آیا آکنه از والدین به فرزندان منتقل می شود؟

آیا آکنه از والدین به فرزندان منتقل می شود؟

شاید شما هم متوجه شده باشید که گاهی اوقات، در بعضی از خانواده ها، همه ی اعضای خانواده مبتلا به آکنه هستند/بوده اند. با وجود اینکه (تاکنون) ژن ویژه ای برای ایجاد آکنه شناسایی نشده است، آنچه بوضوح مشخص است، این است که ژنتیک در ایجاد آکنه نقش دارد.

در این مقاله یاد می گیرید که آکنه چطور از والدین به کودک منتقل می شود و چطور می توان خطر ابتلا به آکنه را به حداقل رساند.

رابطه ی آکنه و ژنتیک

درست است که هیچ ژن ویژه ای یافت نشده که با ایجاد آکنه مرتبط باشد، اما تحقیقات توانسته اند ثابت کنند ژنتیک می تواند در ایجاد آکنه نقش داشته باشد! چراکه:

۱٫ ژنتیک است که تعیین می کند شما تا چه اندازه در برابر آکنه مقاوم باشید.

ژنتیک است که قدرت سیستم ایمنی بدن را در برابر جلوگیری از رشد و گسترش پروپیونی باکتریوم آکنه (باکتری مولد جوش) تعیین می کند؛ اگر رشد پروپیونی باکتریوم آکنه کنترل نشود، تولید چربی پوست زیاد شده و در نهایت با انسداد منافذ پوست، آکنه ایجاد می گردد.

۲٫ برخی اختلالات هورمونی، مثل سندروم پلی کیستیک تخمدان، مسری هستند.

برخی اختلالات هورمونی، مثلا سندروم پلی کیستیک تخمدان – PCOS بصورت خانوادگی، خانم ها را درگیر می کنند. آکنه یکی از رایج ترین علائم اختلالات هورمونی است.

۳٫ تاریخچه خانوادگی عاملی موثر در ایجاد آکنه دوران بزرگسالی می باشد.

یک مطالعه بر روی ۲۰۴ بزرگسال ۲۵ سال به بالا نشان داده آکنه بزرگسالی دارای یک مولفه ژنتیکی است.

محققان می گویند وراثت در توانایی منافذ برای آنکه در بزرگسالی نسبت به آکنه مقاوم شوند، نقش دارد. کسانی که یکی از اعضای درجه یک خانواده شان (مثلا مادر یا خواهرشان) آکنه بزرگسالی داشته، بیش از دیگران مستعد ابتلا به این نوع آکنه هستند.

تاریخچه خانوادگی ابتلا به آکنه، یکی از فاکتورهایی است که توسط آن می توان ابتلا به آکنه در بزرگسالی را پیش بینی نمود.

اگر پدر و مادر شما، هر دو، آکنه داشته اند، خطر اینکه شما هم مبتلا به آکنه شوید بالاتر است.

اگر پدر و مادر شما، هر دو، مبتلا به آکنه شدید بوده باشند، چه در دوران بلوغ و چه در دوران بزرگسالی، احتمال اینکه شما هم دچار جوش ناشی از آکنه شوید بالا است. 

در اینصورت والدین شما، هر دو، احتمالا مولفه های ژنتیکی یکسان/متفاوت آکنه را دارا می باشند. منظور از مولفه های متفاوت آکنه این است که مثلا یکی از والدین، شرایط هورمونی را که شما را مستعد آکنه می کند به شما منتقل می کند و دیگری واکنش التهابی شدید نسبت به باکتری یا سایر عوامل ایجاد کننده آکنه را به شما منتقل می کند.

اگر فقط یکی از والدین جوش داشته باشد، ریسک ابتلای شما به آکنه کمتر می شود.

 

عوامل دیگری که روی خطر ابتلا به آکنه تاثیر می گذارند:

به خاطر داشته باشید ژنتیک تنها عاملی نیست که منجر به ایجاد آکنه می شود، برخی دیگر از عوامل موثر در ایجاد جوش عبارتند از:

  • رژیم غذایی: کسانی که معمولا غذاهای چرب، یا فست فود، یا غذاهای تحریک کننده ی آکنه مثل لبنیات مصرف می کنند، در خطر بالای ابتلا به آکنه قرار دارند.
  • محیط: تحقیقات نشان داده اند، برخی از عوامل محیطی مثل آلودگی هوا، در ایجاد آکنه التهابی نقش دارند. اگر در شهری زندگی می کنید که کیفیت هوای پائینی دارد، احتمال دارد دچار سوزش پوست یا آکنه بشوید.
  • هورمون ها: ممکن است نوسانات هورمونی، بخصوص در خانم ها، در ایجاد آکنه نقش داشته باشند. بسیاری از خانم ها در دوران بلوغ یا برخی مواقع خاص دوران قاعدگی دچار فوران هورمونی می شوند. بعضی خانم ها هم در طی دوران نزدیک به یائسگی یا یائسگی، به دنبال اختلالات شدید هورمونی دچار آکنه می شوند.

