قرص شل کننده عضلانی باکلوفن

قرص شل کننده عضلانی باکلوفن

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی می باشد.

تهیه ی این دارو صرفا با مدارک و نسخه پزشک و از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است.

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ی دیگری ارائه نمی گردد.

 

باکلوفن چیست؟

باکلوفن – به انگلیسی Baclofen – یک داروی نسخه ای است که از آن برای تسکین علائم ماهیچه ای مثل اسپاسم، درد و سفتی ناشی از برخی شرایط خاص مانند مولتیپل اسکلروزیس، صدمات نخاعی یا سایر اختلالات نخاعی استفاده می شود. این دارو به دو شکل اینتراتکالی (تزریق داخل نخاعی) و خوراکی قابل استفاده است.

ممکن است باکلوفن تنها بخشی از درمان باشد و در کنار آن داروهای دیگری نیز تجویز شود.

باکلوفن در دسته داروهای شل کننده عضلانی قرار می گیرد. هنوز دقیقا مشخص نیست که باکلوفن چطور اسپاسم های عضلانی دردناک را درمان می کند. به نظر می رسد باکلوفن سیگنال هایی را مسدود می کند که از طرف سیستم عصبی ارسال می شوند و به عضلات فرمان اسپاسم می دهند.

 

مهمترین هشدارها

* قطع مصرف باکلوفن

هرگز بدون مشورت با پزشک مصرف باکلوفن را متوقف نکنید. قطع ناگهانی مصرف این دارو می تواند منجر به تشنج و توهم زایی (دیدن یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند) شود. اگر لازم باشد مصرف این دارو را متوقف کنید، پزشک به تدریج دوز داروی مصرفی شما را کاهش خواهد داد.

* خواب آلودگی
باکلوفن می تواند باعث خواب آلودگی شود. تا زمانی که در مورد شدت این عارضه مطمئن نیستید از رانندگی کردن، کار با ماشین آلات صنعتی و هر نوع فعالیت خطرناکی اجتناب کنید. همچنین در طول مصرف باکلوفن از نوشیدن الکل یا مصرف هر نوع داروی دیگری که ممکن است شما را خواب آلوده کند، پرهیز کنید. چراکه ممکن است سبب تشدید خواب آلودگی شما شوند.

 

قرص شل کننده عضلانی باکلوفن | باکلوفن چیست | عوارض جانبی باکلوفن| روش مصرف باکلوفن

 

عوارض جانبی باکلوفن

قرص خوراکی باکلوفن ممکن است باعث خواب آلودگی شود. همچنین ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز ایجاد کند. رایج ترین عوارض جانبی این دارو عبارتند از:

* سر درد

* سرگیجه

* خواب آلودگی

* حالت تهوع

* افت فشار خون

* یبوست

چنانچه عوارض جانبی فوق خفیف باشند، احتمالا خود به خود طی چند روز یا چند هفته از بین می روند. اما اگر شَدید باشند و یا پس از گذشت چند هفته برطرف نشوند، لازم است حتما پزشک یا داروساز را مطلع کرد.

چنانچه متوجه هر یک از عوارض جانبی خطرناک ناشی از مصرف این دارو شُدید فورا با پزشک تماس بگیرید. اگر فکر می کنید عوارض پیش آمده ممکن است مهلک باشند و یا فکر می کنید موقعیت اورژانسی پیش آمده است، با ۱۱۵ تماس بگیرید.

عوارض جانبی خطرناک ناشی از مصرف باکلوفن و علائم آنها عبارتند از:

* ظاهر شدن علائم ترک (withdrawal)، مثلا تشنج و توهم

* احساس خواب آلودگی شَدید

* احساس پریشانی و تحریک پذیری

* اختلال ادرار کردن

*** سلب مسئولیت:
هدف سایت اویرو از درج این مقاله، آن است که جدیدترین اطلاعات اثبات شده، در اختیار شما قرار گیرند. با این وجود از آنجائیکه داروها روی هر شخص اثر متفاوتی می گذارند، نمی توانیم تضمین کنیم که این مقاله تمام عوارض جانبی محتمل را شامل شود. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره پزشکی نمی باشند. به همین جهت، همیشه در مورد عوارض جانبی احتمالی که ممکن است برای شما ایجاد شود، نظر پزشکی را بخواهید که در جریان کامل پرونده ی پزشکی قرار دارد.

 

تداخلات دارویی قرص باکلوفن

قرص خوراکی باکلوفن ممکن است با دیگر داروها، ویتامین ها یا مکمل های گیاهی که مصرف می کنید، تداخل ایجاد کند. تداخل زمانی اتفاق می افتد که ماده، عملکرد یک دارو را تغییر دهد. این مسئله می تواند مضر باشد یا مانع اثربخشی دارو شود.

برای کمک به جلوگیری از تداخل، پزشک می بایست در جریان تمام داروهای مصرفی شما قرار گیرد تا بتواند برنامه ریزی درستی ارائه دهد. بنابراین مطمئن شوید پزشک شما می داند چه داروها، ویتامین ها، و مکمل های گیاهی دیگری مصرف می کنید. همچنین اگر خواستید بدانید باکلوفن چه تاثیری روی داروهایی که مصرف می کنید، می گذارد، با پزشک خود مشورت کنید. برخی از داروهایی که می توانند با باکلوفن تداخل ایجاد کنند عبارتند از:

* داروهای ضدافسردگی موثر روی سیستم عصبی مرکزی مثل تریازولام و میدازولام: اگر همراه با باکلوفن از چنین داروهایی استفاده کنید، ممکن است خواب آلودگی بیشتری را تجربه کنید.

* ترکیبات مخدر، مثل اکسی کدون و کدئین

*** سلب مسئولیت:
هدف سایت اویرو از درج این مقاله، آن است که جدیدترین اطلاعات اثبات شده، در اختیار شما قرار گیرند. با این وجود از آنجائیکه داروها روی هر شخص اثر متفاوتی می گذارند، نمی توانیم تضمین کنیم که این بخش تمام تداخلات محتمل را شامل شود. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره پزشکی نمی باشند. به همین جهت، همیشه در مورد تداخلات دارویی احتمالی که ممکن است برای شما ایجاد شود، نظر پزشکی را بخواهید که در جریان تمام داروهای مصرفی شما اعم از داروهای نسخه ای، غیر نسخه ای، مکمل های خوراکی و گیاهی شما قرار دارد.

 

هشدارهایی در مورد باکلوفن

* آلرژی

باکلوفن می تواند باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک شَدید شود. رایج ترین علائم این وضعیت عبارتند از تنگی نفس، تورم گلو و زبان.

اگر متوجه یک واکنش آلرژیک شُدید، فورا با پزشک یا مرکز سم شناسی تماس بگیرید. اگر نشانه ها شَدید هستند، با ۱۱۵ تماس بگیرید یا به اورژانس نزدیک ترین بیمارستان مراجعه نمایید.

اگر سابقه ی واکنش آلرژیک به این دارو داشته اید، از مصرف مجدد آن خودداری کنید. در چنین مواقعی مصرف مجدد دارو ممکن است کشنده باشد.

 

* تداخل با الکل

استفاده از نوشیدنی های الکلی می تواند ریسک عوارض جانبی مربوط به سیستم عصبی، مثل خواب آلودگی، سرگیجه، و اِشکال در تمرکز را افزایش دهد. اگر الکل می نوشید، قبل از آنکه با باکلوفن مخلوط شود با پزشک مشورت کنید.

هشدار برای افراد مبتلا به شرایط خاص:

* افراد مبتلا به صرع: از پزشک بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما خطری دارد یا نه. باکلوفن ممکن است کنترل تشنج را دشوار کند.

* افراد مبتلا به مشکلات کلیوی: اگر مشکل کلیوی دارید و یا سابقه بیماری های کلیوی داشته اید، ممکن است بدن شما نتواند این دارو را به درستی دفع کند. این مسئله ممکن است سطح باکلوفن را در بدن شما افزایش داده و منجر به عوارض جانبی خطرناک تری شود. اگر مبتلا به بیماری کلیوی باشید، ممکن است لازم باشد دارو را با دوزهای پائین تر مصرف کنید.

* افراد دارای سابقه ی سکته مغزی: اگر سابقه سکته مغزی داشته اید، ممکن است عوارض جانبی بیشتری را تجربه کنید. همچنین ممکن است این دارو روی اسپاسم عضلانی شما موثر نباشد.

 

هشدار برای گروه های خاص:

* خانم های باردار: هنوز مشخص نیست که آیا باکلوفن برای استفاده در دوران بارداری ایمن و موثر هست یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک اطلاع بدهید. باکلوفن در طول دوران بارداری فقط در صورتی تجویز می شود که پزشک مزایای بالقوه ی دارو را بیشتر از ریسک عوارض جانبی تشخیص دهد.

چنانچه در طول مصرف این دارو، باردار شُدید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

* خانم های شیرده: هنوز مشخص نیست که آیا باکلوفن وارد شیر مادر می شود یا خیر. و اگر وارد می شود، آیا برای شیرخوار عوارض جانبی ایجاد می کند یا خیر. اگر شیر می دهید، به پزشک اطلاع دهید. ممکن است مجبور شوید بین قطع مصرف دارو و قطع شیردهی، یکی را انتخاب کنید.

* کودکان: این دارو در کودکان زیر ۱۲ سال مورد مطالعه قرار نگرفته است و نمی بایست استفاده شود.

 

روش مصرف باکلوفن

دوز مصرفی باکلوفن و تعداد دفعات مصرف آن بستگی به موارد زیر دارد:

* سن

* وضعیتی که بیمار برای درمان آن باکلوفن مصرف می کند

* شدت علائمی که بیمار تجربه می کند

* وضعیت سلامت عمومی

* چگونگی واکنش بدن نسبت به اولین دوز مصرفی

اشکال دارویی و قدرت:

باکلوفن به شکل قرص خوراکی و در دو دوز ۱۰ میلی گرم و ۲۵ میلی گرم در دسترس می باشد.

دوز تجویز شده رایج برای اسپاسم عضلانی: (برای افراد بالای ۱۲ سال)

مصرف باکلوفن را معمولا می بایست طبق برنامه زیر شروع کنید:

روزهای اول تا سوم: ۵ میلی گرم، ۳ بار در روز

روزهای چهارم تا ششم: ۱۰ میلی گرم، ۳ بار در روز

روزهای هفتم تا نهم: ۱۵ میلی گرم، ۳ بار در روز

روزهای دهم تا دوازدهم: ۲۰ میلی گرم، ۳ بار در روز

افزایش دوز: پزشک معمولا به تدریج دوز مصرفی داروی شما را هر سه روز، افزایش می دهد. ممکن است در صورت لزوم افزایش دوز باز هم ادامه یابد.

حداکثر دوز مصرفی مجاز: در مجموع ۸۰ میلی گرم در روز؛ مصرف بیشتر از این مقدار توصیه نمی شود.

*** سلب مسئولیت:

هدف سایت اویرو از درج این مقاله، آن است که جدیدترین اطلاعات اثبات شده، در اختیار شما قرار گیرند. با این وجود از آنجائیکه داروها روی هر شخص اثر متفاوتی می گذارند، نمی توانیم تضمین کنیم که این بخش تمام روش ها و دوزهای مصرفی محتمل را شامل شود. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره پزشکی نمی باشند. به همین جهت، همیشه در مورد میزان و روش مصرف داروی خود می بایست با پزشک مشورت کنید.

 

دستورالعمل مصرف باکلوفن

قرص خوراکی باکلوفن هم برای استفاده طولانی مدت و هم برای مصرف کوتاه مدت تجویز می شود. اگر دارو را مطابق دستورالعمل پزشک مصرف نکنید، ممکن است عوارض جانبی خطرناکی را تجربه کنید.

اگر مصرف دارو را بطور ناگهانی متوقف کنید، و یا هرگز دارو را مصرف نکنید: اسپاسم عضلانی شما نه تنها بهتر نخواهد شد بلکه ممکن است تشدید شود.

اگر دارو را مطابق برنامه معمول استفاده نکنید: داروی شما به درستی اثر نمی گذارد و حتی ممکن است بکلی اثربخشی خود را از دست بدهد.

اگر دارو را بیش از حد لزوم مصرف کنید: ممکن است سطح خطرناکی از دارو در بدن شما بوجود آید. علائم اوردوز این دارو عبارتند از:

* حالت تهوع

* ضعف عضلانی

* کما

* قطع نفس

* تشنج

اگر فکر می کنید بیش از اندازه مصرف کرده اید، با پزشک یا مرکز سم شناسی تماس بگیرید. اگر علائم شما شَدید هستند با ۱۱۵ تماس بگیرید و یا به اورژانس نزدیک ترین بیمارستان مراجعه کنید.

اگر یک دوز مصرف دارو را فراموش کنید: به محض به خاطر آوردن دارو را استفاده کنید. اما اگر درست چند ساعت قبل از دوز بعدی مصرف، به خاطر آوردید، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست. هرگز به منظور جبران مقدار مصرف دارو را دو برابر نکنید. این کار می تواند عوارض جانبی خطرناکی را به همراه داشته باشد.

اگر دارو اثر بگذارد: درد و سفتی عضلات کمتر می شود.

 

مهمترین ملاحظات در مورد مصرف باکلوفن

اگر پزشک برای شما باکلوفن تجویز کرده است، این ملاحظات را به خاطر بسپارید.

* عمومی

شما می توانید باکلوفن را همراه با غذا یا بدون غذا میل کنید.

اگر دارو باعث معده درد در شما می شود، بهتر است دارو را همراه با غذا یا شیر میل کنید.

می توانید قرص را نصف کنید.

* اصول و شرایط نگهداری

باکلوفن را در دمای اتاق بین (۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد) نگهداری کنید.

از نگهداری دارو در مکان های خیس و مرطوب (مثل حمام) خودداری کنید.

*** سلب مسئولیت:

سایت اویرو تمام تلاش خود را کرده است تا مطمئن باشد اطلاعات ارائه شده صحیح، جامع و به روز هستند. اما این مقاله هرگز نمی تواند جایگزین دانش و تخصص یک متخصص یا پزشک باشد. همیشه قبل از مصرف هر دارویی می بایست با پزشک مشورت کنید.

 

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی می باشد.

تهیه ی این دارو صرفا با مدارک و نسخه پزشک و از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است.

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ی دیگری ارائه نمی گردد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را بیان کنید