پیشگیری از حساسیت و جوش ناشی از پوشیدن ماسک

پیشگیری از حساسیت و جوش ناشی از پوشیدن ماسک

آخرین بروزرسانی

استفاده از ماسک به دلیل شیوع بیماری‌ها، آلودگی هوا و هزار و یک مشکل دیگر به کاری عادی و طبیعی در دوره‌ و زمانه ما تبدیل شده است. اما آیا پوست صورتمان هم با چنین چیزی کنار می‌آید؟ چه کارهایی جهت حفظ سلامت پوست لازم است انجام شود؟

جنس پوست صورت افراد با هم متفاوت است و واکنش‌های متنوعی هم نسبت به استفاده ماسک از خود نشان می‌دهد.

بعنوان مثال افراد دارای پوست حساس و یا اگزما، ممکن است خشکی، التهاب و بثورات پوستی را تجربه نمایند. در افراد مبتلا به آکنه، احتمال ایجاد آکنه بیشتر شده و افراد مبتلا به روزاسه، التهابات بیشتری را تجربه خواهند نمود.

حتی اگر مشکل پوستی خاصی هم ندارید، قبل و بعد از استفاده از ماسک‌های صورت باید به نکاتی دقت کنید تا مشکلی برای پوستتان به وجود نیاید و از آن به بهترین شکل ممکن حفاظت گردد.

مهم نیست چه نوع پوستی داشته باشید، بهترین راه مقابله با آسیب های پوستی ناشی از ماسک، در این ایام که استفاده از آن لازم و واجب است، توجه بسیار زیاد و بیش از پیش به جزئیات مراقبت از پوست، از پاکسازی پوست گرفته تا تقویت سد محافظتی آن، می باشد.

در مقاله حساسیت پوست نسبت به ماسک و دستکش، به معرفی راهکارهای مراقبت از پوست پرداخته شد.

در ادامه نکات لازم جهت حفظ سلامت پوست در هنگام استفاده از ماسک را می‌خوانید. با دقت و توجه به این توصیه‌ها، ماسک‌زدن برایتان ساده‌تر شده و آسیب های پوستی به حداقل خواهند رسید.

یادتان باشد که با وضعیت فعلی، فعلا ناگزیر به استفاده از ماسک‌ها هستیم و نباید اهمیت این پوشش را در جلوگیری از بیماری‌ها و آلودگی‌ها دست‌کم گرفت. پس یافتن راه‌هایی جهت ساده‌تر کردن وضعیت فعلی و حفظ هر چه بیشتر سلامتی‌مان ضروری‌تر از هر زمان دیگری است.

اطلاعات این مقاله برگرفته از آخرین مقالات علمی روز سایت های معتبر (2020) می باشد.

اویرو در خصوص مشکلات پزشکی به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد.

آماده سازی پوست پیش از استفاده از ماسک:

پوست عضو حساس و مهمی از بدن است که باید آن را مدام تمیز نگه‌دارید و اجازه ندهید که باکتری‌ها و میکروب‌های مختلف روی آن جای خوش کنند.

هر گونه آلودگی و چربی موجود در سطح پوست و قبل از استفاده از ماسک می تواند سبب تحریکات پوستی گردد.

قبل از پوشیدن ماسک، صورت‌تان را تمیز کنید و اگر آلودگی یا مواد آرایشی از قبل روی آن باقی‌ مانده است، پاکسازی‌های لازم را انجام دهید. در غیر این صورت، بواسطه تجمع چربی و آلودگی ها و با به دام افتادن تنفس در زیر ماسک، مکانی مناسب جهت رشد و پرورش باکتری ها ایجاد می گردد.

جهت به حداقل رساندن تحریکات و التهابات و سایر مشکلات پوستی، از لایه بریر پوست (سد محافظتی پوست) محافظت نمایید.

پیش از استفاده از ماسک، پوست صورت را با یک تمیزکننده مناسب جنس پوستتان پاک نموده و از تونر مناسب استفاده نمایید. (پیشنهادات ارائه شده برای پوست های چرب و مختلط می باشند)

پیشنهاد شوینده:

ژل پاک کننده پوست چرب و مختلط درماگور  (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

پیشنهاد پاک کننده:

لوسیون پاک کننده دوفاز پت گریس پایو  (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

از محصولات آنتی اکسیدانی استفاده کنید.

پیشنهاد:

سرم جوونیت پرو اسکین رجیمن کامفورت زون (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

از کرم مرطوب‌کننده مناسب استفاده نموده تا پوست‌تان بعد از شست‌وشو حالت کشیدگی پیدا نکند. بخصوص اگر از ماسکی محکم استفاده می کنید مرطوب کننده ای با خواص التیام بخشی انتخاب نمایید.

پیشنهاد:

ژل مرطوب کننده و مات کننده لینو  (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

ضد آفتاب بزنید.

استفاده از محصولات محافظ، پوست را از آلودگی ها و رادیکال های آزاد محیطی محافظت خواهد نمود. پس از انجام‌دادن این اقدامات است که می‌توانید ماسک را زده و با خیال راحت به بیرون از خانه بروید.

 

ضد آفتاب‌ها را فراموش نکنید.

یادتان باشد که اگرچه ماسک‌ها از شما در مقابل ویروس‌های مختلف و آلودگی‌های محیطی، تا حدودی، محافظت می‌کنند اما در مقابل اشعه‌های مضر نور خورشید، کاری از دست‌شان برنمی‌آید.

همان‌طور که در قسمت قبل هم گفته شد، پیش از پوشیدن ماسک، حتما اقدام به استفاده از کرم‌های ضد آفتاب کنید.

فراموش نکنید که کرم‌های ضد آفتاب مناسب جنس پوستتان خریداری کنید. کرم های ضد آفتاب با ایجاد یک لایه محافظ بر روی پوست، از آن در برابر تشعشعات مضر آفتاب محافظت می کنند.

پیشنهاد ضد آفتاب:

ضد آفتاب مداکنیل سین بیونیم  (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

آرایش بکنید یا نکنید؟

آرایش‌کردن زیر ماسک چندان مشکل‌زا نیست.

اما این را هم در نظر بگیرید که بعضی از مواد آرایشی منافذ پوستی را مسدود می‌کنند.

از سوی دیگر، زدن ماسک روی بیش از نیمی از صورت هم باعث می‌شود که هوا به پوست‌تان نرسد.

ایجاد چنین وضعیتی برای پوست توصیه نمی‌شود. ضمن اینکه از پشت ماسک، صورت‌تان و زوایای پنهانش قابل‌شناسایی نیست. پس چرا خودتان را آزار دهید و آرایش کنید؟

توصیه ما کاهش و یا حذف آرایش در هنگام ماسک‌زدن است. اگر هم خیلی اصرار دارید، به اندکی آرایش بسنده کنید. قطعا داشتن آرایش ملایم چشم در هنگام ماسک زدن ضرری برای سلامت پوست ندارد!

در صورتیکه پوست خود را آرایش می کنید، پس از ورود به منزل، صورت خود را با شوینده و پاک کننده مناسب پاک نمایید.

درمان جوش ناشی از ماسک حفظ سلامت پوست درمان جوش حساسیت به ماسک

مراقبت های پس از ماسک‌زدن را در ذهن داشته باشید.

مراقبت از پوست فقط مختص قبل از ماسک‌زدن نیست. شما باید بعد از اینکه ماسک را از روی صورت‌تان برداشتید هم به فکر سلامت پوست باشید.

نخستین کاری که باید انجام بدهید، شست‌وشوی صورت با پاک‌کننده‌ای مناسب پوست‌تان است. این کار باعث می‌شود تا آلودگی‌های احتمالی، مواد آرایشی و چربی اضافی از روی صورت پاک گردد.

از آنجاکه پوست‌تان پس از شست‌وشو ممکن است کمی خشک گردد، بهتر است در این مرحله از مراقبت از پوست هم به فکر استفاده از مرطوب‌کننده‌ای ملایم باشید. مرطوب‌کننده‌های حاوی مواد آبرسانی همانند آلوئه‌ورا انتخاب‌های بسیار مناسبی هستند.

افرادی که پوست مستعد به آکنه دارند، از استفاده از محصولات غلیظ و نامناسب خودداری نمایند. همچنین محصولاتی که حاوی موادی مانند بنزوئیل پروکساید و رتینوئید هستند سبب افزایش التهابات پوستی خواهند شد.

پیشنهاد می شود افراد دارای پوست چرب و مستعد آکنه‌، از محصولات ملایم مناسب استفاده نمایند. استفاده از محصولات حاوی آنتی اکسیدان مناسب همانند ویتامین C و یا پروبیوتیک های موضعی، نه‌تنها از التهاب پوستی جلوگیری می‌کنند بلکه باعث کاهش باکتری‌های مضر بر روی پوست می گردند.

در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید.

سخن آخر

به ‌نظر می‌رسد که این روزها ناگزیر به استفاده از ماسک‌های صورت هستیم. پس بهتر است، راه‌های مقابله با مشکلات ناشی از استفاده از ماسک‌ها را هم یاد بگیریم.

اگر پوشیدن ماسک، پوست صورت‌تان را آزار می‌دهد، راهکارهای مراقبتی ذکر شده را رعایت نمایید.

جهت جلوگیری از آسیب های ناشی از استفاده ماسک، مراقبت از پوست هم قبل و هم پس از ماسک زدن لازم است.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 3 میانگین: 4.7]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x