استامینوفن – acetaminophen

Acetaminophen

استامینوفن – با نام تجاری تایلنول – یک مسکن کاهش دهنده ی تب و ضد درد است.

از استامینوفن (تایلنول) برای کاهش تب و درد خفیف تا متوسط استفاده می شود. استامینوفن (تایلنول) همراه با داروهای اپیوئیدی برای درمان دردهای متوسط تا شدید هم استفاده می شود.

رایج ترین ناراحتی هایی که استامینوفن قادر به درمان آنهاست عبارتند از سردرد، دردهای عضلانی، آرتریت، کمردرد، دندان درد، سرماخوردگی و تب.

ممکن است بنابر صلاحدید پرشک از استامینوفن (تایلنول) برای اهداف درمانی دیگری که در این مقاله به آنها اشاره نشده است نیز استفاده شود.

استامینوفن (تایلنول) معمولا بصورت خوراکی مصرف می شود، اما می تواند بصورت تزریقی نیز دریافت شود.

استامینوفن با نام های تجاری کوریزان، بایلنول، تاینی فن، پانادول، تایلنول، آپوتل، کدیمال و… نیز در دسترس می باشد.

 

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی می باشد.

این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد و تهیه ی آن صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 1490 تماس بگیرید.

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ی دیگری ارائه نمی گردد.

 

استامینوفن | acetaminophen | تایلنول | کوریزان | پانادول | آپوتل | کدیمال

 

مهمترین اطلاعاتی که لازم است در مورد استامینوفن بدانید:

در صورت ابتلا به بیماری شدید کبدی، نباید از این دارو استفاده کنید.

 • بزرگسالان و نوجوانان دارای حداقل 50 کیلو وزن: در یک نوبت بیش از 1000 میلی گرم مصرف نشود. در طول 24 ساعت بیش از 4000 میلی گرم مصرف نشود.
 • کودکان زیر 12 سال: در طول 24 ساعت بیش از 5 نوبت مصرف نشود. دوز مجاز مصرفی برای هر نوبت توسط پزشک و براساس سن و وزن کودک تعیین می گردد.

در طول مصرف استامینوفن (تایلنول) می بایست از مصرف دیگر داروهای حاوی این ترکیب خودداری شود. در غیر اینصورت ممکن است اوردوز کشنده رخ دهد.

به محض اینکه متوجه هر یک از نشانه های زیر شدید، فورا با پزشک تماس بگیرید:

 • حالت تهوع، احساس درد در قسمت فوقانی معده، خارش، از دست دادن اشتها، تیره شدن رنگ ادرار، تغییر رنگ مدفوع یا یرقان (زرد شدن رنگ پوست یا چشم ها)

در طول مصرف استامینوفن (تایلنول) هر زمان متوجه قرمز شدن پوست یا ظاهر شدن بثورات پوستی پیشرونده ای شُدید که باعث پوسته ریزی و تاول زدگی شده اند، مصرف دارو را فورا متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید.

 

نکاتی که می بایست قبل از شروع مصرف استامینوفن بدانید:

در صورت ابتلا به بیماری های شدید کبدی یا حساسیت به استامینوفن (تایلنول) نمی بایست از این دارو استفاده کرد.

اگر بیش از 3 شات نوشیدنی الکلی در روز می نوشید یا سابقه ی ابتلا به بیماری کبد الکلی (سیروز) داشته اید، بدون تجویز پزشک، استامینوفن (تایلنول) مصرف نکنید. ممکن است مصرف استامینوفن برای شما ممنوع باشد.

پزشک تصمیم می گیرد که آیا مصرف استامینوفن (تایلنول) در طول دوران بارداری برای شما ایمن است یا خیر. در صورتی که باردار هستید بدون تجویز پزشک، استامینوفن مصرف نکنید.

استامینوفن (تایلنول) می تواند وارد شیر مادر شود. در صورت شیردهی، قبل از مصرف استامینوفن با پزشک مشورت کنید.

این دارو را بدون تجویز پزشک به کودکان زیر 2 سال ندهید.

 

نکاتی که می بایست در مورد نحوه مصرف استامینوفن بدانید:

استامینوفن (تایلنول) می بایست دقیقا مطابق با دستورالعمل درج شده در بروشور همراه دارو یا طبق دستورالعمل پزشک مصرف شود.

از مصرف بیش از مقدار مجاز توصیه شده جدا خودداری کنید. اوردوز استامینوفن (تایلنول) می تواند منجر به آسیب دیدگی کبد یا حتی مرگ شود.

 • بزرگسالان و نوجوانان دارای حداقل 50 کیلو وزن: در یک نوبت بیش از 1000 میلی گرم مصرف نشود. در طول 24 ساعت بیش از 4000 میلی گرم مصرف نشود.
 • کودکان زیر 12 سال: در طول 24 ساعت بیش از 5 نوبت مصرف نشود. دوز مجاز مصرفی برای هر نوبت توسط پزشک و براساس سن و وزن کودک تعیین می گردد. دارو را دقیقا مطابق با دستورالعمل درج شده روی لیبل مصرف کنید.
 • هنگام مصرف استامینوفن (تایلنول) از مصرف دیگر داروهای حاوی این ترکیب خودداری کنید. در غیر اینصورت ممکن است دچار اوردوز کشنده ی این دارو بشوید.

اگر در حال معالجه کودک خود با استامینوفن (تایلنول) هستید، از فرم دارویی مناسب کودکان استفاده کنید. برای اندازه گیری دوز دارو از قطره چکان یا سرنگ مدرجی که همراه دارو است استفاده کنید. دقت کنید که از تمام دستورالعمل های مربوط به دوز دارو پیروی کنید.

برای اندازه گیری داروهای مایع (شربت، قطره) از سرنگ مخصوص یا قاشق مدرج استفاده کنید. اگر چنین وسایلی در دسترس شما نیستند از داروساز بخواهید در مورد نحوه درست اندازه گیری دوز صحیح دارو شما را راهنمایی کند.

استامینوفن هایی که برای نوزادان طراحی شده اند، در غلظت دوزهای متفاوتی در دسترس هستند و همراه هر کدام، قطره چکان یا سرنگ مخصوص ارائه می شود. برای اندازه گیری دوز درست، حتما از وسیله ی اندازه گیری که همراه دارو ارائه شده است استفاده کنید.

اگر از فرم لیکوئیدی این دارو استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد آن را پیش از مصرف تکان دهید. در این مورد دستورالعمل های درج شده روی لیبل دارو را دنبال کنید.

قرص های جویدنی، قبل از بلعیده شدن، می بایست کاملا جویده شده باشند.

قبل از دست زدن به قرص استامینوفن (تایلنول) از خشک بودن دست های خود مطمئن شوید. قرص را روی زبان خود قرار دهید. قرص بلافاصله شروع به حل شدن خواهد کرد. قرص را کامل نبلعید. اجازه بدهید بدون جویده شدن داخل دهان شما حل شود.

برای استفاده از گرانول های جوشان استامینوفن (تایلنول) یک بسته از گرانول ها را داخل حداقل 120 میلی لیتر آب حل کنید. مخلوط را کاملا بهم زده و تمام محتویات آن را فورا بنوشید. برای اطمینان از اینکه کل دوز دارو را دریافت کرده اید، داخل همان لیوان مجددا کمی آب ریخته، بچرخانید و مخلوط را کامل بنوشید.

در صورت رخ دادن هر یک از اتفاقات زیر، مصرف استامینوفن (تایلنول) را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید:

 • بعد از 3 روز مصرف استامینوفن (تایلنول) هنوز هم تب دارید.
 • بعد از 7 روز مصرف استامینوفن (تایلنول) هنوز هم درد دارید. (در کودکان بعد از 5 روز)
 • دچار بثورات پوستی، سر درد مداوم، یا هرگونه قرمزی یا التهاب شده اید.
 • علائم شما تشدید شده اند یا متوجه بروز علائم جدید شده اید.

این دارو می تواند باعث نتایج غیر طبیعی در برخی آزمایش های خاص (به عنوان مثال آزمایش گلوکز در ادرار) شود. به هر دکتری که در حال معالجه شماست اطلاع بدهید استامینوفن (تایلنول) مصرف می کنید.

در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

 

فراموش کردن دوز مصرف

از آنجائیکه استامینوفن (تایلنول) می بایست در صورت لزوم هنگام درد مصرف شود، معمولا نیازی نیست طبق یک برنامه منظم این دارو را استفاده کنید.

اگر طبق دستور پزشک، لازم است از این دارو، بصورت منظم استفاده کنید، در صورت فراموش کردن یک نوبت از مصرف دارو، به محض به خاطر آوردن، هر چه سریعتر دوز فراموش شده را مصرف کنید. اگر به زمان مصرف دوز بعدی دارو نزدیک هستید نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست. از مصرف دو دوز همزمان در یک نوبت خودداری کنید.

 

اوردوز

اوردوز استامینوفن (تایلنول) می تواند منجر به یک وضعیت کشنده شود. در صورتیکه متوجه شُدید کسی بیش از اندازه استامینوفن (تایلنول) مصرف کرده با مرکز سم شناسی یا اورژانس تماس بگیرید.

علائم اولیه ی اوردوز استامینوفن (تایلنول) عبارتند از از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ، معده درد، تعریق، ضعف و از دست دادن هوشیاری؛ علائم ثانویه اوردوز استامینوفن (تایلنول) عبارتند از احساس درد در قسمت فوقانی معده، تیره شدن رنگ ادرار، یرقان یا سفید شدن چشم ها..

 

مواردی که در طول مصرف استامینوفن می بایست از آنها پرهیز شود:

در طول مصرف استامینوفن (تایلنول) قبل از شروع مصرف هر داروی دیگری، بخصوص هر نوع داروی سرماخوردگی، ضد آلرژی، ضد درد، یا داروی خواب آور، نظر پزشک یا داروساز را جویا شوید.

بسیاری از داروهای ترکیبی حاوی استامینوفن (تایلنول) هستند. مصرف بعضی داروهای خاص، همراه با یکدیگر، می توانند باعث اوردوز استامینوفن (تایلنول) شوند که وضعیتی حاد و مهلک ایجاد می کند. میزان مصرف استامینوفن (تایلنول) در طول روز را با چک کردن لیبل داروهایی که مصرف می کنید کنترل کنید.

در طول مصرف استامینوفن (تایلنول) از نوشیدن الکل خودداری کنید. اینکار می تواند ریسک آسیب دیدن کبد را بالا ببرد.

عوارض جانبی

کهیر، تنگی نفس، ورم کردن صورت، گلو، زبان و لب ها از جمله علائم واکنش آلرژیک نسبت به استامینوفن (تایلنول) می باشند. در صورت مشاهده ی هر یک از این علائم فورا به اورژانس نزدیک ترین بیمارستان مراجعه کنید.

در موارد نادر، استامینوفن (تایلنول) ممکن است یک واکنش شدید پوستی ایجاد کند که می تواند کشنده باشد. این عارضه ممکن است حتی اگر در گذشته از این دارو استفاده کرده اید و هیچ واکنشی نداده اید هم رخ بدهد. در صورت وجود قرمزی پوست یا ظاهر شدن بثورات پوستی پیشرونده که باعث ایجاد تاول و لایه برداری شده اند، مصرف دارو را متوقف کرده و فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر از این نوع واکنش ها نشان دهید، دیگر هرگز نباید از داروهای حاوی استامینوفن استفاده کنید.

در صورت بروز هر یک از عوارض زیر، مصرف استامینوفن (تایلنول) را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید:

 • حالت تهوع، درد در بخش فوقانی معده، خارش، از دست دادن اشتها
 • تعریق بیش از حد و خستگی شدید
 • تیره شدن رنگ ادرار، تغییر رنگ مدفوع
 • یرقان (زرد شدن رنگ پوست یا چشم ها)

رایج ترین عوارض جانبی استامینوفن (تایلنول) عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ
 • سردرد
 • بی خوابی

این بخش تمام عوارض جانبی این دارو را شامل نمی شود. ممکن است با مصرف استامینوفن (تایلنول) دچار عوارض جانبی دیگری به غیر از آنچه ذکر شده است نیز بشوید. در صورت مشاهده ی هرگونه علامت عجیب یا تازه بهتر است پزشک را مطلع کنید.

 

اطلاعات تکمیلی

به خاطر داشته باشید این دارو هم همانند تمام داروهای دیگر می بایست دور از دید و دسترس کودکان نگهداری شود.

هرگز داروهای مصرفی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 3 میانگین: 2.7]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x