بارداری خوب: ۱۳ نکته برای داشتن یک بارداری شاد و سالم

بارداری خوب: ۱۳ نکته برای داشتن یک بارداری شاد و سالم

درست از اولین لحظه ای که فکر می کنید، ممکن است باردار باشید تا لحظه ای که کودک خود را در آغوش خود می گیرید، گویی در غلتانکی هیجانی قرار دارید.

ایجاد درد و مشکلات فیزیکی از ابتدای بارداری می تواند همراه مادر باشد. از کمترین حس تهوع گرفته که می تواند با شنیدن اولین صدای ضربان قلب کودک شما، به سرعت رو به ازدیاد رفته و فقط با تغییر درد در ناحیه کمر رو به کاهش و فراموشی رود.

این فورانی حس های ایجاد شده در بدن و فروکش کردن آن، می تواند برای مادر بسیار سخت و خسته کننده باشد.

بارداری می تواند بسیار غافلگیرتان کند و اگر با وجود بارداری سخت، در حال تلاش برای ایجاد حس خوشبختی و شادمانی در خود می باشید، مطمئنا تنها نیستید. (همچنین برعکس، در صورتیکه بارداری راحتی را تجربه می کنید و روزگار بر وفق مرادتان هست، باز هم تنها نیستید. بسیاری از خانم ها از این برهه از زندگی، لذت بسیار می برند.)

تجربه کردن طیف گسترده ای از احساسات در دوران بارداری، کاملا طبیعیست. مطمئنا بارداری همیشه آسان نیست، اما این بدان معنا نیست که این دوره طاقت فرسا و سخت است.

چرا برخی افراد می توانند با وجود تغییرات در بدن خود در این برهه، مثبت تر و شادتر بمانند؟

برای دستیابی به خوشحالی و آرامش در دوران بارداری چه کارهایی می توانید انجام دهید؟

این مقاله ممکن است برای هر موقعیت خاصی، پاسخی نداشته باشد، اما آنچه تحقیقات انجام شده در مورد شادی در دوران بارداری، نشان داده اند را با شما به اشتراک گذاشته و ایده های زیادی برای یافتن شادی و افزایش حس خوشایندی در دوران بارداری و زایمان ارائه می گردد.

اطلاعات این مقاله برگرفته از آخرین مقالات علمی روز سایت های معتبر می باشد.

در صورت دارا بودن مشکلات سلامتی، به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

اویرو در خصوص مسائل پزشکی، سلامت و تغذیه به غیر از مقاله درج شده، مشاوره دیگری ارائه نمی دهد.

 

 

آیا بارداری شما را خوشحال می کند؟

همانطور که حدس می زنید، بارداری می تواند زمان بسیار خوبی باشد. این که آیا این مساله برای شما نیز صادق است یا خیر، به میزان زیادی به عوامل خارج از بارداری بستگی دارد.

مطالعات برگرفته از منابع معتبر نشان داده اند که زنانی که در حال گذر از خود به نقش مهم مادر بودن می باشند، این مرحله را بهتر طی خواهند کرد هنگامی که:

احساس عشق بدون قید و شرط داشته باشند.

هنگام پریشانی و سختی، احساس راحتی کنند.

روابط زندگیشان بر پایه اعتماد باشد.

در روابط، دوستی و همکاری ها، حس رضایتمندی داشته باشند.

 

در حالیکه بارداری احساسی شگفت انگیز است، قطعا برخی شرایط محیطی وجود دارند که می توانند بر احساسات شما تاثیر گذارند. شرایط تاثیر گذار در دوران بارداری شامل:

اینکه آیا بارداری تعیین شده و خواسته بوده است یا ناخواسته.

وضعیت مالیتان

سن مادر و پدر آینده

شرایط بهداشت جسمی و روحی قبل از بارداری

مهم است به خاطر داشته باشید حتی اگر تمامی شرایط و عوامل مرتبط با حاملگی خوب است و هیچ مشکلی برای نداشتن حس خوشبختی وجود ندارد اما باز هم شما چنین احساسی ندارید، هیچ مشکلی نیست.

حتی اگر شما می خواستید و انتظار باردار شدن را داشتید، ممکن است هنگام به واقعیت پیوستن این اتفاق زیبا، احساسات متغیری را تجربه کنید. بارداری طیف وسیعی از احساسات شما را درگیر می کند. پس نگران نباشید!

 

بارداری شاد و سالم . افزایش حس خوشایندی در دوران بارداری و زایمان

 

نکاتی جهت افزایش حس خوشایندی در دوران بارداری:

فقط به این دلیل که احتمالا در دوران بارداری خود طیف وسیعی از احساسات را پشت سر می گذارید، به این معنی نیست که تلاش جهت ایجاد حس شادمانی را متوقف کنید.

خواه شما احساس خوشحالی می کنید و یا به دنبال راه هایی جهت تقویت روحیه خود در دوران بارداری می باشید، می توانید با در نظر گرفتن و انجام برخی موارد حس خوشبختی و شادی دوران بارداری را برای خود ایجاد نمایید.

در ادامه راهکارهای زیادی جهت دستیابی به بارداری شاد و سالم ارائه می گردد:

 

زمان خود را صرف فکر کردن و برنامه ریزی برای این کار اختصاص دهید:

در حالیکه بین یادگیری و ایجاد اضطراب بیش از حد جهت انجام هر کاری که در دوران بارداری انجام دهید، مرز باریکی وجود دارد، دانستن آنچه انتظار دارید می تواند به راحتی ذهن شما کمک کند.

یکی از مزایای آمادگی بارداری و درد زایمان، این است که شما می توانید تصمیماتی بگیرید که منجر به نتایج بهتر سلامت شده و قطعا موجب آرامش و خوشحالی شما خواهد شد.

به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد، حمایت مستمر در طول بارداری، منجر به نتایج بهتر در زایمان و تولد کودک می گردد.

چه کسی این حمایت را برایتان فراهم می کند؟

علاوه بر همسر (که خود شریک راه است)، پدر و مادر و سایر نزدیکان شما، یک مشاور (پرسنلی از بخش زایشگاه و یا ماما) را که می تواند تجربیات و پشتیبانی خود را در تمام دوران بارداری، زایمان و تولد، با شما به اشتراک گذارد را در نظر داشته باشید.

داشتن آمادگی قبلی برای بارداری و زایمان، می تواند عاملی کمک کننده جهت تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های چالش برانگیز آینده بوده و استرس های شما را کاهش دهد.

 

از ماساژ پیش از زایمان بهره برید.

اگر احساس غم و اضطراب دارید، یک ماساژ با دست می تواند اثرات موثری در بهبود حال شما داشته باشد.

تحقیقات بسیار مزایای ماساژ درمانی را نشان می دهد. این مزایا و فواید می تواند پس از دوره زایمان، در صورت نیاز به بهبود خلق و خو و حس آرامش، ادامه یابد. (اگر در دوره شیردهی به نوزادتان می باشید، ماساژ می تواند سبب افزایش هورمون های مسئول تولید شیر و در نتیجه تولید شیر بیشتر گردد.)

 

آروماتراپی (رایحه درمانی) را امتحان کنید.

رایحه ها می توانند قدرتمند باشند. یک رایحه خاص می تواند خاطرات زیبا را در ذهن تداعی کرده، سبب ایجاد حس آرامش شده و یا موجب پایین آمدن فشار خون گردد. (اگر به این گفته اعتقاد ندارید کافیست برخی از شیرینی ها و نان های خانگی را بپزید و به رایحه آن لبخند نزنید!)

در حین بارداری، حتما در رابطه با مصرف روغن های ضروری انتخابیتان جهت آروماتراپی، با پزشک خود مشورت نمایید تا از سالم بودن آنها برای خود و کودکتان در حین بارداری مطمئن شوید.

 

گذراندن وقت با کسانی که دوستشان دارید.

سپری نمودن وقت با افرادی که به آنها اهمیت می دهید می تواند به شما کمک کند تا برخی شرایط فعلی خود همانند اضطراب و استرس را کاهش دهد. صحبت کردن با یک دوست عزیز می تواند راهی مطمئن جهت تغییر خلق و خو و ایجاد خنده و شادمانی در شما گردد.

سپری نمودن اوقات با افرادی که دوستشان دارید می تواند به شما کمک کند تا احساس ارتباط با آنها را داشته باشید. این ارتباطات منبع قدرتمندی جهت دلگرمی و پشتیبانی در دوران بارداری است.

همانطور که پیشتر نیز اشاره گردید، منابع معتبر نشان داده اند که زنان در هنگام داشتن روابط رضایت بخش و معتبر، خود را بهتر با شرایط تغییر به سمت مادر شدن وفق می دهند.

 

زمانی را صرف ذهن آگاهی (mindfulness) و/ یا مدیتیشن کنید.

مراقبه (مدیتیشن) و ذهن آگاهی فواید بیشماری دارد. اختصاص دادن زمان خود جهت مدیتیشن می تواند:

سبب کاهش استرس گردد.

به کنترل اضطراب کمک کند.

چشم انداز مثبت در زندگی را ترویج دهد.

سبب افزایش خودآگاهی گردد.

سبب ایجاد حس مهربانی با خود و دیگران شود.

خواب را بهتر کند.

در کنترل درد عاملی کمک کننده باشد.

فشار خون را کاهش دهد.

همه این مزایا می توانند منجر به یک بارداری شادتر – و بطور کلی زندگی بهتر- گردند.

 

در کلاس های آمادگی والدین شرکت کنید.

دانش، قدرت است؛ و همچنین سبب کاهش استرس می گردد. با آماده سازی خود برای نقش آینده تان به عنوان والدین می توانید اضطراب خود را کاهش دهید.

کلاس های مقدماتی والدین، می توانند سبب ایجاد اعتماد به نفس شده و این اعتماد به نفس می تواند منجر به افزایش شادی گردد.

می توانید کلاس ها را از طریق بیمارستان، کتابخانه، مراکز بهداشتی و … پیدا کنید.

به عنوان یک امتیاز اضافی، کلاس های والدین می توانند به شما کمک کنند تا با سایر والدین ارتباط برقرار نمایید.

 

با والدین جدید ارتباط برقرار کنید.

دو کلمه: دوستان جدید!

همانطور که قبلا اشاره شد، از نظر علمی نشان داده شده است که روابط حمایتی، بویژه روابط قابل اعتماد، سبب ایجاد تفاوتی بزرگ در ایجاد حس خوشبختی و آرامش شما در دوران بارداری و سفر به مقام والدینی، می گردد.

چه کسی بهتر از یک پدر و مادر جدید که در انتظار والدین شدن هستند، برای ایجاد یک رابطه دوستانه، معتبر و قابل اعتماد؟!

ایجاد ارتباط و پیوند با کسی که آنچه واقعا بر شما می گذرد (همانند کم خوابی های شبانه، چالش های شیردهی و …) را درک می کند، آسان است.

 

ورزش کنید.

توانایی ورزش در تاثیرگذاری بر خلق و خوی، اثبات شده است.

نشان داده شده است که ورزش احساس افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد. علاوه بر این ورزش میزان اندروفین تولید شده توسط بدن را افزایش داده که سبب کاهش حس درد می گردد.

جهت مشاهده مزایای ورزش، نیاز به انجام تمرینات ورزشی شدید نیست. در رابطه با تمرینات ورزشی که برایتان بی خطر است، با پزشک خود مشورت کنید.

 

غذای سالم بخورید.

خوردن غذای سالم، مزایای بسیاری، همانند کنترل وزن و افزایش ایمنی بدن دارد.

یک رژیم غذایی متعادل می تواند انرژی فرد را بالا برده و سبب افزایش طول عمر گردد.

این افزایش انرژی، کنترل افزایش وزن و کاهش احتمال ابتلا به بیماری ها، منجر به بهبود خلق و خو می گردد.

کنترل غذاهای انتخابی و خوردن غذاهای سالم می تواند سبب گردد که هر روز احساس بهتری داشته باشید.

 

خواب کافی داشته باشید.

خواب ضعیف با افسردگی، افزایش وزن، افزایش التهاب و سرکوب سیستم ایمنی در ارتباط است.

کمبود خواب می تواند توانایی فرد در تنظیم احساسات و تعاملات اجتماعی را مختل کند.

بسیاری از افراد باردار، خستگی ناشی از بارداری را تجربه می کنند که می تواند سبب پریشانی و تغییرات خلقی گردد.

پرداختن به این مساله و داشتن خواب کافی می تواند بسیار موثر واقع گردد.

به دلایل ذکر شده و موارد دیگر، لازم است در دوران بارداری خواب کافی داشته باشید. هر زمان که می توانید استراحت کنید، بر روی آرامش خود تمرکز کرده و دارای خواب کافی باشید.

 

به دیگران کمک کنید.

امید است در این مقاله، به اندازه کافی به اهمیت داشتن روابط اشاره شده باشد تا مشخص گردد که چرا کمک به دیگران سبب بارداری شادتر خواهد شد.

سرمایه گذاری در زندگی اطرافیان می تواند چشم انداز زندگی شما را تغییر داده و سبب ایجاد روابطی گردد که در نهایت سبب حمایت شما در آینده خواهد شد.

بسیاری از افراد می دانند که انتظار داشتن یک نوزاد جدید سبب آگاهی بیشتر از دنیای پیرامونشان می گردد. کمک به ساختن محیطی بهتر می تواند هم برای شما، هم کودکتان و هم سایر افراد سودمند باشد.

 

خانه، امور مالی و برنامه های خود را برای ورود کودک آماده کنید.

مطالعات نشان می دهد که وضعیت مالی شخصی پدر و مادر آینده که منتظر به دنیا آمدن کودکشان می باشند، می تواند تاثیر بزرگی در احساسشان از بارداری و خوشبختیشان داشته باشد.

آماده سازی خانه و امور مالی قبل از بدنیا آمدن فرزند، می تواند سبب ایجاد حس امنیت و اطمینان بیشتری نسبت به توانایی خود در فراهم نمودن آنها گردد.

در رابطه با هزینه های مراقبت های روزانه کودک و پوشک فکر کنید. در خصوص پزشک متخصص اطفال و بیمه تحقیق کنید. راهکارهای پس انداز پول را در نظر بگیرید.

در نظر گرفتن هزینه های اضافه شدن یک عضو جدید در خانواده، مطمئنا می تواند سبب ایجاد حس ترس و وحشت گردد. اما برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم به شما کمک می کند تا احساس در دست گرفتن و کنترل امور را داشته باشد که بر روحیه تان تاثیر مثبت دارد.

با یک مشاور درمانی صحبت کنید.

مشاوره درمانی می تواند جهت رفع افسردگی و اضطراب مفید باشد. همچنین می تواند جهت شناخت عمقی خود و دیگران موثر بوده و می توانید راه هایی برای داشتن روابطی اصیل تر و قوی تر پیدا کنید.

اگر می خواهید از دوران بارداری خود احساس رضایت و خوشبختی داشته باشید، صحبت با یک درمانگر می تواند در رفع چالش ها، عاملی کمک کننده باشد.

 

سخن آخر

بارداری می تواند طیف وسیعی از احساسات را به همراه داشته باشد. حتی اگر شما از باردار شدن خود بسیار خوشحالید نیز ممکن است روزهایی که حس درد و بیماری دارید و یا هنگام درد زایمان، احساس غم و افسردگی داشته باشید.

در مواقعی که این ناراحتی و افسردگی به شما فشار بسیار می آورد و شما را در پایین ترین حد عاطفی می رساند، دارا بودن ابزاری جهت بازگشت به جایگاه احساسی خوب مهم است.

با تمرکز بر روی اقدامات مراقبت از خود و آسایش جسمیتان، می توانید حس آرامش و شادی را در دوران بارداری خود ایجاد نموده و بارداری شاد و سالم را تجربه نمایید.

اگر در تلاش جهت یافتن آرامش و ایجاد حس خوشبختی در هنگام بارداری می باشید، صحبت با افراد حامی زندگی و همچنین پزشک مهم است. آنها می توانند به شما جهت دستیابی به منابع مورد نیاز برای احساسی مثبت کمک کنند. هیچ دلیلی برای دست کشیدن از شادی در دوران بارداری وجود ندارد.

اطلاعات این مقاله برگرفته از آخرین مقالات علمی روز سایت های معتبر می باشد.

در صورت دارا بودن مشکلات سلامتی، به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

اویرو در خصوص مسائل پزشکی، سلامت و تغذیه به غیر از مقاله درج شده، مشاوره دیگری ارائه نمی دهد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید