مدت زمان باردار شدن پس از نزدیکی

مدت زمان باردار شدن پس از نزدیکی

مدت زمان باردار شدن پس از نزدیکی به شرایط بستگی دارد؛ بارداری می تواند چند ساعت یا چند روز و کاشت یک هفته پس از رابطه جنسی اتفاق افتد.

 

مدت زمان لازم برای باردار شدن پس از نزدیکی (رابطه جنسی) وابسته به شرایط است. ممکن است بارداری در چند ساعت یا چند روز اتفاق بیفتد و کاشت (لانه گزینی) معمولا حدود یک هفته بعد از نزدیکی اتفاق می افتد.

هیچ نوع مقاربت جنسی تضمین کننده باردار شدن نیست. حتی اگر شریک زندگی بارور بوده، سالم باشد و از لوازم جلوگیری از بارداری استفاده نکند.

نزدیکی یا رابطه جنسی (Sex) برای افراد مختلف و در شرایط مختلف، معنای مختلفی دارد. برای اهداف این مقاله، ما از این اصطلاح برای مقاربت جنسی که منجر به انزال درون واژن می شود، استفاده می کنیم.

در ادامه به شرح عواملی که مدت زمان باردار شدن پس از نزدیکی را تحت تاثیر قرار می دهند، می پردازیم. همچنین بررسی می کنیم که چه زمانی باید تست بارداری انجام دهید، علائم اولیه بارداری چیست و اینکه چه چیزی احتمال باردار شدن را افزایش می دهد و چه زمانی پیشگیری اورژانسی موثر است.

 

احتمال باردار شدن

تحقیقات بسیار کمی به بررسی اعمال خاص جنسی و تاثیر آنها بر احتمال باردار شدن پرداخته اند.

با این حال یک مطالعه قدیمی در سال 2000 برای ارزیابی احتمال بارداری در زوج های جوان که بدون محافظت در چرخه قاعدگی خود رابطه جنسی داشتند، انجام شد.

محققان دریافتند که شانس بارداری در این زوج ها تقریبا 1 از 20 است زیرا آنها عمدا رابطه خود را برای باروری مطلوب قطع نمی کنند.

طبق اعلام انجمن پزشکی تولید مثل آمریکا (ASRM)، یک زن 30 ساله سالم در صورت داشتن رابطه جنسی در دوران باروری خود (درست قبل یا هنگام تخمک گذاری) 20% احتمال بارداری دارد.

طبق تخمین این انجمن این میزان تا سن 40 سالگی به 5% کاهش می یابد. با اینکه باروری در افراد مختلف بسیار متفاوت است اما با افزایش سن کاهش می یابد.

 

همچنین بخوانید:

چه سنی برای بچه دار شدن دیر است؟ (کلیک)

 

لقاح چه مدت طول می کشد؟

لقاح تنها در صورت ملاقات تخمک و اسپرم مناسب امکان پذیر است. این مدت زمان به تخمک گذاری فرد و سرعت رسیدن اسپرم به تخمک بستگی دارد.

اسپرم می تواند حدود 5 روز در دستگاه تولیدمثل زنان زندگی کند. بنابراین بارداری پس از رابطه جنسی ممکن است تا 1 هفته قبل از تخمک گذاری انجام شود.

یک تخمک پس از تخمک گذاری 12 تا 24 ساعت زنده می ماند. این یعنی در صورتی که مقاربت از چند روز قبل از تخمک گذاری تا حدود 1 روز بعد از آن انجام شود، ممکن است لقاح رخ دهد.

پس از بارور شدن تخمک توسط اسپرم، تخمک به سرعت تقسیم می شود. سپس به پایین لوله رحمی رفته و وارد رحم می شود. حال باید در دیواره رحم کاشته (لانه گزینی) شود.

طی چرخه طبیعی حدود نیمی از تخمک های لقاح یافته در افرادی که دارای تکنولوژی تولید مثل نیستند، کاشته نمی شوند. در این موارد لقاح منجر به بارداری نمی شود.

 

کاشت چه مدت طول می کشد؟

بدن پس از کاشت (لانه گزینی) تخمک بارور شده در پوشش رحم، هورمون بیشتری که گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) نام دارد، تولید می کند. این امر معمولا 6 تا 12 روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد.

لانه گزینی یا کاشت بلافاصله پس از لقاح اتفاق نمی افتد زیرا رسیدن تخمک لقاح یافته به رحم زمان بر است.

تحقیقات قدیمی تر از سال 1999 نشان دادند که تخمک هرچه دیرتر بارور شود، احتمال از دست دادن زودرس بارداری بیشتر می شود.

این مطالعه نشان داد که کاشت در روزهای 8 تا 10 پس از تخمک گذاری برای 84% از شرکت کنندگان رخ داده است. از تخمک هایی که بعد از روز 11 کاشته شده اند، 82% منجر به از دست دادن بارداری قبل از هفته 6 ام شده اند.

 

چه زمانی باید تست بارداری انجام داد؟

آزمایشات بارداری سطح هورمون HCG را بررسی می کند. آنها تا زمانی که دو اتفاق زیر نیفتند، نتیجه مثبتی ارائه نمی دهند:

 • تخمک در رحم کاشته شده باشد.
 • سطح HCG به حدی بالا رفته که قابل تشخیص باشد.

این یعنی بیشتر افراد حداقل تا 10 روز پس از تخمک گذاری نمی توانند نتیجه مثبت تست بارداری داشته باشند. در مورد بعضی از افراد نتیجه مثبت فقط در روز دوره پریودی پیش بینی شده یا کمی بعد از آن امکان پذیر است.

آزمایشات حساس تر احتمالا نتایج منفی کاذب اولیه خواهند داشت. در صورتی که افراد پس از چند روز دوباره آزمایش دهند، ممکن است سطح HCG به اندازه کافی بالا رفته باشد که نتیجه مثبت حاصل شود.

 

جهت مشاهده و خرید تست بارداری داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

علائم اولیه بارداری

برخی افراد در اوایل بارداری هیچ تغییری را تجربه نمی کنند در حالی که دیگران بلافاصله متوجه تفاوت می شوند.

افراد ممکن است تغییرات اولیه زیر را تجربه کنند:

 • پستان یا نوک پستان متورم یا دردناک
 • حالت تهوع
 • خستگی (Fatigue)
 • استفراغ
 • سر درد
 • لکه بینی
 • هوس های غذایی
 • تغییرات خلقی یا احساسات
 • بیزاری از بعضی غذاها
 • تکرر ادرار

لازم به یادآوری است که موارد فوق علائم فوق تجربیات متداولی در افرادی که باردار نیستند نیز هست.

دقیق ترین روش برای بررسی بارداری، انجام تست بارداری است.

 

همچنین بخوانید:

اسهال و استفراغ دوران بارداری (کلیک)

 

مدت زمان باردار شدن پس از نزدیکی | بارداری پس از رابطه جنسی چقدر طول می کشد؟

آیا می توان شانس باردار شدن را بالا برد؟

افسانه های عامیانه در مورد روش های بهبود شانس باردار شدن فراوان است. بعضی معتقدند که بعضی از روش های درمانی یا دراز کشیدن پس از رابطه جنسی احتمال بارداری را افزایش می دهد. هیچ مدرک علمی این ادعاها یا موارد مشابه را تایید نمی کنند.

یک بررسی سیستماتیک و متا آنالیز در سال 2017 به ارزیابی اثربخشی درازکشیدن پس از تلقیح داخل رحمی (IUI) بر احتمال بارداری پرداخت. تلقیح داخل رحمی (IUI) روشی شامل قراردادن اسپرم در واژن است.

محققان هیچ مدرکی مبنی بر بهبودی وضعیت باردار شدن در اثر دراز کشیدن بعد از تلقیح داخل رحمی (IUI) پیدا نکردند.

افرادی که نیاز به افزایش قدرت باروری خود دارند باید با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) افرادی که سعی در بارداری دارند را به مصرف حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک در طول روز تشویق می کند.

این امر برای بهبود احتمال بارداری نیست. هدف این است که در صورت بروز بارداری خطر ابتلا به ناهنجاری های لوله عصبی در جنین کاهش یابد.

 

پیشگیری اورژانسی از بارداری

پیشگیری اورژانسی (اضطراری) از بارداری که گاهی اوقات Plan B یا قرص صبح روز بعد نامیده می شود، از هورمون هایی برای جلوگیری از تخمک گذاری استفاده می کند. در صورتی که تخمک گذاری اتفاق بیفتد، این قرص احتمال کاشت موفقیت آمیز را کاهش می دهد.

مصرف Plan B باعث سقط جنین نمی شود. این روش باعث از دست دادن بارداری در فردی که از قبل باردار شده است نخواهد شد.

هرچه زودتر اقدام به پیشگیری از بارداری اتفاق بیفتد، این روش موثرتر است. زمانی که افراد آن را در عرض 12 ساعت پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف کنند، بهترین عملکرد را داشته اما ممکن است تا 72 ساعت پس از رابطه جنسی نیز موثر باشد.

 

خلاصه

مدت زمان باردار شدن پس از نزدیکی بستگی به شرایط مختلفی دارد.

یک بازه زمانی نسبتا گسترده برای امکان لقاح وجود دارد و عوامل مختلفی در این امر تاثیرگذار هستند.

افراد می توانند بازه های باروری خود را با استفاده از آزمایش های باروری در خانه یا سایر راهکارهای نظارتی شناسایی کنند. یک پزشک می تواند در مورد روش های دیگر برای جلوگیری از باردار شدن یا تقویت احتمال بارداری توصیه هایی ارائه کند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x