مگس پران / فلوتر چشم: علت، علائم و درمان

مگس پران / فلوتر چشم: علت، علائم و درمان

مگس پران یا فلوتر چشم عموما طبیعی و مربوط به زجاجیه است که نیازی به درمان ندارد، علت – علائم – درمان و پیشگیری از آن را بخوانید.

 

مگس پران چشم شامل نقاط یا لکه هایی در دید افراد بوده که در صورت دقت برای تماشای مستقیم از بین می روند. آنها از زجاجیه چشم تشکیل شده و در بیشتر موارد کاملا طبیعی هستند. زجاجیه ماده ای شفاف و ژل مانند است که بیشتر چشم را پر می کند.

فلوتر چشم معمولا نیازی به درمان ندارد زیرا آسیبی به بینایی نمی رساند. با این حال در بعضی از موارد دید را دشوار کرده و برای بازیابی بینایی به برطرف کردن آنها نیاز است.

ممکن است مگس پران چشم نشانه اولیه از یک مشکل زمینه ای مانند آسیب به شبکیه چشم باشد.

 

همچنین بخوانید:

8 ماده مغذی برای سلامت چشم (کلیک)

 

علت مگس پران / فلوتر چشم

فلوتر چشم (Eye Floaters) یک پدیده طبیعی مربوط به زجاجیه چشم است. زجاجیه کمک می کند تا چشم شکلی گرد داشته باشد.

این مساله زمانی شروع می شود که ساختار زجاجیه کوچک شود. با کوچک شدن آن الیاف کوچک از بین رفته و رشته ای می شوند. این همان وضعیتی است که پزشکان آن را جدا شدن زجاجیه می نامند.

این جداشدگی باعث ایجاد حجم های رشته ای زجاجیه می شود که ورود نور به شبکیه چشم را مختل می کند. این امر باعث ایجاد سایه کوچکی روی چشم شده و منجر به ایجاد مگس پران می شود.

ایجاد فلوتر چشم بخشی طبیعی از روند پیری است. طبق اعلام انجمن متخصصان شبکیه چشم آمریکا، بیماری هایی مانند جدا شدن زجاجیه که باعث ایجاد بیشتر مگس پران چشم می شود، پس از 60 سالگی شیوع بیشتری دارد.

همه افراد می توانند در بعضی از مواقع دچار این مساله شوند اما بیشتر افراد آن را نادیده می گیرند. بسیاری از افراد ممکن است فقط زمانی که به یک سطح خالی، روشن یا ناحیه ای مانند آسمان نگاه می کنند، متوجه آنها می شوند.

اگرچه ممکن است فلوتر چشم در ابتدا باعث حواس پرتی شود اما بیشتر آنها تمایل دارند تا در قسمت پایین چشم و در زیر میدان دید قرار بگیرند.

با این حال طبق توصیه انجمن متخصصان شبکیه چشم آمریکا، افرادی که علائم بروز ناگهانی مگس پران چشم را مشاهده می کنند، طی چند ماه اول باید به چشم پزشک مراجعه کرده تا به وسیله معاینه علائم جدی تر بررسی شوند.

 

همچنین بخوانید:

بلفاریت چشم: علت، علائم و درمان (کلیک)

 

جداشدگی شبکیه

اگرچه علت بعضی از مگس پران های چشم می توانند ناشی از بخشی از فرآیند پیری باشند اما ممکن است تجربه افزایش ناگهانی آنها نشانه مشکل دیگری مانند جداشدگی شبکیه باشد.

زمانی که جداشدگی شبکیه رخ می دهد، ممکن است علائم دیگری همراه با فلوتر چشم تجربه شود. ممکن است افراد تابش نور (که وجود ندارد) را در کنار زمینه دید خود تجربه کنند. همچنین ممکن است دچار افت بینایی در کناره های چشم خود شوند.

جداشدگی شبکیه جدی است و ممکن است منجر به نابینایی بدون درمان شود. افرادی که متوجه افزایش ناگهانی و محسوس مگس پران چشم در کنار سایر علائم می شوند، باید فورا به چشم پزشک مراجعه کنند.

 

همچنین بخوانید:

برون چشمی یا اگزوفتالمی (کلیک)

 

سایر علت های مگس پران / فلوتر چشم

همچنین علت های جدی تری برای ایجاد مگس پران چشم وجود دارد که عبارتند از:

 • التهاب در چشم
 • عفونت
 • پارگی یا ضربه به شبکیه چشم
 • آسیب تروماتیک در چشم
 • رتینوپاتی دیابتی
 • خونریزی
 • تومورهای چشمی

افرادی که متوجه افزایش ناگهانی فلوتر چشم می شوند باید برای تشخیص کامل به چشم پزشک مراجعه کنند.

