همه چیز درباره خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر

همه چیز درباره خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر

نگاه کردن بیش از حد به صفحه نمایشگر می تواند منجر به ایجاد بیماری به نام خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر شود. این عارضه گاهی تحت عنوان سندروم بینایی کامپیوتر (Computer Vision Syndrome) یا خستگی چشم دیجیتالی (Digital Eye Strain) نیز شناخته می شود. این اتفاق در اثر سخت کار کردن در هنگام تماشای صفحه نمایشگر رخ می دهد.

بسیاری از افراد به مدت طولانی به صفحه موبایل، تبلت، مانیتور کامپیوتر و تلویزیون خود نگاه می کنند. مشاغل مدرن، مردم را مجبور می کنند چندین ساعت در روز بر روی صفحات نمایشگر تمرکز کنند.

علاوه بر این بسیاری از افراد، پس از اتمام کار نیز در زمان استراحت تلویزیون تماشا می کنند یا به شبکه های دیجیتال متکی هستند. در نتیجه چشم ها زمان کمی را برای استراحت دارند.

اگر دوست دارید در مورد دلایل و علائم خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر اطلاعات بیشتری را کسب نمایید و تمرینات و روش های موثر در تسکین و درمان این وضعیت را یاد بگیرید، تا انتهای این مقاله با اویرو همراه باشید.

 

دلایل خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر

نگاه کرده به صفحه نمایشگر دیجیتال به مدت طولانی باعث کارکردن سخت تر چشم ها نسبت به حالت معمول خواهد شد. این امر چشم ها را تحت فشار قرار داده و می تواند منجر به ایجاد مشکلات بینایی شود.

طبق توضیح انجمن بینایی سنجی آمریکا چشم ها در اثر نگاه کردن به صفحات نمایشگر بیش از کلمات چاپ شده بر روی کاغذ تحت فشار قرار می گیرند.

این امر تا حدی به دلیل واضح نبودن حروف در صفحات نمایشگر نسبت به حروف چاپی است. همچنین به دلیل کنتراست کمتر صفحات نمایشگر نسبت به چاپ و تحت تاثیر انعکاس و تابش خیره کننده قرار گرفتن خواهد بود.

همه این موارد باعث می شود تا هنگام خواندن کلمات از روی صفحه نمایشگر، چشم ها به شدت کار کنند.

عوامل دیگری نیز بر روی خستگی چشم دیجیتالی نقش دارند. به عنوان مثال، بعضی افراد از فاصله یا زاویه نامناسبی به صفحه نمایشگر نگاه می کنند. این امر می تواند منجر به ایجاد حالت های ناراحت کننده و تنشی، به ویژه اگر افراد دچار مشکلات زمینه ای بینایی باشند، شود.

علاوه بر این یک بررسی نشان داد که میزان پلک زدن افراد در هنگام نگاه کردن به صفحه نمایشگر به میزان چشمگیری کاهش می یابد.

با این حال، پلک زدن یک عملکرد بیولوژیکی مهم است که باعث تمیز و مرطوب نگه داشتن چشم می شود. گاهی اوقات این کاهش پلک زدن توضیحی برای بعضی علائم خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر است.

 

علائم خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر

خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر: دلایل، علائم، تمرینات و درمان

موارد زیر بعضی از شایع ترین علائم خستگی چشم دیجیتالی هستند:

  • خستگی چشم
  • ناراحتی چشم
  • خشکی، تحریک یا سوزش چشم
  • تاری دید در هنگام نگاه کرده به صفحه نمایشگر یا فاصله دور
  • مشکل در تمرکز مجدد چشم
  • حساسیت به نورهای درخشان
  • سر درد
  • درد گردن و شانه

 

همچنین بخوانید:

علت خشکی چشم به همراه تاری دید (کلیک)

 

تمرینات

بعضی از تمرینات می توانند در پیشگیری و مدیریت خستگی چشم دیجیتالی موثر باشند.

به عنوان مثال، طبق توصیه انجمن بینایی سنجی آمریکا مردم باید از قانون 20-20-20 پیروی کنند. پیروی از این قانون یعنی پس از هر 20 دقیقه نگاه کردن به صفحه نمایشگر به چیزی در فاصله 20 فوتی (حدودا 6 متری) به مدت 20 ثانیه نگاه کنید.

همچنین ممکن است اختصاص کمی وقت برای بعضی از تمرینات دیگر چشم مفید باشد. به عنوان مثال، سعی کنید به آرامی بین چیزی در نزدیکی و چیزی دور تمرکز کرده و این کار را به تناوب انجام دهید.

