فواید غرغره آب نمک در درمان بیماری ها

فواید غرغره آب نمک در درمان بیماری ها

غرغره آب نمک فواید بسیار در پیشگیری و درمان بیماری هایی مانند گلودرد – آفت – آلرژی – بهداشت دندان – عفونت های تنفسی (سرماخوردگی و.. ) دارد.

 

گلودرد و زخم های دهانی از بیماری های شایعی هستند که بیشتر مردم آنها را تجربه می کنند. چرخانیدن آب نمک در گلو و دهان روشی ارزان، ایمن و موثر برای تسکین علائم در بیماری هایی است که دهان و گلو را تحت تاثیر قرار می دهد.

با اینکه داروخانه ها دهانشویه های دارویی و محصولات مشابه را به فروش می رسانند اما بعضی از افراد غرغره با آب نمک و سایر روش های خانگی را ترجیح می دهند.

این مقاله به بررسی فواید غرغره آب نمک در پیشگیری و درمان برخی بیماری ها می پردازد. همچنین نحوه تهیه آب نمک و استفاده از آن برای غرغره کردن و خطرات و موارد احتیاط را بررسی می کنیم.

 

 

 

جهت مشاهده و خرید محصولات دهانشویه داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

استفاده از آب نمک

غرغره کردن آب نمک فواید بسیار داشته و در درمان موارد خفیف درد، ناراحتی و خارش (قلقلک) دهان و گلو موثر است.

برخی بیماری ها که غرغره کردن به درمان و پیشگیری از آنها کمک می کند عبارتند از:

 

 

گلودرد

از اصلی ترین فواید غرغره آب نمک استفاده از آن برای رفع ناراحتی ناشی از گلودرد است.

انستیتو بهبود سیستم های بالینی (ICSI) و انجمن سرطان آمریکا (ACS)، غرغره آب نمک را برای تسکین گلودرد توصیه می کنند. طبق اعلام ACS، استفاده منظم از غرغره آب نمک به تمیز نگه داشتن دهان و پیشگیری از عفونت به ویژه در افرادی که تحت شیمی درمانی یا پرتو درمانی هستند، کمک می کند.

 

همچنین بخوانید:

گلودرد: علت و درمان (کلیک)

 

زخم های کانکر (آفت دهانی)

زخم های کانکر، زخم های دهانی هستند که می توانند در دهان ایجاد شوند. غرغره با آب نمک می تواند به تسکین درد و بهبود این زخم ها کمک کند.

 

آلرژی

بعضی از آلرژی ها مانند حساسیت فصلی باعث تورم مجاری بینی و گلو می شود که می توانند ناراحت کننده باشند. اگرچه غرغره کردن از آلرژی جلوگیری نمی کند اما به کاهش بعضی از ناراحتی های گلو کمک کند.

 

همچنین بخوانید:

علت گرفتگی بینی (کلیک)

 

عفونت های تنفسی

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی متداول است و شامل سرماخوردگی، آنفولانزا، مونونوکلئوز و عفونت های سینوسی است. برخی تحقیقات نشان می دهند که غرغره با آب نمک می تواند در درمان این بیماری ها موثر باشد. این روش علائم را کاهش داده و حتی به پیشگیری از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی کمک می کند.

برای نمونه مطالعه ای در سال 2013 روی 338 شرکت کننده انجام شد که نشان داد افرادی که از شستشوی گلو با آب نمک استفاده می کنند کمتر دچار عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی می شوند.

 

بهداشت دندان

غرغره منظم آب نمک به از بین بردن باکتری های لثه و دندان کمک می کند. این امر باعث تمیزی و جلوگیری از تجمع پلاک و تارتار می شود. تجمع باکتری در دهان می تواند منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) به افراد توصیه می کند که پس از جراحی دندان، دهان خود را با محلول آب نمک گرم، به آرامی بشویند. انجام این کار به تمیز نگه داشتن محل کشیدن دندان و پیشگیری از عفونت کمک می کند.

 

غرغره آب نمک چیست؟

غرغره آب نمک، یک درمان خانگی برای گلودرد و سایر دلایل درد دهان و بهداشت دندان است. محلول آب و نمک ترکیبی ساده از آب و نمک است که می تواند جایگزین ارزان، ایمن و موثری برای دهان شویه های دارویی باشد.

محلول آب نمک به طور کامل تحت مطالعه قرار نگرفته است. یک مطالعه محدود در سال 2010 روی 45 کودک، اثر غرغره آب نمک و دهانشویه حاوی آلوم (زاج) را بررسی کرد.

