واقعیت هایی که درباره کرونا ویروس جدید نمی دانید!

واقعیت هایی که درباره کرونا ویروس جدید نمی دانید!

در این مقاله در راستای توصیه های عمومی در خصوص بیماری کروناویروس ها (کووید-۱۹) برخی از حقایقی که ممکن است افراد در مورد آنها اطلاعات کافی یا درست نداشته باشند جمع آوری شده است. لازم به ذکر است مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد می باشد.

(جهت دریافت هرگونه اطلاعات درباره ویروس کرونا فقط با شماره ۴۰۳۰ یا ۱۹۰ تماس بگیرید.)

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این بیماری هیچگونه مشاوره دیگری ارائه نمی گردد.

 

تاثیر آنتی بیوتیک در درمان کرونا | جلوگیری از کرونا با مصرف سیر

هوای سرد و برف نمی توانند کروناویروس ها را از بین ببرند. 

هیچ دلیلی وجود ندارد که اثبات کند هوای سرد می تواند کروناویروس جدید یا دیگر بیماری ها را از بین ببرد. دمای طبیعی بدن، صرف نظر از دمای خارجی یا شرایط آب و هوایی، بین ۳۶٫۵ تا ۳۷ درجه سانتی گراد است.

موثرترین روش برای آنکه بتوانید از خودتان در برابر کووید-۱۹ محافظت کنید، آن است که مرتبا دست هایتان را با آب و صابون بشویید و یا با استفاده از یک دستمال الکلی تمیز کنید.

 

دوش آب داغ از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جلوگیری نمی کند.

دوش آب داغ نمی تواند مانع مبتلا شدن به کووید-۱۹ شود. حتی اگر با آب داغ هم دوش بگیرید، باز هم دمای بدن شما بین ۳۶٫۵ تا ۳۷ درجه باقی می ماند. در حقیقت، دوش گرفتن با آب داغ، بخصوص با دمای خیلی بالا، ممکن است مضر هم باشد، چراکه احتمال دارد پوست را بسوزاند. بهترین روشی که از طریق آن می توانید از خودتان در برابر کووید-۱۹ محافظت کنید، شست و شوی مکرر دست هاست. بدین ترتیب ویروسی را که ممکن است روی دست های شما باشد از بین می برید و اجازه نمی دهید از طریق لمس چشم، دهان یا بینی، عفونت وارد بدن شما شود.

 

ویروس کرونا از طریق کالاهای تولید شده توسط کشور چین (یا هر کشور دیگری که ویروس در آنجا منتشر شده است) منتقل نمی شود.

با وجود آنکه کروناویروس ها می توانند چند ساعت یا حتی چند روز (بسته به نوع سطح) روی سطوح زنده بمانند، بسیار بعید است که پس از جابجایی، انتقال و قرار گرفتن اجناس در معرض موقعیت ها و دماهای مختلف باز هم ویروس روی آنها زنده بماند. اگر احتمال می دهید یک سطح آلوده باشد، برای تمیز کردن آن از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید. بعد از لمس کردن سطوح، دست های خود را با آب و صابون بشویید و یا با یک دستمال آغشته به الکل پاک کنید.

 

کروناویروس جدید از طریق نیش پشه منتقل نمی شود.

تا به امروز هیچ اطلاعات و مدرکی مبنی بر انتقال کروناویروس جدید توسط پشه ها وجود ندارد. کووید-۱۹ یک ویروس تنفسی است که در درجه اول از طریق قطره های عطسه یا سرفه فرد آلوده یا بزاق یا ترشحات بینی او منتقل می شود. برای محافظت از خود، دست های خود را مرتبا با یک دستمال آغشته به الکل پاک کنید یا با آب و صابون بشویید. همچنین از نزدیک شدن به هرکسی که عطسه یا سرفه می کند خودداری کنید.

 

آیا دست خشک کن های برقی در از بین بردن کروناویروس ها موثر هستند؟

خیر، دست خشک کن های برقی در از بین بردن کووید-۱۹ موثر نیستند. برای محافظت از خود در برابر کروناویروس جدید، می بایست مرتبا دست ها را با دستمال آغشته به الکل پاک کنید و یا با آب و صابون بشویید. زمانی که دست ها را شستید، می بایست آنها را با استفاده از حوله های کاغذی یا دست خشک کن های برقی، کاملا خشک کنید.

 

آیا لامپ های ضدعفونی کننده UV می توانند کروناویروس جدید را نابود کنند؟

نمی بایست از لامپ های UV برای استریل کردن دست ها یا دیگر نواحی پوست استفاده نمود، چراکه اشعه UV می تواند باعث سوزش و تحریک پوست شود.

 

اسکنرهای حرارتی (تب سنج ها) تا چه حد در تشخیص افراد مبتلا به کروناویروس جدید موثر هستند؟

اسکنرهای حرارتی (تب سنج ها) فقط می توانند افرادی را شناسایی کنند که در اثر کروناویروس (یا هر عفونت دیگری) دچار تب شده اند. آنها نمی توانند افرادی را که مبتلا هستند اما هنوز تب نکرده اند را شناسایی کنند. چراکه ممکن است بین ۲ تا ۱۰ روز طول بکشد تا فرد آلوده، علائمی مثل تب را بروز دهد.

 

آیا اسپری کردن الکل یا کلر به کل بدن می تواند کروناویروس را از بین ببرد؟

خیر، اسپری کردن الکل یا کلر به سرتاسر بدن، ویروس کرونایی را که قبلا وارد بدن شده از بین نمی برد. اسپری کردن چنین موادی می تواند به لباس ها یا غشاهای مخاطی (مثل چشم، دهان) آسیب وارد کند. الکل و کلر هر دو می توانند برای ضدعفونی کردن سطوح مناسب و کارامد باشند، اما می بایست طبق دستورالعمل مناسب مصرف شوند.

 

آیا حیوانات خانگی می توانند کروناویروس جدید را منتشر کنند؟

در حال حاضر، هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند حیواناتی مثل سگ یا گربه می توانند مبتلا به کروناویروس جدید شوند. با اینحال، شست و شوی مرتب دست ها با آب و صابون بعد از لمس کردن حیوانات، همیشه ایده خوبی است. اینکار مانع انتقال میکروب های مشترک بین انسان و حیوانات می شود.

 

آیا واکسن ذات الریه یا آنفولانزا می توانند از شما در برابر ابتلا به کروناویروس جدید محافظت کند؟

خیر، واکسن هایی مثل واکسن ذات الریه یا واکسن آنفولانزا هیچ محافظتی علیه کروناویروس جدید فراهم نمی آورند. این ویروس خیلی جدید و متفاوت است، به همین خاطر نیازمند واکسن مخصوص به خود است. محققان در تلاش اند واکسن موثر علیه کووید-۱۹ را کشف کنند و سازمان بهداشت جهانی نیز از تلاش های آنها حمایت خواهد کرد.

 

آیا شست و شوی منظم بینی با آب نمک (سرم شستشو) تاثیری در جلوگیری از ابتلا به کروناویروس دارد؟

خیر، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد شست و شوی منظم بینی با آب نمک (سرم شستشو) مانع ابتلای افراد به کروناویروس جدید می شود.

البته شواهد محدودی وجود دارند که نشان می دهند شست و شوی منظم بینی با آب نمک (سرم شستشو) می تواند به افراد کمک کند سرماخوردگی معمولی آنها سریعتر بهبود یابد. با این وجود، اثربخشی شست و شوی منظم بینی با آب نمک (سرم شستشو) برای جلوگیری از عفونت های تنفسی از نظر علمی اثبات نشده است.

آیا سیر خوردن می تواند مانع ابتلا به کرونا ویروس شود؟

سیر غذای سالمی است که ممکن است خواص آنتی میکروبیال متعددی هم داشته باشد. با این وجود هیچ مدرکی مبنی بر اثربخشی سیر در جلوگیری از ابتلا به کروناویروس وجود ندارد.

 

آیا کروناویروس جدید فقط سالمندان را درگیر می کند یا افراد جوان هم مستعد ابتلا به آن هستند؟

افراد در هر سنی ممکن است مبتلا به کووید-۱۹ شوند اما به نظر می رسد افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای (مثل آسم، دیابت، بیماری های قلبی) در برابر این ویروس آسیب پذیرتر هستند و بیماری در این گروه از افراد شدیدتر ظاهر می شود.

سازمان جهانی بهداشت، به تمامی افراد در هر سنین توصیه می کند برای حفاظت خود در برابر ویروس بهداشت دست و بهداشت تنفسی خود را رعایت کنند.

 

آیا مصرف آنتی بیوتیک در جلوگیری از ابتلا به کرونا ویروس جدید و یا درمان آن موثر است؟

خیر، آنتی بیوتیک ها روی عفونت های ویروسی هیچ اثری ندارند، آنتی بیوتیک ها فقط می توانند باکتری ها را نابود کنند. کووید-۱۹ یک ویروس است و نمی بایست از آنتی بیوتیک برای پیشگیری یا درمان آن استفاده نمود.

آیا داروی خاصی برای جلوگیری یا درمان کووید-۱۹ وجود دارد؟

تا به امروز، هیچ داروی خاصی برای جلوگیری یا درمان کووید-۱۹ مورد تایید قرار نگرفته است. با اینحال داروهایی وجود دارند که می توانند به تسکین و بهبود علائم افراد مبتلا کمک کنند. همچنین حمایت های درمانی مثل اکسیژن مکانیکی برای افزاد مبتلا به کووید-۱۹ شدید در نظر گرفته شده است.

برخی درمان های خاص در دست بررسی هستند و آزمایش های بالینی روی آنها در حال انجام است. سازمان بهداشت جهانی با همکاری تعداد زیادی از افراد متخصص در حال تلاش برای تسریع تحقیق و توسعه یافته ها هستند.

(جهت دریافت هرگونه اطلاعات درباره ویروس کرونا فقط با شماره ۴۰۳۰ یا ۱۹۰ تماس بگیرید.)

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این بیماری هیچگونه مشاوره دیگری ارائه نمی گردد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید