مرطوب کننده بهتر است یا آبرسان؟!

مرطوب کننده بهتر است یا آبرسان

هیچ برنامه ی مراقبت پوستی بدون رطوبت رسانی کامل نیست، صرف نظر از نوع پوست، شما باید برای حفظ سلامت و درخشش پوست خود از یک مرطوب کننده یا آبرسان مناسب استفاده کنید.

بسیاری از افراد فکر می کنند ” آبرسان ” و ” مرطوب کننده ” کارایی یکسانی دارند و بر این باورند که آبرسان همان مرطوب کننده است، اما بد نیست بدانید، این تصور رایج، کاملا اشتباه است.

در واقع نه تنها این دو واژه به یک معنی نیستند بلکه دو ترکیب کاملا متفاوت بوده که برای پاسخگویی به دو نیاز گوناگون پوست طراحی شده اند.

اما مرطوب کننده چیست؟ تفاوت مرطوب کننده با آبرسان چیست؟ پوست شما به مرطوب کننده نیاز دارد یا آبرسان؟ مرطوب کننده بهتر است یا آبرسان؟

در ادامه با اویرو همراه باشید تا پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید.

 

پوست چطور رطوبت خود را از دست می دهد؟

در حالت عادی، رطوبت مورد نیاز پوست از طریق تغذیه و نوشیدن مایعات تامین می شود، اما در صورت عدم مراقبت از پوست، عوامل محیطی گوناگون می توانند سبب تبخیر آب موجود در بافت پوست شوند.

پوست از سه لایه اصلی تشکیل می شود :

—   اپیدرم ( خارجی ترین لایه پوست )

—   درم ( لایه میانی پوست )

—   هیپودرم ( زیرین ترین لایه پوست )

 

 

همانطور که در تصویر می بینید، رطوبت بدن نخست از لایه درم وارد اپیدرم می شود و سپس در کل سطح اپیدرم پوست در حال گردش است.

اگر لایه شاخی اپیدرم یا بریر ( barrier ) پوست سالم باشد، رطوبت، داخل پوست باقی می ماند، اما اگر این لایه آسیب دیده باشد علاوه بر تبخیر رطوبت از سطح پوست، محرک های خارجی به راحتی به داخل پوست نفوذ می کنند و به اپیدرم آسیب می زنند.

بریر ( barrier ) لایه محافظ سطح پوست است که روی اپیدرم قرار می گیرد و از سلول و چربی( لیپید ) تشکیل می شود، این لایه با نام های سد محافظ پوست، حافظ رطوبت پوست یا لایه نازک چربی پوست نیز شناخته می شود.

در حقیقت وظیفه اصلی بریر ( barrier ) جلوگیری از تبخیر آب و الکترولیت های ضروری بدن است، همچنین بریر( barrier ) با تولید پپتاید و پروتئین های آنتی میکروبیال مانع ورود محرک های خارجی به پوست می شود.

در برخی افراد بریر ( barrier )  پوست به دلایلی آسیب دیده و یا ضعیف می شود، از جمله مهمترین این دلایل می توان به موارد زیر اشاره نمود :

***   صدمات و جراحات پوستی

***   آب و هوای سرد و خشک یا کویری

***   مصرف برخی داروها و محصولات موضعی نامناسب

***   ژنتیک

***   سوختگی های سطحی و یا عمقی پوست

***   و …

با آسیب دیدگی بریر( barrier ) پوست، رطوبت وارد شده از درم به اپیدرم، از سطح پوست تبخیر می شود، به این پدیده TEWL یا Transepidermal water loss ( تخلیه آب از سطح پوست ) می گویند.

بر این اساس می توان گفت میزان رطوبت موجود در پوست به دو عامل بستگی دارد :

۱- میزان آب میان بافتی پوست که از طریق تغذیه و مصرف ترکیبات ” آبرسان ” تامین می شود.

۲- میزان سلامت بریر ( barrier ) پوست و ممانعت از تبخیر آب که با ترکیبات ” مرطوب کننده ” به دست می آید.

در ادامه نحوه عملکرد آبرسان ها و مرطوب کننده ها به تفصیل بررسی شده و نمونه رایج ترین آنها معرفی می شود. اما پیش از آن باید با سه اصطلاح آشنا شویم.

 

ترکیبات اکلسیو، امولیانت، هومکتانت

هر صنعت اصطلاحات تخصصی خود را دارد، صنعت زیبایی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اصطلاحات تخصصی برای این ایجاد شده اند که بتوان به سرعت خواص و ویژگی های  یک محصول را توضیح داد، البته آموختن همه ی اصطلاحات برای مصرف کنندگان ضروری نیست.

اما برای درک بهتر تفاوت مرطوب کننده و آبرسان بهتر است معنی سه اصطلاح زیر را بدانیم  :

***   اکلسیو ( occlusive ) :

ترکیبات اکلسیوی یک لایه محافظ فیزیکی ایجاد می کنند تا رطوبت داخل پوست را حبس کنند.

به عنوان بارزترین ترکیب اکلسیوی می توان به زینک و دایمتیکون اشاره کرد.

 

***   امولیانت ( Emollient ) :

امولیانت ها برخی ویژگی های مشابه اکلسیو ها را دارا هستند، اما عملکرد اصلی آنها نرم کردن پوست است، امولیانت ها به راحتی روی پوست پخش شده و سبب درخشندگی پوست می شوند.

به عنوان رایج ترین ترکیبات امولیانت می توان کره، روغن، استر و اسید های چرب را نام برد.

 

***   هومکتانت ( humectant ) :

هومکتانت ها آب را از محیط اطراف جذب کرده و به سطح پوست یا مو می آورند. هومکتانت ها برای انواع پوست به خصوص پوست های خشک یک ترکیب حیاتی به شمار می آیند.

رایج ترین هومکتانت ها شامل گلیسیرین گیاهی، عسل، اوره، سوربیتول، هیالورنیک اسید، لسیتین و لاکتیک اسید می شوند.

 

مرطوب کننده ( moisturizer ) چیست و چگونه به رطوبت رسانی پوست کمک می کند؟

مرطوب کننده ( moisturizer ) ها با ایجاد یک لایه چرب روی سطح پوست مانع تبخیر آب در اثر TEWL می شوند، بنابراین محصولات حاوی ترکیبات اکلسیوی و امولیانت، مرطوب کننده محسوب می شوند.

مرطوب کننده ها می توانند همان مقدار رطوبتی را حفظ کنند که هنگام استفاده از محصول در پوست موجود بوده ( یعنی آب پوست را زیاد تر نمی کنند و فقط مانع تبخیر آبی که در پوست هست می شوند )

در حقیقت مرطوب کننده ها یک سد محافظ روی سطح پوست ایجاد کرده و سبب کاهش احتمال تبخیر رطوبت موجود در پوست در طول روز می شوند، مرطوب کننده ( moisturizer ) به اصلاح لایه چربی محافظ پوست ( barrier ) کمک می کند و بدین ترتیب پوست می تواند تعادل رطوبت خود را بازیابد.

به کلمه ” کمک ” توجه داشته باشید. چراکه این محصولات فقط قسمتی از راه حل هستند و نمی توانند تمام مشکلات و شرایط ژنتیکی پوست را درمان و رفع کنند.

 

آبرسان ( Hydrator ) چیست و چگونه به رطوبت رسانی پوست کمک می کند؟

محصولات آبرسان برای افزایش میزان آب موجود در پوست طراحی شده اند، این خاصیت آبرسانی پوست معمولا با استفاده از قدرت ترکیبات هومکتانت به دست می آید.

هومکتانت ها آب را از هوای اطراف و یا سلول های بدن گرفته و در پوست به دام می اندازند.

 

بیشتر اوقات کمپانی ها برای بهره مندی از نهایت رطوبت رسانی پوست از هر دو ترکیب مرطوب کننده ها و آبرسان ها در محصولات خود استفاده می کنند، بدین ترتیب ترکیبات آبرسان میزان آب پوست را به حداکثر خود رسانده و ترکیبات مرطوب کننده این آب را در پوست حفظ می کنند.

 

معرفی و بررسی مرطوب کننده مورد مناسب هر نوع پوست

احتمالا تا الان کاملا تفاوت آبرسان و مرطوب کننده را متوجه شده اید. در ادامه چند نمونه از پر طرفدار ترین رطوبت رسان ها بررسی و معرفی شده اند و برای توضیح بهتر مطالب ذکر شده در بالا روی هر محصول به بررسی پرداخته شده است.

به عنوان یکی از بهترین برندهای موجود در بازار می توان به برند آمریکایی مورد اشاره کرد.

این برند آمریکایی خط تولید محصولات خود را در سال ۱۹۸۹ و با هدف ایجاد پوستی زیبا و سالم برای همه ایجاد کرد، کیفیت بالای مواد موثره به کار رفته در این محصولات و فرمولاسیون منحصر به فرد آنها به سرعت ” مورد ” را تبدیل به یکی از محبوب ترین برندهای پوستی کرد.

محصولات این برند در چند دسته گوناگون و برای پاسخگویی به نیاز های پوستی انواع سنین و انواع پوست ها طراحی شده اند، در ادامه به بررسی انواع مرطوب کننده مورد می پردازیم.

 

مرطوب کننده مورد مناسب پوست نرمال تا خشک

پوست های خشک همواره نیازمند مصرف مداوم مرطوب کننده و آبرسان هستند، چراکه در درجه اول بریر پوست ضعیف تری داشته و نیاز به ایجاد لایه چربی از دست رفته شان دارند، در درجه دوم به دلیل نداشتن این سد محافظ آب پوستشان نسبت به سایرین زودتر تبخیر می شود.

کرم ضدچروک و مرطوب کننده قوی هیدرودینامیک مورد : ( جهت مشاهده و خرید کلیک کنید )

 

 

مرطوب کننده هیدرودینامیک مورد

مرطوب کننده هیدرودینامیک مورد

 

این محصول برنده جایزه زیبایی مجله نوت بوک در سال ۲۰۱۷ شد، هیدرودینامیک مورد یک محصول برای پوست های خیلی خشک و دهیدراته است، یعنی هم توانایی آبرسانی داشته و هم مرطوب کننده است.

به عنوان اصلی ترین ترکیبات مرطوب کننده این محصول می توان به عصاره نارگیل، شی باتر، آووکادو، آفتابگردان و روغن زیتون اشاره کرد. همچنین به عنوان اصلی ترین ترکیب آبرسان می توان هیالورنیک اسید را نام برد.

 

مرطوب کننده مورد مناسب انواع پوست

گروه محصولات ویتامین سی مورد با هدف پیشگیری از پیری زودرس فرموله شده اند، کرم مرطوب کننده این لاین با نام اسنشیال سی مورد در دو نوع موجود است :

کرم مرطوب کننده شب ویتامین سی مورد  : ( جهت مشاهده و خرید محصول کلیک کنید )

مناسب انواع پوست

 

این محصول در طول شب، آسیب های وارده به پوست در طول روز را ترمیم کرده و ظاهری شاداب، نرم و براق برای پوست به ارمغان می آورد.

مرطوب کننده ویتامین سی مورد یک آنتی اکسیدان منحصر به فرد با خواص رطوبت رسانی بالاست که رطوبت ماندگاری را برای پوست به همراه می آورد.

به عنوان مهمترین ترکیبات مرطوب کننده به کار رفته در این محصول می توان به دایمتیکون و شی باتر و روغن اسطوخودوس اشاره کرد، این محصول خواص آبرسانی خود را مدیون گلیسیرین است.

 

مرطوب کننده ویتامین سی مورد

مرطوب کننده ویتامین سی مورد

 

کرم مرطوب کننده روز ویتامین سی مورد با SPF30  : ( جهت مشاهده و خرید محصول کلیک کنید )

مناسب انواع پوست

این محصول ضمن رطوبت رسانی، پوست را از آسیب های ناشی از تابش اشعه آفتاب و آلودگی های محیطی حفاظت می کند. همچنین سبب افزایش شفافیت و سفتی پوست نیز می شود.

مهمترین ترکیب مرطوب کننده به کار رفته در این محصول دایمتیکون است، همچنین این محصول خواص آبرسانی خود را مدیون اوره می باشد.

 

مرطوب کننده مورد مناسب پوست های چرب و جوش دار

یکی از باور های اغلب افرادی که پوست چرب دارند نیاز نداشتن به مرطوب کننده است، این مسئله اشتباه بزرگی در مراقبت پوست است، چراکه هرچه رطوبت برای پوست تامین نشود، غدد سباسه برای تامین آن چربی بیشتری تولید کرده و این موضوع پوست های چرب را چرب تر و براق تر می کند. لاین محصولات کلاریفایینگ و تایم ریلیز مورد ( با رنگ آبی و سورمه ای ) برای رفع مشکلات پوست های چرب و آکنه ای فرموله شده و عنوان یکی از بهترین مرطوب کننده های بازار را به خود اختصاص داده است.

کرم مرطوب کننده آنتی ایجینگ مویچرایزر مورد با SPF30  : ( جهت مشاهده و خرید محصول کلیک کنید )

مناسب پوست های چرب و مستعد به جوش

 

مرطوب کننده پوست چرب مورد

مرطوب کننده پوست چرب مورد

 

این محصول، برنده جایزه زیبایی beauty shortlist بوده و مکمل درمان آکنه با تأمین رطوبت مورد نیاز پوست است و دارای عوامل ضد آفتاب ( SPF30 ) می باشد. از دیگر خواص این محصول می توان به جلوگیری از تخریب کلاژن و DNA سلولی و ضد چروک بودن آن اشاره کرد.

این محصول دارای عوامل آبرسان بیشتری از جمله گلیسیرین و هیالورنیک اسید، اینسیتول، سوربیتول و اوره است، هم چنین ترکیب مرطوب کننده این محصول دایمتیکون، زینک و روغن آرگان می باشد.

حرف آخر

بیشتر محصولات موجود در بازار هر دو خاصیت آبرسانی و مرطوب کنندگی را دارا می باشند، اما به یاد داشته باشید، اگر از دو محصول آبرسان و مرطوب کننده جداگانه استفاده می کنید، ابتدا آبرسان و سپس مرطوب کننده را بزنید، بدین ترتیب ابتدا رطوبت را به پوست وارد کرده ( از طریق آبرسان ) و سپس آن را نگه می دارید ( از طریق مرطوب کننده )

اگر پوست خشکی دارید، احتمالا در طول روز چند بار نیاز به تجدید مرطوب کننده خود دارید.

رطوبت رسان ها ( چه آبرسان، چه مرطوب کننده ) فقط به نرم شدن پوست کمک می کنند و قادر نیستند مشکل خشکی پوست را درمان کرده و ریشه آن را نابود کنند، آنها فقط مشکل خشکی و کم آبی پوست را کنترل می کنند. برای درمان قطعی لازم است علاوه بر رعایت رژیم غذایی مناسب و مصرف فراوان مایعات، همواره از پوست در برابر مهاجمان محیطی و با استفاده از ضد آفتاب و آنتی اکسیدان حفاظت کنید.

 

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید.   ۴۱۷۰۲ _ ۰۲۱ 

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

 

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

اطلاعات عالی بود ممنون

پیام بگذارید