محققان گزارش کردند که کودکانی که به مدت 21 روز و هر روز دو مرتبه از محلول آب نمک استفاده کرده اند نسبت به آنهایی که از دارونما استفاده کرده بودند، باکتری های دهانی بسیار کمتری داشتند.

با این حال غرغره آب نمک به اندازه دهانشویه آلوم در کاهش باکتری موثر نبود. آلوم که آلومینیوم پتاسیم سولفات است، یک ماده فعال در بعضی از دهانشویه های دارویی است.

پزشکان و دندانپزشکان اغلب غرغره آب نمک را برای بهداشت دندان، کاهش درد دهان و گلو توصیه می کنند.

فواید غرغره آب نمک در درمان گلودرد - آفت - آلرژی - بهداشت دندان - سرماخوردگی - آنفولانزا

آیا آب نمک باکتری ها را از بین می برد؟

آب نمک برخی باکتری ها را از بین می برد، اما باکتری های دهان و گلو را از بین نمی برد. با این حال محلول های نمک می توانند به باکتری های سطح لثه، دندان ها و گلو کمک کنند. با رساندن باکتری به سطح و استفاده از آب نمک، مقداری از آنها شسته می شود.

 

دستور تهیه

آب نمک به راحتی و ارزان تهیه می شود. طبق توصیه ADA، نیمی قاشق چایخوری نمک را به 8 اونس (حدود 236 میلی لیتر) آب اضافه کنید و سپس ترکیب کرده تا آب نمک حاصل شود.

یک دستورالعمل جایگزین افزودن جوش شیرین به محلول آب نمک است. برای نمونه، طبق توصیه ACS، موارد زیر را برای تهیه محلول آب نمک ترکیب کنید:

  • حدود 1 لیتر آب
  • 1 قاشق چایخوری نمک
  • 1 قاشق چایخوری جوش شیرین

 

نحوه غرغره کردن موثر

برای غرغره کردن مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. به همان میزانی که راحت هستید محلول را به داخل دهان بریزید.
  2. آب نمک را در پشت حلق غرغره کنید.
  3. اطراف دهان، دندان ها و لثه را بشویید.
  4. محلول را بیرون بریزید.

باید سعی کنید تا حد ممکن محلول تهیه شده را غرغره کنید. اگرچه به طور کلی محلول آب نمک بلعیده نمی شود اما بهتر است آن را تف کنید.

برای به حداکثر رساندن اثربخشی باید یک یا دو مرتبه در روز این کار را انجام دهید.

افراد پس از جراحی های دندانپزشکی می توانند از محلول آب نمک برای شستشوی دهان استفاده کنند. با این حال برای چند روز اول باید این شستشو خیلی آرام انجام شود تا از باز شدن زخم ها جلوگیری شود. برای این کار دستورالعمل های دندانپزشک خود را رعایت کنید.

 

خطرات و موارد احتیاط

غرغره کردن هم برای کودکان و هم بزرگسالان بی خطر تلقی می شود. با این وجود افرادی که در غرغره کردن مشکل دارند نباید از آب نمک استفاده کنند.

بعضی از کودکان خردسال نیز می توانند به طور موثری این کار را انجام دهند. ممکن است یک متخصص اطفال بتواند در زمان آماده بودن کودک به او مشاوره دهد.

در صورت تمایل می توان عمل غرغره کردن را برای چندین مرتبه در روز استفاده کرد. این کار برای بیشتر افراد عارضه جانبی نخواهد داشت. افرادی که فشار خون بالا دارند یا مبتلایان به سایر بیماری ها که نیاز به محدود کردن مصرف سدیم دارند، باید قبل از غرغره کردن آب نمک با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنند.

افرادی که طعم محلول آب نمک را دوست ندارند می توانند با افزودن عسل یا سیر به بهبود عطر و طعم آن کمک کنند.

 

خلاصه

غرغره با آب نمک دهان را تمیز نگه داشته و درد و ناراحتی ناشی از گلودرد، زخم های دهانی و اقدامات دندانپزشکی را کاهش می دهد. محلول آب نمک سریع و آسان ساخته می شود. همچنین یک جایگزین ارزان و طبیعی برای دهانشویه های دارویی است.

افراد می توانند با خیال راحت و چند مرتبه در روز از محلول آب نمک استفاده کنند. به طور معمول استفاده از این روش هیچ عارضه جانبی ایجاد نمی کند. با این حال افرادی که فشار خون بالا داشته یا آنهایی که به کاهش مصرف سدیم نیاز دارند باید قبل از غرغره کردن آب نمک با پزشک صحبت کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x