6 روش طبیعی برای سفید شدن سریع دندان ها

6 روش طبیعی برای سفید شدن سریع دندان ها

روش های طبیعی سفید شدن دندان شامل روغن کشی دندان – جوش شیرین – هیدروژن پراکسید – سفید کردن با میوه ها و حفظ بهداشت کامل دهان و دندان است.

 

دندان ها با افزایش سن زرد می شوند اما طیف وسیعی از روش ها می توانند این روند را کندتر کرده و حتی آن را معکوس کنند.

در حالی که کیت های سفیدکننده دندان در بیشتر داروخانه ها موجود هستند، بسیاری از درمان های طبیعی می توانند به از بین بردن لکه ها و محافظت از مینای دندان کمک کنند.

 

جهت مشاهده و خرید محصولات بهداشتی دهان و دندان داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

روش سفید شدن دندان ها به طور طبیعی

استراتژی های زیر به سفید شدن دندان کمک می کنند:

 

1- ایجاد تغییرات در رژیم غذایی

پرهیز از مصرف مواد غذایی که باعث ایجاد لکه بر روی دندان ها می شوند از لک شدن بیشتر آنها جلوگیری می کند. مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی جوهر مازو یا تانن (Tannins) مانند شراب یا چای می توانند باعث ایجاد لکه های دندان شوند. قهوه و نوشابه ها و آب میوه های تیره نیز می توانند باعث ایجاد لکه شوند.

مواد غذایی اسیدی با سایش مینای دندان باعث زرد شدن دندان می شوند. افرادی که نگران رنگ دندان خود هستند باید از مصرف بیش از حد مرکبات، قهوه و نوشابه خودداری کنند.

روش مراقبتی دیگر یرای سفید شدن دندان این است که آنها باید همیشه دندان های خود را پس از مصرف این مواد غذایی مسواک کنند.

معمولا دندانپزشکان توصیه می کنند که قبل از مسواک زدن و پس از غذا خوردن 30 دقیقه فاصله ایجاد کنید. اسیدها می توانند مینای دندان را ضعیف کنند، بنابراین مسواک زدن پس از مصرف مواد غذایی باعث آسیب دیدگی آن می شود.

ترک سیگار و دخانیات خطر بروز لکه های ناشی از نیکوتین را کاهش می دهد. همچنین می تواند از پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری کند. هر دو مورد به مینای دندان آسیب رسانده و باعث مشکلات بهداشت دهان و دندان می شود.

 

همچنین بخوانید:

بهترین و بدترین غذا ها برای بهداشت دهان و دندان (کلیک)

 

2- روغن کشی دندان

روغن کشی اصطلاحی برای شستن دهان با روغن جهت از بین بردن آلودگی ها، باکتری ها و بقایای آنها است. این کار جایگزین مسواک یا نخ دندان منظم نیست. اما بعضی از تحقیقات نشان می دهند که شستن دهان با روغن های خاص به سفید شدن دندان ها کمک می کنند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) روغن کشی دندان را غیر متعارف دانسته و اعلام کردند که: هیچ مطالعه علمی معتبری وجود ندارد که نشان دهد روغن کشی دندان باعث کاهش حفره ها، سفید شدن دندان یا بهبود سلامت دهان و دندان می شود.

برای امتحان کردن این روش دهان را پس از مسواک زدن به مدت یک دقیقه با روغن بشویید و سپس آن را بیرون بریزید.

 

روغن های مناسب برای روغن کشی دندان عبارتند از:

  • روغن نارگیل
  • روغن آفتابگردان
  • روغن کنجد

 

همچنین بخوانید:

نخ دندان کشیدن قبل مسواک یا بعد از آن؟ (کلیک)

 

3- سفید شدن دندان با جوش شیرین

مسواک زدن با جوش شیرین سفید شدن دندان می تواند لکه های سطح دندان را به آرامی صیقل دهد. بعضی از افراد نگران سختی جوش شیرین و احتمال خرد شدن مینای دندان هستند. اما تحقیقات انجام شده در سال 2017 نشان داد که سفید شدن دندان با جوش شیرین یک روش ایمن برای از بین بردن لکه ها و سفید شدن دندان ها است.

همچنین جوش شیرین می تواند به مبارزه با باکتری ها کمک کند که نشان می دهد که ممکن است پلاک ها کاهش یافته و از پوسیدگی دندان جلوگیری می شود.

 

4- استفاده از هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید یک سفیدکننده ملایم است. این روش به سفید شدن دندان های لکه دار کمک می کند. برای سفید کردن بهینه افراد می توانند مسواک زدن با ترکیبی از جوش شیرین و هیدروژن پراکسید را به مدت 1 تا 2 دقیقه و برای دو مرتبه در روز به مدت یک هفته امتحان کنند. آنها باید فقط گاهی از این روش استفاده کنند.

ممکن است استفاده از هیدروژن پراکسید حساسیت دندان را افزایش دهد. بنابراین استفاده بلندمدت از آن یا استفاده افرادی که دچار حساسیت دندان هستند، مناسب نیست.

 

5- سفید کردن با میوه ها

پاپئین و بروملین، آنزیم هایی هستند که به ترتیب در پاپایا و آناناس وجود دارند. هر دو این مواد به سفید کردن دندان کمک می کنند.

شواهد اولیه یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که محلول های حاوی این مواد می توانند اثرات سفیدکنندگی متوسطی داشته باشند. با این حال نویسندگان این مطالعه هشدار می دهند که تحقیقات بیشتری برای تعیین موثر بودن یا نبودن این آنزیم ها لازم است.

 

6- حفظ بهداشت کامل دهان و دندان

رعایت بهداشت کامل دهان و دندان مهمترین کاری است که افراد می توانند برای کاهش زرد شدن دندان انجام دهند.

مسواک زدن و نخ کشیدن منظم از مینای دندان محافظت کرده، از پوسیدگی لثه جلوگیری کرده و لکه ها را از بین می برد.

 

بهداشت مناسب دهان و دندان شامل موارد زیر است:

  • مسواک زدن برای حداقل دو مرتبه در روز – افراد باید حتما اطراف لثه ها و پشت دندان ها را تمیز کنند.
  • استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید – فلوراید می تواند با پوسیدگی دندان مقابله کرده و حتی آن را معکوس کند. اگرچه بعضی از افراد با فلوراید مخالف هستند اما دندانپزشکان معتقدند که استفاده از فلوراید برای دندان ها بی خطر و مفید است.
  • استفاده از نخ دندان برای از بین بردن پلاک بین دندان ها

 

همچنین بخوانید:

روش صحیح نخ دندان کشیدن(کلیک)

 

چرا دندان ها زرد می شوند؟

دندان ها به دو دلیل زرد می شوند که هر دو با افزایش سن سرعت می گیرند:

 

نازک شدن مینای دندان

لایه خارجی دندان ها از مینای دندان تشکیل شده که تقریبا سفید است و از ساختار عمیق دندان محافظت می کند. در زیر مینای دندان لایه ای از بافت به نام عاج وجود دارد که رنگ آن زرد و قهوه ای است. زمانی که لایه مینای دندان نازک یا فرسوده شود، دندان ها شروع به تیرگی می کنند.

مصرف مواد غذایی اسیدی، بیماری های لثه و پیری می توانند مینای دندان را خراب کنند. مینای دندان بعضی از افراد به طور طبیعی نازک تر است.

 

لکه ها

مواد غذایی و نوشیدنی های خاص مانند قهوه می توانند باعث ایجاد لکه های دندان شوند. بعضی از مواد غذایی که دندان ها را لکه دار می کنند می توانند مینای دندان را از بین ببرند و زردی آن را افزایش دهند.

سایر منابع ایجادکننده لکه دندان شامل سیگار کشیدن و استفاده از دخانیات و انواع خاصی از آنتی بیوتیک ها است.

 

روش هایی که موثر نیستند

راهکارهای طبیعی سفید کردن دندان که ممکن است به آن آسیب برساند، عبارتند از:

  • لیمو ترش
  • پرتقال
  • سرکه سیب
  • ذغال فعال

روش های طبیعی سفید شدن دندان : روغن کشی دندان - جوش شیرین - هیدروژن پراکسید - با میوه

چشم انداز

تعداد کمی از افراد به طور طبیعی دندان های سفیدی دارند، زیرا دندان ها با افزایش سن رو به زردی می روند. با این حال حفظ بهداشت کامل دهان و دندان و معاینه منظم دندان به روشن نگه داشتن رنگ دندان ها کمک می کند.

دندان های زرد معمولا نشانه یک مشکل سلامتی نیستند اما دندانپزشک می تواند از بین رفتن مینای دندان یا پوسیدگی آن را بررسی کند.

درمان های طبیعی در سفید کردن دندان ها موثر بوده و به افراد کمک کنند تا دندان های خود را در خانه سفید کنند. همچنین دندانپزشک می تواند استفاده از سفیدکننده های حرفه ای دندان را توصیه کند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x