ماسک های تنفسی تا چه اندازه از شما در برابر ابتلا به کرونا محافظت می کنند؟

ماسک های تنفسی تا چه اندازه از شما در برابر ابتلا به کرونا محافظت می کنند؟

آخرین بروزرسانی

در این مقاله پاسخ تمام سوالات خود را در مورد ماسک های تنفسی دریافت خواهید کرد. بعلاوه روش درست استفاده از ماسک های پارچه ای را هم خواهید آموخت.

 • آیا ماسک های تنفسی می توانند مانع گسترش ویروس کرونا شوند؟

بله، اگر ماسک های تنفسی در کنار دیگر روش های پیشگیرانه، مثل شست و شوی مکرر دست ها (با آب و صابون) و رعایت فاصله اجتماعی استفاده شوند، روند گسترش ویروس کرونا کُند خواهد شد.

 • در اینصورت پس چرا موقع شروع همه گیری بیماری کووید-19 تاکیدی به استفاده از ماسک نمی شد؟

در آن زمان، محققان هنوز نمی دانستند که افراد مبتلا، قبل از شروع علائم هم می توانند ناقل ویروس باشند. علاوه بر این، علائم ویروس در بعضی افراد تا پایان بیماری کاملا خاموش باقی خواهند ماند (ناقلین بی علامت)؛ در مورد هر دو گروه، اقشار آن می توانند بصورت ناآگاهانه ویروس را به دیگران منتقل کنند.

این یافته ها باعث شده اند که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری – CDC در مورد استفاده از ماسک های تنفسی تجدید نظر کند. این مرکز اطلاعات منتشر شده توسط وب سایت خود را بروز کرده است و بطور رسمی اعلام نموده برای جلوگیری از انتقال ویروس توسط ناقلین بی علامت، استفاده از ماسک پارچه ای برای همه ی افراد جامعه ضروری است.

بعضی گروه های بهداشت عمومی، به دلیل محدود بودن موجودی ماسک های جراحی و N95، خواستار ذخیره ی منابع ماسک برای پرسنل کادر درمان شده اند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری هم این نگرانی را به نوعی تصدیق کرده و به مردم توصیه می نماید از ماسک های پارچه ای استفاده کنند، نه ماسک های جراحی و N95 که مورد نیاز ارائه دهندگان خدمات بهداشتی هستند.

 • تفاوت انواع ماسک های مختلف

ماسک های جراحی

این نوع ماسک ها که ماسک پزشکی هم نامیده می شوند، نوعی ماسک یکبار مصرف هستند که از دهان و بینی در برابر تماس با ریز قطرک ها، پاشش ها و ذراتِ ریز حامل میکروب محافظت می کنند.

ماسک های جراحی، ذرات درشت موجود در هوا را هم فیلتر می کنند. این ماسک ها (اگر توسط بیمار استفاده شوند) می توانند از دیگران، در برابر بزاق و ترشحات تنفسی شخص بیمار محافظت کنند.

در حال حاضر سازمان غذا و دارو، هیچ یک از انواع ماسک های جراحی را بطور اختصاصی برای محافظت در برابر ویروس کرونا تایید نکرده است. با این حال اگر ماسک N95 در دسترس نباشد، ماسک جراحی نسبت به انواع دیگر ماسک ها گزینه ی مطمئن تری محسوب می شود. 

ماسک های N95

این نوع ماسک ها در واقع یک نوع رسپیراتور (دستگاه تنفسی) هستند. ماسک های N95 نسبت به ماسک های جراحی، محافظت بیشتری ارائه می دهند چراکه هنگام استنشاق هوا، علاوه بر ذرات درشت، ذرات ریز را هم فیلتر می کنند.

ماسک N95، همانطور که از نام آن پیداست، به گونه ای طراحی شده است که می تواند هنگام استنشاق هوا را تا 95% تصفیه کند. برخی از ماسک های N95 برای آنکه مصرف کننده بتواند راحت تر نفس بکشد، دریچه (سوپاپ) دارند. با استفاده از این نوع ماسک ها، با بازدم مصرف کننده، هوای فیلتر نشده به محیط باز می گردد.

پرسنل کادر درمان، قبل از استفاده از ماسک N95 در محیط کار، می بایست آموزش ببینند و برای اطمینان از اینکه استفاده از ماسک را درست یاد گرفته اند، توصیه می شود یکبار اینکار را بصورت آزمایشی بعد از مربی تکرار کنند. ماسک های N95 هم درست مثل ماسک های جراحی، یکبار مصرف هستند. با این حال محققان به دنبال روش های موثر برای ضدعفونی آنها می گردند تا بتوانند کاری کنند که استفاده ی مجدد از ماسک N95 مقدور شود.

بعضی از ماسک های N95، به منظور سهولت تنفس، یک دریچه (سوپاپ) یک طرفه دارند که با بازدم مصرف کننده، هوای فیلتر نشده در محیط پخش می شود. این نوع ماسک ها از شیوع ویروس، توسط فرد مبتلا جلوگیری به عمل نمی آورند. به همین خاطر، بسیاری از کشورها مصرف آنها را ممنوع اعلام کرده اند.

ماسک های پارچه ای

با وجود اینکه دسترسی به ماسک های جراحی و ماسک های N95 نسبتا دشوار است و بهتر است موجودی آنها برای پرسنل کادر درمان حفظ گردد، ماسک های پارچه ای به وفور یافت می شوند و قابل شست و شو و استفاده مجدد هستند.

اگر همه ی افراد جامعه از ماسک های پارچه ای استفاده کنند، می توان تا حد زیادی مانع گسترش ویروس کرونا شد. اما متاسفانه بسیاری از افراد این مسئله را رعایت نمی کنند. به نظر می رسد کشورهایی که از ابتدای پاندمی ویروس کرونا، علاوه بر قرنطینه و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک را هم اجباری اعلام نموده بودند، در مهار گسترش ویروس کرونا موفق تر عمل کرده اند.

ماسک های پارچه ای ارزان تر هستند و می توان آنها را به راحتی و حتی در خانه تولید کرد. در حال حاضر دستورالعمل های زیادی برای تولید ماسک پارچه ای وجود دارد که بصورت آنلاین هم در دسترس می باشند. این نوع ماسک ها را می توانید با کمک ابزار ساده ای مثل پارچه و کش بسازید.

 

تاثیر ماسک در جلوگیری از شیوع کرونا | فرق ماسک پارچه ای با ماسک جراحی و ماسک N95

 

 • نحوه استفاده از ماسک های تنفسی پارچه ای

در محیط های عمومی سر بسته که رعایت فاصله ی اجتماعی سخت است، از جمله فروشگاه ها، استفادده از ماسک پارچه ای ضروری است.

در ادامه چند نکته در مورد پوشیدن و درآوردن ماسک پارچه ای جمع آوری شده است:

 • ماسک را به نحوی روی صورت خود قرار دهید که بطور کامل دهان و بینی شما پوشانده شود.
 • ماسک را طوری تنظیم کنید که مانع نفس کشیدن شما نشود. بند ماسک را پشت سر گره بزنید و یا اگر کنار ماسک شما کش قرار دارد، آن را پشت گوش خود تنظیم کنید.
 • وقتی ماسک را می پوشید، به آن دست نزنید.
 • اگر تصادفا دست شما به ماسک برخورد کرد، دست های خود را شسته یا ضدعفونی کنید.
 • هنگام درآوردن ماسک، سعی کنید دست ها با سطح ماسک تماس نداشته باشند؛ با کمک گرفتن از بندهای پشت گوش یا بندی که با آن ماسک را گره می زنید، ماسک را از صورت خود جدا کنید.
 • پس از برداشتن ماسک، به سرعت دست های خود را با آب و صابون بشوئید.
 • ماسک خود را بطور مکرر با آب و مایع صابون، داخل ماشین لباسشویی، بشوئید. اشکالی ندارد اگر ماسک را همراه با دیگر لباس های چرک همزمان بشوئید.

در نهایت هم چند نکته به عنوان احتیاط وجود دارد:

 • ماسک را روی صورت کسانی که مشکل تنفسی دارند، یا به هر دلیل در حالت اغما به سر می برند قرار ندهید. در غیر اینصورت ایشان بدون کمک شما نمی توانند ماسک را از روی صورتشان بردارند.
 • از قرار دادن ماسک روی صورت کودکان زیر دو سال جدا خودداری کنید.
 • ماسک جایگزین رعایت فاصله اجتماعی نیست. تا حد ممکن فاصله ی خود را با دیگران حفظ کنید.
۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x