پس از ورود کرونا ویروس ها به بدن، چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

  • صفحه اصلی
  • درمان
  • پس از ورود کرونا ویروس ها به بدن، چه اتفاقی برای بدن می افتد؟
پس از ورود کروناویروس ها به بدن، چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

طبق آمار رسمی تا این لحظه ۱۰۲۲۳۹ نفر را در کل دنیا مبتلا به کرونا ویروس جدید (کووید-۱۹) شده اند، و از این تعداد ۳۴۹۷ نفر جان خود را از دست داده اند. (این اطلاعات مربوط به تاریخ ۱۷ اسفند ۹۸ می باشد).

هنوز اطلاعات زیادی هست که در مورد کرونا ویروس جدید نمی دانیم اما آنچه مسلم است، این است که کرونا ویروس ها (بخصوص در موارد جدی) نه تنها ریه ها بلکه دیگر اندام های بدن را نیز درگیر می کنند.

در این مقاله اطلاعاتی که تاکنون در مورد کرونا ویروس جدید (با نام رسمی کووید-۱۹) و اثرات آن روی بخش های مختلف بدن بدست آمده، بطور اجمالی مورد بررسی قرار گرفته اند.

 

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد می باشد.

(جهت دریافت هرگونه اطلاعات درباره ویروس کرونا فقط با شماره ۴۰۳۰ یا ۱۹۰ تماس بگیرید.)

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این بیماری هیچگونه مشاوره دیگری ارائه نمی گردد.

 

مهمترین علائم کروناویروس ها | اثرات کرونا ویروس ها روی ریه ها ، کلیه، کبد و سیستم ایمنی

* کرونا ویروس ها باعث بیماری های تنفسی می شوند، بنابراین اول از همه، ریه ها را درگیر می کنند.

* نشانه های اولیه ابتلا به کووید-۱۹ عبارتند از تب، سرفه و تنگی نفس؛ نشانه های این بیماری، پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، ممکن است خیلی سریع (بعد از دو روز) یا خیلی دیر (بعد از ۱۴ روز) ظاهر شوند.

* آسیب دیدگی های ناشی از ویروس های کرونا ممکن است در دیگر بخش های بدن نیز رخ دهند، بخصوص اگر بیماری خیلی جدی و شدید باشد.

 

اثرات کووید-۱۹ روی ریه ها

مانند دیگر بیماری های ناشی از کرونا ویروس ها – از جمله SARS، MERS و سرماخوردگی های معمولی – کووید-۱۹ هم یک بیماری تنفسی است، بنابراین اولین نقطه ای که تحت تاثیر قرار می گیرد، ریه ها هستند.

نشانه های اولیه این بیماری عباتند از تب، سرفه و تنگی نفس؛ این علائم ۲ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شوند.

شدت علائم از خفیف (حتی گاهی اوقات بدون علامت) تا شدید و حتی کشنده متغیر است. براساس اطلاعات رسمی بدست آمده، از ۴۱۱۱۸ نفری که اکنون مبتلا هستند، علائم بیماری ۸۵ درصد آنها خفیف است اما باقی افراد در وضعیت شدید و بحرانی بسر می برند. (این اطلاعات مربوط به تاریخ ۱۷ اسفند ۹۸ می باشد).

به نظر می رسد خطر ابتلا به کرونا ویروس شدید در افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های مزمن، بالاتر باشد. این مسئله در میزان عوارض کووید-۱۹ روی ریه ها نیز مشهود است.

ممکن است برخی افراد فقط علائم بسیار خفیف تنفسی را تجربه کنند، برخی دیگر از افراد دچار علائم ذات الریه غیر کشنده می شوند و متاسفانه تعدادی از مبتلایان دچار آسیب شدید ریوی خواهند شد.

آنچه اغلب در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ حاد دیده می شود، وضعیتی است که به آن سندروم پریشانی حاد تنفسی (ARDS) گویند. (لازم به ذکر است سندروم پریشانی حاد تنفسی، فقط در صورت ابتلا به کووید-۱۹ اتفاق نمی افتد. از دیگر محرک های این وضعیت می توان به عفونت، تروما و سپسیس اشاره کرد).

سندروم پریشانی حاد تنفسی، باعث آسیب دیدگی ریه ها شده که در نهایت منجر به نشت نوعی مایع از رگ های خونی کوچک در ریه ها می گردد. این مایعات در کیسه های هوایی ریه ها، یا آلوئول تنفسی انباشته می شوند. این اتفاق انتقال اکسیژن از هوا به خون را برای ریه ها دشوار می کند.

با وجود کمبود اطلاعات در مورد نوع آسیبی که در اثر کووید-۱۹ در ریه ها اتفاق می افتد، براساس گزارش های اخیر، این آسیب مشابه آسیب های ناشی از SARS و MERS است.

یکی از آخرین مطالعات روی ۱۳۸ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ که در بیمارستان بستری بوده اند، نشان داده که بطور متوسط، افراد بعد از ۵ روز پس از شروع علائم، دچار تنگی نفس می شوند. این درحالی است که ARDS بطور میانگین ۸ روز پس از ظاهر شدن علائم ایجاد می شود.

درمان های پیشنهادی برای ARDS عبارتند از اکسیژن تراپی (supplemental oxygen) و تنفس مکانیکی (mechanical ventilation) با هدف دریافت اکسیژن بیشتر در جریان خون.

هیچ درمان خاصی برای ARDS وجود ندارد، کادر درمانی فقط می توانند تا حد ممکن به بیمار، درمان های حمایتی بدهند. در طول این مدت بدن بیمار است که می بایست خودش را ترمیم کند و سیستم دفاعی بدن خود اوست که می بایست علیه عامل زیر بنائی اساسی بیماری مبارزه کند.

 

دیگر اندام هایی که ممکن است کووید-۱۹ آنها را تحت تاثیر قرار دهد:

ریه ها، اندام اصلی هستند که تحت تاثیر کووید-۱۹ قرار می گیرند. اما در موارد جدی، باقی ارگان های بدن نیز ممکن است درگیر شوند.

تعداد زیادی از بیماران به شدت مریض، در دیگر سیستم های بدن نیز دچار اختلال می شوند. البته این اتفاق برای هر بیماری عفونی شدید دیگری نیز ممکن است رخ دهد.

این آسیب به اندام ها، همیشه بطور مستقیم ناشی از عفونت نیست، بلکه ممکن است ناشی از واکنش بدن به عفونت ایجاد شده باشد.

 

* آسیب دیدن معده و روده ها

بعضی افراد مبتلا به کووید-۱۹، علائم گوارشی مثل حالت تهوع یا اسهال هم نشان داده اند. البته ظاهر شدن این علائم نسبت به مشکلات تنفسی، کمتر رواج دارد.

به نظر می رسد کرونا ویروس ها زودتر وارد ریه ها می شوند، اما باید گفت روده ها نیز دور از دسترس این ویروس قرار ندارند.

براساس گزارش های اخیر، کرونا ویروس هایی که باعث SARS و MERS می شوند، در نمونه برداری بافت روده و نمونه مدفوع نیز قابل شناسایی هستند.

دو مطالعه ی اخیر، گزارش داده اند که نمونه مدفوع برخی از افراد مبتلا به کووید-۱۹ نیز برای استعلام ویروس مثبت بوده است. با این حال، محققان هنوز نمی دانند که آیا ویروس می تواند از طریق مدفوع هم منتقل شود یا خیر.

 

* آسیب دیدن قلب و عروق خونی

کووید-۱۹ می تواند قلب و عروق خونی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. این آسیب ممکن است به اشکال زیر ظاهر شود:

* ضربان قلب نامنظم

* نرسیدن خون کافی به بافت ها

* افت فشار خون به اندازه ای که نیاز به مصرف دارو باشد.

با اینحال، تاکنون هیچ شواهدی مبنی بر آنکه ویروس، مستقیما به قلب آسیب وارد کند در دسترس نیست.

 

* آسیب دیدن کبد و کلیه ها

زمانی که سلول های کبدی ملتهب یا آسیب دیده باشند، احتمال دارد بیشتر از مقدار طبیعی، آنزیم وارد جریان خون کنند.

البته لازم به ذکر است آنزیم های کبدی بالا، همیشه نشان دهنده مشکل جدی نیستند، اما این یافته ی آزمایشگاهی در افراد مبتلا به SARS یا MERS مشاهده شده است.

اخیرا در یک گزارش، علائم آسیب های کبدی در افراد مبتلا به کووید-۱۹ نیز مشاهده شده است. البته پزشکان گفته اند هنوز مشخص نیست که ویروس باعث این آسیب ها شده است یا داروهایی که برای درمان استفاده شده اند.

متاسفانه بعضی بیماران بستری شده ی مبتلا به کووید-۱۹، دچار آسیب حاد کلیوی شده اند که تعدادی از آنها حتی نیاز به پیوند کلیه دارند. این مسئله در بیماران مبتلا به SARS و MERS هم رخ داده بود.

در طول شیوع SARS، دانشمندان حتی ویروسی را که باعث این بیماری شده بود، در لوله های کلیه نیز مشاهده کرده بودند.

براساس گزارشات سازمان بهداشت جهانی، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد ویروس مستقیما باعث آسیب دیدگی کلیه شده باشد.

آسیب دیدن کلیه ممکن است ناشی از تغییرات دیگری باشد که هنگام عفونت های کرونا ویروسی اتفاق می افتد. در بدن فرد مبتلا به ذات الریه، اکسیژن کمتری در گردش است، این مسئله می تواند به کلیه ها آسیب وارد کند.

 

نقش سیستم ایمنی

با هرگونه عفونتی، سیستم ایمنی بدن، از طریق حمله به ویروس یا باکتری های مهاجم واکنش نشان می دهد. با وجود آنکه این پاسخ سیستم ایمنی بدن می تواند عفونت را از بین ببرد، اما گاهی اوقات هم ممکن است باعث ایجاد آسیب دیدگی متوازی در بدن شود.

این مسئله می تواند به صورت یک واکنش التهابی شدید ظاهر شود که ” طوفان سیتوکین” نامیده می شود. سلول های ایمنی برای مقابله با عفونت، سیتوکین تولید می کنند، اما اگر بیش از اندازه باشد، می تواند باعث ایجاد مشکلات دیگری در بدن شود.

بسیاری از آسیب دیدگی های بدن در طول کووید-۱۹ ناشی از اتفاقی است که آن را “سندروم سپسیس” می نامند که در اثر واکنش پیچیده سیستم ایمنی بدن رخ می دهد.

عفونت به خودی خود می تواند یک واکنش التهابی شدید در بدن ایجاد کند که می تواند بر عملکردهای سیستم های مختلف اندام ها تاثیر بگذارد.

یک نکته دیگر در مورد سیستم ایمنی بدن این است که تاکنون تقریبا هیچ موردی از ابتلا به کووید-۱۹ در کودکان زیر ۹ سال مشاهده نشده است. دانشمندان مطمئن نیستند که کودکان خردسال آلوده نمی شوند یا علائم آنها به قدری خفیف است که کسی متوجه آن نمی شود.

کودکان نسبت به بزرگسالان در مورد انواع دیگر عفونت ها نیز مبتلا به بیماری های خفیف تری می شوند. از جمله سرخک و پنوموکوکال.

ممکن است این مسئله به این دلیل باشد که کودکان پاسخ ایمنی مستقیم دارند، این در حالی است که بدن افراد مسن گاهی اوقات بیش از حد واکنش نشان می دهند و در واقع همین واکنش بیش از حد سیستم دفاعی است که باعث ایجاد بعضی آسیب ها در طی عفونت می شود.

شواهدی برای این اتفاق در ویروس SARS وجود دارد و احتمال دارد در کووید-۱۹ نیز دوباره همین اتفاق تکرار شده باشد.

 

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد می باشد.

(جهت دریافت هرگونه اطلاعات درباره ویروس کرونا فقط با شماره ۴۰۳۰ یا ۱۹۰ تماس بگیرید.)

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این بیماری هیچگونه مشاوره دیگری ارائه نمی گردد.

برچسب ها:

1
دیدگاه خود را بیان کنید

1 دیدگاهها
0 پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
جدیدترین دیدگاه
داغ ترین دیدگاه
محسن

خیلی کامل بود ممنونم