لایه برداری پوست – هر آنچه باید بدانید

لایه برداری پوست – هر آنچه باید بدانید

آخرین بروزرسانی

راهنمایی کامل درباره اینکه چگونه پوست خود را لایه برداری کنید.

به لایه برداری به عنوان جنبه ای از تمیز کردن عمقی پوست خود فکر کنید.

پوست شما بطور طبیعی هر 30 روز سلول های مرده پوستی را حذف کرده و سلول های جدید پوست را جایگزین می نماید.

برخی مواقع سلول های مرده بطور کامل حذف نمی شوند. این مساله می تواند منجر به خشکی، پوسته شدن، مسدود شدن منافذ و … گردد. لایه برداری می تواند به جلوگیری از این مسائل، کمکی شایان نماید.

پاک کننده روزانه، می تواند پوست را از شر آرایش، چربی و روغن های اضافی ناخواسته ایجاد شده در سطح پوست و آلودگی ها برهاند، حال آنکه یک لایه بردار سبب حذف سلول های مرده پوستی که به مرور در سطح پوست جمع شده اند می گردد و پوست را صاف و درخشان تر می کند.

تنها این نیست:

با استفاده از لایه برداری اثرات جذب سرم و کرم های مراقبتی مصرفی افزایش می یابد.

براساس گفته آکادمی درماتولوژی امریکا (ADD)، هنگامی که لایه زائد سطحی پوست (Dead Skin یا سلول های مرده پوستی) حذف می گردد، محصولات مراقبتی با عمق بیشتری به پوست نفوذ کرده که با گذشت زمان سبب درخشندگی و بهبود کیفیت پوست می گردد.

لایه برداری منظم می تواند به جلوگیری از مسدود شدن منافذ کمک نموده و در نتیجه در پیشگیری از ایجاد جوش موثر است.

لایه برداری طولانی مدت می تواند سبب افزایش تولید کلاژن گردد. کلاژن عامل کلیدی جهت شادابی، جوانی و درخشانی پوست است. این پروتئین همچنین سبب بهبود خاصیت ارتجاعی پوست شده و خطوط و چروک های پوستی را کاهش می دهد.

 

کدام نوع از لایه بردارهای پوستی در دسترس است؟

دو نوع لایه بردار وجود دارد: لایه بردارهای فیزیکی و لایه بردارهای شیمیایی.

هر دو نوع لایه بردار، کار خود را به درستی انجام می دهند اما به طرق مختلف.

 

لایه بردار فیزیکی، چگونه عمل می کند؟

لایه بردارهای فیزیکی، با از بین بردن فیزیکی سلول های پوستی توسط مواد اسکرابی قابل مشاهده، لایه برداری را انجام می دهند.

لایه بردارهای فیزیکی حاوی دانه های ریزی بوده که هنگام مالیدن پوست، سبب لایه برداری می شوند.

در واقع هر محصول یا روش لایه برداری که نیاز به شستشوی دست و یا مالش دارد، به عنوان لایه بردار فیزیکی شناخته می شود.

بزرگترین مزیت این لایه بردارها، سهولت دسترسی به آنها می باشد. شما می توانید در خانه و به راحتی از یک اسکراب لایه بردار استفاده نمایید.

می توانید با استفاده از یک براش تمیز، دستکش، دستگاه خانگی میکرودرم ابریژن و یا فقط نوگ انگشتان دست، لایه برداری از پوست خود را انجام دهید.

این عمل موجب افزایش گردش خون در پوست و در نتیجه درخشندگی آن و صاف و ابریشمی شدن پوست می گردد.

پیشنهاد:

کرم اسکراب لانژه     (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

لایه برداری فیزیکی اگر بصورت نادرست انجام شود، می تواند سبب تحریکات پوستی گردد که نتیجه آن از دست دادن آب پوست و دهیدراته شدن پوست می باشد. مصرف سرم ها و محصولات رطوبت رسان در کاهش تحریکات و رطوبت رسانی پوست موثر است.

 

لایه بردار شیمیایی چگونه عمل می کند:

از طرف دیگر، لایه بردارهای شیمیایی با حل کردن سلول های مرده پوست با استفاده از اسید، کار می کنند.

در حالیکه اسکراب و لایه بردارهای فیزیکی می توانند به بهبود ظاهر پوست کمک کنند، لایه برداری های شیمیایی می تواند نتایج چشمگیرتری ارائه دهند.

دو دسته اصلی از اسیدها که در دسته بندی لایه بردارهای شیمیایی می باشند: آلفا هیدروکسی اسید (AHA) و بتا هیدروکسی اسید (BHA).

طبق مقاله منتشر شده در Molecules در سال 2018، AHA همانند اسید گلیکولیک (یکی از رایج ترین آلفا هیدروکسی اسیدها)، با در هم گسیختن پیوستگی بین سلول های مرده پوست جهت حذف آسان آنها عمل می کند.

AHA ها معمولا از میوه های قندی حاصل می شوند.

