همه چیز درباره تتراپلژی یا فلج چهار اندام (Tetraplegia)

همه چیز درباره تتراپلژی یا فلج چهار اندام (Tetraplegia)

معنی تتراپلژی چیست؟ چه فرقی با کوادریپارزیس دارد؟ در این مطلب علاوه بر تعریف این نوع فلج، علائم و دلایل تتراپلژی به همراه گزینه های موجود برای درمان را خواهید آموخت.

تتراپلژی که به آن کوادری پلژی یا فلج چهار اندام نیز گفته می شود به فلج در قسمت ها فوقانی و تحتانی بدن اشاره دارد. این یعنی هر دو دست و هر دو پا را درگیر خواهد کرد. به طور معمول این فلج به علت آسیب به مغز یا نخاع ایجاد می شود.

تتراپلژی یکی از شدیدترین اشکال فلج است. این وضعیت هر چهار اندام (دست ها و پاها) را تحت تاثیر قرار داده و همچنین در بعضی افراد قسمت های از قفسه سینه، شکم و کمر را نیز درگیر می کند.

در حال حاضر روشی برای بازگشت آسیب های ناشی از تتراپلژی وجود ندارد. با این حال، بعضی علائم تتراپلژی در بعضی افراد بهبود خواهند یافت و بعضی از مبتلایان با گذشت زمان کنترل جزئی یا کامل نواحی آسیب دیده را به دست می آورند.

 

معنی تتراپلژی چیست

تتراپلژی نوعی فلج است که منجر به از دست دادن حرکت و احساس در هر دو دست و هر دو پا می شود.

این وضعیت وابسته به افراد می تواند قسمت های مختلف بدن را درگیر کند. تتراپلژی بیشتر روی تن و دست ها و پاها تاثیرگذار است اما در بعضی از افراد گردن، سر و شانه ها نیز فلج می شوند.

 

انواع دیگر فلج

انواع دیگر فلج عبارتند از:

  • پاراپلژی که قسمت تحتانی بدن را درگیر می کند.
  • مونوپلژی که یکی از اندام (دست ها و پاها) را درگیر می کند.
  • همی پلژی که هر دو اندام (دست ها و پاها) یک طرف بدن را درگیر می کند.

هر کدام از انواع مختلف فلج به دلیل آسیب به ناحیه ای متفاوت از مغز یا نخاع رخ می دهند. آسیب شدیدتر می تواند باعث فلج شدن تعداد بیشتری از اعضای بدن شود.

فرق تتراپلژی (Tetraplegia) و کوادریپارزیس (Quadriparesis)

تتراپلژی و کوادریپارزیس هر دو بیماری هایی هستند که طی آنها، افراد عملکرد هر چهار اندام (دست ها و پاها) خود را از دست می دهند. تفاوت اصلی بین این دو بیماری درجه عملکردی است که از بین می رود.

افراد مبتلا به تتراپلژی در هر چهار اندام خود فلج می شوند. در حالیکه افراد مبتلا به کوادریپارزیس فقط دچار ضعف و از دست دادن عملکرد جزئی اندام های خود می شوند.

 

علائم تتراپلژی چیست

اصلی ترین علامت تتراپلژی، فلج است. این وضعیت اختلالات شدیدی در تحرک ایجاد کرده و می تواند تاثیر عمده ای بر توانایی فرد در انجام فعالیت های روزمره خود داشته باشد.

بیشتر افراد مبتلا به تتراپلژی قادر به راه رفتن نیستند و نیاز به استفاده از ویلچر دارند. همچنین ممکن است بدون کمک قادر به استحمام، لباس پوشیدن و یا غذا خوردن نیز نباشند. این وضعیت استقلال فردی آنها را به شدت محدود خواهد کرد.

تتراپلژی می تواند به مرور زمان عوارضی ایجاد کند. به عنوان مثال، افراد در اثر بی تحرکی دچار زخم فشار یا زخم بستر می شوند.

 

دلایل تتراپلژی چیست

آسیب دیدگی نخاع، مغز یا هر دوی آنها باعث ایجاد تتراپلژی می شود.

مغز و نخاع به طور معمول سیگنال هایی را به عضلات بدن و به جهت حرکت، منتقل می کنند. آسیب دیدگی مغز یا نخاع این انتقال سیگنال ها را مختل می کند.

در صورت شدید بودن این آسیب دیدگی، تتراپلژی اتفاق می افتد.

آسیب دیدگی قسمت های مختلف ستون فقرات و مغز باعث انواع مختلفی از فلج می شوند. آسیب دیدگی ناحیه گردنی ستون فقرات تمایل به ایجاد تتراپلژی دارد.

دلایل احتمالی این آسیب ها عبارتند از:

همچنین بخوانید:

علائم انواع بیماری های خود ایمنی (کلیک)

تشخیص

پزشک برای تشخیص به بررسی علائم تتراپلژی و سابقه پرونده پزشکی افراد می پردازد. به عنوان مثال، سوالاتی در مورد حوادث اخیر یا سابقه خانوادگی بیماری های خاص مطرح می کند.

تعیین علت تتراپلژی برای انتخاب بهترین گزینه درمانی دارای اهمیت است.

همچنین این تشخیص با استفاده از بعضی آزمایشات ارزیابی آسیب و عملکرد عضلات و عصب انجام می گیرد.

این آزمایشات شامل تصویربرداری پزشکی مانند MRI، سی تی اسکن و اشعه ایکس هستند. پزشک به منظور آزمایش عملکرد عصب، می تواند از الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله استفاده کند. این آزمایش واکنش های بدن در برابر تحریک عضله را اندازه گیری می کند.

 

درمان تتراپلژی چیست

در حال حاضر فلج قابل درمان نیست. با این حال، درمان می تواند به بعضی افراد کمک کند تا کنترل جزئی یا کامل نواحی آسیب دیده را به دست آورند. همچنین درمان به تسکین بعضی از علائم تتراپلژی و عوارض احتمالی ناشی از آن کمک می کند.

ممکن است درمان وابسته به علت ایجاد بیماری متفاوت باشد. به عنوان مثال، در صورتی که فلج ناشی از یک بیماری خود ایمنی باشد، پزشک می تواند داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را تجویز کند.

همچنین ممکن است پزشک داروهایی برای کمک به درد یا شل شدن عضلات نیز تجویز کند. ممکن است به منظور کاهش آتروفی عضلانی، فیزیوتراپی و کاردرمانی نیاز باشد.

افراد مبتلا به تتراپلژی گاهی توانایی صحبت کردن به صورت عادی را از دست می دهند. در این موارد، پزشک برای کمک به این مشکل، گفتاردرمانی را تجویز می کند.

همچنین روان درمانی می تواند به مشکلات عاطفی ایجاد شده در بعضی از مبتلایان به تتراپلژی، کمک کننده باشد. گاهی اوقات اعضای خانواده و عزیزان آنها نیز درگیر این روند خواهند شد.

ویلچر و سایر لوازم کمکی می توانند تحرک افراد را بهبود ببخشند.

اگرچه هنوز تحقیقات زیادی در این مورد نیاز است اما بعضی از محققان معتقدند که درمان سلول های بنیادی و جراحی انتقال عصب می تواند به بعضی افراد کمک کنند تا کنترل بخشی از نواحی آسیب دیده را به دست آورند.

 

تاثیر تتراپلژی روی بدن

معنی تتراپلژی چیست: تعریف، علائم، دلایل و راه های درمان | اویرو مگ

تاثیر بلندمدت فلج در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، بعضی از افراد آتروفی عضلانی را تجربه می کنند که با افزایش سن بدتر نیز خواهد شد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که عضلات به مرور زمان تخریب شده و شل شوند.

افراد دیگر ممکن است فلج مغزی را تجربه کنند. این مشکل در هنگام سفت شدن عضلات و جلوگیری از حرکت طبیعی مایعات بدن رخ می دهد. این مشکل باعث اسپاسم عضلات و حرکات غیرارادی می شود.

امکان از دست دادن کنترل روده و مثانه نیز وجود دارد. بنابراین افراد مبتلا به تتراپلژی می توانند دچار مشکلاتی در حرکات روده و ادرار شوند.

گاهی اوقات این وضعیت باعث بروز عفونت ادراری می شود. همچنین عفونت می تواند در سایر نقاط بدن مانند ریه ها نیز رخ دهد.

 

همچنین بخوانید:

انواع عفونت های ادراری و علائم آن (کلیک)

 

با گذشت زمان، افراد مبتلا به تتراپلژی دچار افزایش وزن می شوند و پیشگیری از آن به علت فقدان تحرک دشوار خواهد بود. در واقع تنها راه پیشگیری از اضافه وزن رعایت یک رژیم غذایی سخت است.

 

چشم انداز

در حال حاضر هیچ روشی برای درمان فلج در تتراپلژی وجود ندارد. بنابراین افراد مبتلا به تتراپلژی نیاز به مراقبت مادام العمر دارند.

با این حال، استفاده از طیف وسیعی از درمان ها و استراتژی های مدیریت، ممکن است بعضی از افراد بتوانند کنترل جزئی یا کامل نواحی آسیب دیده را به دست آورند.

با این وجود، در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به تتراپلژی برای بیشتر فعالیت های روزمره مانند غذا خوردن و استحمام به کمک مادام العمر نیاز دارند. آنها معمولا قادر به داشتن یک زندگی مستقل نیستند.

روان درمانی و درمان های خانوادگی می توانند به تاثیرات روانشناختی ناشی از تتراپلژی کمک کنند. فیزیوتراپی و درمان دارویی مداوم به منظور مقابله افراد با سایر عوارض ایجاد شده با گذشت زمان، ضروری است.

 

خلاصه

تتراپلژی یا کوادری پلژی به فلج در هر چهار اندام (هر دو دست و هر دو پا) گفته می شود. ممکن است در بعضی موارد قسمت های از قفسه سینه، شکم و کمر نیز تحت تاثیر آن قرار بگیرند.

آسیب دیدگی مغز یا نخاع می تواند باعث ایجاد این وضعیت شود. این آسیب می تواند به دلیل ضربه (تروما) جسمی یا یک بیماری عصبی باشد.

افراد مبتلا به تتراپلژی ممکن است با گذشت زمان دچار عوارضی مانند فلج مغزی شوند. این افراد معمولا به مراقبت و درمان روزانه نیاز دارند.

در حال حاضر این بیماری قابل درمان نیست اما ممکن است درمان علاوه بر تسکین علائم تتراپلژی به افراد کمک کنند تا کنترل جزئی یا کامل نواحی آسیب دیده را به دست آورند.

 

جهت مشاهده مکمل و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو  کلیک کنید

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 2 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x