باورهای اشتباه در مورد رتینوئیدها

باورهای اشتباه در مورد رتینوئیدها

تا به امروز حتما در مورد مزیت های بی شمار رتینوئیدها (برای پوست) مطالب زیادی شنیده اید. از جمله مهمترین خواص رتینوئیدها می توان به تحریک کلاژن سازی پوست، کمک به درمان آکنه، از بین بردن چین و چروک ها، محو کردن پیگمانتاسیون و درخشان کردن عمومی پوست اشاره کرد. به نوعی می توان گفت، رتینوئیدها، ملکه ی محصولات مراقبت از پوست هستند.

اما برخلاف تمام مزایای شگفت انگیزی که رتینوئیدها دارند، متاسفانه باورهای اشتباهی در مورد این ترکیب بی نظیر میان مردم رواج یافته است.

در ادامه ۱۳ باور غلطی که در مورد رتینوئیدها وجود دارد، جمع آوری شده اند. با توضیحات کاملی که ارائه شده است شما در انتهای مقاله متوجه می شوید که آیا شما هم می توانید از خواص این ترکیب ارزشمند بهره مند شوید یا خیر!

* باور اشتباه شماره یک: همه ی رتینوئیدها مثل هم هستند!

رتینوئیدها خانواده ی عظیمی از مشتقات ویتامین A هستند که اشکال بسیار مختلفی هم دارند، از رتینوئیدهای ضعیف موضعی گرفته تا رتینوئیدهای قدرتمند خوراکی که نیاز به نسخه پزشک دارند. اما تفاوت آنها چیست؟

نوع رتینوئید دسترسی مزایا
رتینول بدون نیاز به نسخه پزشک (OTC)  عوارض جانبی کمتری نسبت به رتینوئیک اسید دارد، سطح سلولی پوست را دگرگون می کند، ممکن است چند ماه تا چند سال طول بکشد تا نتایج درمان مشهود شوند.
استرهای رتینوئید (رتینیل پالمیرات، رتینیل استات، و رتینیل لینولئات) بدون نیاز به نسخه پزشک (OTC) نسبت به دیگر اعضای خانواده رتینوئیدها، بسیار ضعیف عمل می کند، اما نقطه خوبی برای شروع درمان یا برای پوست های حساس است.
آداپالن (که معمولا با نام دیفرین شناخته می شود) بدون نیاز به نسخه پزشک (OTC) سرعت تجمع سلول های مرده را داخل منافذ کُند می کند و التهاب پوست را کاهش می دهد، به همین خاطر درمان بسیار ایده آلی برای جوش است.
رتینوئیک اسید (رتین-آ یا ترتینوئین) نیاز به نسخه پزشک دارد بطور قابل توجهی سریعتر از رتینول عمل می کند، چراکه نیازی نیست در پوست تبدیل شود.
ایزوترتینوئین که با نام راکوتان شناخته می شود نیاز به نسخه پزشک دارد داروی بسیار قوی است که برای آکنه های حاد تجویز می شود. این دارو می بایست تحت نظر پزشک مصرف شود.

رتینوئیدهای موضعی بدون نیاز به نسخه پزشک (OTC) اغلب در سرم ها، کرم های دور چشم، و مرطوب کننده های شب وجود دارند.

 

کرم بهتر است یا ژل

فرم های کرمی برای کسانی که به رطوبت بیشتری نیاز دارند مناسب هستند و ژل ها، برای پوست های چرب بهترند.

بافت ژل ها سبک تر از کرم هاست، آنها سریعتر به پوست نفوذ می کنند و اثربخشی شان نیز سریعتر ظاهر می شود. اما به معنی این هم هست که عوارض جانبی بیشتری دارند.

این مسئله بسته به نوع مشاوره و توصیه های پزشک شما، واقعا آزمون و خطاست.

 

* باور اشتباه شماره دو: رتینوئیدها پوست را نازک می کنند.

نازک شدن پوست در اثر مصرف رتینوئیدها، یکی از رایج ترین باورهایی است که میان اکثریت مردم رواج یافته است. رتینوئیدها، در ابتدای مصرف باعث پوسته ریزی می شوند، به همین خاطر بسیاری از افراد تصور می کنند پوستشان نازک شده است، اما دقیقا برعکس است. رتینوئیدها تولید کلاژن را تحریک می کنند، بنابراین در واقع منجر به ضخیم شدن پوست می شوند. ضخیم شدن پوست روند پیری را به تعویق می اندازد.

 

* باور اشتباه شماره سه: افراد جوان نباید رتینوئید استفاده کنند.

در گذشته اصلی ترین هدفِ استفاده از رتینوئیدها درمان آکنه بوده است، بدین ترتیب برای بسیاری از افرادِ جوانی که آکنه داشتند رتینوئید تجویز می شده است.

تا دهه ۱۹۸۰ (یعنی تا زمانی که هنوز دیگر خواص رتینوئیدها کشف نشده بود) این ترکیب استفاده ی دیگری نداشت. اما زمانی که مشخص شد، رتینوئیدها قادر به از بین بردن خطوط و چین و چروک هستند و اثرات ضد لک دارند، دسته درمانی رتینوئیدها از ضدجوش به ضدچروک اصلاح شد.

اما همچنان محدودیت سنی برای مصرف رتینوئیدها لحاظ نشده است. در واقع گروه سنی مصرف کنندگان رتینوئید تغییر نکرده است، بلکه موارد مصرف رتینوئیدها تغییر کرده است. یعنی علاوه بر درمان آکنه می توان از رتینوئیدها برای از بین بردن لک های ناشی از آفتاب و پیشگیری از چروک و پیری پوست نیز استفاده نمود.

 

* باور اشتباه شماره چهار: رتینوئیدها، پوست را نسبت به آفتاب حساس می کنند.

بسیاری از افراد نگران آن هستند که مبادا رتینوئید پوست آنها را نسبت به آفتاب حساس کند. این باور حقیقت ندارد!!!!!

آفتاب می تواند رتینوئید را بشکند، یعنی آفتاب رتینوئید را ناپایدار می کند و در نتیجه اثربخشی آن را کاهش می دهد. به همین خاطر است که توصیه می شود از محصولات حاوی رتینوئید، فقط شب ها استفاده شود.

دانشمندان رتینوئیدها را با دقت مورد مطالعه قرار داده اند و با اطمینان اعلام کرده اند که رتینوئیدها خطر آفتاب سوختگی را افزایش نمی دهند. (این تاییدیه هرگز به معنای صدور مجوز برای عدم استفاده از ضد آفتاب نیست). ضد آفتاب یک محصول ضروری است که شما باید همواره برای جلوگیری از چروک از آن استفاده کنید. (حتی اگر رتینوئید استفاده نمی کنید).

 

رتینوئید | رتینول | آداپالن | ترتینوئین | رتینوئیک اسید | ایزوترتینوئین

 

* باور اشتباه شماره پنج: نتایج استفاده از رتینوئیدها بعد از ۴ تا ۶ هفته مشخص می شود!

ای کاش همینطور بود! اما باید بدانید رتینول های بدون نیار به نسخه، برای نشان دادن اثربخشی خود حداقل به ۶ ماه زمان نیاز دارند و تقریبا ۳ ماه طول می کشد تا اثربخشی استفاده از ترتینوئین بطور کامل مشهود شود.

 

* باور اشتباه شماره شش: اگر با مصرف رتینوئید دچار پوسته ریزی یا قرمزی شُدید، باید مصرف آن را متوقف کنید.

با مصرف رتینوئیدها، پوست قبل از آنکه خوب شود، بد می شود! رایج ترین عوارض جانبی ناشی از مصرف رتینوئیدها عبارتند از خشکی، کشیدگی، پوسته ریزی و قرمزی بخصوص هنگام شروع مصرف!

این عوارض معمولا بعد از ۲ تا ۴ هفته فروکش می کنند، به عبارتی ۲ تا ۴ هفته طول می کشد تا پوست به رتینوئیدها عادت کند! درست است که تحمل این عوارض سخت است، اما، مطمئن باشید بعدها، با مشاهده اثرات مثبت رتینوئیدها، این مدت را فراموش می کنید!

 

* باور اشتباه شماره هفت: برای آنکه متوجه اثربخشی رتینوئیدها شوید، می بایست آنها را هر روز استفاده کنید.

اغلب، بهترین حالت مصرف رتینوئیدها، مصرف روزانه آنهاست. اما بدین معنا نیست که با کاهش تعداد دفعات مصرفِ هفتگی، از مزایای رتینوئیدها بی بهره میمانید. فراموش نکنید سرعت اثربخشی رتینوئیدها، به قدرت و نوع رتینوئید مصرفی بستگی دارد.

 

* باور اشتباه شماره هشت: هر چقدر بیشتر بزنید، نتایج بهتری دریافت خواهید کرد.

استفاده بیش از حد از محصولات حاوی رتینوئید، فقط ریسک پدید آمدن عوارض جانبی مثل پوسته ریزی و خارش را بالا می برد. مقدار مجاز مصرف رتینوئید برای کل صورت، حدود یک نخود فرنگی است.

* باور اشتباه شماره نه: نمی بایست رتینوئید ها را اطراف چشم استفاده کنید.

اکثر مردم تصور می کنند که پوست دور چشم برای استفاده از رتینوئید بیش از اندازه حساس و نازک است. اما دور چشم، اولین ناحیه ای است که چروک ها در آن ظاهر می شوند، بنابراین احتمالا بیشترین بهره را از اثرات محرک کلاژن رتینوئیدها می برد.

اگر در مورد پوست دور چشم خود حساس هستید، می توانید ابتدا یک لایه دور چشم بزنید و سپس روی آن رتینوئید استفاده کنید.

 

* باور اشتباه شماره ده: رتینوئیدهایی که قوی تر هستند، نتایج درمانی بهتر یا سریعتری را به ارمغان می آورند.

وقتی صحبت از قدرت می شود، بسیاری از افراد فکر می کنند، بهتر است از همان اول سراغ قوی ترین فرمولاسیون بروند، آنها معتقدند هر چه محصولی که استفاده کنند قوی تر باشد، از نتایج فوری تری بهره مند می شوند.

اما این باور همیشه هم درست نیست، حتی ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای نیز به همراه داشته باشد.

در مورد رتینوئیدها، هر چه تحمل پذیری بیشتری فراهم شود، نتایج بهتری به دنبال آن خواهد آمد.

فکر کنید قرار است سراغ ورزش دو بروید. قاعدتا با دوی ماراتون شروع نمی کنید.

گذشته از آن، رتینوئیدها، صرف نظر از قدرتی که دارند، عملکرد متفاوتی دارند. یعنی یک رتینوئید برای یک نفر موثر است، در حالیکه برای دیگری هیچ اثری ندارد.

بهتر است برای تعیین نوع رتینوئیدی که برای شما مناسب است، تعداد دفعاتی که لازم است از آن استفاده کنید و… با یک کارشناس حرفه ای پوست یا متخصص پزشک مشورت کنید. آنها می توانند بر اساس نوع پوست شما و مشکل پوستی که دارید، بهترین رتینوئید را به شما معرفی کنند.

در صورت تمایل می توانید جهت دریافت مشاوره اختصاصی انتخاب محصول، با توجه به جنس پوست و بودجه ی مدنظر خود از طریق تلگرام مشاوره ی رایگان دریافت کنید –> مشاوره از طریق تلگرام

 

* باور اشتباه شماره یازده: رتینوئیدها پوست را لایه برداری می کنند.

این تصور غلط، بسیار رایج است. از آنجائیکه رتینوئیدها مشتق شده از ویتامین A هستند، در واقع در دسته آنتی اکسیدان ها قرار می گیرند، نه لایه بردارها!

بعلاوه، رتینوئیدها، یک ترکیب ارتباط دهنده سلولی هستند. یعنی کار آنها مذاکره با سلول های پوست است و به سلول های سالم تر و جوان تر کمک می کنند راه خود را به سطح پوست پیدا کنند.

یکی از عوارض جانبی رتینوئیدها، پوسته پوسته شدن است، به همین خاطر به راحتی فرض می شود که رتینوئیدها لایه بردار هستند. اما باید بدانید این عارضه ی جانبی فقط نتیجه ی تحریک و خشکی پوست است و زمانی که پوست خودش را با این ترکیب تطبیق دهد، برطرف خواهد شد. فراموش نکنید، رتینوئیدها به خودی خود توانایی از بین بردن سلول های مرده را ندارند.

 

* باور اشتباه شماره دوازده: پوست های حساس نمی توانند رتینوئیدها را تحمل کنند.

رتینوئیدها به عنوان یک ترکیب خشن شناخته می شوند.

درست است که احتمال دارد رتینوئیدها کمی تهاجمی عمل کنند، اما بدین معنا نیست که پوست های حساس نمی توانند رتینوئید مصرف کنند!

پوست های حساس هم می توانند با اندکی تغییر با خیال راحت از مزایای رتینوئیدها بهره مند شوند. پوست های حساس می بایست:

* هنگام شروع مصرف رتینوئیدها، فقط یک تا دوبار در هفته از این ترکیب استفاده کنند.

* رتینوئیدها را با مرطوب کننده مخلوط کنند و یا قبل از استفاده از رتینوئیدها، پوست خود را کاملا مرطوب نمایند.

 

* باور اشتباه شماره سیزده: فقط رتینوئیدهای قوی نسخه ای نتایج خوبی به همراه می آورند.

رتینوئیدهای بدون نیاز به نسخه ای وجود دارند که واقعا نتایج فوق العاده ای برای پوست به ارمغان می آورند.

شاید نام دیفرین را شنیده باشید، دیفرین در گذشته فقط توسط پزشک تجویز می شده است، اما الان بدون نیاز به نسخه پزشک بفروش می رسد. آداپالن کمی متفاوت با رتینول/رتینوئیک اسید عمل می کند. دیفرین، فرآیند هایپرکراتینازیسیون را کُند می کند، یا رشد بیش از حد آنها را در منافذ متوقف می کند و مانع حساس شدن پوست نسبت به التهاب می شود.

مطالعات نشان داده اند که آداپالن نسبت به دیگر رتینوئیدها، پوست را کمتر تحریک می کند. به همین خاطر است که برای درمان آکنه گزینه بسیار خوبی است. اگر جوش دارید و در معرض پیری پوست هم قرار دارید، دیفرین بهترین انتخاب برای شماست.

با این توضیحات آیا رتینوئید برای شما خوب است؟

اگر به دنبال درمان یا پیشگیری موثر از ایجاد چروک، خطوط ظریف، پیگمانتاسیون، اسکار و… هستید و در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی به سر می برید، زمان بسیار خوبی برای شروع مصرف رتینوئیدهاست، می توانید یک رتینول بدون نیاز به نسخه تهیه کنید و یا به پزشک مراجعه کنید تا ترتینوئین قوی برای شما تجویز کند.

در این دوره سنی، بدن، کلاژن کمتری تولید می کند، حتی سرعت تولید کلاژن در این سنین کمتر است. البته این فرآیند به لایف استایل نیز بستگی دارد و اینکه در طول این سالها، پوست شما چقدر در معرض آسیب دیدگی توسط نور خورشید قرار گرفته است. در لیست زیر، چند نمونه از بهترین محصولات حاوی رتینوئید ها معرفی شده اند. با کلیک روی نام هریک از محصولات اطلاعات کامل تری در مورد آنها کسب کنید. همچنین در صورت تمایل می توانید جهت دریافت مشاوره اختصاصی انتخاب محصول، با توجه به جنس پوست و بودجه ی مدنظر خود از طریق تلگرام مشاوره ی رایگان دریافت کنید –> مشاوره از طریق تلگرام

 

سرم اینتن سیو NCTF فیلورگا (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کرم جوان کننده نایت رویتالایزر دکلره (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

سرم روشن کننده ویتامین C الارو (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

لوسیون رتینول-ویتامین سی سی گل (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

کرم دور چشم Q10 دکتر ژیلا (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید. 

برای تماس کلیک نمایید: ۴۱۷۰۲ ( ۰۲۱)   

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

برچسب ها:

1
دیدگاه خود را بیان کنید

1 دیدگاهها
0 پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
جدیدترین دیدگاه
داغ ترین دیدگاه