زود انزالی: علت، درمان، علائم

زود انزالی: علت، درمان، علائم

آخرین بروزرسانی

Premature ejaculation – زود انزالی به اختصار PE – وقتی است که قبل از دخول یا کمتر از یک دقیقه بعد از آن به اوج لذت جنسی برسید. انزال مردان در رابطه جنسی مدت زمان مشخصی ندارد. اما اگر خیلی زود اتفاق بیفتد ممکن است شما / همسرتان به اندازه کافی از رابطه جنسی لذت نبرید. در این مطلب به بررسی علائم، علت و درمان این مسئله پرداخته شده است.

درست است که زود انزالی می تواند منجر به ناامیدی یا شرمساری شود، اما بسیاری از آقایان درگیر آن هستند. بین 30% تا 40% مردان در مقطعی از زندگی خود زود انزالی را تجربه کرده اند. بنابراین بهتر است بدانید اگر این اتفاق گهگاهی برای شما رخ دهد، نیازی به نگرانی نیست.

دسترسی سریع

زود انزالی: علت و فاکتور های خطر↓

تشخیص زود انزالی↓

درمان های خانگی↓

داروهای موثر در درمان↓

عوارض↓

Premature ejaculation – زود انزالی: علت و فاکتورهای خطر

علت Premature ejaculation (زود انزالی) واقعا مشخص نیست. اما شیمی مغز (حداقل تا حدودی) در این زمینه نقش دارد. مردانی که سطح سروتونین (یک ماده شیمیایی) در مغز آنها پائین است، احتمالا مستعد زود انزالی هستند.

برخی فاکتورهای روانی موثر در زود انزالی عبارتند از:
 • استرس
 • افسردگی
 • اضطراب
 • احساس گناه
 • مشکلات ارتباطی
 • اعتماد به نفش پائین یا داشتن تصور منفی نسبت به بدن
 • نگرانی در مورد عملکرد جنسی
 • احساسات منفی در مورد افکار جنسی (سرکوب جنسی)

همچنین بخوانید:

مقایسه اضطراب و استرس: فرق آنها در چیست

برخی فاکتورهای جسمی موثر در زود انزالی (Premature ejaculation) عبارتند از:
 • سطح غیر طبیعی هورمون ها
 • نامنظم بودن سطح انتقال دهنده های عصبی
 • التهاب یا عفونت پروستات یا مجاری ادراری
 • صفات ژنتیکی که از والدین به ارث می رسند

گاهی اوقات زود انزالی (Premature ejaculation) برای مردانی که اختلال نعوظ دارند مشکل ایجاد می کند. اختلال نعوظ زمانی است که آلت تناسلی در رابطه جنسی به اندازه کافی استوار باقی نماند. مردانی که نگران از دست دادن نعوظ خود هستند ممکن است دچار زود انزالی شوند. ترک این عادت می تواند سخت باشد.

درمان اختلال نعوظ می تواند منجر به از بین رفتن زود انزالی شود. بدین منظور گزینه های دارویی متعددی در دسترس هستند.

Premature ejaculation - زود انزالی مردان: علت، درمان، علائم

تشخیص Premature ejaculation – زود انزالی

پزشک احتمالا جلسه ملاقات را با این سوال شروع می کند: آیا همیشه این مشکل را داشته اید یا به تازگی به آن دچار شده اید؟

ممکن است ایشان در مورد زندگی جنسی یا روابط شما هم سوالاتی را مطرح کنند. همچنین شاید لازم شود معاینه فیزیکی بشوید.

اگر پزشک مسائل عاطفی را عامل زود انزالی شما تشخیص دهد، احتمالا شما را به یک روان درمانگر ارجاع خواهد داد.

اگر پزشک مشکلات جسمانی را عامل زود انزالی شما تشخیص دهد، احتمالا دارد شما را به یک متخصص اورولوژیست ارجاع دهد. متخصص اورولوژیست کسی است که مسائل مرتبط با سیستم ادراری را بررسی می کند.

درمان های خانگی

تکنیک های رفتاری که به کنترل انزال کمک می کنند برای 95% مردان موثرند:

استارت استاپ: در این تکنیک می بایست تا زمانی که احساس کنید نزدیک انزال هستید، آلت تناسلی شما توسط خودتان / همسرتان تحریک شود. سپس تحریک کردن را به مدت 30 ثانیه یا تا زمانی که حس انزال از بین برود متوقف نمایید. سپس مجددا تحریک را شروع کرده و تا قبل از انزال این روند را 3 تا 4 مرتبه تکرار کنید.

