همه چیز درباره پلی‌ میوزیت (Polymyositis)

همه چیز درباره پلی‌ میوزیت (Polymyositis)

پلی میوزیت یک نوع نادر از میوپاتی (Myopathy) است که منجر به التهاب و ضعف عضلات می شود. در این مطلب علاوه بر اینکه یاد می گیرید پلی میوزیت چیست با علائم و راه درمان آن آشنا خواهید شد. همچنین برخی از رایج ترین دلایل این بیماری را خواهید آموخت. 

ممکن است افراد مبتلا به پلی میوزیت در چند عضله احساس ناراحتی، درد و ضعف داشته باشند. ممکن است افراد به طور معمول با ایجاد ضعف عضلانی، در حرکت یا انجام کارهای روزمره خود دچار مشکل شوند.

چندین گزینه درمانی مختلف برای پلی میوزیت وجود دارد. بیشتر افراد به این درمان ها پاسخ داده و حتی بعضی از آنها بهبود کامل خواهند یافت اما معمولا برای پیشگیری از عود بیماری درمان مادام العمر ضروری است.

 

پلی‌ میوزیت چیست؟

پلی میوزیت نوعی میوپاتی عضلانی است. اصطلاح میوپاتی به نوعی بیماری اطلاق می شود که در آن فیبرهای عضلانی آنطور که باید عمل نمی کنند.

پلی میوزیت باعث التهاب مزمن و ضعف عضلات اسکلتی که مسئول حرکت کردن هستند، می شود. این بیماری می تواند دو طرف بدن را تحت تاثیر قرار داده و معمولا از عضلات بالای بازوها و ران ها شروع می شود.

پلی میوزیت در صورت درمان نشدن می تواند منجر به مشکلاتی در حرکت کردن (تغییر مکان) و تحرک شود.

 

دلایل پلی‌ میوزیت چیست؟

پلی میوزیت یک بیماری نادر است. این بیماری به طور معمول افراد بین 31 تا 60 سال را درگیر کرده و در میان زنان شایع تر از مردان است.

علت دقیق ایجاد پلی میوزیت مشخص نیست. با این حال، این بیماری شباهت زیادی با بیماری های خود ایمنی دارد.

در یک بیماری خود ایمنی، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت سالم حمله می کنند. در افراد مبتلا به پلی میوزیت، ممکن است سیستم ایمنی به فیبرهای عضلانی حمله کرده و باعث آسیب دیدگی و التهاب در آنها شود.

بعضی از ژن ها نیز می توانند در خطر ابتلا به پلی میوزیت نقش داشته باشند.

 

علائم پلی‌ میوزیت چیست؟

پلی‌ میوزیت چیست: تعریف، دلایل، علائم و درمان | اویرو مگ مجله تخصصی دارو و درمان

علامت اصلی پلی میوزیت، ضعف عضلانی است. این بیماری معمولا ابتدا عضلات پروگزیمال را تحت تاثیر قرار می دهد. عضلات پروگزیمال، نزدیک ترین عضلات به تنه هستند. به عنوان نمونه می توان به عضلات زیر اشاره نمود:

 • عضلات شانه
 • عضلات بالای بازو
 • عضلات باسن
 • عضلات ران

با پیشرفت بیماری، ضعف عضلانی می تواند در عضلات دیستال که از تنه دورتر هستند، رخ دهد. عضلات ساق پا و عضلات جلو بازو  نمونه هایی از عضلات دیستال هستند.

در مراحل ابتدایی، پلی میوزیت باعث ناراحتی خفیف می شود. با ضعیف شدن عضلات، افراد دچار مشکل در حرکت خواهند شد. بسته به عضلات تحت تاثیر بیماری، ممکن است انجام فعالیت های زیر با مشکل همراه باشد:

 • بالا رفتن از پله
 • بلند کردن اشیا
 • بالا کشیدن خود
 • ایستادن
 • بلند کردن سر در هنگام دراز کشیدن
 • بلع

پلی میوزیت می تواند با مشکلات ریوی همراه باشد و بیماری بینابینی ریه دلیل احتمالی بروز هرگونه مشکل تنفسی است. سایر علائم احتمالی پلی میوزیت عبارتند از:

 

ببشتر بخوانید:

همه چیز درباره بیماری التهاب مفاصل یا آرتریت (کلیک)

 

فرق بین پلی میوزیت (Polymyositis) و درماتومیوزیت (Dermatomyositis) چیست؟

درماتومیوزیت نوع دیگری از میوپاتی عضلانی است. علامت اصلی آن ایجاد بثورات پوستی قرمز یا بنفش است که قبل یا در طول ایجاد ضعف عضله ظاهر می شوند.

بثورات پوستی می توانند در هر نقطه ای از بدن ظاهر شوند. با این حال، آنها معمولا در نواحی زیر پدید می آیند:

 • پلک ها
 • بند انگشتان
 • آرنج
 • پاشنه
 • انگشتان پا

معمولا درماتومیوزیت پس از رسیدن افراد به اواخر دهه 40 زندگی و قبل از رسیدن به اواسط دهه 60 زندگی ایجاد می شود. بر خلاف پلی میوزیت که در افراد زیر 18 سال نادر است، درماتومیوزیت می تواند کودکان 5 تا 15 ساله را درگیر کند.

 

تشخیص پلی‌ میوزیت چگونه امکان پذیر است؟

پزشک به منظور تشخیص پلی میوزیت معاینه فیزیکی انجام داده و سابقه پزشکی افراد را بررسی می کند. در صورت مشکوک شدن پزشک به پلی میوزیت، ممکن است آزمایشات زیر درخواست شود:

 

آزمایش خون

افراد مبتلا به پلی میوزیت می توانند سطح بالایی از آنتی بادی های به خصوص التهاب عضلات و یا کراتین کیناز (CK) را در خون خود داشته باشند.

آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که سیستم ایمنی بدن به عنوان بخشی از روند التهاب آزاد می کند. بنابراین سطح بالای آنتی بادی می تواند وجود بیماری های التهابی زمینه ای مثل پلی میوزیت را نشان دهد.

کراتین کیناز (CK) آنزیمی است که در فیبرهای عضلانی وجود دارد. در صورت آسیب دیدگی فیبرهای عضلانی، کراتین کیناز (CK) از آنها خارج شده و وارد جریان خون می شود.

 

الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله

الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله (EMG)، عملکرد عضلات و اعصاب کنترل کننده آنها را ارزیابی می کند.

این آزمایش شامل قرار دادن یک سوزن نازک به نام الکترود در عضله است. سپس پزشک از فرد درخواست می کند تا عضله را منقبض کند. یک کامپیوتر فعالیت الکتریکی عضله را در واکنش به انقباض ثبت و پایش می کند.

 

آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری مانند MRI یا سونوگرافی به پزشک در تشخیص التهاب عضلات کمک می کنند.

 

نمونه برداری از عضله (بیوپسی عضله)

نمونه برداری از عضله شامل برداشت مقدار کمی از بافت عضلانی به منظور بررسی دقیق تر است.

 

درمان پلی‌ میوزیت چیست؟

هیچ راهی برای درمان پلی میوزیت وجود ندارد. با این حال، درمان هایی برای کمک به کنترل التهاب و کاهش علائم وجود دارند.

بعضی از گزینه های احتمالی موثر در درمان پلی میوزیت عبارتند از:

 • کورتون ها و داروهای ضد التهاب برای کاهش التهاب عضلات
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای سرکوب کردن این سیستم و کنترل التهاب
 • ایمونوگلوبولین وریدی که از آنتی بادی های سالم برای مقابله با آنتی بادی های آسیب رسان به عضلات استفاده می کند
 • فیزیوتراپی برای کمک به تقویت عضلات و بهبود تحرک
 • گفتاردرمانی برای درمان مشکلات و اختلالات گفتاری

 

چشم انداز

به طور کلی، افراد مبتلا به پلی میوزیت به درمان مادام العمر نیاز دارند. بیشتر افراد به خوبی به درمان پاسخ داده و قدرت عضلات خود را بازیابی می کنند. با این حال، ممکن است ضعف عضلانی در بعضی از افراد ادامه دار باشد.

بسیاری از افرادی که تحت درمان پلی میوزیت هستند به طور جزئی یا کامل از این بیماری بهبود خواهند یافت. با این حال، ممکن است آنها در معرض خطر عود باقی بمانند.

افراد بهبود نیافته از پلی میوزیت ممکن است دچار ناتوانی های قابل توجهی شوند. در موارد نادر این وضعیت می تواند منجر به ایجاد عوارض اضافی زیر شود:

 • سوءتغذیه به دلیل ایجاد مشکل در بلع
 • نارسایی تنفسی
 • ذات الریه
 • کاردیومیوپاتی التهابی

 

خلاصه

پلی میوزیت نوعی میوپاتی است که باعث التهاب و ضعف عضلانی می شود. با گذشت زمان، این بیماری می تواند باعث ایجاد مشکلات حرکتی و سایر علائم شود.

علت ایجاد پلی میوزیت مشخص نیست. با این حال، این بیماری شباهت زیادی به بیماری های خود ایمنی که باعث التهاب بیش از حد و کنترل نشده در بدن می شوند، دارد.

در حال حاضر هیچ راهی برای درمان پلی میوزیت وجود ندارد اما گزینه های درمانی برای کمک به کنترل التهاب و تسکین علائم در دسترس هستند.

بسیاری از افرادی که تحت درمان پلی میوزیت قرار دارند، بهبودی نسبی یا کامل پیدا می کنند اما ممکن است در معرض عود کردن مجدد بیماری قرار گیرند.

 

جهت مشاهده مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x