آیا مصرف سیگار و الکل در بارداری حتی به مقدار ناچیز، می تواند بر روی رشد مغزی نوزاد تاثیر گذارد؟

  • صفحه اصلی
  • سلامت و درمان
  • آیا مصرف سیگار و الکل در بارداری حتی به مقدار ناچیز، می تواند بر روی رشد مغزی نوزاد تاثیر گذارد؟
آیا مصرف سیگار و الکل در بارداری حتی به مقدار ناچیز، می تواند بر روی رشد مغزی نوزاد تاثیر گذارد؟

اطلاعات این مقاله برگرفته از آخرین مقالات علمی روز سایت های معتبر می باشد.

در صورت دارا بودن مشکلات سلامتی، به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

اویرو در خصوص مسائل پزشکی، سلامت و تغذیه به غیر از مقاله درج شده، مشاوره دیگری ارائه نمی دهد.

بسیاری از مواقع پیش می آید که در دوران بارداری دچار استرس شده اید و یا می خواهید برای یک ساعت به دور از هر مساله ای، اوقات شادی را با دوستان خود سپری کنید، مصرف یک نخ سیگار و یا یک لیوان شراب (مصرف الکل در دین مبین اسلام مجاز نیست) به نظر آرامش بخش است.

اما این رفتار دقیقا برخلاف نتایج مطالعات اخیر دانشمندان می باشد.

عوارض مصرف سیگار و الکل بر روی کودک چیست؟

آنچه تحقیقات درباره مصرف الکل و دخانیات در دوران بارداری می گویند:

* در یک مطالعه جدید، محققان دریافتند که حتی مصرف مقادیر کم سیگار و الکل در بارداری می تواند بر روی رشد مغزی نوزاد تاثیر گذارد.

* این تحقیق براساس مطالعات گذشته انجام شده است که نتیجه گرفت: مصرف هرگونه الکل و یا تنباکو در دوران بارداری می تواند سبب بروز مشکلات سلامتی متعدد در کودکان گردد.

* علی رغم تحقیقات انجام شده، متخصصان می گویند: همچنان این اعتقاد که مصرف گاه به گاه الکل یا تنباکو در دروان بارداری بی ضرر است، در برخی اقشار جامعه وجود دارد!

*** توجه: هم پدر و هم مادر باید شش ماه پیش از شروع بارداری نوشیدن الکل را متوقف کنند.

 

هر گونه قرار گرفتن در معرض الکل یا تنباکو در دوران بارداری – حتی مقادیر کم – می تواند سبب مشکلات سلامتی در مغز کودک گردد.

این گفته براساس یک مطالعه معتبر است که در تاریخ می ۲۰۲۰، توسط محققان دانشگاه کلمبیا در نیویورک منتشر شده است.

براساس گفته دکتر Lauren C. Shuffrey، عضو هیات علمی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا و یکی از نویسندگان این مقاله:

” مطالعه ما اولین مطالعه ایست که دریافت مصرف الکل در هر میزان، پیش از تولد نوزاد، خواه فقط در سه ماهه اول بارداری باشد، یا به میزان کم در طول بارداری و یا به میزان زیاد در طول بارداری باشد، همه با تغییر در فعالیت مغزی نوزاد در ارتباط است. (اندازه گیری با استفاده از EEG (الکتروانسفالوگرافی))

” ما نخستین بار از تاثیر مصرف دخانیات به هر میزان، در دوران بارداری، بر روی فعالیت مغزی نوزادان گزارش می دهیم.” از آنجاکه روش های EEG* بطور بالقوه می توانند به عنوان یک نشانگر غیر تهاجمی جهت بررسی ارتباط بین خطر رشد عصبی- رفتاری بر اختلالات رشد در سنین بالاتر، مورد استفاده قرار گیرد، نتایج بدست آمده بسیار مهم می باشند.”

* (EEG یک آزمایش غیر تهاجمی از عملکرد و فعالیت مغز است که منعکس کننده فعالیت الکتریکی در قشر مغز می باشد و معمولاً جهت بررسی و پیش بینی اثرات مواجهه با رحم و ارتباط آن با رشد مغز در سنین بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

قدرت طیفی EEG، معیار دیگری است که توسط نویسندگان مورد استفاده قرار گرفته است، دامنه یا ریتم سیگنال EEG مغز را در طول مدت معینی اندازه گیری می کند.)

 

وی افزود: نتایج بدست آمده نشان می دهد که هنوز تحقیقات، سطح ایمن مصرف الکل و دخانیات در طول بارداری را مشخص نکرده است.

آنها سطح مطمئن و قطعی را نیافتند و یافته ها حاکی از آن است که نوشیدن الکل یا استعمال سیگار در تمامی مراحل و در هر میزان حتی پایین ترین حد، بر رشد مغزی نوزاد تاثیر می گذارد.

 

آنچه مطالعه نشان داد:

محققان ۱۷۳۹ مادر و نوزاد را از دسامبر ۲۰۱۱ تا آگوست ۲۰۱۵، مورد مطالعه قرار دادند.

شرکت کنندگان از کیپ تاون، آفریقای جنوبی و دشت های مناطق شمالی ایالات متحده بودند.

کودکان در هفته های ۳۷ تا ۴۱ بارداری بدنیا آمدند، تولد تنها یک کودک بود، مادران نمی توانستند از داروهای ضد افسردگی استفاده نمایند.

فعالیت مغز کودکان در هنگام خواب، اندازه گیری شد.

در یک نگاه اجمالی، جزئیات مربوط به مصرف الکل در مادران، در یک مصاحبه دنباله ای در بازه زمانی ۳۰ روزه انجام گردید و آنها در خصوص میزان مصرف الکل روزانه قبل از آخرین بار مصرف، ۳۰ روز قبل و بیش از ۴ بار در روز در دوران بارداری گزارش دادند. همچنین این مساله که آیا الکل خود را با فرد دیگری به اشتراک گذاشتند، نوع و مارک الکل مصرفی، سایز لیوان و میزان و مدت مصرف در هر بار، نیز گزارش گیری شد.

اطلاعات مربوط به استعمال دخانیات نیز تا ۴ بار در طول دوره بارداری، جمع آوری گردید. زنان عادات استعمال سیگار خود را پیش از آخرین مصرف، ۳۰ روز قبل، میزان مصرف، تعداد و میانگین مصرف روزانه گزارش دادند.

براساس سخنان دکتر سوزان والی، پرفسور کودکان در دانشگاه آلاباما بیرمنگام:

آنچه محققان از این مطالعه بدست آوردند این است که این نوزادان فول ترم (بدنیا آمده در هفته سی و نهم تا چهلم)، در ظاهر سالم هستند. این مطالعه جهت نشان دادن تفاوت های قابل ملاحظه در کودکانی که حتی در معرض الکل و دخانیات کم قرار دارند، به خوبی طراحی شده است.

الگوهای EEG در نوزادان تازه متولد شده دارای قدرت پیش بینی نتایج رشد می باشد.

مطالعات معتبر متعدد قبلی نشان می دادند که قرار گرفتن در معرض الکل پیش از تولد (PAE) و قرار گرفتن در معرض دخانیات پیش از تولد (PTE)، در دوران بارداری می تواند پیامدهایی در سلامت کودک در پی داشته باشد.

در مطالعه کنونی، محققان خاطر نشان کردند که PAE علت اصلی ناتوانی ذهنی و سیگار کشیدن در طول بارداری، یکی از قابل تغییرترین علائم مرگ و میر پری ناتال ( مرگ‌ جنین از هفته ۲۲ بارداری تا ۲۹ روزگی تولد نوزاد) و مرده زایی می باشد.

محققان به این نتیجه رسیدند که قرارگرفتن در معرض عوامل زیانبار حتی به میزان محدود می تواند سبب آسیب کمی پس از تولد گردد.

دکتر والی که گزارش ها را پیش از انتشار مطالعه نموده بود اذعان داشت “نمودارهای فنی، واقعا تغییر و تفاوت در فعالیت مغزی کودکان را نشان می دهند. نمودارها مربوط به پس از تولد کودکان بوده و تفاوت بسیار بزرگی را حتی در مقادیر کم مصرف الکل و دخانیات، نشان می دهند.”

 

اثرات الکل و دخانیات:

مطالعات دیگری نیز با استفاده از متد EEG جهت اندازه گیری ارتباط بین PAE  و PTE انجام شده است، اما این پروژه ها از نمونه های کوچکتر استفاده نموده و به گستردگی مطالعه ذکر شده نیستند.

در ژانویه ۲۰۲۰، مطالعه ای در ژورنال بین المللی اپیدمولوژی منتشر شد که با نتیجه گیری مقادیر کم الکل در دوران بارداری می تواند بی خطر باشد، با سایر مطالعات اختلاف نظر داشت.

محققان در این مطالعه ۲۳ مقاله منتشر شده قبلی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و نتیجه گرفتند که استفاده از الکل در طول بارداری سبب عملکرد شناختی ضعیف تر کودکان و افزایش خطر کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد می گردد.

آنها همچنین خاطر نشان کردند که صنعت الکل، شواهد و مدارک مربوط به خطرات مصرف الکل در دوران بارداری را به حداقل رسانده و بطور مرتب حذف می کنند.

به گفته دکتر ولی، مردم هنوز معتقدند که همچنان پتانسیل استفاده از الکل در سطوح پایین وجود دارد. نتایج بدست آمده از آن تحقیق جامع، یک علامت عینی از اثرات منفی بر رشد مغز می باشد.

او گفت در رابطه با پرهیز کامل از عوامل زیانبار در طول بارداری، اطلاعات و داده های ویژه، به طرز عجیبی ناقص است.

بعلاوه دسترسی به آن داده ها، همیشه موجود نیست و اگر اینچنین باشد، دسترسی زیادی جهت کمک و اطلاع رسانی به افراد وجود ندارد.

وی گفت: در برخی مناطق اجتماعی با اقتصاد و فرهنگ پایین تر، دسترسی یه روش های ترک سیگار وجود ندارد. همچنان که هنوز هم هستند زنانی که باردار بوده و سیگار می کشند.

مصرف سیگار و الکل در بارداری رشد مغزی نوزاد - عوارض مصرف سیگار و الکل بر روی کودک

فهرستی طولانی از مشکلات سلامت و عوارض مصرف سیگار و الکل بر روی کودک:

فهرست مشکلات احتمالی کودکانی که مادرانشان از الکل یا تنباکو استفاده کرده اند طولانیست.

اثرات منفی طولانی مدت ناشی از مصرف الکل و سیگار (یا هر دو)، سبب افزایش خطر پیامدهای جانبی چندگانه در کودکان خواهد شد.

نوشیدن الکل و یا سیگار در هر سطحی در حین بارداری، بر روی رشد مغزی کودکان تاثیرگذار است.

برخی مشکلات شامل کاهش ضریب هوشی، کمبود شنوایی که منجر به اختلال در تلفظ، حافظه، صحبت کردن و پردازش شنوایی می گردد.

قرار گرفتن در معرض الکل پیش از تولد نوزاد، عامل اصلی ابتلای کودک به کم توانی یا ناتوانی ذهنی می باشد.

همچنین مطالعات نشان داد که سیگار کشیدن در دوران بارداری یکی از علل مرده زایی و مرگ نوزادان است.

مطالعات نشان می دهد که مصرف الکل یا سیگار در دوران بارداری سبب تغییر در سیستم عصبی ارادی کودک می گردد.

نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری سیگار استعمال می کردند، در خواب آرام، تغییر پذیری ضربان قلب (HRV)، شدت کمتری داشت.

نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری مشروب استفاده می کردند، در خواب فعال، تغییر پذیری ضربان قلب (HRV) کلی کمتری داشتند.

 

*خواب آرام (quiet sleep): در این نوع خواب تنفس نوزاد عمیق و منظم است و در این نوع خواب کمتر بیدار می شوند.

*خواب فعال (active sleep): در این هنگام نوزادان حرکت کرده و سر و صدا می کنند. در این نوع خواب نوزاد به راحتی بیدار می شود.

 

 

اطلاعات این مقاله برگرفته از آخرین مقالات علمی روز سایت های معتبر می باشد.

در صورت دارا بودن مشکلات سلامتی، به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

اویرو در خصوص مسائل پزشکی، سلامت و تغذیه به غیر از مقاله درج شده، مشاوره دیگری ارائه نمی دهد.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید