قطره استریل چشمی نفازولین (naphazoline)

(Naphazoline)

نفازولین (naphazoline) یک داروی تنگ کننده ی عروق است که از آن برای تسکین قرمزی، پف، خارش یا آبریزش چشم در اثر سرماخوردگی، آلرژی، یا تحریکات چشمی (در اثر سرمازدگی، شناکردن، استفاده از لنز تماسی نرم) استفاده می شود.

این دارو به عنوان یک سمپاتومیمتیک شناخته می شود. قطره نفازولین باعث می شود رگ های خونی متورم چشم تنگ شوند و بدین ترتیب قرمزی چشم را کاهش می دهد.

بعضی از برندهای تجاری قطره نفازولین، ترکیبات دیگری را نیز شامل می شوند، اعم از لوبریکانت ها (مثل گلیسیرین، هیپروملوزا، یا پلی اتیلن گلیکول 300) که به محافظت از چشم در برابر عوامل محرک خارجی کمک می کنند، یا زینک سولفات که به عنوان یک قابض عمل کرده و کمک می کند قرمزی و سوزش چشم کاهش یابد.

قطره چشمی نفازولین برای تسکین موقت قرمزی یا ناراحتی جزئی چشم در اثر تحریکات خفیف مناسب است؛ البته ممکن است بنابر تشخیص پزشک برای اهداف درمانی دیگری که در این مطلب به آنها اشاره نشده است نیز استفاده شود.

 

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه امکان پذیر است.

(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

قطره استریل چشمی نفازولین | naphazoline | قطره برای قرمزی چشم

مهمترین اطلاعات

* قطره نفازولین چشمی برای تسکینِ موقت قرمزی یا ناراحتی های جزئی چشم در اثر تحریکات خفیف مورد استفاده قرار می گیرد.

* چنانچه مبتلا به گلوکوم زاویه بسته هستید، نمی بایست نفازولین استفاده کنید.

* چنانچه متوجه استمرار یا تشدید قرمزی/درد چشم، تغییرات بینایی، سرگیجه یا سردرد شَدید یا زنگ زدن گوش ها شُدید و یا احساس تنگی نفس به شما دست داد، مصرف نفازولین را متوقف کرده و فورا با پزشک تماس بگیرید.

 

نکاتی که می بایست قبل از مصرف قطره استریل چشمی نفازولین بدانید

اگر گلوکوم زاویه بسته دارید و یا به نفازولین حساسیت دارید، نمی بایست از این دارو استفاده کنید.

قبل از مصرف این دارو سابقه ی پرونده ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ضروری است موارد زیر را به ایشان اطلاع دهید:

* مشکلات قلبی، فشار خون بالا

* دیابت

* تیروئید پرکار

* آسیب دیدگی یا عفونت چشم

 

مصرف در دوران بارداری/شیردهی

این دارو در دسته C دوران بارداری قرار می گیرد. بنابراین مشخص نیست که آیا می تواند به جنین آسیب وارد کند یا خیر؛ در صورت بارداری پزشک را مطلع کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا نفازولین می تواند وارد شیر مادر شود و یا ممکن است به شیرخوار آسیب وارد کند یا خیر؛ در خصوص مصرف این دارو در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

 

روش مصرف نفازولین

دارو را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید. از مصرف بیشتر یا کمتر از مقدار توصیه شده جدا خودداری کنید.

قطره نفازولین نمی بایست برای مدت طولانی یا بصورت مکرر مصرف شود. چراکه استفاده طولانی مدت یا مکرر از این دارو می تواند علاوه بر تشدید علائم، باعث آسیب دیدن رگ های خونی چشم شود. بعلاوه مصرف بیش از اندازه این نوع داروها ممکن است قرمزی چشم را افزایش دهد. (بازگشت مجدد هایپرمیا)

قبل استفاده از قطره های چشمی، دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشوئید. برای مصرف قطره های چشمی توصیه های زیر را دنبال کنید:

* سر خود را کمی به سمت عقب خم کنید، پلک پائین را به آرامی به سمت جلو بکشید تا یک کیسه ایجاد شود. قطره چکان را بالای چشم نگه دارید، بطوریکه نوک قطره چکان به سمت پائین باشد. به سمت بالا نگاه کنید و قطره چکان را فشار دهید تا یک قطره داخل چشم بریزد.

* چشم خود را ببندید و انگشت خود را حدودا 1 دقیقه، روی گوشه داخلی چشم به آرامی فشار دهید، این کار مانع ورود مایع دارو، به مجاری اشکی می شود.

از لمس کردن نوک قطره چکان یا تماس مستقیم آن با چشم جلوگیری کنید. آلوده شدن سر قطره چکان می تواند به چشم سرایت کرده و باعث عفونت و دیگر مشکلات چشمی شود.

اگر مایع داخل قطره چکان تغییر رنگ داده و یا ذراتی در آن بوجود آمده، از مصرف آن خودداری کنید.

در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود. از منجمد کردن دارو خودداری کنید. زمانی که از قطره استفاده نمی کنید، درب آن را محکم ببندید.

 

فراموش کردن نوبت مصرف

از آنجائیکه قطره نفازولین چشمی، در صورت نیاز تجویز می شود، لازم نیست طبق یک برنامه منظم استفاده شود.

اگر طبق دستور پزشک و طبق یک برنامه منظم دارو را مصرف می کنید، در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف، به محض به خاطر آوردن آن را استفاده کنید.

اگر نزدیک به زمان نوبت بعدی مصرف داروست، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست. هرگز به منظور جبران دوز مصرفی را دو برابر نکنید.

 

اووردوز

انتظار نمی رود اوردوز این دارو عارضه ی خطرناکی ایجاد کند. اگر کسی تصادفا این دارو را بلعید، جهت مراقبت های پزشکی ویژه با اورژانس تماس بگیرید.

قطره نفازولین چشمی را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. بلعیدن یا مکیدن مایع برخی داروهای چشمی خاص ممکن است باعث مشکلات جدی بخصوص در کودکان شود.

 

در طول مصرف نفازولین از فعالیت های زیر خودداری کنید:

هنگامی که لنز تماسی نرم داخل چشم های خود دارید، از این دارو استفاده نکنید. نفازولین ممکن است ترکیبات نگهدارنده ای را شامل شود که می توانند باعث تغییر رنگ لنز شوند. بعد از استفاده از قطره نفازولین حداقل 15 دقیقه صبر کنید، سپس لنز را مجددا داخل چشم ها قرار دهید.

اگر در کنار نفازولین از قطره یا پماد چشمی دیگری هم استفاده می کنید، قبل از استفاده از داروی چشمی دیگر خود، حداقل 5 دقیقه صبر کنید. قطره های چشمی را قبل از پماد چشمی مصرف کنید تا قطره ها بتوانند به راحتی وارد چشم شوند.

نفازولین می بایست در کودکان با احتیاط مصرف شود، چراکه کودکان نسبت به عوارض جانبی این دارو (بخصوص خواب آلودگی شدید و اُفت شَدید دمای بدن) آسیب پذیرتر هستند.

 

عوارض جانبی احتمالی نفازولین

اگر متوجه هر نشانه ی حساسیت دارویی شُدید، فورا با اورژانس تماس بگیرید؛ بارزترین این علائم عبارتند از تورم صورت، لب ها، زبان و گلو.

اگر متوجه هر یک از نشانه های زیر شُدید، مصرف نفازولین را متوقف کرده و فورا با پزشک تماس بگیرید:

* تشدید یا استمرار قرمزی چشم

* درد چشم

* تغییرات بینایی

* درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا نامنظم

* سردرد شدید، زنگ زدن گوش ها، اضطراب، گیجی یا احساس تنگی نفس

عوارض جانبی رایج و قابل انتظار این دارو عبارتند از:

* سوزش خفیف چشم

* تاری دید، آبریزش چشم ها

* سردرد خفیف، سرگیجه، عصبی بودن

این بخش تمام عوارض جانبی این دارو را شامل نمی شود. ممکن است با مصرف قطره نفازولین عوارض جانبی دیگری نیز ایجاد شود. به محض مشاهده هر نوع عارضه جانبی غیر عادی دیگر، پزشک را مطلع نمایید.

 

تداخلات دارویی

چنانچه از هر یک از داروهای زیر استفاده می کنید، از پزشک یا داروساز در مورد ایمنی مصرف نفازولین مشورت بگیرید:

* داروهای ضد افسردگی – آمی تریپتیلین، کلومیپرامین، دزیپرامین، دسونلافاکسین، دوکسپین، دولوکستین، ایمی پرامین، ماپروتیلین، میلناسیپران، نورتریپتیلین، ونلافاکسین

* داروهای حاوی مشتقات ارگوت – ارگوتامین، دی هیدرو ارگوتامین، ارگونوین، متیل ارگونوین

* مهار کننده های MAO – فورازولیدون، ایزوکربوکسازید، لینزولید، فنلژین، رازاژیلین، سلژیلین، ترانیل سیپرومین

این لیست کامل نیست. ممکن است قطره نفازولین با داروهای دیگری نیز تداخل ایجاد کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

 

سخن پایانی

به خاطر داشته باشید، این دارو و تمام داروهای دیگر می بایست دور از دید و دسترس کودکان نگهداری شوند.

از به اشتراک گذاشتن داروهای مصرفی خود با دیگران جدا خوداری کنید.

این دارو را فقط برای مدت زمانی که پزشک تعیین کرده، مصرف کنید.

 

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه امکان پذیر است.

(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

لازم به ذکر است به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x