علت، تشخیص و درمان زگیل های مقعدی

علت - تشخیص و درمان زگیل های مقعدی

عامل ایجاد زگیل مقعدی ویروس HPV است که پزشکان آن را کندیلوم می نامند؛ علائم – علت – تشخیص و درمان زگیل مقعدی را در این مقاله بخوانید.

 

زگیل های مقعدی (anal warts) زائده های کوچکی هستند که در اطراف و داخل ناحیه مقعد ظاهر می شوند. علت ایجاد زگیل های مقعدی ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است که پزشکان آن را کندیلوم (Condylomas) می نامند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین می زند که سویه های پرخطر ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) علت ایجاد حدود 10% از زگیل های مقعدی هستند.

همچنین به احتمال زیاد این سویه ها باعث ایجاد سرطان مقعد می شوند. با این حال به ندرت زگیل های مقعدی نشان دهنده بروز سرطان هستند.

زگیل های مقعدی همیشه باعث ایجاد علائم نخواهند شد. ممکن است افراد متوجه برجستگی های کوچک و زائدی در اطراف این ناحیه و بعضی خونریزی ها شوند.

در این مقاله به بررسی نحوه تشخیص زگیل های مقعدی و زمان مراجعه به پزشک خواهیم پرداخت. همچنین گزینه های درمانی آن را معرفی خواهیم کرد.

 

همچنین بخوانید:

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) چیست؟ (کلیک)

 

علائم

در بیشتر موارد ای زائده های کوچک بدون درد هستند و ممکن است افراد از وجود آنها بی خبر باشند.

در صورت بروز علائم ممکن است موارد زیر رخ دهند:

 • خونریزی
 • ایجاد برجستگی هایی در اطراف یا داخل دهانه مقعدی که معمولا رنگ پوست یا قهوه ای روشن هستند.
 • زائده هایی شبیه به گل کلم های کوچک در اطراف مقعد
 • ترشحات مخاطی از این برجستگی ها
 • زخم
 • احساس وجود توده یا چیزی شبیه به آن در ناحیه مقعد

گاهی اشتباه گرفتن زگیل های مقعدی با هموروئید (بواسیر) به سادگی رخ می دهد.

 

علت ها

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) علت و عامل ایجاد کننده زگیل های مقعدی است و سویه های زیادی از این ویروس وجود دارد.

طبق اعلام CDC، تخمین زده می شود که 90% این زائده ها به علت ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) نوع 6 یا 11 رخ می دهند. همچنین این سویه ها می توانند علت و باعث بروز زگیل در نواحی دیگر مثل بینی، چشم و دهان شوند.

همچنین CDC خاطرنشان می کند که دانشمندان سویه های 16، 18، 31، 33 و 35 را با ضایعاتی که احتمال سرطانی شدن دارند، مرتبط می دانند.

در بیشتر موارد افراد در اثر روابط جنسی مقعدی با افراد مبتلا به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) دچار زگیل های مقعدی خواهند شد.

همچنین این ویروس می تواند از طریق تماس دست به مقعد و یا قرارگیری مقعد در معرض مایعات بدن افراد حامل ویروس منتقل شده و باعث ایجاد زگیل مقعدی شود.

 

آیا زگیل های مقعدی مسری هستند؟

این زائده های مقعدی به ویژه در هنگام شیوع، مسری هستند. همچنین لازم به ذکر است که ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) حتی در صورت ایجاد نشدن زگیل، مسری خواهد بود.

حتی اگر افراد تحت درمان زگیل های مقعدی باشند، ویروس می تواند به افراد دیگر منتقل شود.

افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند مثل مبتلایان به HIV، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت خواهند بود. بنابراین اگر در معرض HPV قرار بگیرند، خطر ابتلا به آن بیشتر خواهد بود.

ممکن است نیاز باشد تا افراد مبتلا به HIV در مورد روش های کاهش خطر ابتلا به HPV با پزشک مشورت کنند. این روش ها می توانند شامل معاینات منظم باشند.

 

همچنین بخوانید:

آیا HPV از بین می رود؟ (کلیک)

 

تشخیص

یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی می تواند با معاینه مقعد، وجود زگیل های مقعدی را تشخیص دهد. آنها ممکن است از یک ابزار پزشکی به نام آنوسکوپ – آنوسکوپی برای مشاهده داخل مقعد و بررسی وجود زگیل استفاده کنند.

معمولا پزشک می تواند وجود زگیل های مقعدی را از طریق بازرسی چشمی تشخیص دهد.

ممکن است پزشک برای بررسی بیشتر آنها نیاز به بیوپسی یا نمونه برداری از بافت زگیل داشته باشد. در صورتی که زگیل های مقعدی به درمان واکنش ندهند یا بدتر شوند، ممکن است به بیوپسی نیاز داشته باشند.

 

همچنین بخوانید:

جوش مقعدی: دلایل و درمان (کلیک)

 

درمان

ممکن است پزشک وابسته به تعداد، اندازه و علائم زگیل های مقعدی گزینه های مختلفی را برای درمان آنها توصیه کند.

بدن گاهی اوقات ویروس زمینه ای را پاک کرده یا زگیل ها خود به خود از بین می روند. در صورتی که افراد تمایلی به درمان نداشته باشند یا شیوع این زگیل ها کم باشد، پزشک توصیه می کند تا بیمار کمی صبر کند.

توجه به این نکته مهم است که ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) می تواند برای سال ها به صورت نهفته باقی بماند و حتی در صورت درمان زگیل های مقعدی، آنها می توانند دوباره بازگردند.

پزشک ممکن است درمان های زیر را توصیه کند:

 

درمان های موضعی

در صورتی که علائمی مثل خونریزی مقعدی یا زخم ها خفیف بوده یا زگیل ها نسبتا کوچک باشند، ممکن است پزشک داروهای موضعی را برای از بین بردن زگیل ها تجویز کند.

نمونه هایی از این درمان های موضعی عبارتند از:

 • کرم ایمی کیمود (Imiquimod) 3.75 درصد (Zyclara) یا 5 درصد (Aldara)
 • محلول یا ژل پودوفیلوکس (Podofilox) 0.5 درصد (Condylox)
 • پماد سینکاتچینز (Sinecatechins) 15 درصد (Veregen)

افراد می توانند بعضی از درمان های زگیل را بدون نسخه تهیه کنند اما این موارد نباید در ناحیه مقعد که پوست نازکی دارد استفاده شوند. در این وضعیت فقط باید از درمان های مورد تائید پزشک و با دقت طبق دستورالعمل های آنها استفاده شود.

 

فریز کردن یا سوزاندن

پزشک می تواند با استفاده از نیتروژن مایع زائده های را از بین ببرد. با استفاده از این روش بافت زگیل منجمد شده و می افتد.

در غیر این صورت پزشک می تواند با استفاده از محلول اسیدی شامل تری کلرواستیک اسید یا بی کلرواستیک اسید برای سوزاندن یا تخریب بافت زگیل استفاده کند.

 

جراحی

در صورتی که زائده های داخلی یا بزرگ باشد ممکن است جراحی توسط پزشک توصیه شود.

در صورتی که برداشتن زگیل ها ضروری باشد ممکن است بیش از یک عمل جراحی برای بهبودی آنها توصیه شود.

ممکن است نیاز باشد تا چند روز پس از عمل جراحی افراد نیاز به استراحت یا مرخصی از مدرسه و محل کار داشته باشند. همچنین ممکن است افراد به مصرف داروهای مسکن قابل خرید بدون نسخه نیز نیاز پیدا کنند. در موارد شدید تر پزشک می تواند مسکن های قوی تری را تجویز کند.

مدت زمان استراحت و بازگشت به فعالیت های معمول به گستردگی جراحی بستگی خواهد داشت.

زگیل مقعدی : علائم - علت - تشخیص - درمان | ویروس HPV | کندیلوم

پیشگیری

برای پیشگیری از انتقال ویروس عامل ایجاد کننده این بیماری باید موارد زیر را رعایت کرد:

 • خودداری از تماس جنسی با افراد مبتلا به زگیل مقعدی یا تناسلی فعال
 • استفاده از کاندوم یا سایر روش های مانع در هنگام رابطه جنسی. البته این روش ضمانت کننده جلوگیری از انتقال HPV نخواهد بود و فقط احتمال آن را کاهش می دهد.
 • سوال از پزشک در مورد واکسن HPV. این واکسن از بدن در برابر سویه های مختلف HPV که ایجاد کننده زگیل های تناسلی یا موارد ایجاد کننده سرطانی هستند، محافظت می کند.

در حال حاضر هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد و این ویروس به صورت مادام العمر در بدن باقی خواهد ماند. بنابراین رعایت موارد فوق دارای اهمیت است.

 

خلاصه

افراد معمولا در اثر انجام یک رابطه مقعدی با افراد مبتلا به HPV دچار زگیل های مقعدی می شوند.

ممکن است این زائده های گل کلم مانند علائمی ایجاد نکنند و افراد از وجود آنها بی اطلاع باشند اما گاهی اوقات باعث خونریزی و علائم شدیدتری خواهند شد.

افرادی که ممکن است مبتلا به زگیل های مقعدی باشند باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنند.

با اینکه هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد اما زگیل های مقعدی قابل درمان هستند. البته ممکن است این زگیل ها دوباره ایجاد شوند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 2 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x