Hemoptysis (خلط خونی): از علت تا راه های درمان

Hemoptysis (خلط خونی): از علت تا راه های درمان

آخرین بروزرسانی

Hemoptysis – خلط خونی – وقتی است که داخل سرفه شما خون دیده شود.  این شرایط می تواند نشان دهنده یک وضعیت جدی پزشکی باشد. عفونت ها، سرطان و مشکلات مربوط به رگ های خونی ریه ها، همگی می توانند منجر به خون بالا آوردن شوند. اگر برونشیت ندارید و داخل سرفه خود خون مشاهده کرده اید، می بایست حتما به پزشک مراجعه کنید. در این مطلب به بررسی چند علت خلط خونی، تست های تشخیصی و راه های درمان این مسئله پزشکی پرداخته شده است.

سرفصل مورد نظر خود رو سریعتر پیدا کنید:

چند علت Hemoptysis (خلط خونی)↓

تست های تشخیص Hemoptysis (خلط خونی)↓

راه های درمان Hemoptysis (خلط خونی)↓

Hemoptysis - خلط خونی | علت | راه های درمان | تست های تشخیصی

چند علت Hemoptysis (خلط خونی)

چیزهای زیادی می توانند منجر به Hemoptysis (هموپتیزی) شوند. شایع ترین علت خون بالا آوردن برونشیت (حاد یا مزمن) است. Hemoptysis (هموپتیزی) ناشی از برونشیت به ندرت مهلک است. چند علت دیگر خون بالا آوردن عبارتند از:

Hemoptysis (خلط خونی) می تواند در اثر خونریزی در خارج از ریه ها و مجاری هوایی هم ایجاد شود. گاهی اوقات هنگام خون دماغ شدید، یا استفراغ خون از معده، خون توسط نای جذب می شود، و در اینصورت از طریق سرفه خارج می شود و به نظر می رسد خلط خونی است.

گاهی اوقات هم هیچ علت خاصی پیدا نمی شود. خلط خونی بی دلیل معمولا طی 6 ماه خود به خود از بین می رود.

تست های تشخیص Hemoptysis

اگر خلط خونی داشته باشید، پزشک پس از بررسی مقدار خون از دست رفته و تاثیرات آن روی تنفس به دنبال علت خواهد گشت. آزمایشاتی که برای خلط خونی وجود دارند عبارتند از:

معاینه بدنی و بررسی تاریخچه پرونده پزشکی:

این کار به پزشک کمک می کند سرنخ هایی برای کشف علت به دست آورد.

رادیوگرافی قفسه سینه:

رادیوگرافی قفسه سینه که به منظور ارزیابی قفسه سینه انجام می شود، وجود هرگونه احتقان، نشت مایع یا توده در قفسه سینه را نشان می دهد.

سی تی اسکن:

سی تی اسکن با تهیه تصاویری دقیق از داخل قفسه سینه، می تواند برخی از دلایل سرفه را نشان دهد.

برونکوسکوپی:

در این روش پزشک برای معاینه و بررسی داخل نای و نایژه ها، وسیله ای به نام برونکوسکوپ را از طریق بینی یا دهان، وارد مجاری تنفسی می کند. پزشک با برونکوسکوپی می تواند اختلالات ساختمانی یا تغییرات بافتی را که احتمالا منجر به خلط خونی می شوند، بررسی نماید. 

شمارش کامل خون (CBC):

آزمایش شمارش کامل خون (CBC) تعداد گلبول های سفید و قرمز را به همراه پلاکت ها (سلول هایی که به لخته شدن خون کمک می کنند) شمارش می کند.

آزمایش ادرار:

برخی علل خاص Hemoptysis با یک آزمایش ساده ادرار قابل شناسایی هستند. 

مشخصات شیمی خون:

برخی علل خلط خونی منجر به غیر طبیعی شدن عملکرد کلیه و سطح الکترولیت ها می شوند. مشخصات شیمی خون عملکرد کلیه و الکترولیت ها را اندازه می گیرد.

تست های انعقادی:

با کمک تست های انعقادی می توان هرگونه تغییر در توانایی لخته شدن / انعقاد خون را که می تواند منجر به خونریزی و خلط خونی شود را شناسایی کرد.

گاز خون شریانی:

سطح اکسیژن در افراد مبتلا به خلط خونی کاهش می یابد. آزمایش گاز خون شریانی قادر است سطح اکسیژن و کربن دی اکسید خون را تعیین کند.

پالس اکسی متری:

سطح اکسیژن در افراد مبتلا به خلط خونی کاهش می یابد. در پالس اکسی متری یک پروب (معمولا روی انگشت) سطح اکسیژن خون را اندازه می گیرد.

راه های درمان Hemoptysis (خلط خونی)

اگر دچار خلط خونی باشید، اولین هدف پزشک شما قطع خونریزی خواهد بود. راه های درمان عبارتند از:

آمبوليزاسيون شریان برونش:

در این روش پزشک یک کاتتر (Catheter) را از طریق پا، به شریانی وارد می کند که خون ریه ها را تامین می کند. سپس یک رنگ مصنوعی را وارد آن کرده و روی صفحه ویدوئویی شریان ها را به منظور یافتن منبع خونریزی بررسی می کند. پزشکان می توانند منبع خونریزی را با استفاده از کویل های فلزی، یا یک ماده دیگر مسدود کنند. خونریزی معمولا متوقف می شود، و شریان های دیگر، وظیفه شریان مسدود شده را جبران می کنند.

برونکوسکوپی:

یکی دیگر از کاربردهای برونکوسکوپی انجام برخی اعمال جراحی کوچک است. ابزارهای موجود در انتهای آندوسکوپ می توانند برخی علل خونریزی را جبران کنند. مثلا، یک بادکنک باد کرده داخل مجرای هوا می تواند به متوقف کردن خونریزی کمک کند.

جراحی:

اگر علتی که باعث ایجاد خلط خونی شده جدی و مهلک باشد، باید تمام یا بخشی از ریه شما برداشته شود (پنومونکتومی) و به این منظور جراحی انجام می گیرد.

در مرحله بعد پزشک آنچه را که منجر به خلط خونی در شما شده است درمان خواهد کرد. ممکن است یکی از درمان های زیر را دریافت کنید:

  • آنتی بیوتیک برای درمان پنومونی یا سل
  • شیمی درمانی یا پرتودرمانی برای سرطان ریه
  • استروئید برای شرایط التهابی

اگر به خاطر مصرف دارو، خون شما خیلی رقیق شود، برای جلوگیری از خونریزی ممکن است لازم باشد فرآورده های خونی یا داروهای دیگر هم استفاده کنید. 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 2 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x