قورت دادن مایع منی (سِمِن): از فواید تا خطرات

قورت دادن مایع منی (سِمِن): از فواید تا خطرات

قورت دادن مایع منی برای بعضی افراد کار لذت بخشی است، اما آیا در مورد ایمنی و خطرات آن می دانید؟ آیا بلعیدن منی فواید و مزایا هم دارد؟

برای دریافت پاسخ این سوالات تا انتهای این مقاله با اویرو همراه باشید. 

 

مایع منی مخلوطی از مایعات از جمله اسپرم و آب است. آقایان به دنبال انزال از آلت تناسلی اسپرم تولید می کنند. گرچه قورت دادن مایع منی تقریبا بی خطر و نسبتا شایع، اما خطراتی وجود دارد که می بایست نسبت به آنها آگاه باشید.

رابطه جنسی دهانی یکی از انواع شایع فعالیت های جنسی است. بعضی افراد از قورت دادن مایع منی به عنوان بخشی از رابطه جنسی دهانی لذت می برند. در عین حال بسیاری هم احساس خوبی نسبت به انجام اینکار ندارند. بعضی از آقایان هم دوست ندارند همسرشان مایع منی آنها را مزه کند یا قورت دهد.

صداقت در رابطه زناشویی ضروری است. چراکه به افراد کمک می کند با یکدیگر راحت باشند و نهایت رضایت جنسی را از روابط خود کسب کنند.

قورت دادن مایع منی، یک بخش ضروری از رابطه جنسی دهانی محسوب نمی شود. بنابراین کسانی که تمایلی به اینکار ندارند هرگز نمی بایست از روی زور یا اجبار به آن تن دهند.

در این مطلب خطرات، مزایا، فواید و ایمنی قورت دادن مایع منی بررسی شده است.

 

مایع منی چیست؟

منی مخلوطی از مایعاتی است که از غدد مختلف بدن خارج می شوند. منی حاوی ترکیبات متعددی، از جمله اسپرم است.

وقتی یک مرد از طریق آلت تناسلی خود به انزال می رسد، منی تولید می کند، که حاوی آب، پروتئین و مقدار کمی اسپرم است.

پروستات در تولید ترکیبات زیر از مایع منی نقش دارد:

 • سیتریک اسید
 • فوسفاتاز اسید
 • اینوزیتول
 • کلسیم
 • زینک
 • منیزیم

وزیکول های منی (seminal vesicles) موارد زیر را به مایع منی اضافه می کنند:

 • فروکتوز
 • آسکوربیک اسید
 • پروستاگلاندین ها

آمپول مجرای دفران (ampulla of the vas deferens) هم در تولید فروکتوز نقش دارد.

ایا قورت دادن مایع منی خطرناک است؟

بطورکلی قورت دادن مایع منی خطری ایجاد نمی کند. هیچ یک از اجزای موجود در مایع منی مضر نیستند. با اینحال قورت دادن مایع منی برای تعداد کمی از افراد ایمن نیست.

به ندرت، افراد نسبت به مایع منی آلرژیک هستند. آلرژی به اسپرم را حساسیت بیش از حد به پلاسمای منی هم می گویند.

چون منی، یکی از مایعات بدن است، می تواند عفونت های مقاربتی (STIs) از جمله HIV را هم منتقل کند. افراد پیش از آنکه وارد هرگونه رابطه جنسی شوند، می بایست از سلامت جنسی شریک خود مطمئن شوند. خوب است که در مورد خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی رک باشید و هنگام برقراری هر نوع رابطه جنسی بدون هیچ خجالتی برای جلوگیری از آلوده شدن به عفونت های مقاربتی از روش های جلوگیری از بارداری پوششی (مانند کاندوم) استفاده کنید.

بعضی افراد بر این باورند گه قورت دادن مایع منی می تواند منجر به بارداری شود، اما این اتفاق بسیار بعید است. بارداری فقط در صورت تماس با مایع منی و توانایی باروری تخمک امکان پذیر است.

 

همچنین بخوانید:

ممکن است بدون رابطه جنسی باردار شد؟ (کلیک)

 

مایع منی از چه چیزهایی تشکیل شده است؟

مایع منی حاوی حداقل مقدار اسپرم است. بقیه را پروتئین، فروکتوز، موکوس، آنزیم، آب، ویتامین و مواد معنی تشکیل می دهند.

انزال عادی که می تواند حدود یک قاشق چایخوری را پر کند حاوی فقط 5 تا 7 کالری است.

با وجود اینکه بسیاری از افراد بر این باورند که مایع منی سرشار از پروتئین است، اما واقعیت چیز دیگری است. مقدار پروتئین مایع منی بسیار ناچیز است.

 

مایع منی چه مزه ای است؟

فقط یک بخش کوچک از مایع منی، اسپرم است. اجزای دیگر آن هستند که تعیین می کنند مایع منی چه مزه ای باشد.

یکی از این اجزا ارگوتیونین (ergothioneine) است. اغلب قارچ ها هم حاوی این آنتی اکسیدان هستند. بنابراین احتمالا مایع منی تا حدودی طعمی شبیه به قارچ دارد.

برخلاف حکایت های فراوان، هیچ تحقیقی وجود ندارد که ثابت کرده باشد رژیم غذایی روی مزه مایع منی تاثیر دارد. بعضی افراد معتقدند آبمیوه و سبزیجات، مایع منی را خوشمزه می کنند، و در عین حال احتمالا گوشت قرمز، پنیر و قهوه منجر به بد طعم شدن مایع منی خواهند شد.

مزه مایع منی در هر کس با دیگری فرق می کند. برخی افراد طعم مایع منی را اینگونه توصیف می کنند:

 • شور
 • تلخ
 • شیرین
 • فلزی
 • ماسکی (musky) طعمی شبیه به انگور

ممکن است عادت های خاص زندگی، با تغییر دادن ترکیبات مایع منی، منجر به تغییر مزه آن شوند. به عنوان مثال یک متا آنالیز در سال 2016 نشان داد که سیگار کشیدن کیفیت مایع منی را کاهش داده و ترکیبات آن را عوض می کند که همین مسئله روی طعم آن تاثیر دارد.

علاوه بر این احتمال دارد مشکلات سلامتی، گیرنده های چشایی بعضی افراد را تحت تاثیر قرار داده باشد. بدین ترتیب این افراد عطر و طعم مایع منی را متفاوت از دیگران توصیف می کنند. برخی  از این مشکلات سلامتی عبارتند از:

 • عفونت های تنفسی یا گوش میانی
 • قرار گرفتن در معرض داروها یا مواد شیمیایی خاص
 • جراحت های سر
 • جراحی گوش، حلق یا بینی
 • مشکلات دهان و دندان
 • پرتودرمانی برای سرطان های سر و گردن

 

همچنین بخوانید:

آیا همه افراد سلول های سرطانی دارند؟ (کلیک)

 

مایع منی چه بویی می دهد؟

درست همانند طعم و مزه، به جز اسپرم دیگر مایعات هستند که بوی مایع منی را تعیین می کنند. ممکن است بوی منی در اثر تماس با دیگر مایعات بدن، مانند ادرار یا تعریق تغییر کند.

همچنین ممکن است در صورت برهم خوردن تعادل pH مایع منی بوی آن تغییر کند. بطور معمول pH مایع منی بین 7.2 و 8.0 است. وقتی مایع منی با واژن که تقریبا محیط آن اسیدی است، تماس پیدا کند، احتمالا بوی آن تغییر می کند.

از آنجائیکه بیشتر حجم مایع منی را آب تشکیل می دهد، ممکن است هیچ رایحه یا بوی تندی نداشته باشد. از آنجائیکه pH منی قلیایی است، بعضی افراد بوی آن را شبیه به بوی وایتکس یا آمونیاک گزارش می کنند. احتمال دارد دیگر ترکیبات تشکیل دهنده منی – مانند فروکتوز، منیزیم یا کلسیم – باعث ایجاد رایجه ای شیرین، فلزی یا نمکی شوند.

در هر حال بوی مایع منی نباید خیلی تند باشد. بوی تند، به عنوان مثال بویی شبیه به ماهی گندیده می تواند نشانه یک مشکل مانند عفونت باشد.

 

فواید سلامت مایع منی چیست؟

تحقیقات کمی در مورد فواید و مزایای قورت دادن مایع منی برای سلامت انجام شده است.

بسیاری از ادعاهای تغذیه ای که در مورد فواید مایع منی مطرح شده است، غلط است. از آنجائیکه افراد طی هر بار انزال مقدار بسیار کمی مایع منی خارج می شود، بعید است مقدار مایع منی کسی انقدر زیاد باشد که مصرف آن بتواند اثری روی سلامت بگذارد.

یک مطالعه برجسته در سال 2002 بین قرار گرفتن در معرض مایع منی و خلق و خو یک نوع ارتباط نشان می دهد. زنانی که مستقیما در معرض مایع منی قرار گرفته بودند، کمتر علائم افسردگی بروز دادند.

البته این مطالعه عوامل دیگری که می توانند در بهبود خلق و خو موثر باشند، از جمله کیفیت فعالیت جنسی را در نظر نگرفت.

یک مطالعه کوچک دیگر در سال 2003 قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مایع اسپرم را با کاهش خطر پره اکلامپسی مرتبط می داند. با اینحال برای اثبات این ارتباط مطالعات بیشتری لازم است.

آیا خطراتی هم وجود دارد؟

خطر مربوط به برقراری رابطه جنسی دهانی بدون هیچ نوع روش پوششی جلوگیری از بارداری است. در ادامه یک لیست از بیماری های مقاربتی که افراد می توانند از طریق رابطه جنسی دهانی بدون پوشش بدان آلوده شوند جمع آوری شده است:

فاکتورهایی که می توانند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی از طریق رابطه جنسی دهانی را افزایش دهند، عبارتند از:

 • زخم باز در اطراف دهان یا نواحی تناسلی
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • قرار گرفتن در معرض پیشاب یا میع منی فرد مبتلا به یک بیماری مقاربتی

با اینحال مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) توضیح می دهد که خطر انتقال بیماری های مقاربتی، مانند HIV از طریق رابطه جنسی دهانی بسیار پایین است.

افراد می توانند با استفاده از روش های جلوگیری از بارداری پوششی، از جمله کاندوم خطر انتقال بیماری های مقاربتی از طریق روابط جنسی دهانی را به حداقل برسانند. همچنین همه افرادی که زندگی جنسی فعال دارند می بایست بطور مرتب در مورد بیماری های مقاربتی مورد آزمایش قرار گیرند.

تعداد محدودی از افراد دنیا نسبت به مایع منی آلرژی دارند. این اافراد اگر مایع منی را قورت دهند، ممکن است به واکنش آلرژیک جدی دچار شوند.

افرادی که به مایع منی آلرژی دارند می بایست برای جلوگیری از تماس با آن حتما از کاندوم استفاده کنند. بر اساس یک مطالعه در سال 2011، حساسیت زدایی تدریجی یکی از درمان های احتمالی این نوع آلرژی است.

 

خلاصه

قورت دادن مایع منی تقریبا کار بی خطری است. تحقیقات کمی در مورد فواید مایع منی انجام شده است.

باردار شدن در اثر قورت دادن مایع منی تقریبا بعید است. با اینحال هنوز هم احتمال انتقال بیماری های مقاربتی از این راه وجود دارد.

افراد می بایست قبل از وارد شدن به یک رابطه جنسی جدید، حتما با انجام آزمایش از سلامت خود و شریک جنسی شان مطمئن شوند.

فراموش نکنید شرط برقراری هر نوع رابطه جنسی رضایت طرفین است.

 

جهت مشاهده و خرید محصولات جنسی داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x