بثورات روی پوست تیره: انواع و درمان

بثورات روی پوست تیره: انواع و درمان

ظاهر بثورات و جوش های پوستی در رنگ های پوست مختلف متفاوت است، این مقاله انواع بثورات را روی پوست های تیره و رنگی و درمان آنها بررسی می کند.

 

بثورات و انواع جوش ها روی رنگ پوست های مختلف متفاوت به نظر می رسند. به عنوان مثال، عرق سوز روی پوست های تیره تر مانند مجموعه ای از نقاط خاکستری و سفید به نظر می رسند، در حالی که منابع پزشکی آن ها را قرمز توصیف می کنند.

درک این که مشکلات سلامت چگونه می توانند در طیف وسیعی از رنگ های پوست ایجاد شوند برای متخصصان پزشکی بسیار مهم است. فقدان این درک می تواند منجر به تشخیص نادرست گردد.

به طور کلی توصیه می شود در صورت دیدن جوش ها و بثوراتی که بیش از یک هفته روی پوست هستند با پزشک تماس بگیرید.

انجمن رنگ پوست یک پایگاه داده از متخصصان پوست در آمریکا که تجربه درمان افراد با رنگ پوست های مختلف را داشته اند ارائه می دهد.

در این مقاله، ظاهر جوش ها و بثورات روی پوست های تیره و رنگی را بررسی می کنیم. همینطور در مورد علائم و روش درمان مشکلات خاص پوستی نیز صحبت خواهیم کرد.

 

بثورات روی پوست های تیره

ظاهر بثورات و جوش بسته به رنگ پوست فرد (تیره و روشن) متفاوت است. ظاهر بثورات و جوش ها روی پوست های تیره، رنگ بثورات ممکن است بنفش، خاکستری یا سفید باشد، در حالی که متون پزشکی اغلب این بثورات را قرمز توصیف می کنند. ممکن است مقداری قرمزی دیده شود، اما معمولا چندان زیاد نیست.

دلیل این امر وجود ملانین است، مولکولی که به پوست و مو رنگ می دهد. عموما، هر چه ملانین روی پوست یک فرد بیشتر باشد، رنگ پوست او تیره تر به نظر می رسد. این مولکول روی نحوه واکنش پوست به نور خورشید، آسیب و بیماری هایی که منجر به بروز بثورات و انواع جوش ها می شوند تاثیر می گذارد.

برخی پزشکان از نحوه بروز مشکلات پوستی در پوست های تیره بی اطلاع هستند. مطالعه ای در سال 2018 روی چهار کتاب اصلی پزشکی متوجه شد که تصاویر کمی از رنگ پوست های تیره در این کتاب ها وجود دارند.

نویسندگان این مطالعه گزارش دادند که در حالی که در آن زمان 20.4% از جمعیت آمریکا سیاه پوست بودند، تنها 4.5% از عکس های درون کتاب های درسی افراد با پوست تیره را نشان می دادند. آن ها بیان کردند که این احتمالا نمونه ای از جهت گیری نژادی در سیستم مراقبت های بهداشتی است.

در این بخش در مورد این که انواع بثورات و مشکلات سلامتی مختلف روی پوست های تیره و رنگی چطور به نظر می رسند صحبت خواهیم کرد.

 

همچنین بخوانید:

خارش پوست: دلایل و درمان (کلیک)

 

بثورات و جوش های ناشی از عرق سوز

بثورات گرمایی، جوش های ناشی از عرق و گرما همه از نام های رایج میلیاریا هستند. میلیاریا (تب عرق گز) یک بیماری پوستی است که با مسدود شدن مجاری عرق روی پوست ایجاد می شود.

علائم عرق سوز عبارت اند از:

ظاهر این بثورات و تاول ها روی پوست تیره خاکستری یا سفید است.

این بثورات غالبا به دلیل گرما و رطوبت ایجاد می شوند، اما ورزش سنگین، پوشیدن لباس های غیر قابل تنفس و پانسمان های پزشکی نیز می توانند باعث ایجاد آن شوند. این بثورات معمولا طی 1 الی 2 روز بهبود پیدا می کنند.

خنک کردن محل، پوشیدن لباس های با قابلیت تنفس بالاتر و تعویض یا باز کردن پانسمان در صورت توصیه پزشک می تواند به شما کمک کند.

 

اگزما

یکی از انواع معمول بثورات و جوش های ایجاد شده روی پوست تیره اگزما است.

اگزما باعث ایجاد لکه هایی از پوست خشک و خارش دار می شود. ناحیه آسیب دیده پوست همینطور ممکن است پوسته پوسته شود. اگر پوست بسیار خشک باشد، ممکن است ترک بخورد یا خونریزی کند.

ظاهر بثورات در پوست های تیره، در بخش های دارای اگزما به رنگ قرمز، صورتی، سرخابی یا تیره تر از پوست اطراف است.

اگزما در افراد با پوست های تیره بیشتر به صورت های خاصی شکل می گیرد. به عنوان مثال، احتمال این که بثورات به صورت برجستگی های کوچک باشند بیشتر است.

انواع مختلفی از اگزما وجود دارند، از جمله:

 

درماتیت تماسی

این نوع اگزما زمانی ایجاد می شود که پوست با یک ماده تحریک کننده مانند پیچک سمی، نیکل یا یک ماده معطر تماس پیدا کند. در درماتیت تماسی پوست ممکن است دچار خارش، گزش، سوختگی یا تاول شود.

افرادی که مشاغل خاصی دارند بیشتر در معرض خطر درماتیت تماسی هستند. این مشاغل ممکن است آن ها را در معرض تماس منظم با مواد شیمیایی، غذا یا آب قرار دهند. این افراد ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند:

 • آرایشگران
 • کارکنان سلامت
 • لوله کش ها
 • افرادی که در آشپزخانه کار می کنند

جلوگیری از تماس با ماده تحریک کننده، مانند یک ماده شیمیایی خاص، بهترین روش است. یک متخصص پوست همچنین می تواند محصولاتی را به فرد معرفی کند که در شناسایی عوامل آلرژی زا و مواد تحریک کننده به آن ها کمک می کنند.

 

همچنین بخوانید:

انواع درماتیت تماسی (کلیک)

 

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک یک نوع اگزما است و علت مشخصی ندارد. این بیماری اغلب از کودکی آغاز می شود و ممکن است تا بزرگسالی ادامه پیدا نکند. این بیماری در آمریکا در میان آفریقایی-آمریکایی ها، آسیایی-آمریکایی ها و افراد بومی جزایر اقیانوس آرام بیشتر از گروه های دیگر متداول است.

هیچ درمانی برای درماتیت آتوپیک وجود ندارد، اما روش هایی برای تسکین و جلوگیری از بروز بثورات وجود دارند.

این روش ها به طور معمول شامل استفاده منظم از مرطوب کننده های غیر تحریک کننده پس از استحمام یا دوش گرفتن هستند. همچنین پرهیز از محصولات معطر، مواد غذایی حساسیت زا و پارچه های تحریک کننده مانند پشم مهم است. علاوه بر این، ممکن است فرد به کورتیکواستروئید موضعی نیاز داشته باشد. این دارو با تجویز پزشک قابل خرید است.

 

همچنین بخوانید:

درماتیت آتوپیک / اگزما آتوپیک (کلیک)

 

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری التهابی طولانی مدت است که باعث ایجاد لکه های ضخیم در پوست می شود. این لکه ها روی پوست های با رنگ تیره ممکن است قرمز یا بنفش رنگ بوده و دارای یک لایه رویی از پوسته های نقره ای یا خاکستری باشند.

پسوریازیس در آمریکا در میان سفید پوستان متداول تر از سیاه پوستان است. با این حال، پسوریازیس در افراد سیاه پوست ممکن است مناطق بزرگتری از پوست را پوشش دهد.

پسوریازیس می تواند ناخن ها و همچنین پوست را تحت تاثیر قرار دهد. بخش قابل توجهی از افراد مبتلا به پسوریازیس به آرتریت نیز مبتلا می شوند.

هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد، اما می توان علائم آن را کنترل کرد.

