ساییدگی پوست : عوارض و درمان

ساییدگی پوست

ساییدگی پوست با چیزی مانند لباس سبب بثورات پوستی به شکل زخم – جراحت یا تاول می شود، علت – عوارض – درمان و پیشگیری از آن را بخوانید.

 

زمانی که پوست به مدتی طولانی با چیزی مانند لباس ساییده شود، ساییدگی یا Chafing رخ می دهد. اصطکاک می تواند باعث ایجاد بثورات دردناکی شود که به طور معمول با توقف ساییدگی برطرف خواهند شد.

افراد می توانند در هر قسمت از بدن که با چیزی اصطکاک دارد دچار این بثورات شوند. این مواد اغلب جزئی هستند اما ممکن است بعضی از عوارض ایجاد شوند.

در این مقاله به بررسی علت، علائم و عوارض بروز بثورات پوستی ناشی از ساییدگی پوست و درمان آنها پرداخته و روش های پیشگیری از آنها را ذکر خواهیم‌ کرد.

 

همچنین بخوانید:

بثورات روی پوست تیره: انواع و درمان (کلیک)

 

بثورات پوستی ناشی از ساییدگی به چه صورت هستند؟

بثورات پوستی ناشی از ساییدگی در هر نقطه از بدن که پوست به لباس یا پوست دیگری مالیده شود، ایجاد خواهد شد.

بثورات پوستی خفیف خیلی دردناک نیستند، اما بثورات جدی تر ناشی از ساییدگی پوست عوارضی همچون جراحت، خونریزی، پوسته شدن یا ایجاد تاول خواهند داشت..

ساییدگی پوست و بروز عوارض جراحت و تاول می تواند در هر نقطه ای که اصطکاک وجود دارد، رخ دهد اما بعضی از نواحی بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند.

 

نواحی که احتمال ساییدگی در آنها وجود دارد به طور کلی مرطوب بوده یا دچار اصطکاک می شوند. این موارد عبارتند از:

 • باسن
 • کشاله ران
 • ران
 • پا
 • زیر بغل
 • نوک سینه

 

علت بروز ساییدگی

علت مستقیم ایجاد ساییدگی، مالیده شدن پوست بر روی چیزی به مدت طولانی است. برای نمونه، این امر می تواند در هنگام راه رفتن و مالیده شدن قسمت های داخلی ران به یکدیگر رخ دهد.

 

عوامل خطر شایع

ساییدگی به احتمال زیاد در نواحی خاصی از بدن رخ می دهد و معمولا در حین فعالیت بدنی مانند دویدن ایجاد می شود.

سایر دلایل ساییدگی عبارتند از:

 • تعریق
 • شیردهی
 • پوشیدن لباس تنگ
 • شرکت در یک ورزش استقامتی مانند مارتن

علاوه بر این ممکن است یک کودک شیرخواره یا نوپا که پوشک استفاده می کند به دلیل رطوبت و حرکت اضافی این ناحیه دچار ساییدگی شود.

 

علائم و عوارض ساییدگی پوست

ساییدگی باعث ایجاد بثورات سوزشی یا شبیه به نیش زدن در نواحی مورد نظر پوست می شود. در برخی موارد جراحت و تاول در اثر ساییدگی پوست ایجاد می شود.

این بثورات به سایر نواحی منتقل نمی شوند.

عوارض احتمالی بروز بثورات ناشی از ساییدگی عبارتند از:

 

باکتری ها می توانند از طریق پوست شکافته شده یا آسیب دیده در اطراف این بثورات وارد شده و باعث ایجاد عفونت شوند. به همین دلیل افراد باید اطمینان حاصل کنند که از این بثورات مراقبت کرده و آنها را تمیز نگه می دارند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) چندین علامت عفونت پوستی را ذکر می کند که شامل موارد زیر هستند:

 • گرم شدن ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته
 • حساسیت به لمس یا درد
 • تورم

 

درمان های خانگی

در صورتی که افراد عامل ایجاد بثورات ناشی از ساییدگی را برطرف کرده یا برای جلوگیری از آنها اقدام کنند، این بثورات طی چند روز برطرف خواهند شد.

رطوبت بیش از حد و اصطکاک پوست منجر به آسیب دیدن پوست می شوند. مالش پوست برای از بین بردن رطوبت اضافی می تواند از بروز عوارض بثورات پوستی ناشی از ساییدگی جلوگیری کند.