بعنوان مثال:

اسید گلیکولیک از نیشکر تهیه شده،

اسید لاکتیک در شیر و ترشی سبزیجات یافت می گردد،

اسید سیتریک در مرکبات،

اسید تارتاریک از انگور حاصل شده و

اسید مالیک در سیب موجود می باشد.

 

طبق مقاله منتشر شده در مجله محصولات دارویی طبیعی جندی شاپور، AHA ها، محلول در آب هستند، در حالیکه BHA ها محلول در چربی. این بدان معنیست که آنها می توانند از طریق از بین بردن فولیکول های چربی، به عمق پوست نفوذ کنند.

بتاهیدروکسی اسیدها (BHA)، به عمق فولیکول های مو نفوذ می کنند تا چربی و روغن اضافی و سلول های مرده پوستی را حذف کرده و از مسدود شدن منافذ جلوگیری می کنند.

این مساله باعث می شود BHA انتخاب مناسبی برای انواع پوست های چرب و مستعد آکنه بوده و جهت درمان آکنه و همچنین آفتاب موثر باشند.

یکی از رایج ترین انواع BHA، اسید سالیسیلیک است. این BHA به عنوان درمان آکنه، شناخته شده است، همچنین به آرام شدن و تسکین قرمزی و التهابات پوستی کمک می کند.

 

مطالعه کوچک منتشر شده در Skin Research & Technology، نشان داد که مصرف موضعی اسید سالیسیلیک با غلظت 1.5% دو بار در روز به مدت یک ماه سبب بهبود آکنه صورت در 95% شرکت کنندگان گردید.

همچنین می توانید از محصولی استفاده کنید که ترکیبی از این دو اسید را داشته باشند.

مزایا و فواید این ترکیبات، بالاتر و فراتر از لایه برداری است.

این ترکیبات دارای چند عملکرد می باشند:

هایپیرپیگمنتاسیون ملایم همانند لک های ناشی از سن، ملاسما و جای جوش و زخم

رفع ناهماهنگی های پوستی

کاهش ظاهری منافذ باز پوست

کاهش خطوط و چروک های پوستی

بهبود جوش

 

رتینوئیدها نیز نوعی دارو هستند که از ویتامین A بدست می آیند. آنها جهت تسکین پوست آسیب دیده از آفتاب، درمان آکنه و به حداقل رساندن علائم پیری کاربرد دارند.

آنها همچنین به محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد و افزایش تولید کلاژن کمک می کنند.

چندین رتینوئید موضعی عبارتند از:

رتینول

ترتینوئین

آداپالن

بکساروتن (bexarotene)

و …

رتینوئیدها از نظر غلظت متفاوت بوده و مصرف آنها در غلظت های بالا، حتما و حتما نیازمند صلاحدید و تجویز پزشک می باشد.

لایه برداری فیزیکی لایه برداری شیمیایی AHA BHA PHA

چگونه پوست خود را به درستی لایه برداری کنیم؟

انتخاب روش لایه برداری مناسب برای پوست، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا خطر تحریکات پوستی را به حداقل رسانده و به شما در دستیابی به بهترین نتیجه ممکن کمک خواهد کرد.

 

استفاده از لایه بردار فیزیکی:

اگر از یک لایه بردار فیزیکی استفاده می کنید، ابتدا صورت خود را مرطوب نموده، سپس به مقدار کمی از اسکراب را بر روی پوست صورت استفاده کنید. با استفاده از حرکات دایره ای بر روی پوست ماساژ داده و سپس با آب بشویید.

دستورالعمل مصرف محصول مورد استفاده خود را بررسی کنید. برخی لایه بردارها توصیه می کنند که به مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه بر روی پوست مانده و سپس آبکشی گردند.

نیازی به استفاده روزانه اسکراب های لایه بردار نیست. این کار سبب تحریکات و آسیب های پوستی می گردد. عموما بهترین میزان مصرف یک تا دو بار در هفته می باشد. دستورالعمل محصول انتخابی خود را بررسی کنید.

 

از طرف دیگر، لایه بردارهای شیمیایی ، عموما درمان های ترکیبی هستند که نیاز به شستشو ندارند، مگر آنکه محصول مصرفی ماسک یا محصول پیل آف باشد.

به میزان مناسب از محصول را بر روی پوست خشک و تمیز استفاده نمایید. جهت اطمینان از استفاده صحیح و میزان مصرف آن، دستورالعمل های محصول را مجدد بخوانید.

پس از آن، از محصولات مرطوب کننده و سایر محصولات مراقبتی استفاده نمایید تا از مزایای افزایش نفوذ به پوست استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب را به هیچ عنوان فراموش نکنید. براساس یک تحقیق منتشر شده در ژورنال پوستی، AHA ها سبب حساس تر شدن پوست نسبت به خورشید می شوند.

 

آیا می توانیم پوست خود را زیاد لایه برداری کنیم؟

براساس گفته ADD، اگرچه لایه برداری بصورت کلی مزایای بسیاری برای پوست داشته و در صورت انتخاب محصول مناسب، پوست لایه برداری را به خوبی تحمل می کند؛ اما برای افرادی که دارای آکنه های التهابی بوده و یا روزاسه دارند، ایمن و مناسب نیست.

اینگونه افراد پیش از شروع استفاده از لایه بردار باید با پزشک مشورت کنند زیرا استفاده از برخی لایه بردارها می تواند شرایط پوستیشان را بدتر کند.

بنا به گفته متخصصان پوستی، پوست خود را هر روز لایه برداری نکنید. (مگر تجویز پزشک و بسته به محصول مصرفی).

لایه برداری روزانه می تواند پوست را تحریک و خشک کند.

عموما هفته ای یک تا دو مرتبه جهت اسکراب و لایه برداری پوست کافیست، اگرچه در فصل تابستان وقتی هوا خشک نیست می توانید تعداد روزهای استفاده از لایه بردار را افزایش دهید.

هیچ محدودیت دقیقی در میزان استفاده از لایه بردار و به اصطلاح لایه برداری بیش از حد وجود ندارد، زیرا بستگی به نوع پوست و محصول مصرفی شما دارد.

افرادی که پوست خشکی دارند استفاده از لایه بردار AHA می تواند جهت رفع خشکی و جوانی پوست موثر باشد.

پیشنهاد:

کرم لایه برداری حاوی AHA آرسلمد ژاندارسل     (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

 افرادی که پوست چرب دارند، عموما قادر به تحمل لایه برداری روزانه می باشند. جهت بررسی این مساله، از روش آزمون و خطا استفاده نموده و میزان واکنش پذیری پوست خود را بررسی نمایید.

آیا پوستتان پس از استفاده از لایه بردار قرمز شده است؟ حساسیت پوست بالا رفته است؟ پوست همراه با سوزش است؟ در صورت مشاهده این علائم، تعداد دفعات استفاده از لایه بردار را کاهش دهید.

پیشنهاد:

کنسانتره تین درک کا آیسیس فارما     (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

پیشنهاد می شود افرادی که پوست حساس دارند، هنگام استفاده از لایه بردارهای فیزیکی، از براش و یا دستکش لایه برداری استفاده نکنند.

بصورت کلی، اسیدها جهت استفاده پوست های حساس بی خطر و ایمن نیستند.

براساس اعلام سازمان غذا و دارو (FDA)، آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA) می توانند سبب سوزش، تورم و تحریکات پوستی شوند. ایمن ترین میزان استفاده از AHA، غلظت کمتر از 10% است.

براساس اعلام FDA، بتا هیدروکسی اسیدها (BHA) ها سبب تحریک کمتر پوست می گردند.

اگر پوست شما در استفاده از ترکیبات AHA و BHA حساس است، به دنبال پلی هیدروکسی اسیدها (PHA) و اسیدهای بیونیک باشید.

اینها جدیدترین نسل اسیدهای هیدروکسی هستند و مطالعات نشان می دهد که اثرات آنها مشابه AHA بوده و البته تحریک پذیری بسیار کمتری دارند و برای پوست های حساس انتخابی مناسب است.

بنابراین لایه برداری پوست مهم است – فقط باید توجه کنید که چه محصولی برای پوست شما مناسب بوده و تحمل پوست شما در چه حد می باشد.

 

جمع بندی:

اگر هدف شما داشتن پوستی نرم تر، صاف تر و درخشان تر است، لایه برداری با استفاده از لایه بردارهای فیزیکی و شیمیایی، جهت مراقبت روتین پوست بسیار ارزشمند می باشد.

جهت انتخاب لایه بردار، نوع پوست اهمیت بسیار دارد.

اگر با آکنه مبارزه می کنید؛ BHA می تواند برای شما مناسب باشد و یا لایه بردارهایی که ذکر شده اند برای پوست چرب و دارای جوش مناسب است.

AHA ها جهت مبارزه با علائم پیری پوست شناخته شده اند.

اگر پوست حساسی ندارید، اصولا پوستتان قادر به تحمل لایه بردار فیزیکی می باشد. (استفاده از نوک انگشتان نسبت به استفاده از براش، ملایم تر خواهد بود.)

هر محصولی را که بر حسب نوع و نیاز پوست خود انتخاب نمودید، خواه لایه برداری فیزیکی و یا لایه بردار شیمیایی، در مصرف آن زیاده روی نکنید. زیرا لایه برداری بیش از حد می تواند به قرمزی و سوزش منجر گردد.

انواع مختلف پوست در برابر لایه برداری، واکنش های متفاوتی نشان می دهند، بنابراین محصولات مختلف را جهت بررسی تحمل پوستی امتحان کنید. می توانید با مشاورین و یا متخصصین پوست در خصوص انتخاب محصول مناسب مشورت نمایید.

 

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 3 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x