آنها می شود. در صورت استفاده از سیر به همراه قرص های جلوگیری از بارداری از یک روش اضافی مثل کاندوم نیز استفاده کنید.

بعضی از قرص های جلوگیری از بارداری شامل اتینیل استرادیول و لوونورژسترل، اتینیل استرادیول و نوراتیندرون و سایر موارد هستند.

 

 • سیکلوسپورین (Cyclosporine) با سیر تداخل دارد.

بدن برای از بین بردن سیکلوسپورین، آن را تجزیه می کند. مصرف سیر با سیکلوسپورین تداخل داشته و می تواند سرعت تجزیه آن را افزایش دهد. مصرف سیر همراه با سیکلوسپورین باعث کاهش اثربخشی آن می شود. در صورت مصرف سیکلوسپورین، از سیر استفاده نکنید.

 

 • داروهای تغییریافته توسط کبد (Cytochrome P450 2E1 (CYP2E1)) با سیر تداخل دارند.

بعضی از داروها توسط کبد تغییر کرده و تجزیه می شوند.

روغن سیر می تواند تجزیه بعضی از داروها در کبد را کاهش دهد. مصرف روغن سیر همراه با بعضی از داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند، تداخل داشته و اثرات و عوارض جانبی آنها را افزایش می دهد. قبل از مصرف روغن سیر، در صورت استفاده از داروهای تغییر یافته توسط کبد، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید.

بعضی از داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند شامل استامینوفن (Acetaminophen)، کلرزوکسازون (Chlorzoxazone)، اتانول (Ethanol)، تئوفیلین (Theophylline) و داروهای مورد استفاده برای بیهوشی در حین جراحی مانند انفلوران (Enflurane)، هالوتان (Halothane)، ایزوفلوران (Isoflurane) و متوکسی فلوران (Methoxyflurane) هستند.

 

 • داروهای تغییریافته توسط کبد (Cytochrome P450 3A4 (CYP3A4)) با سیر تداخل دارند.

بعضی از داروها توسط کبد تغییر کرده و تجزیه می شوند.

روغن سیر می تواند تجزیه بعضی از داروها در کبد را افزایش دهد. مصرف سیر همراه با بعضی از داروهایی که توسط کبد تجزیه می کنند، اثربخشی آنها را کاهش می دهد. قبل از مصرف سیر، در صورت استفاده از داروهای تغییر یافته توسط کبد، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید.

بعضی از داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند شامل لوواستاتین (Lovastatin)، کتوکونازول (Ketoconazole)، ایتراکونازول (Itraconazole)، فکسوفنادین (Fexofenadine)، تریازولام (Triazolam) و بسیاری دیگر از داروها هستند.

 

 • داروهایی که لخته شدن خون را کند می کنند (داروهای ضد انعقاد/ضد پلاکت) با سیر تداخل دارند.

سیر می تواند لخته شدن خون را کند کند. مصرف سیر به همراه داروهایی که باعث کندتر شدن لخته شدن خون می شوند، احتمال کبودی و خونریزی را افزایش می دهد.

 

بعضی از داروهایی که لخته شدن خون را کندتر می کنند شامل آسپرین (Aspirin)، کلوپیدوگرل (Clopidogrel)، دیکلوفناک (Diclofenac)، ایبوپروفن (Ibuprofen)، ناپروکسن (Naproxen)، دالتپارین (Dalteparin)، انوکساپارین (Enoxaparin)، هپارین (Heparin)، وارفارین (Warfarin) و سایر داروها هستند.

 

وارفارین با سیر تداخل دارد.

از وارفارین برای کاهش لخته شدن خون استفاده می شود. سیر با وارفارین تداخل داشته و می تواند اثر را افزایش دهد. مصرف سیر به همراه وارفارین احتمال کبودی و خونریزی را افزایش می دهد. به طور مرتب خون خود را کنترل کنید. ممکن است دوز مصرف وارفارین نیاز به تغییر داشته باشد.

