راه های مراقبت از پوست دور چشم

راه های مراقبت از پوست دور چشم

گرچه شاید آرزو می کردید این مطلب حقیقت نداشته باشد، اما باید بدانید پوست دور چشم یکی از مناطقی است که به سرعت پیر می شود، بخصوص اگر از آن به درستی مراقبت نشود.

پوست دور چشم بسیار نازک تر و لطیف تر از پوست دیگر نواحی بدن است بعلاوه فشار زیادی را در اثر پلک زدن تحمل می کند. این مسئله به تنهایی باعث پیری زودرس می شود. اما علاوه بر آن ژنتیک، قرار گرفتن در معرض تابش اشعه های ماوراء بنفش (UV)، استرسورهای خارجی و برخی عادت های روزمره نیز می توانند روند پیری پوست را تسریع کنند.

اگر دوست دارید راه های مقابله با هر یک از این عوامل را یاد بگیرید و بهترین محصولاتی را بشناسید که می توانید برای هر یک از مشکلات دور چشم استفاده کنید، تا انتهای این مقاله با اویرو همراه باشید.

 

مراقبت از پوست دور چشم | تیرگی اطراف چشم | پف اطراف چشم | خطوط ظریف و نازک

رایج ترین مشکلات مربوط یه ناحیه دور چشم عبارتند از:

* تیرگی اطراف چشم

* خطوط ظریف و نازک

* پف اطراف چشم (که کیسه اطراف چشم را نیز شامل می شود)

مهم نیست که الان چند ساله هستید، هیچ وقت برای عشق ورزیدن به چشمان، خیلی زود یا خیلی دیر نیست!

در ادامه خلاصه ای از مراقبت های بسیار آسانی که برای همه مشترک هستند جمع آوری شده است.

 

** مصرف مرطوب کننده در نواحی اطراف چشم را جدی بگیرید:

استفاده از مرطوب کننده در نواحی اطراف چشم، یکی از گام های اساسی است که اغلب افراد آن را کم ارزش می پندارند و بسیاری از افراد بکلی از آن عبور می کنند، اما نباید اینطور باشد.

فرض کنید صورت شما یک حبه انگور است، اگر آب نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟ بله! حجم خود را از دست می دهد و پوست آن کم کم شروع به جمع شدن می کند و بدین ترتیب چین و چروک ها روی پوست ظاهر می شوند.

حال اگر آب از دست رفته پوست را به آن بازگردانید، علاوه بر اینکه دیگر حجم پوست شما از دست نمی رود، خطوط و چین و چروک نیز کمتر می شوند.

مسئله فوق در مورد پوست دور چشم نیز صادق است، از آنجائیکه در اطراف چشم غدد سباسه ای وجود ندارد، بنابراین چربی طبیعی پوست در این ناحیه بسیار کم است، از این رو پوست دور چشم به شدت مستعد خشکی است.

یکی از سوالات پر تکرار شما در مورد مرطوب کننده دور چشم آن است که آیا می توانیم مرطوب کننده صورت را برای دور چشم استفاده کنیم یا حتما می بایست محصول جداگانه ای تهیه کنیم؟ پاسخ آن است که مادامیکه مرطوب کننده صورت، پوست اطراف چشم شما را تحریک نکند و رطوبت کافی فراهم کند، می توانید این کار را انجام دهید. البته توجه کنید در این مورد حتما می بایست از یک مرطوب کننده ساده و ترجیحا فاقد عطر استفاده نمایید. اما در هر حال پوست دور چشم بسیار نازک است، بنابراین ممکن است نسبت به کرم های معمولی صورت (حتی کرم های بدون عطر) حساسیت نشان دهد. پس اگر متوجه سوزش یا آبریزش یا قرمزی چشم ها شُدید، مصرف مرطوب کننده معمولی را متوقف کنید و حتما یک دور چشم مرطوب کننده مخصوص تهیه کنید.

کرم های دور چشم اغلب با ترکیباتی فرموله شده اند که احتمالا اثر منفی روی پوست دور چشم نخواهند گذاشت، همچنین بعضی از آنها علاوه بر خواص رطوبت رسانی، مواد موثره ی دیگری هم دارند که به کاهش چین و چروک و خطوط کمک می کنند.

به عنوان چند پیشنهاد می توانید محصولات زیر را بررسی کنید:

سرم دور چشم سوپر هیالورون پور ژاندارسل (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کرم مرطوب کننده دور چشم هیدرازوم فیس دوکس (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

** ترکیبات را بررسی کنید:

زمانی که به دنبال انتخاب یک دور چشم خوب هستید، ابتدا هدف خود را تعیین کنید، سپس به دنبال ترکیباتی باشید که به شما در رسیدن به هدفتان کمک می کنند. در ادامه برخی از بهترین ترکیباتی که روی درمان مشکلات دور چشم موثر هستند، به تفکیک معرفی شده اند:

برای خطوط نازک اطراف چشم

جدا از هومکتانت های مرطوب کننده که برای کاهش میزان از دست رفتن رطوبت مصرف می شوند، به دنبال ترکیبات دیگری هم باشید که اثر پر کنندگی فوری دارند. در این خصوص ترکیبات محرک تولید کلاژن مثل رتینوئید، رتینول، مشتقات ویتامین A و ترکیبات پپتیدی بهترین انتخاب ها هستند.

 

برای هایپرپیگمانتاسیون (حلقه های تیره اطراف چشم)

برای مبارزه با هایپرپیگمانتاسیون (تیرگی اطراف چشم) که در اثر اشعه های UV خورشید ایجاد می شوند ترکیباتی مثل آربوتین، هیدروکینون، کوجیک اسید، ویتامین C، سویا، نیاسینامید (ویتامین B3) و آزلائیک اسید موثر هستند.

 

برای پف دور چشم

درمان پف دور چشم ممکن است به راحتی با خواب کافی یا نوشیدن آب کافی حاصل شود. اما زمانی که صحبت از ترکیبات پوستی می شود، احتمالا ترکیباتی مثل کافئین، پلی فنول های کافئین و چای سبز، دی پپتید-۲ (آیلیس) و گیاه بید می توانند کمک کننده باشند.

 

برای مشکلات عمومی دور چشم

برای مشکلات عمومی تر دور چشم، به دنبال ترکیبات آنتی اکسیدان باشید. این ترکیبات قدرتمند، رادیکال های آزادی را که معمولا در اثر تابش اشعه UV، سیگار کشیدن و آلودگی های محیطی ایجاد می شوند، از بین می برند. علاوه بر این آنتی اکسیدان ها احتمالا نقش ترمز را در برابر روند پیری پوست ایفا می کنند. رایج ترین این نوع ترکیبات عبارتند از ویتامین C، ویتامین E، چای سبز و ویتامین B3 (نیاسین آمید)

 

** بررسی مواد موثره چند نمونه از دور چشم ها

کرم دور چشم پریم (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

این محصول حاوی ترکیبات پپتیدی است که همانطور که اشاره شد خواص ضد چروک دارد، همچنین آیلیس بکار رفته در این محصول خواص ضد پف دارد.

ماسک دور چشم آی دریم تالیکا (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

این محصول حاوی ترکیبات پپتیدی است که همانطور که اشاره شد خواص ضد چروک دارد، ماسک دور چشم تالیکا خواص ضدتیرگی خود را مدیون پروتئین سویا می باشد.

کرم ژل دور چشم ویتامین C آردن (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

لیست ترکیبات این محصول ایرانی باعث شگفت زدگی می شود. کرم ژل دور چشم آردن حاوی ویتامین C است که خواص آنتی اکسیدان و روشن کننده دارد، رتینول بکار رفته در این کرم ژل سبب از بین رفتن خطوط ریز دور چشم می شود، کافئین می تواند پف اطراف چشم را از بین ببرد و ویتامین E نیز با رادیکال های آزاد مبارزه می کند.

*** توجه: ترکیبات موثره روی مشکلات پوست بسیار متنوع هستند، این مقاله تمام ترکیبات موثر روی مشکلات دور چشم را شامل نمی شود. لذا بهتر است در خصوص ترکیبات موثره و انتخاب محصولات ویژه ی مناسب با توجه به مشکلاتی که دور چشمتان دارد، از یک کارشناس حرفه ای کمک بگیرید.

 

** همیشه با پوست دور چشم خود مهربان باشید:

همواره با پوست دور چشم خود ملایم رفتار کنید، بخصوص هنگام پاک کردن آرایش دور چشم و یا استفاده از محصولات دور چشم؛ همانطور که اشاره شد، پوست دور چشم بسیار نازک است و به همین خاطر به شدت مستعد چین و چروک است. در ادامه توصیه هایی جمع آوری شده اند که به شما یاد می دهند چطور با پوست دور چشم خود ملایم تر رفتار کنید.

هنگام پاک کردن آرایش:

* پاک کننده آرایش چشم مورد علاقه تان را روی یک پد پنبه ای بریزید.

* پد را به آرامی روی چشم بگذارید.

* پس از حدود ۳۰ تا ۶۰ ثانیه، پد را به آرامی روی پوست دور چشم حرکت دهید.

* این کار را تا زمانی که آرایشتان بطور کامل پاک شود ادامه دهید.

 

هنگام استعمال کرم دور چشم:

* مقدار مناسبی از محصول را روی انگشت حلقه خود بزنید.

* دور چشم را با حرکات ضربه ای به ملایمت دور چشم پخش کنید.

* کل دور چشم را دور بزنید، یعنی پلک بالا را هم فراموش نکنید.

* این کار را تا زمانی که محصول کاملا جذب شود ادامه دهید.

 

** محافظت از پوست در برابر آفتاب یک ضرورت است:

قرار گرفتن در معرض نور خورشید نقش بزرگی را در فرآیند پیری پوست ایفا می کند و می تواند باعث تیره شدن پوست دور چشم شود.

یک ضدآفتاب وسیع الطیف واقعا بخش ضروری از برنامه مراقبت پوستی است و باید بطور منظم و هر روز از آن استفاده شود، حتی اگر هوا ابری باشد، چراکه در این حالت هنوز هم اشعه های UVA به پوست آسیب می زنند.

به عنوان چند پیشنهاد می توانید محصولات زیر را بررسی کنید:

کرم دور چشم لایت ایز ۳۰ آیسیس فارما (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کانسیلر دور چشم پریم (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

هنگام ضدآفتاب زدن، پلک بالا را هم فراموش نکنید. پلک های بالا یکی از مناطقی هستند که اغلب افراد هنگام ضدآفتاب زدن آن را فراموش می کنند.

اگر احساس می کنید تجدید ضدآفتاب دور چشم، بخصوص روی آرایش برای شما دشوار است، می توانید از یک عینک آفتابی که محافظت در برابر UV دارد، استفاده کنید. چنین عینکی نه تنها از پوست نازک اطراف چشم محافظت می کند، بلکه می تواند از چشم ها هم در برابر اشعه های UVA و UVB حفاظت کند.

 

** خود را به یک ماساژ عالی دعوت کنید:

اگر پف دور چشم شما، همیشگی نیست و زمانی که خسته هستید یا خوب نخوابیده اید مشهودتر است، ماساژ دور چشم یک ترفند آسان برای شماست.

به غیر از عوامل ژنتیکی، احتباس مایع هم یکی دیگر از عواملی است که باعث پف دور چشم می شود. تجمع مایعات اطرف چشم ممکن است در اثر مصرف بیش از حد نمک، کمبود خواب یا حتی خواب زیاد بوجود آید.

ماساژ زیر چشم، می تواند به بهبود گردش خون کمک کند. فشار ناشی از ماساژ احتمالا به تخلیه ی مایعات اضافی اطراف چشم کمک می کند و پف دور چشم را کاهش می دهد.

اگر می توانید بیشتر هزینه کنید، می توانید یک غلطک فلزی دور چشم تهیه کنید که آن را داخل یخچال گذاشته و بعد اطراف چشم را ماساژ دهید. بدین ترتیب به سرعت از شر پف دور چشم خلاص خواهید شد.

 

** خوب بخوابید، خوب بخورید، ورزش کنید و این چرخه را هر روز تکرار کنید:

وقتی صحبت از تغییر عادات نادرست زندگی و تاثیرات آن روی محافظت از پوست دور چشم می شود، شاید به درستی این حرف بیشتر پی ببریم: پوست ما انعکاس تجربیات و عادات زندگی ماست!

در این میان سه عادت خیلی موثر وجود دارد:

* به اندازه خوابیدن

* ورزش کردن

* پیروی از یک رژیم غذایی سالم

در طول روز حداقل ۶ ساعت بخوابید و مرتبا ورزش کنید تا جریان خون شما بهبود یابد. خواب ناکافی و عدم تحرک نه تنها باعث می شود احساس خستگی و افسردگی کنید، بلکه باعث می شود پوست دور چشم شما تیره تر، پف کرده تر و ناسالم تر به نظر برسد.

یک رژیم غذایی سالم ترتیب دهید. به دنبال غذاهایی باشید که سرشار از پتاسیم هستند (مثل موز)، هر روز به اندازه کافی آب بنوشید (۸ بطری ۲۵۰ میلی لیتری) البته رژیم غذایی برای هر کس متفاوت عمل می کند بنابراین به دنبال رژیم موثر برای خودتان باشید. در این خصوص می توانید نظر یک مشاور تغذیه را نیز جویا شوید.

برای ترک سیگار دلایل زیادی وجود دارند، از جمله پیری زودرس!

سیگار کشیدن می تواند جریان خون را به پوست مختل کند و سطح کلاژن و الاستین پوست را تخریب کند، بنابراین باعث تسریع روند پیری طبیعی پوست می شود.

کلاژن و الاستین پوست باعث می شوند پوست حالتی ارتجاعی و مستحکم داشته باشد.

 

** از روش های زیبایی کمک بگیرید:

اگرچه پیشگیری همیشه اولین و بهترین گزینه است، بخصوص برای افراد زیر ۳۰ سال، اما واقعا در برخی موارد نمی توان منکر تاثیرات ژنتیکی روی پیری پوست شد.

اگر به جایی رسیده اید که فکر می کنید درمان های موضعی دیگر اثربخش نیستند، روش های متعددی وجود دارند که می توانید با کمک آنها زیبایی پوست خود را بازیابید، از جمله لیزر ری سرفیسینگ، بوتاکس و فیلر.

با کمک این روش ها می توان خطوط پنجه کلاغی را از بین برد، گودی دور چشم را برطرف کرد و حتی کاری کرد که ظاهر کل صورت جوانتر به نظر برسد.

در نظر داشته باشید که درست است که این درمان ها سریع تر اثر می گذارند، اما به همان اندازه گران تر هم هستند. با این وجود نتایج آنها لزوما دائمی نیست. بنابراین قبل از هر کاری در ابتدا با پزشک مشورت کنید و نظر ایشان را بخواهید و در نهایت تصمیم بگیرید که این گزینه ها تا چه اندازه برای شما مناسب هستند.

 

سخن پایانی

راه های مختلفی وجود دارند تا به ظاهر مورد علاقه ای که برای چشمانتان دنبالش هستید برسید. از مصرف مرطوب کننده و ضد آفتاب گرفته تا بیشتر خوابیدن! تمام این راه ها به شما کمک می کنند دور چشم و در نهایت صورت زیباتری داشته باشید، هر چند موقت اما به هر حال مراقبت از پوست مسئله ای ضروری است.

اگر نیاز به مشاوره اختصاصی برای انتخاب محصول دارید و یا می خواهید هر یک از محصولات معرفی شده در این مقاله را تهیه کنید، می توانید از طریق تلگرام با مشاورین اویرو ارتباط برقرار کنید –> مشاوره از طریق تلگرام

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیازهای آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید. 

برای تماس کلیک نمایید: ۴۱۷۰۲ ( ۰۲۱)   

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید