ویتامین و ترکیبات مغذی مورد نیاز خانم های بالای ۵۰ سال

ویتامین و ترکیبات مغذی مورد نیاز خانم های بالای ۵۰ سال

اطلاعات این مقاله برگرفته از آخرین مقالات علمی روز سایت های معتبر می باشد.

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

اویرو در خصوص مسائل پزشکی، سلامت و مکمل ها به غیر از مقاله درج شده، مشاوره دیگری ارائه نمی دهد.

 

هنگام جوانی، داشتن زندگی بی پروا آسان است. در این سنین فرد احساس شکست ناپذیری می کند. می توانید تمام شب را در بیرون از خانه سپری کرد بدون آنکه احساس کم خوابی کنید! می توانید انواع غذاها را بخورید بی آنکه ترسی از ایجاد مشکلات سلامتی داشته باشید و …

اما هنگامی که سن بالا می رود، دیگر همه چیز مثل قبل نیست.

با افزایش سن، بدن شما نیز تغییر می کند و به تدریج متوجه می شوید که به هر حال اینقدرها هم که فکر می کردید شکست ناپذیر نیستید.

در دهه ۴۰ و ۵۰ زندگی خود، متوجه می شوید که بدن شما نمی تواند بسیاری از کارهایی که در دهه ۲۰ و ۳۰ انجام می دادید را انجام دهد.

خانم هایی که وارد ۵۰ سالگی می شوند، متوجه برخی تغییرات قابل توجه در سلامت خود می گردند. بویژه آنکه در این محدوده سنی است که زنان بطور معمول در مرحله یائسگی (منوپوز) قرار می گیرند. (براساس گفته کلنیک Mayo، میانگین سن یائسگی در ایلات متحده ۵۱ سال می باشد، هر چند ممکن است این اتفاق برای شما در دهه ۴۰ و یا ۵۰ سالگی رخ دهد.)

بواسطه افزایش سن در خانم ها، ویتامین ها و مواد معدنی خاصی وجود دارند که برای حفظ سلامتی باید آنها را افزایش و یا کاهش داد.

اکثر بزرگسالان سالم باید بتوانند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را از مواد غذایی دریافت کنند.

اگر شما یک رژیم متعادل را رعایت می کنید، بویژه آنکه رژیم غذاییتان سرشار از میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار و پروتئین های گیاهی باشد، در واقع آنچه را که بدنتان نیاز دارد را از طریق مواد غذایی دریافت خواهید کرد.

با این وجود، نیازهای بدن با گذشت زمان تغییر می کنند. برخی مواقع افراد نیازمند به استفاده از مکمل های ویتامین و مولتی ویتامین می باشند.

هنگامی که به دنبال انتخاب مکمل مناسب و مورد نیاز خود می باشید، قطعا بدنبال محصولی هستید که همه ترکیبات مورد نیاز شما را داشته باشد.

بسیاری از مکمل های موجود در بازار حاوی ترکیبات گیاهی و سایر ترکیباتی می باشند که هنوز اثربخشیشان از نظر علمی ثابت نشده است.

به خاطر داشته باشید که مولتی ویتامین ها و مکمل های تغذیه ای، توسط سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تنظیم نمی گردند، بنابراین پیش از مصرف هر گونه مکمل لازم است در خصوص نیازهای بدن خود با پزشک مشورت نمایید.

در این مقاله به بررسی ویتامین و ترکیبات مغذی مورد نیاز خانم های بالای ۵۰ سال پرداخته و چند مکمل مناسب خانم ها پس از یائسگی (منوپوز) معرفی می گردد.

زنان پس از ۵۰ سالگی چه ویتامین ها و املاحی را باید مصرف کنند؟

ویتامین و ترکیبات مغذی مورد نیاز خانم های بالای 50 سال مکمل مناسب خانم ها پس از یائسگی

کلسیم:

در خانم های ۵۰ سال به بالا، معمولا نیاز به استفاده از کلسیم افزایش می یابد.

کلسیم برای زنان دارای اهمیت فراوان می باشد. استفاده از این ترکیب جهت دارا بودن استخوان های قوی و حفظ استحکام آنها مهم است. کاهش میزان کلسیم می تواند منجر به پوکی استخوان گردد.

تراکم استخوان براساس میزان کلسیم و دیگر مواد معدنی موجود در هر سانتی متر مکعب از استخوان اندازه گیری می گردد. تراکم استخوانی در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی در بالاترین حد خود قرار دارد؛ با افزایش سن، تراکم استخوان کمتر شده؛ در نتیجه استخوان ها شکننده و به اصطلاح پوک می شوند که به راحتی می شکنند، حتی بدون اینکه فرد زمین بخورد یا آسیبی ببیند.

در دوران سالمندی، خطرات بالقوه ای وجود دارند که وضعیت سلامت استخوان ها را بدتر می کنند. میزان کلسیمی که در رژیم غذایی مصرف می شود (اعم از مصرف شیر، پنیر، ماست) پایین است. سطح ویتامین D کم بوده و در نتیجه جذب کلسیم روده کم می شود.

در بسیاری از سالمندان، برای آنکه سطح کلسیم خون در حد طبیعی نگه داشته شود، سیگنال های هورمونی، روزانه بخشی از کلسیم را از استخوان خارج کرده و مصرف می کنند. این مسئله منجر به پوکی استخوان می شود.

لذا با افزایش سن، بدن هنوز هم به کلسیم نیاز دارد تا استخوان ها را قوی و چگال نگه دارد.

توصیه متخصصان در خصوص مصرف کلسیم، روزانه در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم براساس نیازهای سلامت استخوان می باشد. ممکن است پزشک با توجه به شرایط رژیم غذایی، ویژگی های ژنتیکی، وضعیت سلامت عمومی و دیگر پارامترها، برای برخی از افراد مصرف روزانه مکمل های کلسیم (کلسیم – ویتامین D) را ضروری بداند.

اگر استفاده از مولتی ویتامین را مدنظر دارید، در نظر داشته باشید که عموما کلسیم در مولتی ویتامین ها به میزان زیاد یافت نمی گردد. زیرا این مساله می تواند سبب اندازه بزرگ قرص نسبت به حالت طبیعی شده که در نتیجه بلع آن نیز مشکل می گردد. همچنین کلسیم می تواند بر روی جذب برخی مواد معدنی دیگر در مولتی ویتامین ها تاثیر داشته باشد.

در خصوص میزان استفاده از کلسیم از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

 

ویتامین D:

اخیرا همه ما درباره اهمیت ویتامین D شنیده ایم.

“ویتامین دی که به ویتامین آفتاب” معروف است، یک ویتامین محلول در چربی است که به جذب کلسیم و فسفر در بدن کمک می نماید.

ویتامین D برای:

سلامت استخوان

تقویت عملکرد سیستم ایمنی

وزن بدن سالم و

خلق و خوی سالم

لازم است.

ویتامین D و کلسیم منابع پیشگیری کننده جهت کاهش تراکم استخوان و شکستگی آنها می باشند.

در خانم های بالای ۵۰ سال، مصرف روزانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد ویتامین D3 یک پایه شروع خوب است. در خصوص میزان استفاده از ویتامین D از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

پیشنهاد مکمل حاوی کلسیم و ویتامین D:

کپسول کلسیم و ویتامین D3 مگنوم ویتامینز   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

قرص مکمل کلسیو یونی بن بلند ابیان دارو   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

مکمل بون پاور نچرال ورلد  (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

ویتامین B12:

ویتامین B12، یک ویتامین ضروری می باشد. بدان معنا که بدن جهت عملکرد صحیح و درست، به این ویتامین نیاز دارد.

این ویتامین، سبب حفظ سلامت مغز، سیستم عصبی و سلول های خونی شده و به ساخت DNA (ماده ژنتیکی موجود در تمام سلول ها) کمک می کند. ویتامین B12 جهت سطح انرژی سالم، مورد نیاز است.

با افزایش سن، بدن شروع به تولید کمتر این ویتامین می کند، بنابراین جذب ویتامین B12 کمی سخت تر می شود.

در واقع، بسیاری افراد مسن، اسید هیدروکلریک کافی در معده خود جهت جذب ویتامین B12 از غذاها / (و یا مکمل ها) ندارند.

همچنین بسیاری از افراد بالای ۵۰ سال از مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) و متفورمین (جهت کنترل قند خون بالا) استفاده می کنند که می تواند منجر به کمبود ویتامین B12 گردد.

از آنجا که دریافت ویتامین B12 از طریق مواد غذایی بواسطه افزایش سن، دشوارتر می گردد، استفاده از مکمل حاوی این ویتامین جهت جذب بهتر آن نسبت به مواد غذایی در افراد مسن، پیشنهاد می شود.

در خصوص میزان  استفاده از ویتامین B12 از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

پیشنهاد:

قرص مکمل ویتامین B12 وبر نچرالز   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

امگا ۳

روغن ماهی در رفع خشکی پوست و خشکی چشم بسیار موثر است، همچنین به تقویت حافظه کمک می کند. این ترکیب جهت سلامت قلب و مغز و کاهش التهاب مفید است و همچنین در بهبود سلامت روانی و کاهش افسردگی موثر می باشند.

براساس اعلام نتایج یک تحقیق علمی انجام شده توسط منبعی معتبر، مصرف مکمل های روغن ماهی، علائمی همانند درد مفاصل در مبتلایان به آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد. ( اما به نظر نمی رسد علائم و نشانه های استئوآرتیت را کاهش دهد).

اسیدهای چرب امگا ۳ را می توان در غذاهایی همانند ماهی و تخم کتان مشاهده نمود. با این حال در افراد مسن عموما، دو یا سه وعده ماهی چرب و یا سایر غذاهای حاوی این ویتامین سرو نمی گردد. در نتیجه استفاده از مکمل مربوطه با نظر و صلاحدید پزشک پیشنهاد می شود.

پیشنهاد:

کپسول امگا ۳ جی ام وی نوتریشن   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کپسول ژلاتینی امگا ۳ او پی دی فارما   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

منیزیم:

منیزیم یک ماده معدنی مهم است و در بیش از ۳۰۰ واکنش آنزیمی در بدن نقش دارد. بسیاری از کارکردهای آن شامل کمک به عملکرد عضلات و اعصاب، تنظیم فشار خون و حمایت از سیستم ایمنی بدن می باشد.

زنان در سنین بالاتر، عموما خواب ضعیف تر و با کیفیت پایین تری دارند. این مساله در متابولیسم بدن تاثیر می گذارد.

منیزیم می تواند سبب آرامش عضلات شده و در نتیجه در رفع این شرایط موثر واقع گردد.

منیزیم همچنین در بهبود یبوست موثر است که بعضا این مساله برای برخی از بانوان در این سن وجود دارد.

منیزیم همچنین مزایای سلامتی دیگری همانند کاهش میگرن و کمک به کاهش اضطراب در بر دارد.

میزان مصرف روزانه پیشنهادی در خانم های بیشتر از ۵۱ سال؛ در حدود ۳۲۰ میلی گرم می باشد.

در خصوص میزان استفاده از منیزیم از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

پیشنهاد مکمل:

محلول خوراکی کلسی شور ویتان   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

مکمل ساشه ای منیزیم مگنترا نیچرزاونلی   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

کلاژن:

کلاژن پروتئینیست که بطور طبیعی در بدن وجود دارد. در واقع در حدود یک سوم ترکیبات پروتئین بدن از کلاژن ساخته شده اند.

کلاژن همانند چسبی است که تمام بافت ها و سلول های مختلف را در کنار یکدیگر قرار داده است.

دوران یائسگی و پس از آن، سبب تغییرات زیادی در پوست و سایر بدن می گردد. تولید مقادیر بالای کلاژن را متوقف نموده و چربی و خاصیت ارتجاعی پوست رو به کاهش می رود. عموما، خانم ها پس از ۵۰ سالگی خشکی پوست ناشی از تغییرات هورمونی را تجربه می کنند. همچنین در این سنین پوست دچار لک بویژه در نواحی بینی، اطراف گردن و چانه شده و چین و چروک ها رو به ازدیاد می رود. استفاده از مکمل های کلاژن و حتی محصولات مراقبت پوستی حاوی آن و یا محرک تولید کلاژن می تواند بسیار موثر باشد.

بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و همچنین افزایش توده عضلانی و جلوگیری از پیشرفت آرتروز، از مزایای استفاده از مکمل های کلاژن می باشد.

پیشنهاد مکمل:

پودر کلاژن کلاژینو   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کپسول کلاژن اکتیو سان لایف   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

 

کوهوش سیاه:

کوهوش سیاه گیاهی چند ساله است که جهت کاهش علائم یائسگی همانند گر گرفتگی و تعریق شبانه کاربرد دارد.

برخی محققان با اثرات مثبت این ترکیب در پیری سالم و تعادل هورمون ها موافق می باشند. هر چند برخی عوارض جانبی همانند ناراحتی معده و بثورات گزارش شده است.

 

آهن نه!

دفتر مکمل های غذایی امریکا (ODS)، آهن را به عنوان ماده معدنی مورد نیاز جهت رشد و نمو، توصیف می کند.

میزان مصرف روزانه (RDA) آهن در زنان بالغ در سنین ۱۹ تا ۵۰ سال، ۱۸ میلی گرم است، اما براساس گفته ODS، این میزان در بزرگسالان ۵۱ سال و بالاتر، به ۸ میلی گرم در روز کاهش می یابد.

با توجه به اینکه نیاز بدن بانوان پس از ۵۰ سال به آهن کاهش می یابد، اطمینان حاصل کنید که مکمل مولتی ویتامین انتخابی حاوی مقادیر بالای آهن نباشد.

مصرف آهن بیش از حد می تواند سبب استرس اکسیداتیو و ناراحتی های گوارشی گردد.

پیشنهاد مکمل بانوان بالای ۵۰ سال:

کپسول وومیناویت بالای ۵۰ سال ویواتون   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

اطلاعات این مقاله برگرفته از آخرین مقالات علمی روز سایت های معتبر می باشد.

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

اویرو در خصوص مسائل پزشکی، سلامت و مکمل ها به غیر از مقاله درج شده، مشاوره دیگری ارائه نمی دهد.

 

 

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید