5 ماده غذایی ممنوع برای آرتریت

5 ماده غذایی ممنوع برای آرتریت

غذاهای مضر و ممنوع برای آرتریت چربی های التهابی (امگا ۶) – قند – محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGE) – سبزیجات نایت شید و پورین ها هستند.

 

بعضی از افراد دریافتند که ایجاد تغییر در رژیم غذایی علائم آرتریت را بهبود می بخشد.

غذاهای مضر و ممنوع برای آرتریت شامل پرهیز از مصرف مواد غذایی التهابی همانند چربی های اشباع و قند و مواد غذایی سرشار از پورین است.

در این مقاله به بررسی 5 دسته از غذاهای مضر و ممنوع برای آرتریت که افراد با پرهیز از آنها بهره مند شده و همچنین مواد غذایی کمک کننده می پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

همه چیز درباره بیماری التهاب مفاصل یا آرتریت (کلیک)

 

مواد غذایی که باید از مصرف آنها پرهیز کرد

برای اطلاع از غذاهای مضر و ممنوع که در صورت ابتلا به آرتریت باید از آنها پرهیز کرد، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

 

چربی های التهابی

انواع مختلفی از چربی ها باعث افزایش التهاب در بدن می شوند. طبق اعلام بنیاد آرتریت، مصرف غذاهای حاوی ترکیبات زیر در افراد مبتلا به آرتریت باید محدود گردد:

 • اسیدهای چرب امگا 6: این چربی ها شامل روغن هایی مانند ذرت، گاجره، آفتابگردان و روغن نباتی هستند. مصرف متوسط اسیدهای چرب امگا 6 مضر نیستند اما بسیاری از مردم آمریکا مقدار زیادی از آنها مصرف می کنند.
 • چربی اشباع شده: گوشت، کره و پنیر حاوی این نوع چربی هستند. چربی اشباع شده باید کمتر از 10% از کل کالری دریافتی روزانه در بدن افراد باشد.
 • چربی های ترانس: این نوع چربی ها برای سلامتی انسان مضر هستند زیرا کلسترول خوب را کاهش داده و کلسترول بد را افزایش می دهند و همچنین باعث افزایش سطح التهاب می شوند. تولیدکنندگان طی سال های گذشته چربی های ترانس را از بیشتر مواد غذایی حذف کرده اند اما برای اطمینان قسمت حقایق تغذیه ای را بررسی کنید.

 

آرتریت و قند

یک مطالعه روی مواد مغذی نشان می دهد که خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی در افرادی که به طور منظم سودا شیرین شده با قند می نوشند بیشتر است.

Harvard Health خاطرنشان کرد که مصرف بیش از حد قند می تواند خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی را افزایش دهد. همچنین قند می تواند منجر به چاقی، التهاب و آرتریت و سایر بیماری های مزمن گردد.

بسیاری از غذاها برای بیماران مبتلا به آرتریت مضر هستند، چراکه حاوی قند افزوده می باشند.

همیشه برچسب های غذایی روی غلات صبحانه، سس ها و نوشیدنی های غیر الکلی را بررسی کنید زیرا این مواد می توانند حاوی مقادیر شگفت انگیزی از قند اضافه شده باشند.

 

همچنین بخوانید:

رژیم غذایی مناسب آرتریت (کلیک)

 

محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGE)

AGE ها ترکیبات التهابی هستند که می توانند در بافت ها (به ویژه با افزایش سن) تجمع کنند.

مقاله ای در Patient Education توضیح می دهد که افراد مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت و روماتیسم مفصلی سطح AGE بیشتری دارند. بنابراین کاهش سطح AGE می تواند به کاهش التهاب کمک کند.

چربی و قند هر دو سطح AGE را افزایش می دهند. بعضی از روش های فرآوری مواد غذایی و پخت و پز در دمای بالا نیز باعث افزایش سطح AGE در مواد غذایی می شوند.

 

سبزیجات Nightshades

Nightshades گروهی از سبزیجات حاوی ترکیب سولانین هستند. مطالعات تائید نکرده اند که این سبزیجات می توانند باعث درد آرتریت شوند، اما کمیته پزشکان برای پزشکی مسئولانه نشان می دهد که حذف آنها از رژیم غذایی می تواند بهبود علائم در بعضی از افراد کمک کند. در نتیجه این دسته از سبزیجات از غذاهای مضر و ممنوع برای آرتریت هستند.

سبزیجات Nightshades عبارتند از:

 • گوجه فرنگی
 • فلفل دلمه ای
 • فلفل چیلی
 • بادمجان
 • سیب زمینی

طبق توصیه بنیاد آرتریت، افرادی که به حساسیت به سبزیجات Nightshades و تشدید علائم مشکوک هستند باید آنها را برای دو هفته از رژیم غذایی خود حذف کنند و سپس دوباره آنها را مصرف کنند.

داشتن یک دفترچه یادداشت غذایی به افراد کمک می کند تا هر واکنش نسبت به یک ماده غذایی خاص را ردیابی کنند.

 

مواد غذایی سرشار از پورین و آرتریت

ممکن است پزشک برای افراد مبتلا به نقرس که سبب التهاب مفاصل شده و نوعی آرتریت است، رژیم کم پورین به همراه مصرف دارو را تجویز کند.

پورین موادی در غذاها است که بدن آن را به اوریک اسید تبدیل می کند، اسید اوریک می تواند در خون جمع شده و باعث حمله نقرس و آرتریت شود.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، مواد غذایی سرشار از پورین که در دسته غذاهای مضر و ممنوع برای آرتریت هستند، عبارتند از:

 • گوشت قرمز
 • گوشت اعضای بدن مانند جگر
 • آبجو و سایر نوشیدنی های الکلی
 • گوشت های عمل آوری شده مانند ژامبون، بیکن یا کالباس ها
 • بعضی از غذاهای دریایی مانند صدف و گوش ماهی (Scallops)

با این حال یک بررسی در سال 2018 مشخص کرد که بعضی از سبزیجات غنی از پورین مانند گل کلم، قارچ و لوبیا هیچ ارتباطی با خطر نقرس و آرتریت ندارند.

 

انواع آرتریت

آرتریت انواع مختلفی دارد که همه آنها باعث درد، تورم و سفتی مفاصل می شوند. شایع ترین شکل آن استئوآرتریت (Osteoarthritis) است. شکل های دیگر آن عبارتند از:

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، 23% از بزرگسالان در آمریکا دچار نوعی از آرتریت هستند.

 

آیا رژیم غذایی به آرتریت کمک می کند؟

آنچه افراد مصرف می کنند به موارد زیر کمک می کند:

 1. کاهش سطح التهاب در بدن
 2. حفظ وزن متناسب
 3. سلامت و بهبود بافت
 4. پرهیز از غذاهای محرک خاص

معمولا التهاب با کمک به دفاع در برابر باکتری ها و کمک به ترمیم زخم، از بدن در مقابل آسیب محافظت می کند.

با این حال زمانی که التهاب برای مدتی طولانی ادامه داشته باشد، ممکن است علائم مزمن ایجاد شوند.

آنچه افراد می خورند بر میزان التهاب تاثیر دارد. بعضی از غذاها التهابی و بعضی دیگر ضد التهاب هستند.

طبق اعلام بنیاد آرتریت، مطالعات متعدد نشان می دهند که غذاهای ضد التهاب می توانند درد و پیشرفت آرتریت را کاهش دهند.

وزن بدن افراد نیز بر میزان التهاب تاثیرگذار است. سلول های چربی سیتوکین تولید می کنند که آنها سلول های ایمنی بدن هستند و التهاب را افزایش می دهند.

افراد می توانند از رژیم غذایی برای حفظ وزن تناسب استفاده کنند که می تواند به التهاب کمک کرده و فشار روی مفاصل را کاهش دهد.

در نهایت بعضی از انواع آرتریت دارای غذاهای محرک خاصی هستند. برای نمونه مواد غذایی حاوی پورین می توانند در حمله نقرس نقش داشته باشند.

 

مواد غذایی مفید

ممکن است مصرف مواد غذایی زیر برای افراد مبتلا به آرتریت مفید باشد.

 

چربی های ضد التهابی

بنیاد آرتریت موارد زیر را به عنوان انواع چربی کاهش دهنده التهاب معرفی می کند:

 • چربی های اشباع نشده: این موارد شامل روغن زیتون، روغن آووکادو و روغن مغزها و دانه ها هستند. روغن زیتون فرا بکر حاوی ترکیبات اولئوکانتال است که خواص ضد التهابی مشابه ایبوپروفن (Ibuprofen) دارد.
 • اسیدهای چرب امگا 3: ماهی های روغنی مانند سالمون، ساردین و شاه ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند. محققان آرتریت توصیه می کنند که در هفته حداقل 2 وعده ماهی روغنی مصرف کنید. همچنین افراد می توانند از مکمل های روغن ماهی استفاده کنند. مطالعات نشان می دهند که مصرف 600 تا 1000 میلی گرم روغن ماهی در روز می تواند سفتی، تورم و درد مفاصل را کاهش دهد. گیاهخواران و وگان ها می توانند اسیدهای چرب امگا 3 را از گردو یا روغن گردو دریافت کنند.

همچنین ممکن است روغن نارگیل برای آرتریت مفید باشد.

مطالعات روی حیوانات نشان می دهد که حتی روغن نارگیل که یک چربی اشباع شده است، دارای خواص ضد التهابی است. محققان برای تایید این امر باید مطالعات کنترل شده تری انجام دهند.

 

میوه ها و سبزیجات

طبق اعلام کمیته پزشکان برای پزشکی مسئولانه، بعضی مطالعات نشان می دهند که رژیم های غذایی گیاهی می توانند علائم روماتیسم مفصلی را کاهش دهند. بنیاد آرتریت پیشنهاد می کند که میوه ها و سبزیجات زیر می توانند به طور ویژه ای برای افراد مبتلا به آرتریت مفید باشند:

 • پیاز، سیر و تره فرنگی: همه این موارد حاوی ترکیب ضد التهاب کوئرستین هستند. همچنین آنها حاوی ترکیبات گوگردی هستند که ممکن است آسیب غضروف را کاهش دهند.
 • سیب زمینی شیرین، کدو و هویج: سبزیجات نارنجی و قرمز حاوی کاروتنوئید هستند که آنتی اکسیدان است. بعضی تحقیقات کاروتنوئید را با خطر کمتر برای ابتلا به روماتیسم مفصلی مرتبط می دانند اما این امر قطعی نیست.
 • سبزیجات برگ دار سبز: سبزیجاتی مانند کلم، کلم بروکلی، سوئیس چارد و اسفناج حاوی کلسیم هستند که برای سلامت استخوان ضروری است. همچنین آنها حاوی آنتی اکسیدان هستند.
 • مرکبات، توت فرنگی و کیوی: طبق اعلام انستیتو ملی بهداشت (NIH) درباره ویتامین C، مواد غذایی حاوی ویتامین C به محافظت از استخوان و غضروف کمک می کنند.

 

رژیم غذایی ضد التهاب

رعایت یک رژیم غذایی ضد التهاب به افراد کمک می کند تا سالم بمانند و از علائم التهاب جلوگیری کنند.

یکی از رژیم های غذایی ضد التهاب که بیشترین تحقیق در مورد آن انجام شده است، رژیم غذایی مدیترانه ای است.

 

همچنین بخوانید:

بهتربن رژیم های ۲۰۲۰؛ رژیم مدیترانه ای (کلیک)

 

رژیم غذایی مدیترانه ای بر روی مواد غذایی زیر متمرکز است:

 • روغن زیتون
 • غلات کامل، میوه ها و سبزیجات
 • گوشت بدون چربی، تخم مرغ و ماهی
 • آجیل و دانه ها

همچنین این رژیم شامل مقادیر متوسطی از محصولات لبنی است اما مصرف قند، الکل و گوشت قرمز را محدود می کند.

بنیاد آرتریت یادآوری می کند که یک رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند باعث کاهش التهاب و درد در افراد مبتلا به آرتریت شود و از ابتلا به شکستگی محافظت می کند.

بعضی از افرادی که رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال می کنند ممکن است بدون شمردن کالری یا محدود کردن آن وزن خود را کاهش دهند زیرا این رژیم غالبا گیاهی است.

یک مطالعه جامع روی جمعیت در سال 2018 نشان داد که مردانی که رژیم مدیترانه ای را دنبال می کردند خطر کمتری برای ابتلا به روماتیسم مفصلی داشتند.

مطالعه دیگر نشان می دهد که آنتی اکسیدان های موجود در رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است درد افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی را کاهش دهد.

 

سایر نکات برای مدیریت آرتریت

نکات دیگری که می توانند به افراد در مدیریت آرتریت کمک کنند، شامل موارد زیر هستند:

 • تمرینات کم ضربه: این فعالیت ها به افراد کمک می کنند تا بدون آسیب دیدگی مفصل، فعالیت داشته باشند. CDC انجام پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری را توصیه می کند.
 • روش های پخت و پز: بعضی از روش های پخت و پز می توانند مواد مغذی بیشتری را حفظ یا آزاد کنند. بخارپز کردن به جای جوشاندن یا سرخ کردن باعث جذب مواد مغذی می شود. استفاده از مایکرویو برای مدت کوتاه در حداقل مایعات باعث حفظ مواد مغذی می شود.
 • قرارگیری در معرض آفتاب: ویتامین D برای سلامت استخوان ضروری است زیرا طبق اعلام بنیاد آرتریت این ویتامین به بدن کمک می کند تا کلسیم جذب کند. با اینکه بعضی از منابع غذایی حاوی ویتامین D هستند اما ساده ترین راه برای دریافت ویتامین D کافی، گذراندن مدتی در معرض آفتاب است.

 

غذاهای مضر و ممنوع برای آرتریت چربی های التهابی (امگا ۶) - قند - محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGE) - سبزیجات نایت شید و پورین ها هستند.

خلاصه

مواد غذایی مانند قند و چربی اشباع که التهاب را افزایش می دهند می توانند علائم آرتریت را بدتر کنند. همچنین ممکن است بعضی از افراد دریابند که مواد غذایی حاوی پورین و سبزیجات Nightshades باعث عود کردن آرتریت می شوند.

افراد برای شناسایی عوامل محرک آرتریت مانند قند می توانند مصرف غذاهای مشکوک را برای چند هفته متوقف کرده و سپس آنها را دوباره مصرف کنند.

ممکن است مواد غذایی ضد التهابی به افراد مبتلا به آرتریت در مدیریت علائم خود کمک کنند. این مواد غذایی شامل غذاهایی گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات، غلات کامل و چربی های ضد التهابی هستند.

افراد مبتلا به آرتریت که به دنبال یافتن بهترین برنامه غذایی هستند می توانند با متخصص تغذیه تایید شده صحبت کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x