آیا نوشیدن الکل در طول مصرف داکسی سایکلین مجاز است؟

آیا نوشیدن الکل در طول مصرف داکسی سایکلین مجاز است؟

داکسی سایکلین چیست؟

داکسی سایکلین یک نوع آنتی بیوتیک است که از آن برای درمان انوع گوناگونی از عفونت های باکتریایی (همانند عفونت های دستگاه تنفسی یا عفونت های پوستی) استفاده می شود. بعلاوه این دارو در جلوگیری از مالاریا (یک بیماری انگلی ناشی از نیش پشه) نیز موثر است.

جهت آشنایی بیشتر با داکسی سایکلین به مقاله ی درمان جوش با داکسی سایکلین مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

داکسی سایکلین در کلاس “تتراسایکلین ها” قرار می گیرد. داروهای موجود در این کلاس دارویی، توانایی باکتری ها را در ساخت پروتئین مختل نموده و بدین ترتیب مانع رشد و پیشروی باکتری ها می گردند.

همانطور که می دانید مصرف الکل می تواند با برخی از آنتی بیوتیک ها تداخل ایجاد کند. یکی از این آنتی بیوتیک ها داکسی سایکلین می باشد. در این مقاله به بررسی دقیق تر این تداخل پرداخته شده است.

همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تداخلات دارویی با الکل به مقاله تداخل الکل و آنتی بیوتیک مراجعه نمایید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

 

لازم به ذکر است این مقاله به هیچ عنوان به معنی تایید مصرف الکل حتی در دوران سلامت کامل بدن نیست.

نوشیدن الکل از نظر شرعی منع شده است.

این مقاله صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است.

به غیر از مقاله درج شده هیچگونه مشاوره ای در خصوص این مطالب ارائه نمی شود.

 

افرادی که مشکل نوشیدن مزمن الکل دارند و یا مبتلا به مشکلات کبدی هستند، در طول مصرف داکسی سایکلین مجاز به نوشیدن هیچ مقداری از الکل نیستند. در این دسته از افراد، مصرف الکل در طول درمان با داکسی سایکلین موجب کاهش اثربخشی دارو می شود. (نوشیدن مقادیر کمی از الکل (مثلا 1 تا 2 شات) در افرادی که شرایط فوق درباره آنها صدق نمی کند، اثر بخشی داکسی سایکلین را کاهش نمی دهد، اما توصیه نمی شود.)

 

اگر در طول مصرف داکسی سایکلین، الکل بنوشید چه اتفاقی می افتد؟

تداخل مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها با الکل، عوارض جانبی متعددی ایجاد می کند، از جمله:

* سرگیجه

* خواب آلودگی

* مشکلات معده

* حالت تهوع

* استفراغ

* سردرد

* ضربان قلب شدید

البته ممکن است با نوشیدن مقادیر بسیار کم الکل (1 تا 2 شات) در طول مصرف داکسی سایکلین متوجه هیچ یک از عوارض جانبی فوق نشوید، اما اگر هنوز عفونت دارید، بهتر است از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید؛ نوشیدن الکل، بخصوص در حجم زیاد، با تضعیف عملکرد سیستم ایمنی ارتباط تنگاتنگی دارد.

اگر الکل مصرف کرده باشید، آنگاه باید چه کار کنید؟

اگر داکسی سایکلین مصرف می کنید و الکل نوشیده اید، از مصرف الکل بیشتر خودداری کنید. بخصوص اگر هر یک از علائم زیر ظاهر شده اند:

* سرگیجه

* خواب آلودگی

* ناراحتی معده

 

داکسی سایکلین | تداخل الکل و داکسی سایکلین | الکل چه مضراتی برای بدن دارد

 

مصرف همزمان الکل و داکسی سایکلین باعث مشکلات جدی در سلامتی افراد نمی شود. اما نوشیدن الکل به اندازه ای که سبب مستی شود، می تواند بر روی سرعت بهبود بیماری تاثیر منفی بگذارد. طبق گفته موسسه ملی سوء مصرف الکل، مست کردن به مدت بیش از 24 ساعت، سرعت واکنش سیستم ایمنی بدن را کُند می کند.

دیگر تداخلات دارویی داکسی سایکلین

در طول مصرف داکسی سایکلین، همواره خود را در خصوص هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید، آگاه کنید. بعلاوه قبل از مصرف هر یک از داروهای زیر ابتدا نظر پزشک را جویا شوید:

* آنتی اسیدها

* داروهای رقیق کننده خون

* باربیتورات ها

* بیسموت ساب سیترات

* داروهای ضد تشنج مثل کاربامازپین و فنی توئین

* دیورتیک ها

* لیتیوم

* متوترکسات

* رتینوئید ها

* مکمل های حاوی ویتامین A

آنتی بیوتیک های خانواده تتراسایکلین، از جمله داکسی سایکلین، می توانند پوست را در برابر نور آفتاب حساس کنند. در طول مصرف داروهای این خانواده به منظور جلوگیری از آفتاب سوختگی، هنگام خارج شدن از منزل، علاوه بر پوشیدن لباس های محافظ به اندازه ی کافی ضد آفتاب بزنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی بررسی علائم فتوسنسیویتی مراجعه کنید. (جهت مطالعه مقاله کلیک کنید.)

خانم های باردار، خانم های شیرده و کودکان زیر 8 سال مجاز به مصرف داکسی سایکلین نمی باشند.

جمع بندی

داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک است که جهت درمان طیف وسیعی از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. بهتر است در طول مصرف داکسی سایکلین از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید، بخصوص اگر مبتلا به بیماری های کلیوی هستید و یا سابقه ی نوشیدن مزمن الکل دارید.

الکل می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. بنابراین در نظر داشته باشید، در طول دوره نقاهت، هر بار نوشیدن الکل، یک روز بر طول دوره بهبود شما اضافه می کند.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 2]
برچسب ها:
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
1
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x