خواندن برچسب تغذیه ای مواد غذایی

خواندن برچسب تغذیه ای مواد غذایی

خواندن برچسب تغذیه ای مواد غذایی اطلاعات فراوان درباره اطلاعات غذایی (کالری – فهرست ترکیبات و مواد مغذی – ارزش روزانه) و ایمنی را می دهد.

 

خواندن برچسب های تغذیه ای مواد غذایی به شما در انتخاب آگاهانه آنها کمک می کند. مواد غذایی و نوشیدنی های بسته بندی شده (از جمله کنسروها، جعبه ها، بطری ها، شیشه ها و پاکت ها) اطلاعات زیادی در مورد مواد غذایی و ایمنی آنها بر روی برچسب یا بسته بندی خود دارند. به دنبال خواندن این موارد بر روی برچسب مواد غذایی باشید.

 

تاریخ محصولات

ممکن است در هنگام خرید مواد غذایی یکی از سه تاریخ زیر را مشاهده کنید:

  • تاریخ فروش – این مورد به شما می گوید که تولیدکننده چه زمانی را برای فروش محصولات پیشنهاد داده است. این یعنی فروشگاه باید مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، تخم مرغ یا محصولات شیر را قبل از این تاریخ به فروش برساند.
  • تاریح مصرف – این مورد به شما می گوید که مواد غذایی تا چه زمانی در اوج کیفیت قرار دارد. ممکن است در صورتی که پس از این تاریخ آنها را خریده یا استفاده کنید کهنه شده یا کمتر خوشمزه باشند.
  • بهترین تاریخ مصرف یا بهتر است قبل از این تاریخ مصرف شود – این مورد به شما می گوید که این مواد غذایی تا چه مدت در بهترین طعم و کیفیت هستند. آنها تاریخی برای خرید محصولات ارائه نمی کنند.

 

همچنین بخوانید:

آیا مصرف مکمل های تاریخ گذشته بی خطر است (کلیک)

 

فهرست ترکیبات در برچسب تغذیه

خواندن برچسب تغذیه ای غذاها شامل فهرست مواد مغذی و ترکیبات تشکیل دهنده آن است.

این فهرست به شما درباره هر ماده تشکیل محصول با نام معمول آن اطلاعات می دهد.

آیا می دانید مواد تشکیل دهنده به ترتیب وزنی ذکر می شوند؟ یعنی ابتدا موادی که بیشترین وزن را دارند قرار گرفته و به همین ترتیب موادی که کمترین وزن را دارند در انتهای فهرست هستند.

 

خواندن برچسب حقایق تغذیه ای

سازمان غذای و دارو آمریکا (FDA) قرارگیری برچسب حقایق تغذیه ای روی بیشتر مواد غذایی و نوشیدنی ها را الزامی می داند.

در بالای این برچسب تعداد کل وعده های موجود در ظرف و اندازه وعده مواد غذایی یا نوشیدنی ذکر شده است. اندازه وعده غذایی در این برچسب بر اساس مقدار غذایی است که افراد معمولا در یک زمان می خورند و توصیه ای برای میزان مصرف نیست.

سایر اطلاعات تغذیه ای موجود در این برچسب بر اساس یک وعده مواد غذایی یا نوشیدنی است اما می تواند برای کل ظرف باشد. – به برچسب A توجه کنید.

با این حال در صورتی که ظرفبسته بندی ماده غذایی بیش از یک وعده داشته اما می تواند به یکباره مصرف شود – مانند بستنی – برچسب دارای دو ستون (برچسب B) خواهد بود. در ستون اول کالری و مواد مغذی موجود در یک وعده ذکر شده است. ستون دوم کالری و مواد مغذی موجود در کل ظرف را نشان می دهد. در صورتی که یک بسته کامل مواد غذایی که حاوی دو وعده است را مصرف کنید، دو برابر کالری، مواد غذایی، قند و چربی موجود در یک وعده را دریافت خواهید کرد.

خواند برچسب تغذیه ای مواد غذایی | اطلاعات غذایی : کالری - مواد مغذی - ارزش روزانه

 

نکته

می توانید اطلاعات مربوط به تغذیه درباره سبزیجات و میوه های تازه را در وبسایت USDA بیابید.

 

ارزش روزانه

ارزش روزانه (DV) ذکر شده در برچسب تغذیه ای مقدار مرجع یک ماده غذایی است که باید در روز مصرف شود و نباید بیش از آن مصرف کرد.

درصد ارزش روزانه (%DV) در برچسب تغذیه به شما می گوید که چگونه مقدار ماده مغزی موجود در یک وعده غذایی به یک رژیم غذایی روزانه کمک می کند.

مقادیر روزانه بر اساس یک رژیم غذایی 2000 کالری است، بنابراین اگر کالری کمتری مصرف می کنید و این ماده غذایی را به عنوان یک میان وعده مصرف می کنید، %DV شما از آنچه بر روی برچسب می بینید، بالاتر است. بعضی از مواد غذایی بر روی برچسب حقایق تغذیه ای خود دارای %DV نیستند. بنابراین برای مقایسه و انتخاب محصولات می توانید از تعداد گرم استفاده کنید.

بسیاری از افراد بیش از حد مجاز چربی های اشباع، سدیم و قندهای اضافه شده مصرف می کنند. بهتر است مواد غذایی را مقایسه کرده و آنهایی را انتخاب کنید که به طور روزانه %DV کمتری به شما ارائه می دهند.

همچنین بسیاری از افراد مقادیر توصیه شده فیبر، ویتامین D، کلسیم و پتاسیم را دریافت نمی کنند. مصرف مواد غذایی کافی که حاوی این مواد مغذی هستند می تواند خطر ابتلا به بعضی از بیماری ها مانند بیماری های قلبی عروقی، پوکی استخوان و فشار خون بالا را کاهش دهد.

مواد غذایی را با هدف %DV 100 مقایسه و انتخاب کنید.

 

نکته

در صورتی که یک ماده غذایی در هر وعده 5% (یا کمتر) DV مواد مغذی داشته باشد از نظر غذایی سطح پایین در نظر گرفته می شود. در صورتی که یک ماده غذایی در هر وعده 20% (یا بیشتر) DV مواد مغذی داشته باشد، از نظر غذایی سطح بالا محسوب می شود. پایین یا بالا بودن میزان مغذی بودن می تواند خوب یا بد باشد و به این بستگی دارد که شما به مقدار بیشتر ماده مغذی (مانند فیبر) یا کمتر (مانند چربی اشباع) نیاز دارید.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x