 

خواص و فواید سیر + موارد مصرف - عوارض - ایمنی - تداخل - مقدار مصرف

 

5- مقدار مصرف سیر

دوزهای زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته اند:

 

مقدار مصرف سیر برای خوراکی:

مقدار مصرف سیر برای تصلب شرایین

قرص پودر سیر به مقدار 300 میلی گرم که به صورت تک دوز یا سه مرتبه در روز عرضه می شود را تا 4 سال مصرف کنید.

همچنین می توان مقدار 150 میلی گرم مکمل سیر خاص را برای دو مرتبه در روز و به مدت 24 ماه مصرف کرد.

می توانید از محصولات حاوی سیر نیز استفاده کنید.

از عصاره سیر کهنه خاص 1200 میلی گرم برای دو مرتبه در روز و به مدت 12 ماه استفاده کنید.

می توانید از یک مکمل سیر کهنه مخصوص حاوی 250 میلی گرم عصاره سیر کهنه به مدت 12 ماه به صورت روزانه استفاده کنید.

همچنین می توانید از یک محصول ترکیبی حاوی 300 میلی گرم عصاره سیر کهنه که با دوز چهار قرص روزانه برای مدت یک سال است، استفاده کنید.

 

مقدار مصرف سیر برای دیابت

پودر سیر 600-1500 میلی گرم در روز برای حداقل 12 ماه استفاده شود.

همچنین قرص سیر 300 میلی گرمی برای روزانه دو تا سه مرتبه همراه با داروهایی به نام متفورمین یا سولفونیل اوره به مدت 4 تا 24 هفته استفاده می شود.

 

برای مقادیر بالای کلسترول یا سایر چربی ها (لیپیدها) در خون (چربی خون)

مقدار 1000-7200 میلی گرم عصاره سیر کهنه به صورت روزانه در دوزهای تقسیم شده برای 4 تا 6 ماه مصرف شود.

دوز 600-900 میلی گرم قرص پودر سیر خاص به صورت روزانه دو یا چند دوز تقسیم شده و برای 6 تا 16 هفته مصرف می شود.

همچنین 300 میلی گرم محصول خاص دیگر پودر سیر برای دو مرتبه در روز  به مدت 12 هفته مصرف می شود.

همچنین 1200 میلی گرم پودر سیر به علاوه 3 گرم روغن ماهی به صورت روزانه به مدت 4 هفته یا 500 میلی گرم روغن سیر به همراه 600 میلی گرم روغن ماهی به صورت روزانه به مدن 60 روز استفاده می شود.

 

مقدار مصرف سیر برای فشار خون بالا

300-1500 میلی گرم قرص سیر که روزانه در روزهای تقسیم شده و به مدت 24 هفته مصرف می شود.

2400 میلی گرم از یک قرص پودر سیر خاص به صورت تک دوز یا 600 میلی گرم در روز به مدت 12 هفته استفاده می شود.

از کسپول های حاوی 960-7200 میلی گرم عصاره سیر کهنه که روزانه حداکثر در سه دوز تقسیم شده تا 6 ماه مصرف می شود.

محصولات خاص حاوی عصاره سیر کهنه شامل Kyolic است.

500 میلی گرم روغن سیر به علاوه 600 میلی گرم روغن ماهی به صورت روزانه به مدت 60 روز استفاده می شود.

 

مقدار مصرف سیر برای سرطان پروستات

1 میلی گرم بر کیلوگرم از عصاره سیر محلول در آب به صورت روزانه و برای یک ماه مصرف می شود.

 

مقدار مصرف سیر برای پیشگیری از گزش کنه

از کپسول های حاوی 1200 میلی گرم سیر به صورت روزانه و به مدت 8 هفته استفاده می شود.

 

مقدار مصرف سیر بر روی پوست:

برای عفونت قارچی (تینیا کورپوریس)

از ژل سیر حاوی 0.6% Ajoene برای دو مرتبه در روز و به مدت یک هفته استفاده می شود.

 

برای خارش ژوک (تینیا کروریس)

از ژل سیر حاوی 0.6% Ajoene برای دو مرتبه در روز و به مدت یک هفته استفاده می شود.

 

برای پای ورزشکاران (تینیا پدیس)

از ژل سیر حاوی 1% Ajoene استفاده می شود.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
سحر
13/01/2021 18:28

چقدر کامل
ممنونم

1
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x