فشار: این تکنیک هم مثل استارت استاپ است، با این تفاوت که وقتی احساس نزدیک انزال داشتید، می بایست آلت تناسلی شما تا زمان از دست رفتن نعوظ توسط خودتان / همسرتان فشار داده شود. اینکار را تا قبل از انزال چند بار تکرار کنید.

بعضی مردان معتقدند وقتی موقع رابطه جنسی به چیز دیگری فکر کنند، می توانند رابطه جنسی طولانی تری داشته باشند.

اگر تکنیک های بالا برای شما کاربردی نداشتند، می توانید راه های زیر را امتحان کنید:

عضلات خود را تقویت کنید: ضعف عضلات لگن می تواند باعث زود انزالی شود. تمرینات کِگل (Kegel) می توانند به تقویت این عضلات کمک کنند. یکی از راهکارهای موثر این است که وسط ادرار کردن، ادرار خود را متوقف کنید. برای این کار ادرار خود را 3 ثانیه محکم نگه داشته و سپس 3 ثانیه رها کنید. این تمرین می بایست حداقل 3 مرتبه در روز برای 10 بار انجام شود.

از کاندوم استفاده کنید: کاندوم می تواند باعث بی حسی شود، بدین ترتیب رابطه طولانی تری خواهید داشت.

قبل از “مشغول شدن” مشغول کار شوید: بعضی آقایان معتقدند وقتی چند ساعت قبل از رابطه جنسی خود ارضایی می کنند، می توانند در طول دخول، رابطه جنسی بهتر و طولانی تری داشته باشند.

به ملاقات یک مشاور بروید: یک روانشناس یا روانپزشک می تواند به شما کمک کند مشکلاتی مثل افسردگی، اضطراب یا استرس را که می توانند منجر به زود انزالی شوند را بهتر مدیریت کنید.

و اگر این راهکارها هم به اندازه کافی موثر نبودند، بهتر است با مشورت پزشک دارو مصرف کنید. با وجودیکه سازمان غذا و دارو هیچ داروی مخصوصی را برای درمان زود انزالی تایید نکرده است، اما برخی داروهایی که برای درمان مشکلات دیگر مصرف می شوند می توانند در درمان زود انزالی هم بصورت موردی موثر باشند. به تجویز چنین داروهایی off-label گویند.

داروهای موثر در درمان زود انزالی

داروهای ضد افسردگی: یکی از عوارض جانبی برخی از مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) دیر انزالی است. از دیگر عوارض جانبی آنها می توان به حالت تهوع و خواب آلودگی اشاره کرد؛ لازم به ذکر است داروهای این خانواده، میل جنسی سوزان شما را هم خاموش می کنند. بنابراین احتمال دارد برای حل یک مشکل دچار مشکل دیگری شوید. در نهایت شما و پزشک هستید که تصمیم می گیرید مزایای یک دارو نسبت به دیگر عوارض آن چقدر برتری دارند.

ترامادول: ترامادول یک داروی ضد درد است که می تواند انزال را به تاخیر بیندازد. وقتی ضد افسردگی ها جواب ندهند پزشک احتمالا ترامادول تجویز می کند. این دارو اعتیاد آور است، بنابراین ممکن است گزینه خوبی نباشد.

کرم ها یا اسپری های بی حسی: با استفاده از این محصولات روی سر آلت تناسلی خود می توانید کاری کنید بی حس شود. آنها را حدودا نیم ساعت قبل رابطه جنسی استفاده کنید. فراموش نکنید چنین محصولاتی می بایست قبل از رابطه جنسی از روی آلت تناسلی شسته شوند تا باعث از بین رفتن نعوظ برای خودتان یا ایجاد حساسیت برای همسرتان نشوند.

مشاهده و خرید محصولات جنسی سایت اویرو

داروهای اختلالات نعوظ: این نوع داروها که به حفظ نعوظ کمک می کنند، عبارتند از سیلدنافیل، تادالافیل، و وردنافیل؛ همانطور که پیش تر هم ذکر شد گاهی اوقات اختلالات نعوظ منجر به زود انزالی می شوند.

عوارض زود انزالی

اگر زود انزالی روی روابط شما تاثیر گذاشته است، اولین گام صحبت کردن درباره این موضوع است. در این خصوص مشاور یا روان درمانگر می تواند شما را راهنمایی کند.

زود انزالی ممکن است سبب شود هرگز بارداری رخ ندهد (چراکه احتمال دارد اسپرم هرگز به تخمک نرسد) همچنین افسردگی ناشی از آن کاری می کند که عملکرد یا میل جنسی تحت تاثیر قرار گیرد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x