بعضی از روش های درمانی پسوریازیس عبارت اند از:

 • کلسیتریول، که کلسی پوترین نیز نامیده می شود، این دارو یک شکل مصنوعی از ویتامین D است
 • داروهای بیولوژیک خوراکی یا تزریقی
 • درمان های موضعی، مانند کرم های کورتیکواستروئید
 • مرطوب کننده
 • نور درمانی با اشعه ماوراء بنفش

 

 

همچنین بخوانید:

آرتریت پسوریاتیک چیست؟ (کلیک)

 

 

لیکن پلان

از انواع دیگر بثورات و جوش های روی پوست تیره، لیکن پلان است که باعث ایجاد یک سری برجستگی در پوست می شود. این برجستگی ها براق، بالا آمده و دارای سطح صاف هستند. این برجستگی ها روی پوست های تیره خاکستری-قهوه ای یا بنفش رنگ به نظر می رسند.

بیشترین نواحی درگیر، پشت، گردن، پایین پا، مچ پا و قسمت های داخلی مچ دست هستند. در 20% موارد، لیکن پلان هیچ علائمی فراتر از برجستگی ایجاد نمی کند، اما در برخی دیگر باعث خارش شدید می شود.

لیکن پلان می تواند ماه ها یا سال ها باقی بماند و هیچ درمان مشخصی برای آن وجود ندارد.

روش های درمانی که می توانند علائم آن را تسکین دهند عبارت اند از:

ویتیلیگو

ویتیلیگو نوعی بیماری است که باعث می شود تکه های پوستی رنگ خود را از دست بدهند یا از بین بروند. اگر این شرایط نواحی دارای مو را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است موها نیز سفید شوند.

این بیماری زمانی بروز پیدا می کند که سیستم ایمنی بدن به ملانوسیت ها، سلول های تولید کننده ملانین حمله کند. دانشمندان مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد، اما آن ها معتقد هستند که این ممکن است یک واکنش خود ایمنی باشد.

مناطقی که معمولا تحت تاثیر ویتیلیگو قرار می گیرند عبارت اند از:

 • ناحیه چشم
 • ناحیه دهان
 • انگشتان دست و پا
 • آرنج
 • زانو ها
 • کمر
 • دستگاه تناسلی
 • محل های آسیب دیدگی یا آفتاب سوختگی

ویتیلیگو می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اما در افرادی که رنگ پوست تیره دارند بیشتر دیده می شود. افراد مبتلا به ویتیلیگو به احتمال زیاد سابقه ابتلا به اختلالات خود ایمنی دارند.

از بین رفتن رنگدانه های پوست به مرور زمان متوقف شده یا کند می شود. درمان ها بر کاهش گسترش رنگ زدایی و بازیابی رنگ پوست تمرکز دارند. روش های درمانی ممکن است شامل استفاده از کرم های دارویی یا نور درمانی باشند.

 

زونا

زونا ناشی از ویروس آبله مرغان است. هر کسی که به آبله مرغان مبتلا شود، ممکن است بعدا به زونا نیز مبتلا شود. یکی از علائمی که در بیشتر افراد مبتلا به زونا دیده می شود بثورات به فرم تاول های کوچک است.

علائم زونا عبارتند از:

 • درد یا احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در ناحیه ای که 1 الی 2 روز بعد بثورات در آن ظاهر می شوند
 • بثورات به فرم تاول که ممکن است دردناک باشند و اغلب روی تنه ایجاد می شوند اما می توانند در هر جایی ایجاد شوند
 • ترک خورن، خونریزی یا زخم شدن پوست با بهبود یافتن بثورات پوستی
 • برخی از افراد همچنین ممکن است علائمی مانند تب، سردرد، دردهای عضلانی، معده درد یا حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنند

ظاهر بثورات زونا در پوست های با رنگدانه زیاد و تیره معمولا قرمز، به رنگ پوست یا کمی تیره تر است. پوسته ها معمولا خاکستری رنگ هستند.

در حالتی که بثورات غالبا در عرض 2 الی 4 هفته بهبود پیدا می کنند، هر کسی که علائم زونا را دارد بهتر است در عرض 2 الی 3 روز به پزشک مراجعه کند. زیرا زونا می تواند منجر به عوارض طولانی مدت شود.

پزشک می تواند داروهای ضد ویروس تجویز کند، که می تواند خطر عوارض را کاهش داده و زمان بهبودی را کوتاه کنند.

 

عفونت قارچی (Ringworm)

رینگ ورم یا کرم حلقوی یک عفونت قارچی پوست و یکی از انواع بثورات ایجاد شده در تمامی پوست ها که شامل پوست های تیره نیز می شود، است. این عفونت غالبا باعث ایجاد بثورات گرد یا حلقه ای شکل با حاشیه برجسته می شود، اگرچه ممکن است بثورات در مناطق خاصی مانند پا یا دست ها متفاوت باشند.

