مکمل گارلت (مکمل سیر)

مکمل گارلت (مکمل سیر)

آخرین بروزرسانی

گارلیک (سیر) یک گیاه دارویی است که از آن در پخت و پز و به عنوان ادویه نیز استفاده می شود. استفاده از سیر در غذاها، یا به عنوان طعم دهنده، فایده ای برای سلامت ندارد و احتمالا عوارض جانبی خاصی هم ایجاد نمی کند. اما استفاده از مکمل های گارلیک (سیر) با اهداف درمانی، می تواند علاوه بر ایجاد مزایای فراوان، عوارض جانبی ناخواسته ای نیز ایجاد کند.

فرآورده های گارلیک (سیر) که به عنوان مکمل های خوراکی در داروخانه ها به فروش می رسند، از نظر مقدار آلیسین (ماده موثره موجود در سیر) بسیار متفاوت هستند. هر چقدر مقدار آلیسین موجود در مکمل های سیر کمتر باشد، احتمالا اثربخشی مکمل نیز کمتر است.

مصرف مکمل های خوراکی گارلیک، در کنار درمانِ اصلی، می تواند اثربخشی قابل قبولی در درمان برخی ناراحتی ها از جمله فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر قلب، سرطان معده، سرطان روده بزرگ و سرطان رکتال داشته باشد. بعلاوه مکمل گارلیک می تواند در جلوگیری از گزش کنه نیز موثر عمل کند. استفاده ی موضعی از گارلیک (سیر) در درمان عفونت های قارچی پوست مثل رینگ ورم، خارش ژوک (خارش کشاله ران) یا پای ورزشکاران (نوعی بیماری قارچی) موثر است.

از مکمل خوراکی گارلیک (سیر)، برای درمان کلسترول خون بالا، زخم معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری، سرطان، یا مشکلات گردش خون در پاها، نیز استفاده می شود؛ گرچه مطالعات هنوز نتوانسته اند اثربخشی مکمل گارلیک در این موارد را به اثبات برسانند. از دیگر خواص مکمل های گارلیک (سیر) که تحقیقات هنوز موفق به اثبات آن نشده اند، می توان به خواص پیشگیری از سرماخوردگی و بهبود مشکلات ادراری ناشی از بزرگ شدن پروستات اشاره کرد.

با همه ی این وجود هنوز بطور قطع نمی توان ادعا کرد گارلیک (سیر) می تواند مثل یک دارو در درمان مشکلات پزشکی موثر عمل کند و به همین خاطر، خواص دارویی آن توسط سازمان غذا و دارو (FDA) مورد تایید واقع نشده است. بنابراین مکمل گارلیک (سیر) به تنهایی جایگزین درمان های دارویی نیست.

گارلیک (سیر) فقط یک مکمل گیاهی است و همانند مکمل های خوراکی دیگر، متاسفانه هیچ نظارت یا استانداردی در تولید آن وجود ندارد. براساس اطلاعات بدست آمده، برخی مکمل های موجود در بازار (بخصوص مکمل هایی که در مراکز غیر مجاز به فروش می رسند) آلوده به فلزات سمی هستند. لذا برای اطمینان، تا حد ممکن مکمل های گیاهی/تغذیه ای را از مراکز معتبری مثل داروخانه ها و فروشگاه های اینترنتی معتبر وابسته به داروخانه تهیه کنید.

ممکن است از مکمل گارلیک (سیر) برای اهداف دیگری که در این لیست به آنها اشاره نشده است نیز استفاده شود.

در ادامه ی این مقاله ضمن بررسی موارد هشدار و احتیاط مصرف مکمل های گارلیک (سیر)، به معرفی و بررسی قرص مکمل گارلت یک مکمل گیاهی حاوی سیر پرداخته شده است. (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید.)

 

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد.

جهت مشاهده و خرید قرص مکمل گیاهی گارلت حاوی گارلیک (سیر) روی لینک زیر کلیک کنید.

(قرص مکمل گارلت)

 

فواید سیر برای سلامت بدن | مکمل گارلت | مکمل سیر | مکمل گارلیک

 

نکاتی که می بایست قبل از مصرف مکمل سیر (مکمل گارلت) بدانید

اگر به سیر حساسیت دارید، نمی بایست از مکمل آن استفاده کنید.