تمرین دیگر، ورزش چشم هشت انگلیسی (Figure eight) است. این تمرین شامل نگاه کردن به ناحیه ای از کف است که 8 فوت یا حدود 2.5 متر دورتر قرار دارد. سپس باید چشم را به شکل عدد 8 انگلیسی و به مدت 30 ثانیه در یک جهت و سپس 30 ثانیه در جهت دیگر حرکت داد.

بعضی شواهد نشان می دهند که این تمرینات می تواند به خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر کمک کند. به عنوان مثال یک مطالعه نشان داد که نگاه کردن به اشیا دور در هنگام استراحت در محل کار می تواند به طرز قابل توجهی علائم سندروم بینایی کامپیوتر را کاهش دهد.

همچنین بعضی از دانشمندان پیشنهاد می کنند که تمرینات پلک زدن می تواند در مقابله با خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر موثر باشند. به عنوان مثال، ممکن است بعضی از افراد متوجه شوند که پلک زدن طبیعی در هنگام نگاه کردن به صفحه نمایشگر، به کاهش بعضی از علائم آنها کمک می کند.

 

سایر درمان ها

ممکن است سایر عوامل به پیشگیری و مدیریت خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر کمک کنند.

به عنوان مثال، یک مقاله نشان داد که ایجاد تغییرات محیطی می تواند مفید باشد. نویسندگان این مقاله خاطر نشان کردند که کنترل شدت نور می تواند به کاهش تابش خیره کننده کمک کند.

علاوه بر این، افراد مختلف برای کار نیاز به شدت های نور متفاوتی دارند. به عنوان مثال، افراد بالای 50 سال ممکن است به دو برابر نور در مقایسه با 20 سالگی خود نیاز داشته باشند.

همچنین نویسندگان انجام بعضی از تنظیمات بهینه در محل کار را توصیه می کنند. برای مثال، چشم افراد باید از صفحه نمایشگر خود حدود 35 تا 40 اینچ (حدود 90 تا 100 سانتی متر) فاصله داشته باشد. به علاوه، سطح صفحه نمایشگر باید در حدود 5 تا 6 اینچ (حدود 15 سانتی متر) پایین تر از سطح چشم ها باشد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

افرادی که خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر در آنها باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجهی شده باشد، باید به پزشک مراجعه کرده و معاینه چشم انجام دهند.

همچنین می توانید از یک ویژن تراپیست (بینایی درمانگر) کمک بگیرید. این افراد می توانند با ارائه تمرینات و آموزش ها به برطرف شدن خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر کمک کنند. این تمرینات شامل تمرینات تمرکز و آموزش پلک زدن هستند.

 

همچنین بخوانید:

چشم درد: از علت تا درمان (کلیک)

عینک

بعضی از علائم خستگی چشم ناشی از کار با کامپیوتر می توانند بر اثر یک مشکل زمینه ای بینایی، ایجاد شده یا وخیم تر شوند. ممکن است افراد خاصی از این مشکلات بی اطلاع باشند اما در ادامه و با رشد کردن این علائم، متوجه آن خواهند شد.

در صورتی که افراد مشکوک به یک مشکل زمینه ای بینایی باشند باید به یک متخصص چشم مراجعه کنند. این متخصص می تواند بینایی فرد را آزمایش کند. این اقدام به افراد کمک می کند تا انواع عینک یا لنزهای اصلاحی متناسب با نیاز خود را دریافت کنند.

 

همچنین بخوانید:

رایج ترین عفونت های چشمی (کلیک)

خلاصه

خستگی چشم دیجیتالی نوعی بیماری است که احتمالا در آینده شیوع بیشتری خواهد داشت و دلیل آن مشاغلی است که نیاز به نگاه کردن طولانی تری به صفحه نمایش دارند، است.

تحقیقات نسبتا کمی در مورد خستگی چشم دیجیتالی انجام شده است. در مورد پیشگیری و کنترل آن نیز همین قضیه صدق می کند. شاید تنها مورد قطعی درباره خستگی چشم دیجیتالی این باشد که کاهش زمان نگاه کردن به صفحه نمایشگر در بهبود آن موثر خواهد بود.

افراد می توانند تمریناتی مثل قانون 20-20-20 را انجام داده و در صورت ادامه دار شدن مشکل به پزشک یا ویژن تراپیست مراجعه کنند. ممکن است بیماری های زمینه ای جدی تری وجود داشته باشد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x