راه های درمان کووید-۱۹ (ویروس کرونا)

راه های درمان کووید-۱۹ (ویروس کرونا)

 

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد می باشند.

(جهت دریافت هرگونه اطلاعات درباره ویروس کرونا فقط با شماره ۱۹۰ تماس بگیرید.)

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

بیماری کووید-۱۹: دیگر نام ها، ماهیت، علائم و راه انتقال

کووید-۱۹ (COVID-19) که به نام های کروناویروس جدید، ۲۰۱۹-nCoV و پنومونی کروناویروس نیز شناخته می شود، بیماری است که عامل اصلی آن ویروسی به نام SARS-CoV-2 می باشد.

این ویروس، نخستین بار در در دسامبر ۲۰۱۹، در شهر ووهان چین شناسایی شد. کووید-۱۹ در ابتدا به نام کروناویروس جدید شناخته می شد، تا اینکه در فوریه ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی (WHO) نام رسمی COVID-19 را برای آن انتخاب نمود. همانطور که در ابتدا اشاره شد عامل ابتلا به COVID-19 ویروسی به نام SARS-CoV-2 می باشد.

ویروس SARS-CoV-2 متعلق به خانواده کروناویروس هاست که انواع بسیاری از ویروس ها را شامل می شود؛ از ویروس سرماخوردگی معمولی گرفته تا ویروس هایی که باعث عفونت های خطرناک تری می شوند؛ مثل:

* سندروم شدید تنفسی حاد (SARS)، که در اثر SARS-CoV در سال ۲۰۰۲ پدید آمد.

* و سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS)، که در اثر ویروس MERS-CoV در سال ۲۰۱۲ پدید آمد.

درست مثل دیگر کروناویروس ها، ویروس SARS-CoV-2 نیز در درجه اول باعث عفونت دستگاه تنفسی می شود. شدت بیماری کووید-۱۹ شاید بسیار خفیف باشد، شاید هم بسیار شدید و حتی کشنده باشد. چناچه بیماریِ ایجاد شده در اثر این ویروس خیلی شدید باشد، ممکن است منجر به پنومی (ذات الریه) یا سندروم پریشانی حاد تنفسی (ARDS) شود. در اینصورت بیماری خیلی نگران کننده، جدی و حاد است.

شایع ترین علائم کووید-۱۹ عبارتند از تب، سرفه، و تنگی نفس. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه کرده، افرادی که طی ۱۴ روز گذشته به چین سفر داشته اند و علائم کووید-۱۹ را دارند، حتما جهت مشاوره پزشکی به بیمارستان مراجعه کرده و از نزدیک شدن به دیگران خودداری کنند.

احتمالا ویروس SARS-CoV-2 از راه تنفس هوای آلوده ای که کسی در آن عطسه یا سرفه کرده است، یا از طریق لمس دهان، بینی یا چشم ها پس از دست زدن به سطح آلوده منتقل می شود.

 

راه های درمان ویروس کرونا - راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-19

راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-۱۹

بهترین راه برای پیشگیری از عفونت، پرهیز از قرار گرفتن در کنار افراد بیمار است. اقدامات موثر در جلوگیری از انتقال هر بیماری تنفسی، از جمله کووید-۱۹، عبارتند از:

* اجتناب از تماس با افرادی که مریض هستند.

* اجتناب از دست زدن به دهان، بینی یا چشم ها (زمانی که دست ها شسته نشده اند.)

* پوشاندن دهان هنگام سرفه کردن یا عطسه

* تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح (بخصوص سطوحی که افراد مختلف، مکررا در تماس با آن هستند.)

* شست و شوی منظم و کامل دست ها

 

ماسک های صورت از شما در برابر کودید-۱۹ محافظت نمی کنند اما در جلوگیری از شیوع بیماری به دیگران موثر هستند.

 

دانشمندان هنوز در حال تحقیق در مورد فاکتور های خطرساز کووید-۱۹ هستند، اما براساس اطلاعات بدست آمده از چین، سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها اعلام کرده افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مثل بیماران قلبی، بیماران تنفسی یا افراد دیابتی، بیشتر در معرض خطر مرگ در اثر ابتلا به این بیماری قرار دارند. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد احتمالا افراد سیگاری بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به ویروس SARS-CoV-2 هستند.

 

راه های درمان ویروس کرونا

در حال حاضر هیچ درمان تایید شده ای توسط وزارت بهداشت برای کووید-۱۹ وجود ندارد. اما:

* به گفته ی معاون ستاد کنترل بیماری ها، علائم ناشی از بیماری در اکثریت افراد سالم و جوان بدون هیچگونه درمان خاصی بهبود یافته اند. اما بیماران مُسِن تر و یا افراد مبتلا به بیماری های پیش زمینه ای می بایست در مراحل اولیه ی درمان، دارو مصرف کنند.

* چندین شرکت دارویی و سازمان تحقیقاتی در سراسر جهان، در حال تلاش برای تولید واکسن هستند. براساس اخبار، شرکت آمریکایی “مهندسی ژنتیک در تگزاس” موفق به کشف واکسن ویروس کرونا شده است. البته تست ها هنوز کامل نشده اند و تایید نهایی برای آن صادر نشده است.

* در حال حاضر، محققان چینی در حال بررسی های بیشتر و انجام آزمایشات بالینی در خصوص اثربخشی یک دارویِ جدید آزمایشی موثر در درمان ویروس کرونا هستند.

* در تایلند، داروی ترکیبی لوپیناویر/ریتوناویر با نام تجاری Kaletra که برای درمان HIV تایید شده است، همراه با داروی آنفولانزا اسلتامیویر (تامی فلو) در حال مطالعه است. در ۱۸ فوریه ۲۰۲۰ گزارش شده، یک خانم مسن چینی، به عنوان اولین بیماری که این درمان را دریافت کرد، بعد از تحمل پنومی شدید ناشی از کووید-۱۹ کاملا بهبود یافته است.

* یک داروی ضد ویروس به نام favipiravir که در ۱۷ فوریه ۲۰۲۰ توانست تاییدیه تجاری درمان آنفولانزا را دریافت کند، طی استفاده در مطالعه های بالینی توانست تاییدیه درمان پنومی ناشی از کرونا ویروس جدید را نیز دریافت کند. (البته این دارو در حال حاضر فقط در چین استفاده می شود.)

* دولت کره جنوبی نیز استفاده ار Kaletra را برای درمان بیماران مبتلا به کروناویروس جدید (COVID-19) که مُسِن هستند یا شدت بیماری آنها زیاد است و یا مبتلا به بیماری های دیگر زمینه ای هستند، تایید کرده است. این تاییدیه زمانی صادر شد که یک بیمار (آقا-۵۴ ساله) با مصرف این دارو کاملا بهبود یافته و از قرنطینه خارج شد. پزشکان تایید کردند که علائم بیماری این آقا پس از شروع مصرف دارو، بهبود یافته است.

* دستورالعمل ها توصیه می کنند در حال حاضر یکی از بهترین درمان ها برای مقابله با این ویروس، در افرادی که علائم حاد بروز داده اند، مصرف دو عدد قرص Kaletra دو بار در روز است. کلرکین و هیدروکسی کلرکین (داروهایی که از انها برای پیشگیری و درمان مالاریا استفاده می شوند) نیز می توانند جایگزین دیگری برای درمان باشند. البته لازم به یادآوری است مصرف همزمان دو نوع قرص، می تواند عوارض جانبی مثل آریتمی قلبی نیز به همراه بیاورد.

* استفاده از دیگر داروهای آنتی ویروس مثل ریباویرین و اینترفرون به دلیل ریسک عوارض جانبی زیاد، برای درمان کرونا توصیه نمی شود.

* طول درمان به مدت ۷ تا ۱۰ روز ایده آل است؛ فراموش نکنید دارو هرچه زودتر مصرف شود اثرات بهتری خواهد داشت. بنابراین به محض مشاهده اولین علائم جهت بررسی های دقیق تر با شماره ۱۹۰ تماس بگیرید و در صورت لزوم به بیمارستان مراجعه کنید تا پزشکان متخصص در این زمینه بهترین راهکار درمانی را ارائه نمایند.

 

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد می باشند.

(جهت دریافت هرگونه اطلاعات درباره ویروس کرونا فقط با شماره ۱۹۰ تماس بگیرید.)

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

برچسب ها:

3
دیدگاه خود را بیان کنید

3 دیدگاهها
0 پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
جدیدترین دیدگاه
داغ ترین دیدگاه