آیا مصرف ویتامین D سبب پیشگیری از کرونا می شود؟

آیا مصرف ویتامین D سبب پیشگیری از کرونا می شود؟

ویتامین D (ویتامین دی) یک ویتامین محلول در چربی است که نقش های اساسی در بدن ایفا می کند.

این ماده مغذی، جهت حفظ و بهبود سلامت سیستم ایمنی بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، بنابراین برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که آیا مصرف مکمل ویتامین دی، می تواند در کاهش خطر ابتلا به کرونا ویروس جدید (عامل کووید ۱۹)، موثر باشد؟

توجه به این نکته حائز اهمیت است که در حال حاضر هیچ درمانی برای کووید ۱۹ و اقدامات پیشگیرانه غیر از دوری از افرد مبتلا و اقدامات بهداشتی وجود ندارد.

گفته می شود، برخی تحقیقات نشان می دهد که مقادیر سالم ویتامین D و همچنین مصرف مکمل های ویتامین D سبب تقویت سیستم ایمنی شده و بصورت کلی از بدن در برابر بیماری های تنفسی محافظت می کند.

در خصوص اثرات ویتامین D و محافظت در برابر کرونا، یک مطالعه ابتدایی و منتشر نشده، نشان داد که کمبود ویتامین D می تواند با نتایج و پیامدهای ضعیف کووید ۱۹ (COVID-19) مرتبط باشد.

نویسندگان این مطالعه، اظهار داشتند که افراد می توانند از دریافت میزان کافی ویتامین D3، بهره برند. اگرچه، نگرانی های جدی درباره این تحقیق وجود دارد.

در این مقاله به بررسی نقش ویتامین D در سلامت سیستم ایمنی بدن پرداخته و به این سوال پاسخ داده می شود که آیا مصرف ویتامین D سبب پیشگیری از کرونا می شود؟

 

اطلاعات این مقاله برگرفته از آخرین مقالات علمی روز سایت های معتبر (می ۲۰۲۰) می باشد.

در نظر داشته باشید، با تکمیل مطالعات، احتمال دارد نتایج جدیدتری بدست بیایند، بنابراین اطلاعات مربوط به این بیماری به مرور زمان بروز می شوند.

در صورت دارا بودن مشکلات سلامتی، به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

جهت دریافت هر گونه اطلاعات و مشاوره درباره ویروس کرونا فقط با شماره ۱۹۰ تماس بگیرید.

اویرو در خصوص مسائل پزشکی، انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد.

 

 

ویتامین D چگونه بر سلامت سیستم ایمنی تاثیر می گذارد؟

همانگونه که عنوان شد، بصورت کلی، ویتامین دی (ویتامین D)، یکی از مواد مغذی بسیار مهم جهت سلامت بدن انسان می باشد.

بدن انسان به طور طبیعی این ویتامین را – در واقع گروهی از مواد- از طریق قرار گرفتن در معرض کافی نور خورشید، سنتز می کند.

تنها میزان محدودی از غذاها همانند زرده تخم مرغ، منبع ویتامین دی می باشند، به این معنی که افرادی که دسترسی کمی به نور آفتاب دارند، ممکن است کمبود این ویتامین را تجربه کنند.

جهت جلوگیری از کمبود ویتامین D، افراد می توانند مکمل های ویتامین D را تحت نظر پزشک و یا مشاور تغذیه مصرف نمایند.

پیشنهاد:

کپسول ویتامین D3 برانسون   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

قرص ویتامین D3 هلث اید   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کپسول ویتامین D3 ترید فورما   (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

سطوح ناکافی از این ویتامین سبب ایجاد مشکلات در سلامت استخوان ها و همچنین مواردی همانند ریزش مو و درد مفاصل می گردد.

ویتامین D جهت عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن که اولین خط دفاعی بدن در برابر عفونت و بیماری است، ضروری می باشد.

این ویتامین در تقویت پاسخ ایمنی بدن، نقشی اساسی دارد.

این ترکیب دارای دو خاصیت ضد التهابی و ارتقاء سیستم ایمنی بوده و در فعالسازی دفاع سیستم ایمنی بدن، بسیار مهم است.

در حقیقت ویتامین دی جهت تقویت عملکرد سیستم ایمنی آنقدر مهم است که سطوح پایین ویتامین D با افزایش احتمال ابتلا به عفونت، بیماری و اختلالات مرتبط با سیستم ایمنی همراه است.

به عنوان مثال، سطوح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی همانند سل، آسم و انسداد مزمن ریوی (COPD) و همچنین عفونت های تنفسی ویروسی و باکتریایی همراه است.

علاوه بر این، کمبود ویتامین D با کاهش عملکرد ریه مرتبط است که می تواند توانایی بدن در مقابله با عفونت های تنفسی را تحت تاثیر قرار دهد.

آیا مصرف ویتامین D، سبب پیشگیری از کرونا می شود؟

آیا مصرف ویتامین D می تواند از بدن در برابر کرونا ویروس محافظت کند؟

در حال حاضر، سه محقق از انگلستان، ایده دیگری را مطرح نموده اند: آیا علم می تواند مقادیر ناکافی ویتامین D را با کووید ۱۹ و بخصوص مرگ ناشی از کووید ۱۹ ارتباط دهد؟

دکتر پیتر کریستین ایلی (Dr. Petre Cristian Ilie)، از بنیاد بیمارستان کوئین الیزابت، دکتر سیمینا استفانسکو (Dr. Simina Ștefănescu)، از دانشگاه East Anglia در نورویچ، و دکتر لی اسمیت (Lee Smith, Ph.D.)، از دانشگاه Anglia Ruskin، مطالعات مقدماتی خود را بصورت آنلاین در قالب پیش چاپ ارائه داده اند.

ویتامین D ایمن است، اما آیا واقعا مفید است؟

در مطالعه این محققان، در ابتدا، آنها میانگین میزان ویتامین D را برای ساکنان ۲۰ کشور اروپایی مشخص کردند.

سپس به مشاهده هرگونه ارتباطی بین آن و داده های مربوط به تعداد موارد ابتلای کووید ۱۹ در هر کشور و همچنین تعداد کشته شدگان کووید ۱۹، پرداختند.

این تیم تحقیقاتی گزارش داد که براساس مشاهدات آنها، میانگین میزان ویتامین D در هر کشور دارای وابستگی شدید، هم با تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و هم با مرگ و میر بیشتر این بیماری (کرونا) می باشد.

محققان ادعا می کنند کشورهایی همانند اسپانیا و ایتالیا که دارای بیشترین آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ (کرونا) در اروپا می باشند، دارای میانگین پایین ویتامین D خون در جمعیت خود می باشند.

براساس این ارتباط، محققان فرض می کنند که ویتامین دی می تواند سبب محافظت در برابر مواجه شدن با سارس – کووید ۱۹ و یا تجربه علائم شدیدتر پس از ابتلا به کرونا، گردد.

آنها در مقاله آنلاین خود، نوشته اند: در جمع بندی، رابطه معناداری بین سطوح ویتامین D و تعداد مبتلایان کووید ۱۹ و بویژه مرگ و میر ناشی از این بیماری وجود دارد. آسیب پذیرترین گروه از جمعیت در مواجهه با کووید ۱۹ (کرونا ویروس) گروهیست که بیشترین کمبود را در میزان ویتامین D داراست.

در تحقیقات پیشنین نشان داده شده است که ویتامین دی سبب محافظت در برابر عفونت های حاد تنفسی می گردد و نشان داده شده است که ایمن است. ما معتقدیم که می توان از مکمل ویتامین D جهت محافظت در برابر کووید ۱۹ (کرونا ویروس) استفاده نمود.

 

در این مقاله، ابهامات و نگرانی های اساسی زیادی در رابطه با روش های اندازه گیری و نتیجه گیری آن وجود دارد.

به عنوان مثال، مشخص نیست که محققان چگونه میانگین ویتامین دی را برای هر کشور بدست آورده اند.

نویسندگان، مقاله ای در ژورنال اروپایی علم شناسایی و مطالعه غدد مترشحه داخلی را، به عنوان منبع میانگین سطوح ویتامین دی و رفرنس، ارجاع داده اند. با وجودیکه این مقاله در کشورهای مختلف، دارای ارزش های متفاوتی می باشد.

همچنین مشخص نیست که محققان میانگین را محاسبه نموده اند یا فقط یکی از مقادیر را انتخاب کرده اند. در واقع جزئیات مهم درباره این روش انتخابی، وجود ندارد.

به عنوان مثال، افراد مسن تر، در معرض کمبود ویتامین D (ناشی از کاهش ویتامین D دریافتی از مواد غذایی و کاهش مدت زمان گذارندن در بیرون از خانه)، قرار دارند. آنها همچنین در معرض خطر جانی بیشتر در برابر کووید ۱۹ می باشند.

در واقع این مطالعه ارتباطی بین این دو واقعیت را در این افراد، نشان نمی دهد.

افراد مسن بدلیل دارا بودن مشکلات بیشتر در سایر شرایط سلامت که مستقل از میزان ویتامین D آنهاست، در خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ قرار دارند.

البته این بدان معنا نیست که ویتامین D نقشی در احتمال ابتلا به ویرووس  SARS-CoV-2 و یا مرگ ناشی از آن ندارد.

جهت کشف ارتباط در عمق بیشتر، نیاز به مطالعات بیشتر و گسترده تری می باشد.

در واقع، تیمی در مرکز مبتنی بر شواهد پزشکی دانشگاه آکسفورد بریتانیا، نقدی سریع بر روی ویتامین D به عنوان روشی جهت جلوگیری و یا درمان کووید ۱۹ در تاریخ یکم می سال ۲۰۲۰ منتشر نمود.

آنها نوشتند: ما هیچگونه شواهد بالینی و کلینیکال در رابطه با ویتامین D و کووید ۱۹ پیدا نکردیم.

هیچ مدرکی در ارتباط با مستعد بودن به کووید ۱۹ و کمبود ویتامین D موجود نیست و همچنین هیچ مطالعه ای در مورد مکمل ها جهت جلوگیری از کووید ۱۹ وجود ندارد.

نویسندگان این تحقیق فعلی، خود اذعان نمودند که مطالعه آنها با محدودیت هایی روبرو بوده است، از جمله اینکه آنها هیچ روش روشنی برای تائید تعداد واقعی موارد ابتلا به کووید ۱۹ در کشورها نداشته اند.

بنابراین، اگرچه ممکن است روی آوردن به این مساله که مصرف مکمل ها از جمله ویتامین D می تواند شما را از ابتلا به SARS-CoV-2 (کرونا) مصون دارد، وسوسه انگیز باشد، بهتر است فعلا در این خصوص کمی مکث نماییم.

سخن آخر:

ویتامین D نقش بسیار مهمی در بدن شما دارد از جمله ارتقاء سلامت سیستم ایمنی بدن.

تحقیقات علمی نشان می دهد که مصرف مکمل ویتامین D می تواند از بدن در برابر عفونت های تنفسی، بویژه در افرادی که دچار کمبود ویتامین هستند، محافظت نماید.

با این حال بخاطر داشته باشید، تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مصرف هرگونه مکمل از جمله ویتامین D، سبب محافظت در برابر خطر ابتلا به COVID-19 می شود، وجود ندارد.

اگر علاقمند به مصرف مکمل ویتامین D جهت تقویت سیستم ایمنی کلی بدن می باشید می توانید با مشورت پزشک، داروساز و یا مشاور تغذیه خود، از مکمل های موجود در داروخانه ها و سایت های داروخانه (OVIRO) استفاده نمایید.

اطلاعات این مقاله برگرفته از آخرین مقالات علمی روز سایت های معتبر (می ۲۰۲۰) می باشد.

در نظر داشته باشید، با تکمیل مطالعات، احتمال دارد نتایج جدیدتری بدست بیایند، بنابراین اطلاعات مربوط به این بیماری به مرور زمان بروز می شوند.

در صورت دارا بودن مشکلات سلامتی، به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

جهت دریافت هرگونه اطلاعات و مشاوره درباره ویروس کرونا فقط با شماره ۱۹۰ تماس بگیرید.

اویرو در خصوص مسائل پزشکی، انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید