دیکلوفناک پتاسیم با نام تجاری کاتافلام (cataflam)

(Cataflam) دیکلوفناک پتاسیم با نام تجاری کاتافلام

آخرین بروزرسانی

دیکلوفناک (Diclofenac) یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی می باشد که عموما جهت کنترل درد مورد استفاده قرار می گیرد.

این دارو به عنوان کاهش دهنده درد، تحریک، تورم و خشکی مفصل در آرتریت، نقرس و سایر بیماری‌های روماتیسمی و همچنین جهت درمان درد در موارد دیگر مثل دردهای عضلانی، درد قاعدگی، درد پس از جراحی، سردرد، تب، زایمان و … نیز استفاده می‌گردد.

دیکلوفناک به صورت دو ملح تولید می گردد: ديكلوفناك سدیم و دیکلوفناک پتاسیم .

تفاوت اصلی بین دیکلوفناک سدیم و دیکلوفناک پتاسیم در جذب آن ها می باشد. جذب دیکلوفناک پتاسیم در بدن سریع تر است، در نتیجه جهت درمان دردهای حاد و ناگهانی که نیاز به تسکین سریع آن وجود دارد، دیکلوفناک پتاسیم انتخاب بهتری است.

در مقاله ولتارن به توضیح نکاتی در خصوص مصرف دیکلوفناک سدیم، پرداخته شد.

این مقاله جهت افزایش آگاهی مصرف دیکلوفناک پتاسیم (کاتافلام) جمع آوری شده است.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان داروی کاتافلام می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

هشدار:

کاتافلام ممکن است خطر بروز مشکلات قلبی و عروقی (مثلا حمله یا سکته قلبی) را افزایش دهد. این عارضه می تواند کشنده باشد. چنانچه مبتلا به بیماری های قلبی (یا در ریسک ابتلا به بیماری های قلبی) قرار دارید، بیش از سایرین در خطر بروز این عارضه هستید. گرچه تمامی مصرف کنندگان کاتافلام، حتی کسانی که هیچ گونه ریسک/بیماری قلبی هم ندارند، باز هم در خطر چنین عارضه ای هستند. چنین عارضه ای ممکن است در هفته های اول مصرف کاتافلام (قرص های سریع آزاد شونده دیکلوفناک پتاسیم) رخ دهد و ممکن است با مصرف دوزهای بالاتر یا استفاده های طولانی مدت تر، بیشتر هم شود. قبل یا بعد جراحی بای پس قلب کاتافلام مصرف نکنید.

این دارو ممکن است احتمال بروز مشکلات شدید معده یا روده (مثلا زخم یا خونریزی) را افزایش دهد. چنین عارضه ای ممکن است گاهی کشنده باشد. ریسک این مسئله در افراد مسن و کسانی که قبلا زخم یا خونریزی معده/روده داشته اند بالاتر است. این مشکل ممکن است بدون هیچ علائم هشدار دهنده ای ایجاد شود.

موارد مصرف کاتافلام

* تسکین درد

* درمان برخی از انواع آرتروزها

* کنترل دردهای قاعدگی

ممکن است بنابر صلاحدید پزشک برای اهداف درمانی به غیر از آنچه ذکر شد، پزشک کاتافلام تجویز کنید.

 

(Cataflam) دیکلوفناک پتاسیم با نام تجاری کاتافلام

 

قبل از مصرف کاتافلام موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:

* آلرژی به کاتافلام یا هر یک از ترکیبات دیگر این دارو

* آلرژی به آسپرین و دیگر NSAID ها

* آلرژی به هر نوع دارو، غذا و ترکیبات خوراکی؛ تمام آلرژی های خوراکی و علائمی که در اثر آلرژی به آنها دچار می شوید (مثل ضایعات پوستی، کهیر، خارش، تنگی نفس، آبریزش، سرفه، التهاب صورت، لب ها، زبان یا گلو و…) را به پزشک اطلاع دهید.

* سابقه ی آسم در اثر مصرف داروهای سالیسیلات (مثل آسپرین و دیگر داروهای مشابه مثل NSAID ها)

* سابقه ی ابتلا به مشکلات خاص؛ مثل خونریزی یا مشکلات کلیوی

* سابقه ی سکته قلبی (بخصوص اگر اخیرا رخ داده است.)

* مصرف داروهای NSAID

* مشکلات باروری

* بارداری یا قصد باردار شدن

* شیردهی

این فهرست کامل نیست. لذا بهتر است لیستی از تمام بیماری ها و داروهای مصرفی خود (اعم از نسخه ای، غیر نسخه ای، گیاهی و مکمل ها) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید. لازم است مطمئن شوید کاتافلام با شرایط فردی شما سازگار بوده و برای شما ایمن است. هرگز بدون مشورت با پزشک، دوز هیچ دارویی را تغییر نداده و بصورت خودسرانه مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید.

 

مسائلی که می بایست در طول مصرف کاتافلام بدانید/انجام دهید:

* هنگام مراجعه به مراکز درمانی یا متخصصین دیگر، کارکنان/پزشک را در جریان مصرف کاتافلام قرار دهید.

* چنانچه مدت طولانی است کاتافلام مصرف می کنید، بهتر است بصورت دوره ای، برای اطمینان از وضعیت سلامت خود، آزمایش خون انجام دهید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.)

* با مصرف داروهایی مثل کاتافلام، ممکن است فشار خون افزایش یابد. لذا در طول مصرف این دارو می بایست فشار خون خود را مرتبا کنترل کنید.

* در خصوص مصرف نوشیدنی های الکلی از پزشک راهنمایی بخواهید.

* چنانچه سیگار می کشید، پزشک را مطلع کنید.

* چنانچه آسم دارید، با پزشک مشورت کنید. ممکن است بدن شما نسبت به کاتافلام حساس تر از دیگران باشد.

* دارو را بیش از مقدار توصیه شده توسط پزشک مصرف نکنید. مصرف بیش از مقدار مجاز می تواند شانس ایجاد عوارض جانبی خطرناک را افزایش دهد.

* کاتافلام را برای مدت زمان طولانی تر از آنچه توسط پزشک تجویز شده مصرف نفرمایید.

* در طول مصرف کاتافلام ممکن است راحت تر خونریزی کنید. لذا از فعالیت های مخاطره آمیز دوری کنید. از مسواک های نرم و تیغ های الکترونیکی استفاده کنید.

* با مصرف داروهایی مثل کاتافلام ریسک سکته قلبی افزایش می یابد. در افراد مبتلا به نارسایی قلبی، احتمال سکته قلبی یا بستری شدن در بیمارستان و خطر مرگ افزایش می یابد. (برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.)

* چنانچه برای پیشگیری از حمله قلبی آسپرین مصرف می کنید، در خصوص ایمنی مصرف کاتافلام با پزشک مشورت کنید.

* ممکن است با مصرف داروهایی مثل کاتافلام، مشکلات کبدی رخ دهد. گاهی اوقات این مشکلات ممکن است کشنده باشند. به محض آنکه متوجه مشکلات کبدی شُدید با پزشک تماس بگیرید.

مهمترین علائم مشکلات کبدی عبارتند از: تیره شدن رنگ ادرار، احساس خستگی، احساس سیری، ناراحتی معده، معده درد، مدفوع رنگ پریده، قی کردن، زرد شدن رنگ چشم یا پوست

* اگر 65 سال به بالا هستید، کاتافلام را با احتیاط مصرف کنید. ممکن است این دارو در سنین 65 سال به بالا عوارض خطرناک تری ایجاد کند.

* داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مثل کاتافلام ممکن است روی تخمک (تخمک گذاری) در خانم ها تاثیر بگذارند. این اثربخشی ممکن است باعث شود نتوانید باردار شوید. البته این وضعیت با قطع مصرف کاتافلام، به حالت عادی باز می گردد. (برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.)

* اگر این دارو را در طول دوران بارداری مصرف کنید، ممکن است سبب آسیب دیدگی جنین شود. اگر باردار هستید یا در طول مصرف دارو باردار شدید، پزشک را مطلع کنید.

 

بهترین راه مصرف کاتافلام

کاتافلام را دقیقا مطابق دستورالعمل پزشک مصرف کنید. تمام اطلاعاتی که پزشک برای شما توضیح می دهد به خاطر بسپارید و تمام دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید.

* می توانید دارو را همراه با غذا یا با معده خالی میل کنید. چنانچه با مصرف این دارو دچار ناراحتی معده می شوید، بهتر است دارو را همراه با غذا میل کنید.

* دارو را همراه با یک لیوان پر از آب میل کنید.

 

دوزاژ مصرف

قبل از اتخاذ تصمیم برای مصرف کاتافلام، مزایا و خطرات احتمالی مصرف آن را در نظر بگیرید. همچنین از پزشک بخواهید سایر گزینه های درمانی را نیز به شما توضیح بدهد.

معمولا پزشک مطابق با اهداف درمان، کمترین دوز موثره دارو را برای کوتاهترین مدت تجویز می کند. سپس به محض مشاهده پاسخ بیمار به درمان اولیه با کاتافلام، دوز و تعداد دفعات مصرف دارو مطابق با نیاز های بیمار تنظیم می شود.

دوز معمول مصرفی:

درمان درد اولیه یا دﻳﺴﻤﻨﻮره (ﻗﺎﻋﺪﮔﻲ) دردﻧﺎك دوز توصیه شده 50 میلی گرم سه بار در روز است. براساس تجربه، بعضی پزشکان معتقدند در برخی از بیماران، دوز اولیه 100 میلی گرم و به دنبال آن دوزهای بعدی 50 میلی گرم در تسکین درد بهتر پاسخ می دهد.

جهت تسکین استئوآرتریت (آرتروز) دوز توصیه شده 100 تا 150 میلی گرم در روز، در دوزهای منقسم است. (50 میلی گرم 2 تا 3 بار در روز)

جهت تسکین درد آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) دوز توصیه شده 150 تا 200 میلی گرم در روز، در دوزهای منقسم است. (50 میلی گرم 3 تا 4 بار در روز)

هشدار:

فرمولاسیون های مختلف دیکلوفناک (دیکلوفناک انتریک کوتد، دیکلوفناک پیوسته رهش، دیکلوفناک پتاسیم) لزوما عملکرد مشابهی ندارند، حتی اگر دوز یکسانی داشته باشند.

 

فراموش کردن یک نوبت مصرف کاتافلام

* اگر بطور مرتب کاتافلام مصرف می کنید، دوز فراموش شده را به محض به خاطر آوردن مصرف کنید.

* اگر نزدیک نوبت بعدی مصرف داروست، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست. دارو را مطابق معمول مصرف کنید.

* از مصرف همزمان دو دوز در یک زمان خودداری کنید.

در بسیاری از مواقع دستور مصرف کاتافلام، در صورت نیاز است. از مصرف بیش از حد این دارو خودداری کنید.

 

عوارض جانبی احتمالی

هشدار/احتیاط:

حتی اگر نادر باشد، ممکن است برخی افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی بسیار بد و گاهی کشنده ای را تجربه کنند.

در صورت بروز هر یک از علائم و نشانه های زیر که ممکن است ناشی از یک عارضه جانبی بد باشد، فورا با اورژانس تماس بگیرید:

* نشانه های واکنش های آلرژیک: راش، کهیر، خارش، قرمزی، التهاب، تاول، پوسته ریزی همراه/بدون درد، آبریزش، احتقان قفسه سینه یا گلو، تنگی نفس، مشکل بلع یا تکلم، متورم شدن صورت، چشم ها، لب ها، زبان یا گلو

* علائم خونریزی: خون بالا آوردن، استفراغ، مشاهده خون در ادرار، مدفوع قیری یا خونی، خونریزی لثه ها، خونریزی غیرطبیعی واژن، کبودی بی دلیل، خونریزی که قطع نمی شود.

* علائم مشکلات کلیوی: ناتوانی در دفع ادرار، تغییر حجم ادرار دفع شده، خون در ادرار، افزایش وزن خیلی زیاد

* علائم بالا بودن سطح پتاسیم خون: ضربان قلب غیرطبیعی، احساس گیجی، احساس سبک سری یا سرگیجه، احساس ضعف و بیهوشی، بی حسی یا مور مور شدن، تنگی نفس

* علائم فشار خون: سردرد یا سرگیجه خیلی شَدید، بیهوش شدن، تغییرات بینایی.

* تنگی نفس، افزایش وزن خیلی زیاد، تورم دست ها یا پاها

* احساس درد یا فشار در سینه، افزایش ضربان قلب

* احساس ضعف در یک سمت از بدن، مشکل تکلم یا تمرکز، تغییرات تعادل، افتادگی یک سمت صورت یا دوبینی و تاری دید

* احساس خستگی یا ضعف شَدید

* احساس درد هنگام دفع ادرار یا مشاهده خون در ادرار

* واکنش های پوستی خیلی بد مثل سندروم استیونس جانسون/نکرولیز اپیدرمال سمی؛ این عارضه می تواند باعث مشکلات شدیدی شود که هرگز از بین نمی روند و گاهی اوقات حتی باعث مرگ می شوند. چنانچه متوجه علائمی مثل قرمزی، التهاب، تاول، یا پوسته ریزی، قرمزی یا تحریک چشم ها، تورم دهان، گلو، بینی یا چشم ها شُدید، با پزشک تماس بگیرید.

دیگر عوارض جانبی کاتافلام

هر دارویی به موازات اثربخشی های درمانی ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای نیز ایجاد کند. البته لزوما همه ی افراد تمام عوارض جانبی یک دارو را تجربه نخواهند کرد و یا شدت بروز عوارض جانبی در بسیاری از آنها بسیار خفیف و قابل چشم پوشی است. چنانچه هر یک از علائم زیر، که عوارض جانبی محتمل و قابل انتظار کاتافلام هستند، ادامه داشتند و یا موجب رنجش شما شدند، پزشک را مطلع کنید:

* سردرد

* معده درد یا استفراغ کردن

* اسهال یا یبوست

* سرگیجه

* دل درد یا سوزش قلب

* باد معده

* احساس خواب آلودگی

* تعریق بیش از اندازه

* علائم سرماخوردگی

این لیست تمام عوارض جانبی ناشی از مصرف کاتافلام را شامل نمی شود. سوالات خود را درباره ی عوارض جانبی داروها با پزشک یا داروساز مطرح کنید.

همچنین از پزشک بخواهید در خصوص روش های کاهش عوارض جانبی شما را راهنمایی کند.

 

اصول و شرایط نگهداری دارو

* در دمای اتاق نگهداری شود.

* در مکان خشک نگهداری شود. از نگهداری دارو داخل حمام خودداری کنید.

* تمام داروها را در محلی امن (به دور از دید و دسترس کودکان و حیویانات خانگی) نگهداری کنید.

* داروهای منقضی شده و داروهایی که دیگر استفاده نمی کنید را منهدم کنید.

اطلاعات مختص مصرف کننده

چنانچه علائم بیماری بهبود نیافتند و یا بدتر شدند، پزشک را مطلع کنید.

داروهای خود را در اختیار دیگران نگذارید و از داروهای دیگران نیز استفاده نکنید.

لیستی از تمام داروهای مصرفی خود (اعم از نسخه ای، غیر نسخه ای، گیاهی و مکمل ها) تهیه کرده و همواره همراه خود داشته باشید. لیست داروها را هنگام مراجعه به پزشک در اختیار ایشان قرار دهید.

قبل از شروع/قطع مصرف هر دارویی، ابتدا با پزشک مشورت کنید.

اگر احساس کردید مسمومیت دارویی اتفاق افتاده با اورژانس تماس بگیرید.

 

اطلاعات تکمیلی

همواره برای اطمینان از صحت اطلاعات فوق، براساس ویژگی های فردی خود، از پزشک راهنمایی بخواهید.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان داروی کاتافلام می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x