 

آیا آکنه یک ناراحتی پوستی ارثی است | نقش ژنتیک در ایجاد آکنه | ژنتیک در جوش زدن نقش دارد

 

کسی که در معرض خطر ابتلا به آکنه قرار داشته باشد، باید چه کار کند؟

از میان تمام عوامل موثر در ایجاد آکنه، برخی از آنها مثل ژنتیک قابل کنترل نیستند. اما برخی دیگر را می توان با اِعمال تغییراتی در سبک زندگی کنترل کرد. از جمله برخی توصیه هایی که می توانند در جلوگیری و درمان آکنه موثر باشند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهداشت: روزانه حداقل دو مرتبه صورت خود را با شوینده مناسب بشویید و تا حد ممکن از لمس صورتتان خودداری کنید. 

به عنوان شوینده پیشنهادات:

ژل شوینده کراکنیل دوکرى (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

ژل پاک کننده روزانه اکسفولیاک (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

فوم شستشوی صورت سبوژن ژنوبایوتیک (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

  • انتخاب محصول: استفاده از محصولات اویل فری یا غیر جوش زا، می تواند کمک کننده باشد. چنین محصولاتی به جای آنکه منافذ را مسدود کنند، به تمیز ماندن منافذ کمک می کنند.

به عنوان مرطوب کننده مناسب پوست های آکنه ای و مستعد به جوش پیشنهادات:

کرم متیفیانت پت گریس پایو (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کرم رطوبت رسان سبوژن ژنوبایوتیک (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

به عنوان ضد آفتاب مناسب پوست های آکنه ای و مستعد به جوش پیشنهادات:

ضدآفتاب لایت SPF50 مداکنیل سین بیونیم (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کرم ضدآفتاب فاقد چربی ام کیو (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

به عنوان کرم روز دارای خواص پوشانندگی مناسب مصرف روزانه پوست های آکنه ای و مستعد به جوش پیشنهادات:

ب ب کرم اکتی پور نوروا (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کرم رنگی متعادل کننده چربی سی گل (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

  • رژیم غذایی: غذاهای چرب، فست فود و غذاهایی که باعث اسپایک قند خون می شوند، مثلا قند تصفیه نشده یا کربوهیدرات ها، می توانند آکنه را تشدید کنند. بعضی افراد با مصرف لبنیات هم دچار جوش می شوند. یک دفترچه تهیه کنید و غذاهایی که آکنه شما را تشدید می کنند یا سبب فروکش شدن آن می شوند را شناسایی و یادداشت کنید.
  • دارو: برخی داروها از جمله داروهای ضد افسردگی، ضد صرع و ضد سل ممکن است سبب تشدید آکنه شوند. ویتامین های گروه B نیز ممکن است در این زمینه نقش داشته باشند. هرگز بدون مشورت با پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید. در برخی مواقع، مصرف دارو از خطر ابتلا به آکنه مهمتر است. در برخی مواقع هم پزشک می تواند داروی دیگری را با خطر کمتر برای شما تجویز کند.
  • استرس: استرس به خودی خود باعث ایجاد آکنه نمی شود، اما می تواند آکنه را تشدید کند. عوامل ایجاد کننده استرس در هر شخصی منحصر به خود اوست و ممکن است با بقیه فرق داشته باشد. برای کنترل استرس می توانید ورزش کنید، یوگا انجام دهید، به دنبال علایق خود بروید و وقت خود را بطور مثبت تری سپری کنید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

آکنه، صرف نظر از عاملی که در ایجاد آن نقش داشته، قابل درمان است.

اگر مراقبت هایی که در خانه انجام داده اید و مشورت با مشاور پوست نتوانسته کمکی به بهبود آکنه های شما بکند، به پزشک مراجعه کنید. بخصوص اگر جوش های شما دردناک و مستعد ایجاد اسکار هستند.

پزشک یا متخصص پوست می تواند برای شما یک برنامه دقیق مبتنی بر مصرف دارو و محصولات موضعی تنظیم کند.

 

جمع بندی

آکنه، هیچ ژن خاصی ندارد. اما ژنتیک در اینکه شما را مستعد به آکنه کند نقش دارد.

علاوه بر ژنتیک، هورمون ها و سبک زندگی هم فاکتورهایی هستند که پوست و ایجاد آکنه را تحت تاثیر قرار می دهند.

صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث آکنه شما شده، آکنه قابل درمان است. داروهای موضعی بدون نیاز به نسخه، محصولات کنترل کننده چربی و تغییرات سبک زندکی از جمله راهکارهایی هستند که به شما در کنترل آکنه کمک می کنند. اگر هیچ یک از این روش ها برایتان موثر نبود، آنگاه می بایست به پزشک مراجعه کنید و یک برنامه ی قوی تر دریافت نمایید.

محصولات معرفی شده در این مقاله، فقط تعدادی از محصولات موجود در فروشگاه اویرو هستند. شما می توانید جهت دریافت مشاوره اختصاصی انتخاب محصول، با توجه به بودجه ی مدنظر خود از طریق تلگرام مشاوره ی رایگان دریافت کنید –> مشاوره از طریق تلگرام

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیازهای آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید. 

برای تماس کلیک نمایید: ۴۱۷۰۲ ( ۰۲۱)   

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید