چرا کبودی ها خارش دارند؟ علت و درمان

چرا کبودی ها خارش دارند؟ علت و درمان

علت کبودی های خارش دار مس تواند ناشی از خشکی پوست و بهبود زخم است، چراکه کبودی نوعی زخم تحت فشار است، درمان آن را بخوانید.

 

هنگامی که آسیب سطح پوست منجر به شکافتن پوست نشده و رگ های خونی زیر پوست پاره شود، خون به بافت اطراف نشت کرده و منجر به بروز کبودی می شود.

در واقع کبودی نوعی زخم تحت فشار است. گاهی اوقات نیز کبودی را با عنوان کوفتگی می شناسند.

بیشتر کبودی ها بدون درمان و معالجه پزشکی بهبود می یابند و طبیعی است که در اثر این کبودی ها تغییر رنگ و حتی خارش ایجاد شود. چراکه از خصوصیت زخم ها (زخم تحت فشار) در حین بهبود خارش دار بودن آن است.

یک کبودی با توجه به رنگ پوست افراد متفاوت به نظر می رسد و تشخیص آن در پوست تیره دشوارتر است. به طور کلی کبودی به صورت لکه های تغییر رنگ داده یا تیره روی پوست ظاهر می شود.

کبودی ها در ابتدای بروز قرمز یا بنفش به نظر می رسند و با بهبودی به سبز یا زرد متمایل می شوند. در این زمان ممکن است خارش ایجاد شود.

عضلات و استخوان ها نیز می توانند کبود شوند. کبودی می تواند باعث تورم، سفتی و زخم شدن نواحی اطراف شود. کبودی عضله می تواند باعث کاهش حرکت شود و کبودی های شدیدتر می توانند باعث ایجاد برجستگی، تورم و درد شوند.

 

همچنین بخوانید:

هر آنچه باید درباره کبودی ناگهانی و بدون علت بدانید (کلیک)

 

علت کبودی خارش دار

محققان علت خارش دار بودن بعضی از کبودی ها را مشخص نکرده اند. عوامل موثر می توانند شامل خشکی پوست و بهبود خود به خود باشند.

خشکی پوست اغلب خارش دارد. در صورتی که افرادی که پوست خشک دارند دچار کبودی شوند این ناحیه می تواند بسیار حساس و دردناک شود. در صورتی که افراد پوست خشک شده در ناحیه کبودی را مرطوب نکنند، ممکن است کبودی دچار خارش شود.

ممکن است افراد مسن در برابر کبودی های خارش دار آسیب پذیرتر باشند زیرا بدن آنها به راحتی کبود شده و به احتمال زیاد دچار خشکی پوست هستند.

کبودی های بلندمدت روی دست ها و بازوها را پورپورای اکتینیک (Actinic Purpura) یا پوپورای پیری می نامند.

پورپورای اکتینیک که اغلب در افراد مسن دیده می شود به دلیل نازک بودن پوست، ضعیف شدن رگ های خونی و استفاده از استروئیدها و رقیق کننده های خون مانند وارفارین یا الکل ایجاد می شود. افراد دارای پوست خشک ممکن است دچار کبودی های خارشی شوند.

کبودی نوعی زخم است که به عنوان زخم تحت فشار شناخته می شود. طبق مقاله ای در سال 2015، خارش یک واکنش بهبودی معمول برای انواع زخم ها است.

متخصصان اعلام کردند که هیستامین که بدن در اثر بهبود زخم آزاد می کند و سطح بیلی روبین بالا که به بهبود زخم کمک می کند، باعث خارش می شوند.

گاهی اوقات کبودی در اثر خارش ایجاد می شود. برای نمونه، بعضی از افراد چنان نسبت به گزش پشه ها، ساس ها یا سایر آفت ها حساس هستند که با خاراندن بیش از حد باعث کبودی بدن خود می شوند.

 

همچنین بخوانید:

خارش پوست : دلایل و روش های درمان (کلیک)

 

آیا کبودی می تواند نشانه عفونت باشد؟

کبودی خارش دار معمولا نشانه عفونت نیست.

متخصصان افزایش درد و تورم، گسترش تغییر رنگ پوست، چرک و حالت تهوع را از علائم اصلی عفونت زخم عنوان می کنند. آنها خارش را علامت عفونت نمی دانند.

علاوه بر این با اینکه بسیاری از عفونت های مختلف مانند سلولیت، فولیکولیت، زرد زخم و آبله مرغان می توانند پوست را تحت تاثیر قرار دهند و شبیه به کبودی نیستند.