 

همچنین بخوانید:

رایج ترین عفونت های چشمی (کلیک)

 

علائم فلوتر چشم

علائم اصلی مگس پران چشم شامل نواحی کوچکی در دید افراد است که به نظر نامناسب می رسند.

این مساله می تواند شکل های مختلفی داشته باشد که عبارتند از:

 • نقاط یا لکه های سایه دار
 • خطوط کوچک
 • حلقه
 • شکل های تار عنکبوتی
 • شکل های نامنظم دیگر

همچنین آنها می توانند به عنوان یک ناحیه تاریک یا روشن تر از بینایی ظاهر شوند. گاهی اوقات نواحی مگس پران چشم در مقایسه با بقیه میدان دید کمی تار به نظر می رسند.

نواحی مگس پران چشم کوچک هستند اما می توانند به میزان قابل توجهی بر روی بینایی تاثیر بگذارند زیرا بسیار نزدیک به ورودی چشم هستند.

یکی از خصوصیات مگس پران چشم این است که به نظر می رسد در سراسر میدان دید به عقب و جلو حرکت کنند. تلاش برای نگاه کردن مستقیم به مگس پران چشم باعث می شوند تا آنها در جهتی که فرد به آن نگاه می کند، دورتر شوند.

زمانی که افراد به چشم های خود استراحت می دهند، به نظر می رسد که فلوتر چشم شناور می شود.

 

پیشگیری

اگرچه ممکن است پیشگیری از بروز فلوتر چشم ممکن نباشد اما پیروی از بعضی اقدامات اساسی برای حفظ سلامت چشم بسیار مفید هستند.

این اقدامات عبارتند از:

 • حفظ وزن سالم یا کاهش وزن
 • رعایت یک رژیم غذایی متنوع و مغذی
 • ترک سیگار
 • استفاده از عینک آفتابی در فضای باز
 • استفاده از عینک محافظ در صورت لزوم
 • استراحت مرتب به چشم ها

مگس پران یا فلوتر چشم : علت - علائم - درمان و پیشگیری | جراحی ویترکتومی

درمان فلوتر چشم

مگس پران در بیشتر موارد نیازی به درمان ندارند.

اگرچه مگس پران می تواند تحریک کننده باشد اما تهدیدی مستقیم برای چشم نیست.

در بیشتر موارد مگس پران در پایین چشم و در زیر میدان دید قرار می گیرند. گروه چشم پزشکی دانشگاه کلمبیا تخمین می زند که اولین مورد مگس پران چشم برای یک شخص به طور کامل 3 ماه طول می کشد.

 

عمل جراحی

در شرایطی نادر ممکن است تراکم فلوتر چشم بسیار زیاد شده و به طور بالقوه بینایی فرد را مختل کند. در این موارد پزشک می تواند روشی به نام ویترکتومی (Vitrectomy) را توصیه کند.

طی عمل جراحی ویترکتومی، یک متخصص مراقبت های بهداشتی با جراحی ژل زجاجیه ایجاد کننده مگس پران، آن را از بین می برد. سپس آن را با محلول نمکی یا حباب پر از گاز یا روغن جایگزین می کند. بیشتر افراد پس از جراحی هیچ تفاوتی بین محلول زجاجیه و محلول نمکی مشاهده نمی کنند.

پزشکان عموما این روش را برای شرایط جدی در نظر می گیرند زیرا عوارض جدی بالقوه ای خواهد داشت. این موارد شامل ایجاد آب مروارید و جداشدگی شبکیه است.

 

درمان های جایگزین

بعضی از گزینه های جایگزین برای جراحی از بین بردن مگس پران چشم وجود دارد.

یک روش لیزر درمانی به نام Laser vitreolysis می تواند مگس پران های بزرگ را حل کرده و باعث شود تا آنها کمتر مورد توجه قرار گیرند. با این حال لیزر درمانی برای همه افراد مناسب نیست.

یک چشم پزشک در هر مورد نیاز به تشخیص کامل دارد تا بهره مندی افراد از لیزر درمانی را ارزیابی کند.

 

چشم انداز

بسیاری از افراد در یک نقطه یا نقطه دیگر مگس پران چشم را تجربه می کنند. این وضعیت می تواند آزاردهنده باشد اما اغلب بی خطر است. در نهایت ممکن است در خارج از محدوده بینایی ایجاد شده و بیشتر آنها نیازی به درمان ندارند.

در شرایط بسیار نادر فلوتر چشم می تواند بینایی را مختل کند و نیازی به درمان جراحی داشته باشد. افزایش ناگهانی و محسوس این امر می تواند نشانه سایر موارد جدی مانند جداشدگی شبکیه باشد که در صورت عدم درمان سریع می تواند منجر به نابینایی شود.

افرادی که متوجه افزایش ناگهانی فلوتر چشم می شوند باید برای تشخیص کامل به چشم پزشک مراجعه کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x