علل و بهترین درمان خشکی پوست اطراف دهان

علل و بهترین درمان خشکی پوست اطراف دهان

علل زیادی وجود دارند که می توانند منجر به خشکی پوست اطراف دهان شوند، از جمله درماتیت پریورال، دهیدراسیون (کم آبی بدن)، آلرژی و تحریکات ناشی از مصرف برخی محصولات خاص.

مرطوب کردن پوست با لوسیون یا روغن، می تواند به تسکین خشکی پوست اطراف دهان کمک کند. همچنین اجتناب از محرک های بالقوه، مثل کرم های کورتونی یا اسپری های تنفسی استروئیدی و خمیردندان های حاوی فلوراید نیز می تواند ایده ی خوبی باشد.

در این مقاله رایج ترین علل خشکی پوست اطراف دهان بررسی شده اند و سپس بهترین درمان هایی که می توانید بدون مراجعه به پزشک آنها را بکار گیرید، معرفی شده اند.

اگر خشکی پوست تبدیل به وضعیتی مداوم شود، آنگاه لازم است فرد حتما برای تشخیص و درمان علت اصلی خشکی دور دهان خود به پزشک مراجعه نماید.

 

درمان خشکی پوست اطراف دهان | علت خشک شدن پوست دور دهان

 

رایج ترین علل خشکی پوست اطراف دهان

زمانی که صحبت از درمان می شود، تشخیص علت خشکی پوست، امری بسیار مهم است. (اگر کسی در مورد علت خشکی پوست خود مطمئن نباشد، حتما می بایست برای انتخاب نوع درمان به پزشک مراجعه کند.)

عوامل زیادی می توانند باعث خشک شدن پوست اطراف دهان شوند، از جمله:

* آلرژی یا تحریکات پوستی

* قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب و هوای خشک یا بادخیز

* قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید

* شست و شوی بیش از حد پوست

* دهیدراسیون (کم آبی بدن)

* درماتیت پریورال

* ابتلا به برخی مشکلات پوستی، مثل روزاسه، اگزما یا پسوریازیس

البته لازم به ذکر است گاهی اوقات ممکن است هیچ دلیل خاصی برای خشکی پوست وجود نداشته باشد، پوست صورت حساس است و سلامت آن همواره در نوسان است.

در ادامه با این عوامل بیشتر آشنا خواهید شد:

 

** درماتیت پریورال

درماتیت پریورال وضعیت پوستی است که در اثر آن راش هایی اطراف دهان ایجاد می شود. این وضعیت حتی ممکن است به سمت پوست اطراف بینی یا حتی چشم نیز پیشروی کند. اصلی ترین علائم درماتیت پریورال عبارتند از:

* ایجاد راش های برآمده، پوسته شده و قرمز

* قرمزی و التهاب اطراف دهان

* خارش خفیف یا سوزش

علائم درماتیت پریورال ممکن است هر چند ماه یا چند سال یکبار بیایند و بروند. یکی از رایج ترین علل این وضعیت، استفاده طولانی مدت از کرم های کورتونی یا اسپری های تنفسی استروئیدی است. همچنین تحریکات پوستی یا روزاسه نیز می توانند منجر به درماتیت پریورال شوند.

بعلاوه بعضی افراد در اثر استفاده از مرطوب کننده ها یا کرم های سنگین، یا خمیر دندان های حاوی فلوراید دچار درماتیت پریورال می شوند.

 

** دهیدراسیون و کمبود چربی پوست

پوست برای آنکه مرطوب بماند، بطور طبیعی چربی تولید می کند. اگر بیش از حد چربی تولید کند، جوش ایجاد می شود و اگر کمتر از میزان لزوم چربی تولید کند، پوست خشک می شود. اگر پوست خشک شود، آب خود را نیز از دست می دهد و ظاهر آن پوسته پوسته و زبر می شود.

خشکی پوست ممکن است مسئله ای ژنتیکی باشد، اما شست و شوی بیش از حد پوست هم احتمالا تعادل چربی های طبیعی پوست را بر هم ریخته و در نهایت منجر به خشکی پوست می شود.

 

** آلرژی یا تحریکات پوستی

ممکن است علت خشکی پوست اطراف دهان، استفاده از مواد شیمیایی مضری باشد که در ترکیبات برخی محصولات زیبایی مثل صابون ها و محصولات بهداشت دندان بکار رفته اند.

تا حد ممکن از محصولات فاقد الکل استفاده کنید و سعی کنید محصولاتی انتخاب کنید که ترکیبات طبیعی بیشتری دارند.

** قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب و هوای سرد، خشک یا بادخیز

پائین بودن دمای هوا و کم بودن سطح رطوبت محیط نیز می توانند منجر به خشکی یا ترک خوردن پوست شوند. در این مورد پوست حساس اطراف لب و دست ها بیشتر از پوست سایر نواحی در معرض خشکی هستند.

 

** ابتلا به برخی مشکلات پوستی، مثل روزاسه، اگزما یا پسوریازیس

برخی ناراحتی های خاص پوستی می توانند به بریر پوست آسیب وارد کنند و منجر به خشکی پوست و ایجاد راش های پوستی شوند. رایج ترین این نوع ناراحتی ها عبارتند از روزاسه، اگزما و پسوریازیس

 

 

رایج ترین درمان هایی که نیاز به مراجعه به پزشک ندارند!

انتخاب نوع درمان مناسب تا حد زیادی بستگی به ویژگی های فردی شخص و علل خشکی پوست او دارد. اگر خشکی پوست اطراف لب شما، یک وضعیت مداوم یا مستمر است، بهتر است جهت انتخاب نوع درمان به متخصص پوست مراجعه کنید. در غیر اینصورت درمان های زیر می توانند در کوتاه مدت یا برای خشکی های موقت کمک کننده باشند.

** شست و شوی روزانه پوست با یک شوینده ملایم

شستن پوست با استفاده از شوینده های شیمیایی قوی و با آب خیلی سرد یا خیلی داغ ممکن است منجر به خشکی پوست شود. همچنین استفاده از شوینده های حاوی مواد صابونی، عطر، رنگ، یا دیگر ترکیبات شیمیایی می تواند پوست را براحتی خشک تر کند. به دنبال شوینده هایی باشید که فاقد موارد زیر هستند:

* الکل

* عطر

* پلاستیک

* رنگ های مصنوعی

* مواد شیمیایی خشک کننده پوست

به عنوان چند پیشنهاد می توانید محصولات زیر را بررسی کنید:

پن ایکتیان دوکری (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

پن کلد کرم اون (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کیووی بار ایگو (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

** استفاده از اسکراب های مخصوص پوست خشک و حساس

پوست طی یک چرخه ی طبیعی عمل می کند. سلول های جدید ظاهر می شوند و سلول های پیر می میرند. بطور معمول این روند طی یک دوره ی ۱ ماهه کامل می شود.

در این بین، اگر سلول های مرده روی سطح پوست انباشته شوند، می توانند باعث انسداد منافذ و بوجود آمدن ضایعات خشک روی پوست شوند. لایه روبی کردن از پوست می تواند از این اتفاق جلوگیری کند. بعلاوه با از بین بردن سلول های مرده، می توان بافت و سلامت پوست را بازیافت. (اسکراب پوست در مواردی که پوست دارای التهاب و قرمزی می باشد توصیه نمی شود.)

توجه کنید برخلاف شست و شوی صورت که می بایست بصورت روزانه انجام شود، اسکراب پوست می بایست بصورت هفتگی انجام شود، چراکه اسکراب بیش از حد پوست ممکن است منجر به تحریک و آسیب دیدن پوست شود.

برای اسکراب کردن پوست به عنوان چند پیشنهاد می توانید محصولات زیر را بررسی کنید:

کرم اسکراب لانژه (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

اسکراب آیس پیور پلار (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

اسکراب رهیدرات ژونزک (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

** مرطوب نمودن روزانه پوست نواحی درگیر

برخی از انواع پوست ها برای آنکه بتوانند آب را در خودشان نگه دارند، نیاز به مرطوب کننده دارند، مهم نیست چه فصلی از سال است، مصرف مرطوب کننده الزامی است.

مرطوب کردن پوست های خشک در طول شب، بلافاصله پس از شستشو یا بعد از اسکراب کردن می تواند کمک کند پوست رطوبت بیشتری را برای مدت طولانی تری نگه دارد.

زمانی که از مرطوب کننده برای اطراف دهان استفاده می کنید، مطمئن شوید محصولی را استفاده می کنید که فاقد ترکیبات محرک و شیمیایی است.

به خاطر بسپارید، هر نوع پوست خشکی، نیاز به یک مرطوب کننده متفاوت دارد. در این خصوص آزمون و خطا بهترین راه برای شناسایی محصول مناسب برای پوست شماست. اما به عنوان یک قانون کلی همیشه دنبال مرطوب کننده هایی باشید که برای پوست های حساس طراحی شده اند.

الکل، ترکیبات مصنوعی، دی اکسان، و پترولاتوم، می توانند مشکلات پوستی را تشدید کنند. در عوض به دنبال مرطوب کننده های حاوی هیالورونیک اسید، سرامید و جوی دوسر باشید. ترکیبات زیر، هم به تنهایی و هم به عنوان یکی از ترکیبات محصولات پوستی می توانند موثر عمل کنند:

* ژل آلوئه ورا خالص

* روغن نارگیل

* روغن دانه آفتابگردان

* شی باتر

بسیاری از روغن هایِ طبیعی هستند که می توانند خشکی پوست را تسکین دهند، این روغن ها هیچ ترکیب شیمیایی یا مضری را شامل نمی شوند. مثلا روغن نارگیل می تواند کمک کند پوست نرم باقی بماند.

با این وجود، همه ی روغن ها هم به عنوان مرطوب کننده مناسب نیستند. مثلا براساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام گرفت، روغن زیتون می تواند به مرور زمان به بریر پوست آسیب وارد کند.

از سوی دیگر فراموش نکنید اضافه کردن چربی بیش از اندازه به پوست هم می تواند منجر به ایجاد جوش شود. بنابراین همیشه به دنبال مقادیر تایید شده و استاندارد باشید.

برای مرطوب کردن پوست به عنوان چند پیشنهاد می توانید محصولات زیر را بررسی کنید:

کرم نرم کننده اوسرین ۱۰% ثمین (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کرم ایگودرم ایگو (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

پماد رکوبیزول (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

توجه داشته باشید محصولاتی که در بالا معرفی شده اند، فقط می بایست بصورت موضعی روی نواحی درگیر پوست که دچار ضایعات خشک شده اند استفاده شوند، نه کل صورت!

 

** اصلاح عادات روزمره

خشکی پوست اطراف دهان می تواند در نتیجه ی فعالیت هایی مثل سیگار کشیدن باشد. در این مورد ترک سیگار می تواند به برطرف شدن خشکی پوست دور دهان کمک کند.

دهانشویه ها، خمیردندان ها و محصولات پوستی، از جمله لوازم آرایش، مرطوب کننده، پاک کننده و صابون نیز می توانند باعث خشکی پوست شوند. بنابراین تا جائی که می توانید محصولاتی با ترکیبات طبیعی تر و بافت سبک تر انتخاب کنید.

یکی دیگر از دلایل خشکی پوست، عادات مربوط به حمام کردن است. دوش گرفتن های طولانی مدت یا شستن صورت با آب داغ، حتی بخورهای گرم می توانند چربی طبیعی پوست را که رطوبت پوست را حفظ می کند تخریب کنند. به گفته ی آکادمی متخصصین پوست آمریکا، برای حفظ سلامت پوست، دوش گرفتن و حمام کردن می بایست فقط بین ۵ تا ۱۰ دقیقه طول بکشد.

 

** استفاده از دستگاه بخور در طول فصول سرد سال

گاهی اوقات پوست در اثر قرار گرفتن در معرض هوای سرد، خشک می شود. هوای سرد و حرارت ناشی از دستگاه های گرم کننده ی محیطی، درصد زیادی از رطوبت محیط را از بین می برند. این امر در نهایت می تواند منجر به خشک شدن پوست شود.

اگر خشکی پوست اطراف دهان شما یک روند مداوم است، بهتر است حتما در طول فصول سرد سال، از یک دستگاه بخور خانگی کمک بگیرید.

 

راه هایی برای پیشگیری از خشک شدن پوست اطراف دهان

برای جلوگیری از خشک شدن پوست اطراف دهان، از فعالیت هایی که سبب تشدید خشکی یا تحریکات پوستی می شوند دور بمانید. مثلا:

* از خاراندن پوست خودداری کنید.

* از محصولات پوستی ملایم استفاده کنید و برای مدتی از محصولاتی که سبب تحریک پوست شما شده بودند، استفاده نکنید.

* همیشه هنگام اصلاح از یک تیغ نو و تیز استفاده کنید، همچنین از ژل های اصلاح کمک بگیرید.

* به جای آنکه پوست خود را با آب داغ بشویید، از آب ولرم استفاده کنید.

* مدت زمان قرار گرفتن در معرض هوای سرد را محدود کنید.

* تا جائی که می توانید کمتر از دستگاه های تهویه خانگی استفاده کنید.

* از ترکیباتی که می دانید پوست شما را خشک یا تحریک می کنند، دور بمانید.

فراموش نکنید با مرطوب کردن منظم، شست و شوی ملایم و اسکراب هفتگی پوست اطراف دهان می توانید از شکل گیری مجدد ضایعات خشک اطراف دهان جلوگیری نمود.

 

جمع بندی

خشکی پوست اطراف دهان می تواند در اثر عوامل زیادی ایجاد شود، از جمله عادت های فردی، دمای محیط، عدم تعادل چربی پوست یا ناراحتی هایی مثل درماتیت پریورال یا اگزما.

افراد می توانند اغلب با استفاده از داروهای خانگی و تغییر روال روزمره زندگی خود، خشکی پوست اطراف دهان را درمان کنند. هر کسی که دچار خشکی مزمن شود می بایست برای تشخیص و درمان حرفه ای به پزشک مراجعه کند.

اگر نیاز به مشاوره اختصاصی برای انتخاب محصول دارید و یا می خواهید هر یک از محصولات معرفی شده در این مقاله را تهیه کنید، می توانید از طریق تلگرام با مشاورین اویرو ارتباط برقرار کنید –> مشاوره از طریق تلگرام

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیازهای آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید. 

برای تماس کلیک نمایید: ۴۱۷۰۲ ( ۰۲۱)    

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید