پماد موضعی موپیروسین (Mupirocin)

پماد موضعی موپیروسین (Mupirocin)

آخرین بروزرسانی

موپیروسین (به انگلیسی Mupirocin) یک داروی موضعی است که از آن برای درمان برخی عفونت های پوستی (مثل زرد زخم – impetigo) استفاده می شود. این دارو یک آنتی بیوتیک است که مانع ادامه ی رشد گونه خاصی از باکتری ها می شود.

موپیروسین در اَشکال دارویی نازال پماد (پماد داخل بینی)، کرم و پماد پوستی موضعی موجود است. در حال حاضر فقط پماد موپیروسین 2% در ایران در دسترس می باشد.

باکتروبان، باکتروماد و موپیکا از جمله نام های تجاری پماد موپیروسین می باشند.

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان داروی پماد موپیروسین می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

موپیروسین | Mupirocin | باکتروبان | باکتروماد | موپیکا | پماد موضعی

 

** به هشدارهای زیر توجه کنید!

هشدار تماس: مراقب تماس دارو با چشم ها باشید. در صورت تماس تصادفی با چشم، چشم ها را با آب فراوان بشویید. پماد موپیروسین را داخل بینی استفاده نکنید. چرا که ممکن است موجب خشکی یا سوزش بینی شود.

هشدار واکنش آلرژیک: چناچه متوجه علائم واکنش های آلرژیک یا تحریک شدید پوستِ ناحیه ی تحت درمان با پماد موپیروسین شُدید، مصرف دارو را متوقف کرده و فورا با پزشک تماس بگیرید. اصلی ترین علائم واکنش های آلرژیک دارویی عبارتند از تنگی نفس، تورم صورت یا زبان، خارش یا ظاهر شدن بثورات پوستی. در چنین مواردی احتمالا پزشک داروی دیگری را جایگزین موپیروسن می نماید.

هشدار طول مصرف: استفاده طولانی مدت از این دارو می تواند سبب تکثیر بیش از حد میکروارگانیسم هایی مثل قارچ یا باکتری شود. شما می بایست از این دارو فقط طی مدت زمانی که پزشک تجویز نموده است استفاده نمایید.

هشدار اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک: یکی از خطرات بالقوه مصرف اکثر آنتی بیوتیک ها (از جمله موپیروسین) اسهال ناشی از تکثیر یک عفونت جدید است. این عفونت می تواند باعث اسهال خفیف یا التهاب شدید کولون شود. اگر اسهال دارید پزشک را مطلع کنید.

موپیروسین چیست؟

موپیروسین یک داروی نسخه ای است که در سه شکل دارویی پماد موضعی، کرم موضعی و پماد بینی در دسترس است. (فقط، پماد موضعی موپیروسین در ایران در دسترس است.)

پماد موضعی موپیروسین ممکن است بخشی از یک درمان ترکیبی باشد. بدین معنا که شما می بایست از این دارو همراه با داروهای دیگر استفاده کنید.

معمولا از پماد موضعی موپیروسین برای درمان زرد زخم استفاده می شود. زرد زخم، نوعی عفونت پوستی است که در اثر رشد باکتری ها ایجاد می گردد.

مکانیسم اثر پماد موپیروسین

موپیروسین در دسته ی داروهای آنتی باکتریال موضعی قرار می گیرد.

موپیروسین با متوقف کردن رشد و تکثیر باکتری هایی که باعث عفونت می شوند، آنها را نابود می کند.

عوارض جانبی احتمالی پماد موپیروسین

پماد موضعی موپیروسین باعث خواب آلودگی نمی شود. اما می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند.

رایج ترین عوارض جانبی پماد موضعی موپیروسین عبارت اند از:

* سوزش، گزگز، درد، خارش، ظاهر شدن بثورات پوستی، قرمزی، خشکی، تحریک پذیری، یا التهاب در محل استعمال دارو

* حالت تهوع

* افزایش ترشحات عفونی

اگر این علائم خفیف هستند، احتمال دارد طی چند روز تا چند هفته خود به خود برطرف شوند. اما اگر شدید هستند و از بین نمی روند، بهتر است با پزشک یا داورساز مشورت کنید.

عوارض جانبی خطرناک پماد موضعی موپیروسین عبارت اند از:

* اسهال مداوم؛ ممکن است اسهال در اثر عفونت ناشی از فعالیت های باکتری کلستریدیوم دیفیسیل ایجاد شده باشد.

چنانچه متوجه چنین عارضه ای شُدید فورا با پزشک تماس بگیرید.

سلب مسئولیت: هدف اصلی از نگارش این مقاله، جمع آوری اطلاعات جامع در مورد پماد موپیروسین بوده است. با اینحال، از آنجائیکه داروها روی اشخاص مختلف اثرات متفاوتی دارند، نمی توان ایجاد یا عدم ایجاد تمام عوارض جانبی را تضمین کرد. این اطلاعات جایگزین مشاوره های پزشکی نمی باشند. همواره در خصوص عوارض جانبی و ایمنی هر دارویی که مصرف می کنید از پزشک راهنمایی بخواهید. چراکه فقط ایشان بطور کامل در جریان پرونده ی پزشکی و شرایط بیماری شما قرار دارند.

