تفاوت بین علائم کووید 19 و آلرژی

تفاوت بین علائم کووید 19 (کرونا ویروس) و آلرژی

آلرژی و کووید 19 ناشی از کرونا ویروس دارای برخی علائم مشابه هستند؛ برای دانستن تفاوت بین علائم آلرژی و کووید 19 این مقاله را بخوانید.

 

مقدمه

آلرژی و بیماری کووید 19 ناشی از کرونا ویروس SARS-CoV-2 سبب ایجاد علائمی می شوند که ممکن است مشابه باشند، با این حال در بیشتر موارد روش هایی برای تفاوت قائل شدن بین علائم این بیماری ها وجود دارند.

کلیه اطلاعات و آمارهای ارائه شده در این مقاله براساس داده های موجود در دسترس عموم در زمان انتشار است. ممکن است برخی اطلاعات قدیمی باشند. برای اطلاع از جدیدترین اطلاعات در مورد همه گیری کووید 19 از صفحه بروزرسانی های وبسایت  OVIRO (کلیک) بازدید کنید.

در طی بیماری همه گیری کووید 19، ایجاد علائم خاصی مانند سرفه می تواند نگران کننده باشد. با این حال، این علامت لزوما نشانه ای از ابتلا فرد به ویروس کرونا نیست.

برخی افراد بواسطه کاهش دما دچار حساسیت های فصلی خواهند شد. این آلرژی ها باعث ایجاد علائمی مشابه با علائم کووید 19 می شوند. با این حال روش هایی برای تفاوت قائل شدن بین علائم کووید 19 و آلرژی وجود دارند.

در صورتی که افراد سابقه ابتلا به آلرژی نداشته باشند، ممکن است علائم ایجاد شده توسط آن را طبیعی ندانند. عوامل دیگری مانند تغییرات آب و هوایی نیز باعث ایجاد محرک های فصلی در زمان های مختلف خواهند شد. در صورتی که واکنش های آلرژیک زودتر یا دیرتر از زمان انتظار افراد ظاهر شوند، گیج کننده به نظر می رسند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بین علائم آلرژی و کووید 19 ناشی از ویروس کرونا به مطالعه این مقاله ادامه دهید.

 

همچنین بخوانید:

انواع آلرژی (کلیک)

 

علائم

به واکنش سیستم ایمنی بدن به مواد خاصی به نام آلرژن یا مواد حساسیت زا، واکنش آلرژیک گفته می شود.

آلرژی می تواند واکنشی به آلرژن های خارج از بدن مثل گرد و غبار یا مواد موجود در بدن مثل بعضی از آجیل ها باشد.

آلرژی یک وضعیت فردی است و به دیگران سرایت نمی کند. اگرچه گاهی واکنش های آلرژیک شدید هستند اما در بیشتر مواقع جزئی بوده و باعث ایجاد علائم تحریک کننده خواهند شد؛ اما سلامتی را تهدید نمی کنند.

هنگام بروز آلرژی واکنش هایی شبیه به علائم کووید 19 رخ می دهد. برخی افراد در طول سال، آلرژی هایی را تجربه می کنند اما برخی دیگر دچار حساسیت های فصلی بیشتر همانند تب یونجه خواهند شد.

علائم کووید 19 شامل موارد زیر است:

ممکن است با وجود ابتلا به ویروس کرونا علائم کمی وجود داشته باشد یا اصلا علامتی تجربه نشود.

 

همچنین بخوانید:

کووید 19 دارید یا خیر؟ (کلیک)

 

مواد مختلفی می توانند باعث ایجاد آلرژی شوند اما اغلب آنها علائم مشترکی دارند که عبارتند از:

 • عطسه
 • احتقان یا آبریزش بینی
 • تنگی نفس
 • سرفه
 • بثورات پوستی
 • سر درد
 • خستگی (Fatigue)

یک تفاوت اساسی که در علائم این دو باید به آن توجه داشت، تب است.

در صورتی که افراد دچار تب شوند بعید است که فقط آلرژی را تجربه کنند. در عوض ممکن است یک نوع بیماری مثل آنفولانزا یا احتمالا کووید 19 باعث آن شده باشد.

 

تفاوت آلرژی و کووید 19

تفاوت اصلی بین ویروس کرونا و انواع آلرژی در این است که کووید 19 یک بیماری تنفسی مسری است. اما آلرژی ها عفونی نیستند و اغلب بر روی سینوس ها تاثیر می گذارند.

در علائم بین آلرژی و کووید 19 همپوشانی وجود دارد اما احتمال بروز علائم خاص و متفاوت نیز هست.

علائم مربوط به بینی یک نمونه از آن است. کووید 19 گاهی اوقات باعث ایجاد احتقان می شود اما این امر شایع نیست. فقط 5% از مبتلایان به کووید 19 دچار علائم مربوط به بینی خواهند شد. در عین حال، آلرژی ها تقریبا همیشه علائمی مثل احتقان یا آبریزش بینی ایجاد می کنند.

یکی دیگر از علائم شایع مربوط به بینی، عطسه است. آلرژی اغلب باعث عطسه می شود اما افراد مبتلا به کووید 19 معمولا این علامت را تجربه نمی کنند.

خارش نمونه ای دیگر برای تعیین وضعیت ایجاد کننده آن است. آلرژی می تواند باعث ایجاد خارش شود اما این امر در مورد ویروس کرونا اتفاق نمی افتد.

برعکس، آلرژی ها معمولا با تغییر در حس چشایی یا بویایی همراه نیستند اما کووید 19 به شدت با این موارد مرتبط است.

نشانه دیگر کووید 19 بروز همزمان تب و سرفه است. بعید است که واکنش آلرژیک باعث ایجاد این دو علامت در کنار هم شود.

افراد دارای آلرژی ممکن است در واکنش به عوامل محرک خارجی مانند گرد و غبار یا سوسک ها و یا به عنوان بخشی از واکنش آسم به آلرژن ها، دچار سرفه شوند. با این وجود، علیرغم نام آلرژی فصلی تب یونجه، آلرژی باعث ایجاد تب نخواهد شد.

 

شباهت آلرژی و کووید 19

علائم آلرژی وابسته به آلرژن ها متفاوت است اما بعضی از شباهت ها باعث ایجاد نگرانی خواهند شد:

 • تنگی نفس
 • خستگی
 • سر درد
 • گلودرد
 • سرفه خشک مداوم

در صورتی که افراد فقط علائم فوق را تجربه کنند تعیین علت آن دشوار است.

افراد باید در نظر بگیرند که فعالیت آنها قبل از شروع علائم چگونه بوده و آیا ماده دیگری مثل گرده ها باعث بدتر شدن این علائم خواهند شد یا خیر.

در صورتی که افراد به آلرژی مشکوک باشند می توانند از داروهای ضد آلرژی مثل آنتی هیستامین استفاده کنند تا تسکین یا عدم تسکین علائم را بررسی کنند.

در صورتی که علت این علائم مشخص نشود و فرد در معرض ویروس کرونا قرار گرفته باشد باید برای آزمایش SARS-CoV-2 اقدام کند.

علائم آلرژی و کووید 19 : شباهت و تفاوت | کرونا ویروس | حساسیت فصلی | تب یونجه

خلاصه

در صورتی که افراد مطمئن نیستند که علائم ایجاد شده در آنها مربوط به آلرژی یا کووید 19 است، در ابتدا باید علل احتمالی واکنش های آلرژیک را بررسی کنند.

به عنوان مثال، آنها می توانند زمان مناسب سال برای ابتلا به آلرژی فصلی و نحوه قرارگیری در محیط های مختلف تاثیرگذار بر علائم آن را شناسایی کنند.

در صورتی که فردی بداند به مبتلا به تب یونجه (حساسیت فصلی) است، باید گرده های موجود در محل زندگی خود را با هفته های قبل مقایسه کند تا متوجه شود که آیا حساسیت افزایش یافته است یا خیر.

به همین ترتیب، افراد مبتلا به آلرژی های غذایی یا مشکوک به آن می توانند مواد تشکیل دهنده غذاهای مصرفی خود را که می توانند باعث ایجاد آلرژی شوند، بررسی کنند.

لازم به یادآوری است که ابتلا به کووید 19 و ایجاد آلرژی می توانند همزمان رخ دهند. به همین دلیل ممکن است علائم گیج کننده به نظر برسند. به ویژه اگر افراد بخشی از علائم هر کدام را تجربه کنند.

افرادی که نگران ابتلا به ویروس کرونا هستند باید تحت آزمایش قرار بگیرند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل های تقویت سیستم ایمنی داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x