قرص فکتیو (Factive) با نام ژنریک جمی فلوکساسین

قرص فکتیو (Factive) با نام ژنریک جمی فلوکساسین

فکتیو (Factive) با نام ژنریک جمی فلوکساسین، یک آنتی بیوتیک از خانواده فلوروکینولون هاست که از آن برای مبارزه علیه طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی (از جمله انواع مختلف عفونت های ریه) استفاده می شود.

آنتی بیوتیک های دسته ی فلوروکینولون ها، ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی خطرناک یا از کار افتادگی برخی اندام ها شوند.  لذا فکتیو (Factive) می بایست با تجویز پزشک و فقط برای درمان عفونت هایی استفاده شود که با آنتی بیوتیک های ایمن تر درمان نمی شوند.

لازم به ذکر است در برخی موارد، طبق صلاحدید پزشک، از فکتیو (Factive) برای دیگر مقاصد درمانی که در این مقاله به آن اشاره نشده است نیز استفاده می شود.

 

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی می باشد.

تهیه ی این دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است.

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ی دیگری ارائه نمی گردد.

 

خلاصه ی مهمترین نکات و اطلاعات

فکتیو (Factive) ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شود. از جمله مشکلات تاندون، آسیب های عصبی، تغییرات جدی خلقی یا رفتاری یا کاهش سطح قند خون.

چنانچه متوجه هر یک از علائم زیر شدید، مصرف فکتیو (Factive) را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید:

** سردرد، گرسنگی، تحریک پذیری، بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد همراه با سوزش، احساس گیجی، اضطراب، پارانویا، مشکلات حافظه یا تمرکز، میل به خودکشی، درد ناگهانی یا مشکلات حرکتی در هر یک از مفاصل.

در موارد نادر، فکتیو (Factive) می تواند باعث آسیب دیدگی آئورت شود که ممکن است منجر به خونریزی های شدید یا مرگ شود. چنانچه متوجه درد شدید و مداوم قفسه سینه، معده یا کمر شدید، فورا با اورژانس تماس بگیرید.

 

نکاتی که لازم است پیش از مصرف فکتیو (Factive) بدانید

چنانچه به این دارو یا دیگر آنتی بیوتیک های خانواده ی فلوروکینولون ها (به عنوان مثال سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین، موکسی فلوکساسین، افلوکساسین، نورفلوکساسین و…) حساسیت دارید، مجاز به مصرف فکتیو (Factive) نمی باشید.

فکتیو (Factive) ممکن است باعث تورم یا پارگی تاندون ها بخصوص تاندون آشیل پا شود. این عارضه ممکن است در طول درمان یا حتی چندین ماه پس از قطع مصرف فکتیو (Factive) ایجاد شود. احتمال ایجاد مشکلات تاندون در افراد بالای ۶۰ سال، افرادی که استروئید (کورتیکو استروئید یا کورتون) مصرف می کنند و کسانی که پیوند ریه، قلب یا کلیه انجام داده اند، بیشتر است.

پیش از مصرف فکتیو (Factive) سابقه ی ابتلا به موارد زیر را حتما با پزشک در میان بگذارید:

* مشکلات تاندون، آرتروز یا دیگر مشکلات مفصلی

* مشکلات گردش خون، آنوریسم یا رگ‏ برآمدگی، تنگی یا سفت شدن شریان ها

* مشکلات قلبی، فشار خون بالا

* بیماری ژنتیکی مثل سندروم مارفان یا سندروم اهلرز-دنلوس

* دیابت

* اختلالات عصبی یا عضلانی مثل میاستنی گراویس

* سندرم کیو. تی (سابقه ی ابتلا شخصی یا خانوادگی)

* مشکل در بلعیدن قرص

* بیماری های کبدی یا کلیوی

* صرع یا اختلالات تشنج

* پائین بودن سطح منیزیم یا پتاسیم خون

اثر فکتیو (Factive) روی جنین مشخص نیست. لذا در صورتی که باردار هستید، حتما پزشک را مطلع کنید.

در طول مصرف فکتیو (Factive) از شیردهی پرهیز کنید.

مصرف فکتیو (Factive) در افراد زیر ۱۸ سال تایید نشده است.

 

نکاتی در خصوص نحوه مصرف فکتیو (Factive)

پیش از مصرف فکتیو (Factive) با دقت تمام اطلاعات درج شده روی بروشور راهنمای دارو و دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک را مطالعه فرمایید. دارو را دقیقا طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید.

فکتیو (Factive) را همراه با یک لیوان پر از آب میل کنید. در طول مصرف فکتیو (Factive) به منظور حفظ سلامت کلیه ها به مقدار فراوان آب و مایعات بنوشید.

دارو را هر روز سر ساعت معین، همراه با غذا یا با معده خالی مصرف کنید.

قرص را کامل ببلعید و از جویدن آن خودداری کنید.

تا زمان کامل شدن دوره ی درمان، مصرف دارو را ادامه دهید. حتی اگر علائم بیماری زودتر از اتمام دوره ی درمان بهبود یافتند. مصرف نامنظم دارو و یا تکمیل نکردن دوره ی درمان، ریسک مقاوم شدن عفونت نسبت به آنتی بیوتیک را بالا می برد. به خاطر داشته باشید فکتیو (Factive) قادر به درمان عفونت های ویروسی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی نیست.

مصرف فکتیو (Factive) را به دیگران توصیه نکنید. حتی اگر علائم مشابه بیماری شما دارند.

دارو را در دمای اتاق و به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری کنید.

 

فراموش کردن نوبت مصرف

چنانچه یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، هرچه سریعتر آن را استفاده کنید. اگر نزدیک به زمان نوبت بعدی مصرف است، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست.

هرگز به منظور جبران، میزان دوز مصرفی را دو برابر نکنید.

 

قرص فکتیو | Factive | قرص جمی فلوکساسین | gemifloxacin

ممنوعیت ها در طول مصرف فکتیو (Factive)

در طول درمان با فکتیو (Factive) از مصرف فرآورده های لبنی مثل شیر، ماست یا نوشیدنی های غنی شده با کلسیم پرهیز کنید. البته می توانید چنین فرآورده هایی را به عنوان بخشی از وعده های غذایی اصلی خود میل کنید، اما در طول مصرف فکتیو (Factive) مصرف این خوراکی ها به تنهایی توصیه نمی شود، چراکه ممکن است اثربخشی دارو را کاهش دهند.

داروهای آنتی بیوتیکی می توانند سبب اسهال شوند که ممکن است نشانه ی ابتلا به یک عفونت جدید باشد. چنانچه متوجه اسهال آبکی یا خونی شدید، پیش از مصرف داروهای ضد اسهال نخست پزشک را مطلع کنید.

فکتیو (Factive) می تواند سبب افزایش آسیب پذیری پوست در برابر تشعشعات نور شود. لذا در طول مصرف این دارو از قرار گرفتن در معرض تابش نور آفتاب و یا برنزه کردن (حتی با دستکاه سولاریوم) خودداری کنید. بعلاوه به منظور حداکثر حفاظت از پوست در برابر نور، علاوه بر استفاده از پوشش های مناسب (کلاه، عینک، لباس های آستین دار) بطور منظم ضد آقتاب استفاده کنید. چنانچه پس از قرار گرفتن در برابر نور آفتاب متوجه ظاهر شدن بثورات پوستی، تورم، خارش، قرمزی یا آفتاب سوختگی شدید فورا پزشک را مطلع کنید.

فکتیو (Factive) در برخی افراد ممکن است باعث کند شدن سرعت واکنش های فیزیکی شود. لذا تا زمانیکه از عدم ایجاد چنین عارضه ای مطمئن نشده اید، از رانندگی کردن و انجام فعالیت هایی که نیاز به تمرکز و هوشیاری دارند پرهیز کنید.

 

عوارض جانبی فکتیو (Factive)

در صورت مشاهده ی نشانه های واکنش های آلرژیک یا واکنش های شدید پوستی فورا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید؛ نشانه های واکنش های آلرژیک یا واکنش های شدید پوستی عبارتند از ظاهر شدن کهیر، تنگی نفس، تورم (بخصوص در نواحی صورت و گلو)، تب، گلودرد، سوزش چشم ها، احساس درد در پوست و پدید آمدن بثورات پوستی قرمز یا بنفش که با انتشار در بخش وسیعی از سطح پوست باعث ایجاد تاول و پوسته ریزی می شوند.

فکتیو (Factive) می تواند باعث عوارض جانبی خطرناکی شود از جمله:

* مشکلات تاندون

* عوارضی که روی عصب ها تاثیر می گذارند (این عوارض ممکن است باعث آسیب های عصبی موقتی شوند)

* تغییرات جدی خلقی یا رفتاری (این عارضه ممکن است بعد از مصرف تنها یک دوز نیز ایجاد شود)

* کاهش سطح قند خون (که ممکن است منجر به کما شود)

اگر متوجه نشانه های زیر شدید، مصرف دارو را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید:

* پائین آمدن قند خون که باعث سر درد، گرسنگی، تعریق، تحریک پذیری، سرگیجه، حالت تهوع، تندی ضربان قلب یا احساس اضطراب و لرز می شود.

* نشانه های ضعف اعصاب در دست ها، بازوها، یا پاها که باعث بی حسی، ضعف، سوزن سوزن شدن و درد همراه با سوزش می شود.

* تغییرات جدی خلقی یا رفتاری که باعث عصبی شدن فرد، احساس سردرگمی، اضطراب، پارانویا، توهم، مشکلات حافظه، اختلالات تمرکز یا میل به خودکشی می شود.

* نشانه های پارگی تاندون که باعث درد ناگهانی، تورم، کبودی، تحریک پذیری، سفتی عضلات، مشکلات حرکتی یا شنیدن صدای تق تق هر یک از مفاصل می شود. (در اینصورت تا زمانی که معاینات و درمان های پزشکی لازم را انجام نداده اید، از حرکت دادن مفصل مربوطه خودداری کنید.)

در موارد نادر، فکتیو (Factive) ممکن است باعث آسیب دیدن آئورت (اصلی ترین شریان خون در بدن) شود. این مسئله می تواند منجر به خونریزی های خطرناک یا حتی مرگ شود. چنانچه متوجه احساس درد شدید در ناحیه کمر، قفسه سینه، یا معده شدید، فورا با اورژانس تماس بگیرید.

در موارد زیر نیز مصرف فکتیو (Factive) را متوقف نموده و فورا با پزشک معالج خود تماس بگیرید:

* معده درد شدید، اسهال خونی یا آبکی

* طپش قلب یا تند شدن ضربان قلب، لرزیدن غیر ارادی سینه، تنگی نفس و سرگیجه ناگهانی (به حدی که احساس غش داشته باشید.)

* اولین نشانه های هر نوع بثورات پوستی، حتی اگر خیلی خفیف است.

* ضعف عضلانی، مشکلات تنفسی

* یرقان (زرد شدن رنگ پوست یا چشم)

* تشنج

* افزایش فشار داخل جمجمه که باعث سر دردهای شدید، زنگ زدن در گوش، مشکلات بینایی، احساس درد پشت چشم ها می شود.

تهوع، استفراغ، معده درد، اسهال، سردرد، سرگیجه یا راش های پوستی از عوارض رایج مصرف این دارو هستند.

این بخش تمام عوارض جانبی این دارو را شامل نمی شود. لذا در صورتی که هر نشانه ی غیرمعمول دیگری را مشاهده کردید، فورا پزشک را مطلع کنید.

 

تداخلات دارویی فکتیو (Factive)

مصرف همزمان فکتیو (Factive) و برخی دارو ها باعث می شود این دارو اثربخشی بسیار کمتری داشته باشد. در صورت مصرف هر یک از داروهای زیر، فکتیو (Factive) را حداقل ۲ ساعت قبل یا ۳ ساعت بعد مصرف کنید:

* سوکرالفیت یا آنتی اسیدهایی که حاوی منیزیم یا آلومینیم هستند.

* پودر یا قرص جویدنی دیدانوزین

* مکمل های ویتامین یا مواد معدنی حاوی آلومینیم، آهن، منیزیم یا زینک

فکتیو (Factive) می تواند مشکلات قلبی جدی ایجاد کند. ریسک این عارضه در صورت مصرف برخی داروهای خاص افزایش می یابد؛ بخصوص برخی داروهای موثر در درمان عفونت، آسم، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، افسردگی، بیماری های روانی، سرطان، مالاریا و HIV

لیست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید؛ بخصوص اگر از داروهای زیر استفاده می کنید:

* پروبنسید

* داروهای های مدر (دیورتیک)

* داروهای خوراکی دیابت یا انسولین (در اینصورت می بایست مرتبا قند خون خود را کنترل کنید)

* داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین

* داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID ها) مثل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسی کام و…

* داروهای استروئیدی مثل پردنیزولون، متیل پردنیزولون و…

این بخش تمام داروهای متداخل با فکتیو (Factive) را شامل نمی شود. لذا لیستی از تمام داروهای مصرفی خود اعم از داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، مولتی ویتامین ها و یا داروهای گیاهی، تهیه کرده و جهت اطمینان در اختیار پزشک قرار دهید.

 

حرف پایانی…

داروها را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

از مصرف خودسرانه ی این دارو جدا خودداری کنید.

از به اشتراک گذاری یا حتی معرفی داروهای مصرفی خود به دیگران خودداری کنید.

این مقاله به هیچ عنوان جایگزین تشخیص و توصیه های پزشک نمی باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ی این دارو با پزشک مشورت کنید.

 

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی می باشد.

تهیه ی این دارو صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است.

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ی دیگری ارائه نمی گردد.

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید