آیا شستن هر روز مو ضرر دارد؟

آیا شستن هر روز مو ضرر دارد؟

شستن هر روز مو یک انتخاب شخصیست که به نوع مو و پوست سر بستگی دارد، موهای چرب به شستشوی روزانه نیاز داشته درحالیکه موهای خشک نیازی ندارد.

 

مراقبت از مو یک انتخاب کاملا شخصی است. به ندرت دلیل پزشکی برای شستن موها وجود دارد.

بنابراین تصمیم در مورد شستن مکرر و هر روز مو به نوع و جنس مو، بافت پوست سر، میزان چربی مو و ترجیح شخصی بستگی دارد.

شستشوی مکرر و بیش از حد مو در برخی افراد منجر به آسیب دیدگی موها و خشکی پوست سر می شود.

عدم شستشوی مکرر و روزانه در برخی افراد منجر به داشتن موهای چرب و بی روح نشان دادن آنها می شود.

 

همچنین بخوانید:

10 روش افزایش رشد مو (کلیک)

 

شامپو زدن مو هر چند وقت یکبار باشد؟

شامپو زدن مو برای سلامتی بیشتر افراد لازم نیست. شستشوی موها با آب تنها چند بار در هفته باعث پاک شدن بیشتر آلودگی ها و بقایای آنها می شود.

تصمیم گیری در مورد شستن هر روز و مرتب مو تصمیمی آرایشی و بهداشتی بر اساس اولویت شخصی است.

 

بافت مو

افراد دارای موهای خیلی خشک به شستن هر روز و یا حتی یک روز در میان موهای خود نیازی ندارند. در عوض شستشوی کمتر موهای خشک باعث حفظ چربی طبیعی پوست سر و مرطوب نگه داشتن مو می شود.

شستشوی هفتگی (یا حتی یک هفته در میان) موها برای بعضی از افراد دارای موهای خیلی خشک کافی است.

آبکشی موها بین شستشو باعث می شود تا ظاهر آنها بدون از بین بردن رطوبت مو، تازه بماند.

 

همچنین بخوانید:

آموزش روغن تراپی مو (کلیک)

 

موارد زیر بیشتر باعث خشکی مو می شوند:

 • ضخیم بودن مو
 • فر بودن مو
 • خاکستری یا پیر بودن مو
 • استفاده از مواد شیمیایی مانند رنگ یا صاف کننده ها

 

جهت مشاهده و خرید شامپوی موهای خشک داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید

 

موهای خیلی چرب چند ساعت پس از شستشو (به ویژه در تابستان) یا پس از ورزش، چرب به نظر می رسند.

افرادی که موهای بسیار چربی دارند معمولا شستشوی روزانه یا یک روز در میان موهای خود را بعنوان برنامه مراقبت و نظافت موی خود انتخاب می کنند.

 

استفاده از شامپوهای دارای سولفات مدت زمان بین شستشوها را بیشتر می کند.

 

موارد زیر بیشتر باعث چرب شدن مو می شوند:

 • موهای متناسب (از نظر بافت و ضخامت و..)
 • موی صاف

افرادی که تحت تغییرات هورمونی مانند بلوغ قرار دارند نیز ممکن است موهایشان بیش از حد معمول چرب شود. در نتیجه ممکن است نیاز به شستشوی روزانه موهای چرب خود داشته باشند.

بیشتر افراد در این وضعیت افراط می کنند. آنها می توانند موهای خود را 2 تا 5 مرتبه در هفته و بر اساس اولویت شخصی خود بشویند.

 

جهت مشاهده و خرید شامپوی موهای چرب داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید

 

شرایط پوست سر

وضعیت پوست سر می تواند بر وضعیت مو تاثیر داشته باشد. افرادی که پوست سر خشکی دارند به اندازه کافی سبوم تولید نمی کنند. شستن کمتر می تواند به سالم ماندن پوست سر کمک کرده و از خارش و پوسته پوسته شدن آن جلوگیری کند. همچنین مو را نرم و براق نگه می دارد.

افراد دارای پوست سر بسیار چرب، ممکن است بر روی پوست سر یا امتداد خط مو دچار آکنه شوند. این افراد برای تمیز نگه داشتن موی خود به شستن هر روز مو نیاز دارند.

 

تنظیمات حالت دادن مو

بیشتر تصمیم گیری ها در مورد شستشوی مرتب مو به تنظیمات شخصی ظاهر بستگی دارد. بعضی از افراد حتی موهای کمی چرب را دوست ندارند. بعضی دیگر متوجه می شوند که موهایشان چند روز پس از شستشو قابل کنترل تر است.

افرادی که مدل موی پیچیده ای داشته یا موهای بلندی دارند کمتر ترجیح می دهند تا موهای خود را شامپو بزنند. زیرا شستشوی کمتر به معنی صرف زمان کمتری برای حالت دادن به آنها است.

 

همچنین بخوانید:

سشوار کشیون حرفه ای موی فر (کلیک)

 

آیا شستن هر روز مو ضرر دارد؟ شستشوی روزانه موی چرب / موی خشک | شامپو زدن مو

چرا موها را شامپو بزنیم؟

شستن مو شباهت زیادی به شستن پوست دارد. آب می تواند بیشتر آلودگی ها و بقایای قابل مشاهده را از بین ببرد اما ممکن است بو یا رسوبات روغن را باقی بگذارد. شامپو به آب کمک می کند تا آلودگی ها، بقایا و بوهایی مانند بوی دود یا عرق را به طور موثری از بین ببرد.

همچنین شامپو می تواند چربی را از بین ببرد. مو چربی خود را از غدد سباسه یا غدد چربی پوست به دست می آورد. این غدد چربی به نام سبوم تولید کرده و باعث رطوبت مو می شوند.

موهای مرطوب کمتر شکسته یا خشک و وز می شوند اما رطوبت بیش از حد می تواند موها را چرب، خمیده و کثیف نشان دهد. پس از چندین روز نشستن موها، چربی نزدیک پوست سر جمع شده و موهای اطراف صورت را کثیف نشان می دهد. بیشتر شامپوها برای از بین بردن چربی اضافی ساخته شده اند که به موها کمک می کنند تا برای مدت بیشتری تمیز به نظر برسند.

 

شامپو چطور عمل می کند؟

شامپو موها را با مواد شیمیایی به نام سورفاکتانت یا ماده فعال سطحی تمیز می کند. این مواد صابون هایی هستند که بقایای سطح پوست سر و موها را از بین می برند. همچنین بسیاری از شامپوها حاوی ترکیباتی به نام سولفات هستند که کف غلیظی تولید کرده و چربی مو را از بین می برد. این مواد باعث می شوند تا مو تمیزتر به نظر برسد اما به آن آسیب می رسانند.

حفظ حداقل چربی روی مو برای محافظت از مو در برابر آسیب دیدگی مهم است. بعضی از افراد استفاده از شامپو های بدون سولفات یا مرطوب کننده را برای حفظ سلامت مو ترجیح می دهند اما شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهند شامپوهای بدون سولفات کمتر از محصولات معمولی، تهاجمی هستند.

افراد دیگر ترجیح می دهند تا تعداد دفعات شستن موهای خود را کاهش دهند. حتی بعضی از افراد طرفدار ترک شامپو هستند.

 

چرب یا خشک؟

ارزیابی چربی یا خشک بودن مو می تواند به افراد کمک کند تا تصمیم بگیرند که چند بار شامپو بزنند. با پاسخ به سوالات زیر می تواند این موضوع را تعیین کرد:

 • چه زمانی موها بهتر به نظر می رسند؟ موهای چرب در روز شستشو با شامپو در بهترین حالت خود هستند. موهای معمولی در روز بعد از شستشو این حالت را دارند و موهای خشک ممکن است تا چند روز پس از شستشو حالت خوبی داشته باشند.
 • آیا موها به راحتی می شکنند؟ موهای خشک اغلب به راحتی می شکنند و ممکن است در انتهای خود شکاف بخورند. موهای چرب بیشتر حالت کششی دارند.
 • موها چطور به نظر می رسند؟ می توان این سوال را فقط به نگاه کردن به موها جواب داد. موهای خشک در هنگام شستشو بیش از حد شکننده یا بی روح به نظر می رسند اما موهای چرب فقط یک روز پس از شستشو صاف (Flat) و چرب می شوند.

 

آیا استفاده از شامپو از نظر پزشکی ضروری است؟

بیشتر افراد به هیچ وجه نیازی به استفاده از شامپو ندارند. زیرا شستشو با آب می تواند آلودگی و شوره سر را از بین ببرد. با این حال بعضی از بیماری ها به شستشوی منظم مو نیاز دارند.

افراد مبتلا به عفونت های انگلی پوست سر به ویژه شپش ممکن است به استفاده از شامپوهای مخصوصی برای از بین بردن این مشکلات نیاز داشته باشند.

همچنین ممکن است پسوریازیس پوست سر به استفاده از شامپوهای مخصوص به ویژه محصولات قیر (Tar products) یا شامپوهای دارویی نیاز داشته باشد. افراد با بیماری های خاص پوست سر باید در خصوص مراقبت ایده آل از موی خود با متخصص پوست مشورت کنند.

در مقابل ممکن است بعضی از بیماری ها با شستشوی مکرر بدتر شوند. شستشوی روزانه با شامپو می تواند اگزما، خشکی شدید پوست و شوره سر را تحریک کند.

 

همچنین بخوانید:

درمان شوره سر (کلیک)

 

جایگزین های شامپو زدن

استفاده از شامپو تنها راه کمک به ظاهر پوست یا تمیز کردن پوست سر نیست.

بعضی از گزینه های دیگر عبارتند از:

 • شامپو خشک: شامپوی خشک اسپری پودری و معطری است که روغن را جذب می کند. این روش می تواند مدت زمان بین شامپو کردن موها به ویژه در افراد دارای موی نرمال یا چرب افزایش دهد. با این حال شامپوی خشک آلودگی را پاک نمی کند. در صورتی که برای چند روز و پشت سر هم از آن استفاده شود باعث تجمع پودر بر روی سر شده و آن را تحریک می کند.
 • شامپوهای فاقد مواد شوینده: این شامپو ها که گاهی اوقات (no-poos) نامیده می شوند، شامپوهایی فاقد سولفات و شوینده های خشن هستند. آنها موها را با آرامی حالت داده اما چربی را جدا نمی کنند. این موارد برای افراد دارای موهای خشک یا موج دارهستند مناسب است. همچنین برای افرادی که موهای خود را به صورت روزانه می شویند اما نمی خواهند دچار آسیب شوند، انتخاب خوبی هستند.
 • شوینده های نرم کننده: شستشو با نرم کننده ها که گاهی اوقات آنها را شستشوی همزمان می نامند، زمانی است که افراد به جای شامپو از نرم کننده یا نرم کننده های مخصوص (که تمیز کننده هم هستند) استفاده می کنند. این روش برای افراد دارای موی خشک و نرم می تواند به صورت کامل، به ویژه اگر از حالت دهنده های سنگین استفاده نکنند، جایگزین شامپوهای معمولی شود.

خلاصه

تعداد دفعات مشخصی در هفته برای شستشوی مو وجود ندارد. انتظارات در مورد شکل ظاهری مو و نیاز به شستن آن با توجه به فرهنگ، سن و فرم از دهه ای به دهه دیگر متفاوت است.

اینکه افراد هر چند وقت یکبار موهای خود را می شویند یک تصمیم شخصی است و احتمالا بر روی سلامتی تاثیری نخواهد داشت.

افراد دارای موهای چرب، شستن هر روز مو را ترجیح می دهند، این در حالیست که موهای خشک به شستشوی روزانه نیاز ندارند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x