بثورات کرم حلقوی روی پوست تیره اغلب خاکستری یا قهوه ای هستند.

کرم حلقوی مسری است، بنابراین مهم است که بلافاصله آن را درمان کنید و از لمس کردن بثورات، حتی اگر خارش داشته باشند، خودداری کنید.

نام های دیگر این عفونت عبارت اند از:

 • خارش جاک که کشاله ران را تحت تاثیر قرار می دهد
 • پای ورزشکاران که پاها را تحت تاثیر قرار می دهد
 • التهاب فولیکول های مو (خارش سلمانی: Barber Itch) که ناحیه ریش را تحت تاثیر قرار می دهد

روش های درمانی ممکن است شامل کرم ضد قارچ، یا در صورت وجود بثورات مصرف مقدار زیادی داروی خوراکی باشد.

بثورات و جوش ها روی پوست تیره : انواع و درمان | عرق سوز | اگزما | پسوریازیس | لیکن پلان

مراقبت در منزل

بهترین روش برای درمان خانگی به علت بثورات و جوش ایجاد شده بستگی دارد. اما راهکارهای کلی برای جلوگیری از تحریک بیشتر بثورات عبارت اند از:

 • شستشو با آب سرد و ولرم، نه آب سرد یا داغ
 • استفاده از یک تمیز کننده ملایم و غیر معطر و دوری از صابون های قوی
 • استفاده از یک مرطوب کننده برای پوست
 • پوشیدن لباس های گشاد برای جلوگیری از ساییده شدن لباس به پوست
 • تعویض سریع لباس های مرطوب و عرق کرده
 • پوشیدن لباس های دوخته شده از الیاف طبیعی، مانند پنبه یا پارچه نخی
 • اجتناب از لمس یا خراشیدن هر گونه بثورات، به خصوص با دست های شسته نشده
 • استفاده از پانسمان تمیز برای بثوراتی که ترشح یا خونریزی دارند

محافظت از پوست در برابر آسیب نور خورشید با استفاده از کرم های ضد آفتاب دارای SPF 30 یا بالاتر نیز بسیار مهم است. اشعه ماوراء بنفش نور خورشید می تواند حساسیت پوست برای افراد مبتلا به بعضی بیماری های پوستی را شدیدتر کند.

 

جهت مشاهده و خرید محصولات ضد آفتاب داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

چه زمانی به مراقبت های پزشکی نیاز دارید

در بعضی موارد، بثورات نشان دهنده یک فوریت پزشکی هستند. در صورت بروز بثورات با ویژگی های زیر، فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • بثوراتی که به طور ناگهانی شکل می گیرند و به سرعت گسترش می یابند
 • بثورات بسیار دردناک یا به صورت تاول
 • بثوراتی که بیشتر کل بدن را می پوشانند
 • بثوراتی که علائم عفونت مانند تورم یا چرک را نشان می دهند
 • بثورات همراه با تب

بیمارانی که ممکن است به زونا یا کرم حلقوی مبتلا شده باشند باید فورا به پزشک مراجعه کنند تا از انتقال آن به دیگران جلوگیری کنند. برای زونا فرد نباید بیشتر از 2 الی 3 روز پیش از مراجعه به پزشک منتظر بماند.

در غیر این صورت، بهتر است در صورت ادامه وجود بثورات بیش از یک هفته با پزشک تماس بگیرید.

انجمن رنگ پوست پایگاه داده ای از متخصصان پوست در آمریکا ارائه می دهد که دارای تجربه متخصصانی است که افراد رنگین پوست را درمان کرده اند.

 

خلاصه

انواع بثورات و جوش های ایجاد شده روی پوست تیره و افراد رنگین پوست ممکن است قرمز، قهوه ای، بنفش یا خاکستری باشند.

برخی از پزشکان ممکن است به دلیل عدم آگاهی، بیماری های پوستی در افراد رنگین پوست را اشتباه تشخیص دهند. تصاویر افراد رنگین پوست اغلب در متون پزشکی کم است.

یک متخصص پوست که از چگونگی بثورات در طیف وسیعی از رنگ های پوست آگاهی دارد می تواند بهتر برای درمان آماده شود.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x