هشدارها و گروه های خطر

ممکن است موپیروسین باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک خطرناک شود. اصلی ترین علائم واکنش های آلرژیک دارویی عبارتند از:

تنگی نفس یا مشکلات بلع، انقطاع یا کوتاه شدن تنفس، تورم گلو یا زبان، خارش، ظاهر شدن بثورات پوستی، احتقان قفسه سینه، رنگ پریدگی یا قرمز شدن پوست صورت یا بدن، حمله پانیک یا احساس اینکه قرار است اتفاقات بسیار بدی رخ دهد.

چنانچه متوجه هر یک از علائم فوق شُدید فورا با اورژانس تماس بگیرید.

در صورت سابقه ی واکنش آلرژیک به این دارو، از مصرف مجدد آن جدا خودداری کنید. مصرف مجدد این دارو ممکن است خطر مرگ به همراه داشته باشد.

*** مصرف پماد موپیروسین در دوران بارداری

پماد موپیروسین در گروه B مصرف در حاملگی طبقه بندی می شود، به دو معنی:

* مطالعات دارویی انجام شده روی حیوانات باردار، نشان داده است که این دارو خطری برای جنین ندارد.

* در خصوص ایمنی مصرف این دارو در خانم های باردار (بخصوص در سه ماهه اول بارداری) مطالعاتی انجام نشده است.

اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، بهتر است پیش از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

مصرف پماد موپیروسین در دوران بارداری فقط در صورتی توصیه می شود که مزایای درمانی دارو توسط پزشک، بیش از عوارض جانبی احتمالی آن برآورد شده باشد.

*** مصرف پماد موپیروسین در دوران شیردهی

هنوز مشخص نیست که آیا موپیروسین وارد شیر مادر می شود، یا می تواند عوارض جانبی برای نوزادان شیرخوار ایجاد کند یا خیر. اگر به کودک خود شیر می دهید، قبل از شروع مصرف موپیروسین با پزشک مشورت کنید. شاید لازم باشد بین شیردادن به نوزاد و مصرف پماد موپیروسین یک گزینه را انتخاب کنید.

*** مصرف پماد موپیروسین در کودکان

مصرف پماد موضعی موپیروسین در کودکان زیر دو ماه مورد مطالعه قرار نگرفته است.

روش مصرف پماد موپیروسین

روش، مقدار و تعداد دفعات مصرف دارو به عوامل زیر بستکی دارد:

* سن شما

* ناراحتی که برای آن تحت درمان قرار دارید.

* شدت وضعیت بیماری شما

* وضعیت سلامت عمومی شما

* نحوه ی واکنش بدن شما به اولین دوز مصرفی دارو

در صورتی که دارو بدرستی اثر بگذارد، عفونت شما طی مدت 3 تا 5 روز پس از شروع مصرف دارو بهتر می شود. لذا چنانچه 3 تا 5 روز پس از شروع مصرف موپیروسین، پوست نواحی تحت درمان بهتر نشد، با پزشک تماس بگیرید.

پماد موضعی موپیروسین می بایست برای درمان کوتاه مدت استفاده شود. اگر دارو را مطابق نسخه پزشک مصرف نکنید ممکن است دچار عوارض جانبی جدی و خطرناکی شوید.

اگر دارو را مصرف نکنید و یا مصرف آن را بطور ناگهانی متوقف کنید: ممکن است عفونت شما خوب نشود و یا حتی بدتر شود.

اگر دارو را بطور منظم مصرف نکنید و یا مصرف آن را فراموش کنید: ممکن است اثربخشی داروی شما متوقف شود، یا داروی شما به درستی کار نکند. بعلاوه ممکن است باکتری هایی که این دارو با آنها مبارزه می کند، نسبت به درمان مقاوم شوند. این بدان معناست که دیگر داروی شما نمی تواند باکتری ها را از بین ببرد. در مورد این دارو، برای بهره مندی از حداکثر نتایج درمانی، لازم است همواره مقدار ثابتی از دارو در منطقه ی عفونت پوست وجود داشته باشد.

در صورتی که از این دارو بیش از اندازه مصرف شود: باکتری هایی که دارو با آنها مبارزه می کند، مقاوم می شوند. این بدان معناست که دیگر داروی شما نمی تواند باکتری ها را از بین ببرد. اگر فکر می کنید از این دارو بیش از مقدار یا زمان توصیه شده استفاده کرده اید، پزشک را مطلع کنید.

 

فراموش کردن یک نوبت از مصرف دارو

چنانچه یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، هرچه سریعتر آن را استفاده کنید. اگر تا زمان مصرف دوز بعدی دارو فقط چند ساعت باقی مانده است، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست.

 

** ملاحظات مهم!

اگر پزشک مصرف موپیروسین را برای شما تجویز کرده است، ملاحظات زیر را به خاطر بسپارید.

ملاحظات عمومی:

بهتر است دارو را سه بار در روز مصرف کنید. تقریبا هر 8 ساعت یکبار

* این دارو می بایست فقط روی پوست مصرف شود. از مصرف پماد های موضعی داخل بینی خودداری کنید.

اصول و شرایط نگهداری:

* پماد موضعی موپیروسین می بایست در دمای اتاق (دمای 20 تا 25 درجه سانتی گراد) نگهداری شود.

* از نگهداری این دارو در نواحی مرطوب یا خیس (مثلا حمام) خودداری کنید.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان داروی پماد موپیروسین می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
1
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x