در صورتیکه هر یک از شرایط زیر درباره ی شما صادق است، پیش از شروع مصرف مکمل سیر، برای اطمینان از ایمنی مصرف آن با پزشک مشورت کنید:

* زخم معده

* مشکلات هضم

* اختلالات مربوط به خونریزی یا لخته شدن خون (مثلا ابتلا به بیماری هموفیلی)

هشدار: گارلیک می تواند اثربخشی قرص های ضدبارداری را کاهش دهد. در طول مصرف گارلیک از پزشک بخواهید، برای جلوگیری از بارداری یک روش پیشگیری غیر هورمونی دیگر (مثل کاندوم) به شما معرفی کند.

 

استفاده از مکمل سیر (مکمل گارلت) در گروه های خاص

مصرف در دوران بارداری:

در دوران بارداری، استفاده از سیر به عنوان ادویه در غذاها، بی خطر است. با اینحال هنوز مشخص نیست که استفاده از مکمل سیر در طول دوران بارداری به جنین آسیب وارد می کند یا خیر. لذا در طول دوران بارداری هرگز بدون مشورت با پزشک از مکمل سیر استفاده نفرمائید.

مصرف در دوران شیردهی:

گارلیک می تواند وارد شیرمادر شود و ممکن است به نوزاد شیرخوار آسیب وارد کند. در طول دوران شیردهی هرگز بدون مشورت پزشک، از مکمل سیر استفاده نفرمائید.

مصرف در کودکان:

کودکان اجازه ندارند بدون تایید پزشک هیچ نوع مکمل گیاهی مصرف کنند. مصرف بیش از انداره سیر در کودکان بسیار خطرناک بوده و احتمال مسمومیت دارویی به همراه دارد.

 

روش مصرف مکمل سیر (مکمل گارلت)

وقتی صحبت از مصرف مکمل های گیاهی می شود، قبل از هر چیز لازم است نخست در خصوص لزوم مصرف، میزان مصرف و نحوه ی مصرف آن، نظر پزشک را جویا شوید.

اگر به هر دلیلی تصمیم به مصرف این مکمل گرفته اید، دستورالعمل های پزشک یا داروساز، و یا دستورالعمل های درج شده روی بسته بندی محصول را با دقت دنبال کنید. از مصرف بیشتر از میزان توصیه شده جدا خودداری کنید.

هرگز بدون تایید پزشک بطور همزمان از دو یا چند مکمل حاوی سیر استفاده نکنید. این کار ریسک مسمومیت دارویی و اوردوز را بالا می برد.

از خرد کردن، جویدن یا بریدن قرص های انتریک کوتد جدا خودداری کنید. چنین قرص هایی می بایست بطور کامل بلعیده شوند. قرص های انتریک کوتد، یک روکش مخصوص دارند تا به معده آسیبی وارد نکنند. خرد کردن آنها باعث آسیب دیدن این پوشش مخصوص می شود.

چنانچه وضعیتی که برای بهبود آن، گارلیک مصرف می کنید، بهتر نشد، و یا تشدید شد پزشک را مطلع کنید.

گارلیک ممکن است روند لخته شدن خون را تحت تاثیر قرار دهد، به همین خاطر ریسک خونریزی را بالا می برد. اگر قصد انجام جراحی یا کار دندانپزشکی دارید، حداقل از 2 هفته قبل، مصرف گارلیک را متوقف کنید.

اگر یک نوبت از مصرف گارلیک را فراموش کردید و نزدیک به زمان نوبت بعدی است، نیازی به مصرف دور فراموش شده نیست. از دو برابر کردن میزان دوز مصرفی به منظور جبران دوز فراموش شده جدا خودداری کنید.

 

در طول مصرف مکمل سیر (مکمل گارلت) از مصرف فرآورده های زیر خودداری کنید:

در طول مصرف گارلیک از مصرف مکمل های حاوی روغن ماهی یا ویتامین E خودداری کنید.

همچنین از مصرف همزمان گارلیک با مکمل های گیاهی/خوراکی دیگری که روی لخته شدن خون اثر می گذارند، پرهیز کنید. از جمله مکمل های حاوی کاپسیکوم، میخک، زنجبیل، جینکوبیلوبا، شبدر قرمز، زردچوبه، جینسینگ و بید.

 

عوارض جانبی احتمالی مکمل سیر (مکمل گارلت)

چنانچه در اثر مصرف گارلیک متوجه علائم واکنش آلرژیک دارویی، شامل کهیر، تنگی نفس، تورم صورت، لب ها و زبان شدید، فورا با اورژانس تماس بگیرید.

گرچه تمام عوارض جانبی ناشی از مصرف سیر هنوز شناخته نشده اند، اما به نظر می رسد مصرف مکمل گارلیک برای مدت زمان کوتاه بی خطر است.

در طول مصرف مکمل گارلیک چنانچه متوجه هر یک از علائم زیر شُدید، مصرف گارلیک را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید:

* قرمزی، تورم یا تاول (در صورت مصرف موضعی)

* کبودی یا خونریزی آسان (خونریزی بینی، لثه)

عوارض جانبی رایج و قابل انتظار مکمل گارلیک عبارتند از: (عوارض زیر ممکن است در اثر مصرف سیر خام نیز ایجاد شوند)

* بوی نامطبوع تنفس یا تعریق نامطبوع بدن

* سوزش سردل، سوزش در دهان یا گلو

* حالت تهوع، استفراغ، باد معده

* اسهال

این لیست تمام عوارض جانبی ناشی از مصرف مکمل های حاوی گارلیک را شامل نمی شود. چنانچه متوجه هر نشانه ی غیر طبیعی دیگری شدید، پزشک را مطلع نمائید.

 

تداخلات دارویی

چنانچه مصرف کننده ی مداوم هر یک از داروهای زیر هستید، بدون تایید پزشک مجاز به مصرف مکمل های حاوی گارلیک (مثل گارلت) نمی باشید:

* استامینوفن

* قرص های ضدبارداری

* کلرزوکسازون

* سیکلوسپورین

* تئوفیلین

* وارفارین

* داروهای ایدز/HIV – دلاویریدین، افاویرنز، نویراپین، ساکویی ناویر

* داروهایی که برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شوند، مثل کلوپیدوگرل، دیپیرامیدول، تیکلوپیدین و اوروکیناز

* ضدالتهاب های غیر استروئیدی مثل آسپرین، ایبوپروفن، ادویل، ناپروکسن، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسی کام و…

چنانچه برای معالجه ی هر یک از شرایط زیر تحت درمان هستید، بدون تایید پزشک مجاز به مصرف گارلیک نمی باشید:

* هر نوع عفونت (از جمله HIV، مالاریا، یا سل)

* اضطراب یا افسردگی

* آسم یا آلرژی

* سرطان

* اختلالات نعوظ

* سوزش سردل، یا بیماری رفلاکس دستگاه گوارش

* فشار خون بالا، کلسترول بالا، یا مشکلات قلبی

* سردردهای میگرنی

* پسوریازیس، آرتروز، یا دیگر اختلالات خود ایمنی

* اختلالات روانی

* تشنج

این لیست کامل نیست. ممکن است داروهای دیگری نیر وجود داشته باشند که با گارلیک تداخل ایجاد کنند. لذا بهتر است پیش از شروع مصرف مکمل گارلیک بهتر است نخست لیستی از تمام داروهای نسخه ای، غیر نسخه ای، گیاهی و مکمل های خوراکی که مصرف می کنید تهیه کرده و جهت اطمینان برای بررسی دقیق تر در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید.

 

اصول و شرایط نگهداری مکمل سیر (مکمل گارلت)

در دمای اتاق و به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.

 

سخن پایانی

پیش از مصرف هر نوع مکمل گیاهی/خوراکی ابتدا با یک متخصص مشورت کنید. چنانچه تحت درمان دارویی قرار دارید و یا مبتلا به بیماری خاصی هستید، مطمئن شوید پزشک شما در جریان تمام داروهای مصرفی شما قرار دارد.

به خاطر داشته باشید، این دارو می بایست همانند تمام داروهای دیگر دور از دسترس کودکان نگهداری شود. از به اشتراک گذاشتن داروهای مصرفی خود با دیگران جدا خودداری کنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما مناسب تشخیص داده شده است. از مصرف مداوم آن و یا مصرف مجدد در شرایط مشابه بدون مشورت پزشک خودداری کنید.

برای اطمینان از صحت اطلاعات درج شده در این مقاله، با توجه به ویژگی های فردی شما، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

 

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد.

جهت مشاهده و خرید قرص مکمل گیاهی گارلت حاوی گارلیک (سیر) روی لینک زیر کلیک کنید.

(قرص مکمل گارلت)

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x