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، خارش می تواند با بیماری های شدید مانند سرطان خون یا سرطان سلول های خونی مرتبط باشد. با این حال هنگامی که افراد به سرطان خون مبتلا باشند به طور معمول خارش در کل بدن (نه فقط در یک نقطه) را تجربه می کنند. افراد نمی توانند تفاوت این خارش با بثورات پوستی، کبودی یا خشکی را تشخیص دهند.

 

نحوه درمان کبودی های خارش دار

درمان اصلی کبودی (به همراه خارش یا بدون آن) شامل موارد زیر است:

 • استراحت و بالا گرفتن محل کبودی (در صورت امکان)
 • استفاده از کمپرس یخ در دو روز اول پس از آسیب
 • اعمال گرما به محل آسیب دیده پس از 48 ساعت
 • در صورت لزوم استفاده از داروی های مسکن (OTC یا بدون نیاز به نسخه)

درمان های بیشتر می توانند برای کبودی های خارش دار مفید باشند:

 • شستن ناحیه کبود شده با آب گرم (و نه داغ)
 • استفاده از صابون ملایم و بدون تحریک
 • استفاده از لوسیون های تسکین دهنده برای درمان خشکی پوست و آرام کردن خارش
 • مصرف آنتی هیستامین های OTC یا بدون نیاز به نسخه (در صورت نیاز)

 

بثورات پوستی خارش دار همراه با کبودی

افرادی که به نظر می رسد یک کبودی خارشی داشته باشند اما دلیل آن را نمی دانند، ممکن است دچار یک بیماری پوستی ایجاد کننده بثورات شده باشند.

برای نمونه، بیماری های پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک می توانند باعث ایجاد بثوراتی شوند که به حدی خارشی هستند که افراد در هنگام خاراندن آنها بدن خود را کبود کنند.

همچنین این وضعیت می تواند به مرور زمان باعث تغییر رنگ پوست شود. بنابراین ناحیه آسیب دیده بیشتر شبیه به کبودی خواهد بود.

پسوریازیس یکی دیگر از بیماری های شایع پوستی است. طبق اعلام بنیاد ملی پسوریازیس در سال 2014، بیش از 8 میلیون نفر در آمریکا به پسوریازیس مبتلا بوده اند. پسوریازیس می تواند باعث ایجاد پوسته های خارش دار در هر نقطه از بدن به ویژه زانوها، آرنج و پوست سر شود.

زمانی که افراد رنگین پوست به پسوریازیس مبتلا می شوند، پلاک های آنها به رنگ بنفش مایل به خاکستری یا قهوه ای تیره درآمده و بیشتر از پلاک های پسوریازیس به کبودی شبیه باشند.

 

همچنین بخوانید:

بثورات روی پوست تیره: انواع و درمان (کلیک)

 

زمان تماس با پزشک

بیشتر کبودی ها بدون درمان پزشکی بهبود می یابند. مواردی که ممکن است نشان دهند که زمان تماس با پزشک فرا رسیده است، عبارتند از:

 • بروز کبودی های مکرر بدون دلیل مشخص
 • داشتن کبودی ها بیش از دو هفته بدون بهبود زیاد
 • ایجاد علائم عفونت مانند افزایش قرمزی یا تورم در اطراف کبودی

تجربه درد یا فشار قابل توجه در ناحیه آسیب دیده می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی به نام سندرم کمپارتمان باشد که به درمان سریع پزشکی نیاز دارد.

 

خلاصه

کبودی ها آسیب های بسیار شایعی هستند که به طور کلی خود به خود و بدون درمان پزشکی بهبود می یابند.

در واقع کبودی نوعی زخم زخم تحت فشار است. خارش داشتن زخم پدیده ای طبیعیست.

تغییر رنگ آنها طی روند بهبودی امری طبیعی است و ممکن است بعضی از افراد در این حین دچار خارش شوند.

متخصصان یکی از علت های خاص کبودی های خارش دار را مشخص نکرده اند اما خشکی پوست و روند بهبودی طبیعی می تواند از عوامل آن باشد.

بعضی از بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس می توانند باعث ایجاد بثوراتی شوند که ممکن است افراد آنها را با کبودی اشتباه بگیرند.

همچنین ممکن است کبودی پس از خاراندن بیش از حد در اثر گزش حشرات یا اگزما ایجاد شود.

افرادی که کبودی های غیرمعمول، آلوده (عفونی) یا بسیار دردناک دارند باید به یک متخصص بهداشت مراجعه کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x