صحبت کردن با خود: آیا طبیعی است؟

صحبت کردن با خود: آیا طبیعی است؟

صحبت کردن با خود (گفتگو با خود) یک رفتار طبیعی و معمول است، علت ها – فواید و  زمانی که با بیماری های بهداشت روان مرتبط است را بخوانید.

 

محققان به طور گسترده عمل صحبت کردن با خود را مطالعه کرده اند و نتیجه گرفتند که این یک رفتار طبیعی و معمول است.

افراد از صحبت با خود به عنوان Self-talk یا Self-directed talk یاد می کنند.

اگرچه بیشتر افراد اغلب علت صحبت کردن با خود را مربوط به مشکلات و بیماری های سلامت روان می دانند اما متخصصان مراقبت های بهداشتی آن را در همه سنین طبیعی و حتی در بعضی شرایط مفید می دانند.

در این مقاله به بررسی علت صحبت کردن با خود می پردازیم.

همچنین به مزایای آن و زمانی که صحبت کردن با خود نشان دهنده یک بیماری بهداشت روان است، خواهیم پرداخت.

 

همچنین بخوانید:

سلامت روان چیست؟ (کلیک)

 

آیا صحبت کردن با خود طبیعی است؟

مدت ها است که محققان در مورد صحبت با خود بحث می کنند. در دهه 1880 دانشمندان به طور ویژه به صحبت افراد با خود، دلیل و اهداف آن علاقمند بودند.

تحقیق، گفتگو با خود را به عنوان بیان کلامی یک موقعیت یا اعتقاد درونی تعریف می کند و به این معنی است که فرد احساسات درونی، افکار غیرکلامی و شهود در مورد یک موقعیت را از طریق گفتار بیان می کند. در این وضعیت فرد فقط قصد دارد که صحبت ها را به سمت خود معطوف کند.

با اینکه اغلب بیشتر کودکان با خود صحبت می کنند، این امر نباید باعث نگرانی والدین یا مراقبین شود. این روشی برای توسعه زبان، تحریک پذیری در حین انجام کار و بهبود عملکرد در حین انجام وظایف است.

عادت صحبت کردن با خود می تواند تا بزرگسالی ادامه داشته باشد و به طور کلی مشکلی ایجاد نمی کند.

 

آیا صحبت کردن با خود مفید است؟

صحبت کردن با خود می تواند چندین فواید داشته باشد. این امر هیچ خطری برای سلامتی ایجاد نمی کند، مگر اینکه علائم دیگری از بیماری های روانی مانند توهم نیز ایجاد شود.

از فواید صحبت کردن با خود در هنگام کار و پیروی از مجموعه ای از دستورالعمل ها، بهبود بخشیدن تمرکز و عملکرد است. همچنین می تواند مهارت حل مساله را بهبود دهد.

یک مطالعه در سال 2012 بررسی کرد که چگونه صحبت کردن با خود بر وظایف جستجوی بصری تاثیر می گذارد. یافته ها حاکی از آن است صحبت کردن با خود در هنگام جستجوی یک شی خاص مانند لباس گم شده یا دسته کلید و یا تلاش برای یافتن کالایی در فروشگاه به افراد کمک می کند تا زودتر آنها را پیدا کنند.

همچنین تحقیقات نشان می دهند که فواید صحبت کردن با خود در هنگام ورزش به چگونگی حرف زدن با خود وابسته است.

برای نمونه، صحبت با خود به روشی انگیزشی یا آموزشی می تواند عملکرد فرد را بهبود دهد. با این حال اگرچه گفتگوی منفی می تواند باعث افزایش انگیزه شود اما ممکن است عملکرد را بهبود ندهد.

 

صحبت کردن با خود : آیا طبیعیسیت؟ علت - فواید - بیماری های بهداشت روان مرتبط با آن

 

انواع صحبت با خود

سه دسته صحبت با خود وجود دارد که وابسته به تون صدا متفاوت است.

این موارد عبارتند از:

  • گفتگوی مثبت با خود: شامل تقویت اعتقادات مثبت و تشویق خود است. از فواید درگیر شدن با صحت کردن مثبت با خود این است که می تواند باعث کاهش اضطراب و بهبود تمرکز شود.
  • گفتگوی منفی با خود: معمولا شامل گفتگوی انتقادی و دلسردکننده است.
  • گفتگوی خنثی با خود: این نوع گفتگو با خود مثبت یا منفی نیست. افراد ممکن است به جای تقویت و تشویق خود یا ایجاد احساسی خاص از آن برای ارائه دستورالعمل استفاده کنند.

همچنین ممکن است افراد صحبت با خود را به عنوان گفتگوی آشکار یا پنهان انجام دهند. گفتگوی آشکار شامل استفاده از واژگانی است که دیگران آنها را می شنوند. گفتگوی پنهانی به صورت درونی رخ می دهد و افراد دیگر آن را نمی شنوند. برای نمونه بیش از اینکه شبیه به بلند صحبت کردن باشد، شبیه به لب زدن است.

 

علت صحبت کردن با خود

علت های مختلفی برای صحبت کردن با خود وجود دارد که عبارتند از:

 

تنظیم احساسات

گفتگو با خود می تواند به تنظیم و پردازش احساسات کمک کند. برای نمونه، اگر افراد با خود در مورد احساس عصبی بودن یا عصبانیت صحبت کنند، به موارد زیر کمک می شود:

  • تمرکز به سمت بهبودی اعصاب یا کنترل عصبانیت
  • کنترل احساسات
  • تفکر در مورد چگونگی واکنش به احساسات در لحظه

 

کاهش اضطراب

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که افراد مبتلا به اضطراب از جمله اضطراب اجتماعی می توانند از صحبت کردن با خود بهره مند شوند.

محققان دریافتند که افرادی که به صورت سوم شخص با خود صحبت می کنند می توانند از احساسات و روند ناراحت کننده خود فاصله بگیرند و این احساسات را تنظیم و تجزیه و تحلیل کنند تا به کاهش اضطراب کمک شود. همچنین درگیر شدن با گفتگو با خود می تواند اضطراب پس از حوادث استرس زا را کاهش دهد.

 

همچنین بخوانید:

انواع اختلالات اضطرابی (کلیک)

 

نحوه توقف صحبت کردن با خود

در صورتی که صحبت کردن با خود در زندگی فرد تداخل ایجاد کند، روش هایی برای کاهش این رفتار وجود دارد.

نوشتن این گفتگو با خود در یک دفتر روزانه به افراد کمک می کند تا افکار را از ذهن خود منتقل کنند، فرآیندهای فکری را سازمان دهند و استرس و اضطراب را مدیریت کند.

داشتن یک دفتر روزانه به افراد کمک می کند تا موقعیت های روزمره را که باعث گفتگو با خود می شود را شناسایی کرده و از آنچه باعث ایجاد این موضوع در آینده می شود، آگاهی بیشتری کسب کنند.

تمرین تغییر گفتگو با خود به افکار درونی و یا بیان کردن آنها می تواند باعث کاهش این روند شود.

 

زمان دریافت کمک

افراد در هنگامی که با انتقاد و به صورت منفی با خود صحبت می کنند، متوجه تاثیر آن بر روی سلامت روان خود می شوند.

در این وضعیت آنها باید با یک متخصص بهداشت روان صحبت کرده تا روش هایی برای بهبود عزت نفس پیدا کنند یا گفتگو با خود را به سمت مثبت و دلگرم کننده بودن تنظیم کنند.

 

اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی

در صورتی که افراد به عنوان بخشی از توهم با خود صحبت کنند، باید از یک متخصص بهداشت و درمان کمک گرفت. صحبت کردن با خود و توهم نشان دهنده یک بیماری بهداشت روان مانند اسکیزوفرنی است.

ممکن است فرد مبتلا به اسکیزوفرنی تغییراتی در رفتار و افکار خود مانند توهم یا هذیان را تجربه کنند. توهم باعث می شود تا فرد چیزهایی را ببیند، بشنود، بو کند، بچشد یا احساس کند که بخشی از دنیای اطراف نبوده و فقط در ذهن وجود دارند.

شنیدن صداها و پاسخ به آنها توهمی شایع در اسکیزوفرنی است. این صداها و احساسات برای افرادی که آنها را تجربه می کنند، واقعی به نظر می رسند. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی اظهار می کنند که مغز در برابر این صداها همان واکنشی را دارد که انگار در واقعیت و با یک فرد واقعی رخ می دهند.

ممکن است افراد مبتلا به اسکیزوفرنی از دنیای واقعی دور شده و علاقه خود به تعاملات روزمره با دوستان و خانواده را از دست داده و بیان احساسات را دشوار بدانند.

 

همچنین بخوانید:

علائم اسکیزوفرنی را بشناسید (کلیک)

 

خلاصه

صحبت کردن با خود برای بیشتر افراد یک رفتار عادی است که نشانه ای از یک بیماری روانی نخواهد بود.

صحبت کردن با خود می تواند مزایایی به ویژه در بهبود عملکرد در وظایف جستجوی بصری داشته باشد. همچنین می تواند به درک در وظایف طولانی تر که نیاز به دستورالعمل ها دارند، کمک کند.

گفتگو با خود یک عمل مضر نیست و والدین و سرپرستان نباید نگران کودکانی که اغلب با خود صحبت می کنند باشند.

طبیعی است که فرد در حالی که مشغول وظایف و پردازش افکار و احساسات است مونولوگ (گفتگوی یک طرفه) داخلی داشته باشد. آنها ممکن است ترجیح دهند تا این مونولوگ درونی را که معمول به نظر می رسد، به زبان آورند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x