همچنین ممکن است افراد مایل به استفاده از لوسیون شی باتر بر روی بثورات ناشی از ساییدگی باشند. مطالعه ای در سال 2012 نشان داد که Shea butter خواص ضد التهابی دارد و همین امر می تواند این گزینه را برای افرادی که می خواهند این بثورات را با کرم تسکین دهند، گزینه مناسبی بداند.

افراد می توانند برای درد از آلوئه ورا استفاده کنند زیرا می تواند درد پوست را تسکین داده و به جلوگیری از عفونت کمک کند.

همچنین افراد به طور سنتی از طیف وسیعی از روغن های گیاهی مانند روغن زیتون یا نارگیل برای درمان مشکلات مربوط به پوست استفاده می کنند. برای تایید مزایای استفاده از این روغن ها به تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

جهت مشاهده و خرید مرطوب کننده های بدن داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

درمان

تا زمانی که پوست آلوده نشده باشد، پزشک روش استانداردی برای درمان بثورات ناشی از ساییدگی ندارند. افراد باید از فعالیت هایی که منجر به بروز آنها می شود، خودداری کنند. در صورتی که آنها نتوانند از این فعالیت ها اجتناب کنند باید اقدامات لازم برای پیشگیری از بروز ساییدگی های بعدی را انجام دهند.

در صورتی که افراد نیاز به درمان داشته باشند، پزشک به منظور کاهش التهاب ناشی از این بثورات به تجویز یا توصیه کرم یا پماد کورتیکواستروئیدها می پردازد.

 

ساییدگی پوست و بثورات ( زخم - جراحت - تاول) : علت - علائم - درمان - پیشگیری

 

پیشگیری از ساییدگی پوست

همیشه نمی توان از بروز ساییدگی پوست پیشگیری کرد اما افراد می توانند برای کاهش خطر بروز آن اقداماتی انجام دهند.

 

طبق اعلام آکادمی آمریکایی انجمن پوست، مراحل پیشگیری از ساییدگی پوست عبارتند از:

 • پوشیدن لباس مناسب که تهویه درستی داشته باشد.
 • محافظت از نواحی مستعد با باند نرم یا پودر برای کاهش اصطکاک
 • توقف فعالیت در صورت ایجاد تحریک

 

اقدامات دیگری که افراد می توانند برای پیشگیری از ایجاد جراحت ناشی از ساییدگی پوست انجام دهند، عبارتند از:

 • اجتناب از ورزش در هوای گرم و مرطوب
 • استفاده از ضد تعریق
 • در آوردن لباس های خیس
 • استفاده از پد یا سوتین های محافظ نوک سینه

 

جهت مشاهده و خرید محصولات دئودورانت و ضدتعریق داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

علاوه بر این یافته های یک مطالعه قدیمی نشان می دهند که افراد می توانند از وازلین برای کاهش اصطکاک و پیشگیری از بروز بثورات ناشی از ساییدگی پوست استفاده کنند.

 

دریافت کمک پزشکی

در صورتی که افراد دچار بثورات پوستی شوند که گسترش می یابند، احتمالا این امر ناشی از ساییدگی نیست. در صورتی که چند روز پس از بروز، این موارد از بین نروند باید به پزشک مراجعه کرد.

در صورتی که افراد در مورد آلوده شدن بثورات پوستی خود شک دارند باید با پزشک خود صحبت کنند. پزشک می تواند این بثورات پوستی را معاینه کرده و در مورد درمان اضافی تصمیم گیری کند.

 

خلاصه

بثورات پوستی ناشی از ساییدگی خفیف بوده و در اثر مالش پوست به لباس یا سایر نواحی پوست ایجاد می شوند. بسیاری از موارد آن خفیف بوده و با توقف فعالیت عامل ایجاد آن از بین می روند.

عارضه احتمالی این وضعیت بروز عفونت است. در صورت شدید بودن بثورات پوستی ناشی از ساییدگی پوست همچون جراحت و تاول یا احتمال عفونت باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان های خانگی برای برطرف کردن بثورات ناشی از ساییدگی شامل استفاده از آلوئه ورا و سایر پمادهای تسکین دهنده است. افراد می توانند برای پیشگیری از ایجاد بثورات پوستی از اقدامات پیشگیرانه ای مانند پوشیدن لباس هایی با تهویه مناسب و استفاده از وازلین در نواحی مستعد استفاده کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x