انواع کیست مغز: علائم و درمان

انواع کیست مغز: علائم و درمان

انواع کیست مغز شامل کیست آراکنوئید – پینه آل – کلوئید – درموئید – اپیدرموئید – نئوپلاستیک است، علائم و درمان که بعضا شامل جراحی است را بخوانید.

 

مقدمه

کیست، کیسه ای از بافت است که با ماده دیگری مانند هوا یا مایع پر شده است. کیست می تواند در تمام قسمت های بدن از جمله مغز ایجاد شود.

کیست ممکن است از نظر خارجی شبیه به تومور باشد، اما دلایل به وجود آمدن آن ها بسیار متفاوت است. تومور توده ای جامد از بافت است در حالی که کیست کیسه ای است که با ماده ای پر شده است.

در این مقاله، انواع اصلی کیست که در مغز ظاهر می شوند را بررسی می کنیم.

 

کیست چیست؟

کیست یک کیسه توخالی حاوی مایع، چرک، هوا یا سلول است.

اکثر کیست ها، خوش خیم و غیر سرطانی هستند، اما اگر به اندام ها، بافت ها یا اعصاب اطراف فشار وارد کنند، ممکن است گاهی اوقات مشکل ایجاد کنند.

 

همچنین بخوانید:

همه چیز درباره انواع کیست (کلیک)

 

 

چه دلایلی موجب ایجاد کیست می شوند؟

اکثر کیست ها به خصوص کیست هایی که در مغز ظاهر می شوند، مادرزادی و ارثی هستند. گاهی اوقات، یک کیست در مغز می تواند به عنوان واکنشی به عفونت، آسیب یا سرطان ایجاد شود.

انواع اصلی کیست مغز شامل 6 نوع است. کیست های مغزی عبارتند از کیست آراکنوئید (عنکبوتیه)، پینه آل (صنوبری)، کلوئید، درموئید، اپیدرموئید و نئوپلاستیک.

 

کیست آراکنوئید (عنکبوتیه)

این کیست ها بر روی غشای آراکنوئید ایجاد می شوند. این غشا همراه با دو غشای دیگر، مغز و  نخاع را پوشش می دهد. کیست هایی که روی غشای آراکنوئید ایجاد می شوند معمولا خوش خیم هستند و به ندرت موجب ظهور علائم می شوند.

با این وجود، اگر علائم نیز ظاهر شوند، شامل موارد زیر خواهند بود:

کیست های آراکنوئید نخاعی می توانند ضعف پیشرونده در پاها یا احساس بی حسی در دست ها یا پاها را ایجاد کنند.

از آنجایی که اکثر کیست های آراکنوئید سبب بروز علائم نمی شوند، پزشکان معمولا آن ها را هنگام انجام MRI یا CT اسکن برای مشکلات مختلف تشخیص می دهند. اکثر پزشکان هیچ درمان یا عمل جراحی را توصیه نمی کنند مگر این که کیست موجب بروز علائم شود.

اگر پزشک تشخیص دهد که درمان ضروری است، انجام عمل جراحی برای تخلیه مایعات را تجویز می کند که بافت اطراف آن را جذب می کند.

 

کیست های غده پینه آل

کیست های پینه آل مغز، فضاهای پر از مایع درون غده پینه آل هستند. غده پینه آل یا صنوبری در نزدیکی مرکز مغز قرار دارد و چرخه های خواب را تنظیم می کند.

بیشتر کیست های پینه آل خوش خیم و بدون علامت هستند یا علائم کمی دارند. بر اساس یک مقاله قدیمی، کیست های غده پینه آل می توانند موجب سر درد، سرگیجه و اختلالات بینایی شوند.

بیشتر کیست های پینه آل نیاز به عمل جراحی ندارند. با این وجود، در صورتی که اندازه کیست ها از دو سانتیمتر بزرگ تر شوند، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد.

جراحی شامل ایجاد یک سوراخ کوچک در کیست برای آزادسازی مایع است که به فضاهای مایع مغزی تخلیه خواهد شد.

 

کیست های کلوئید

کیست های کلوئیدی در بطن های مغز ایجاد می شوند. بطن ها، حفره های باز مغز و پر از مایع مغزی نخاعی هستند.

کیست های کلوئید خوش خیم هستند اما می توانند جریان مایع مغزی نخاعی را مسدود کرده و منجر به ازدیاد غیر عادی مایع در مغز شوند. این شرایط را هیدروسفالی می نامند.

علائم هیدروسفالی شامل موارد زیر هستند:

  • سر درد
  • دوبینی
  • مشکلات مربوط به حافظه
  • مشکل در تمرکز
  • تغییر در وضعیت هوشیاری و حتی کما در برخی مراحل پیشرفته

پزشکان کیست های کلوئید را با روش های کم تهاجمی جراحی درمان می کنند که در این روش ها از طریق آندوسکوپی کیست را برمی دارند.

 

انواع کیست مغز : علائم و درمان (جراحی) | کیست آراکنوئید - پینه آل - کلوئید - درموئید

کیست های درموئید

کیست های درموئید از یک ناهنجاری مادرزادی در سلول های پوست ایجاد می شوند.

این کیست ها وقتی ایجاد می شوند که لایه های پوست در حین رشد جنین آنطور که باید با هم رشد نمی کنند. کیست های درموئید از بدو تولد در مغز یا ستون فقرات وجود دارند.

این کیست از بافتی در زیر پوست تشکیل شده است که می تواند شامل فولیکول های مو، غدد چربی،‌ غدد عرق و گاهی اوقات، استخوان، دندان یا سلول های عصبی باشد.

در حالی که به طور معمول این کیست ها هیچ علائمی ایجاد نمی کنند و سرطانی نیستند، اما اکثر پزشکان بلافاصله پس از تولد با عمل جراحی کیست را برمی دارند.

 

کیست های اپیدرموئید

برخلاف کیست های درموئید، کیست های اپیدرموئید حاوی سلول های پوستی ساده از جمله کراتین و سلول های مرده پوست هستند.

وقتی بدن به صورت اتفاقی و از درون پوست ریزی می کند، باعث ایجاد یک کیست با رشد کند می شود و در نتیجه این نوع از کیست ها روی ستون فقرات به وجود می آیند.

در حالی که کیست های اپیدرموئید به خودی خود خطرناک نیستند اما ممکن است در هنگام رشد به نخاع یا اعصاب نخاعی فشار وارد کنند.

کیست های اپیدرموئید ممکن است موجب علائم زیر شوند:

  • ضعف
  • کاهش هماهنگی در حرکات طبیعی بدن
  • سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها
  • مشکلات حرکتی
  • بی اختیاری در دفع ادرار

پزشک معمولا از تکنیک های جراحی میکروسکوپی برای برداشتن کیست استفاده می کند.

 

کیست در برابر تومور

در حالی که برخی از کیست ها می توانند با تومورها و سرطان ارتباط داشته باشند، اما بیشتر کیست ها خوش خیم هستند. گاهی اوقات، رشد تومورهای مغزی و سرطان ها می توانند موجب ایجاد کیست شوند.

 

خلاصه

به طور معمول، بیشتر کیست های مغز خوش خیم هستند و نیازی به عمل جراحی ندارند.

در صورت نیاز به جراحی، پزشک جراح کیست را تخلیه یا به طور کامل برمی دارد.

بسیاری از کیست های مغزی، مادرزادی و ارثی هستند اما گاهی اوقات می توانند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای جدی مانند سرطان و یا نوعی عفونت باشند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x