آزاتیوپرین با نام تجاری آزارام

آزارام

آخرین بروزرسانی

آزاتیوپرین (Azathioprine) با نام تجاری آزارام (Azaram)، دارویی است که از آن برای جلوگیری از رد پیوند، در افرادی که پیوند کلیه انجام داده اند استفاده می شود؛ رد پیوند زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن، اندام جدید را به عنوان یک مهاجم شناسایی کرده و به آن حمله می کند. مصرف این دارو به همراه داروهای دیگر باعث می شود تا کلیه ی جدید بتواند به وظیفه ی خود بطور طبیعی عمل کند.

از آزاتیوپرین برای درمان آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) نیز استفاده می شود. در این حالت سیستم دفاعی بدن (سیستم ایمنی) به مفاصل سالم حمله می کند. ممکن است از این دارو بنابر تشخیص و صلاحدید پزشک برای مقاصد درمانی دیگری که به آنها اشاره نشد نیز استفاده شود.

آزاتیوپرین متعلق به دسته داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (immunosuppressants) است. این دارو با تضعیف سیستم ایمنی، به بدن کمک می کند کلیه ی جدید را طوری بپذیرد که گویی متعلق به خود بدن است (در مواردی که پیوند عضو انجام شده) یا از آسیب های بیشتر به مفاصل جلوگیری کند. (در مورد افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید)

پیش از مصرف این دارو می بایست در خصوص مزایا یا خطرات احتمالی آن حتما با پزشک مشورت کنید. بخصوص در مورد مصرف آن در کودکان و سالمندان حتما نظر پزشک را جویا شوید.

آزاتیوپرین در دو شکل دارویی قرص 50 میلی گرم و ویال تزریقی 50 میلی گرم در دسترس می باشد. این دارو در ایران با نام های تجاری آزارام، ایمورل و آزاگلوب نیز شناخته می شود.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان داروی آزاتیوپرین می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

 

آزاتیوپرین | Azathioprine | قرص آزاتیوپرین 50 میلی گرم | آمپول آزاتیوپرین 50 میلی گرم

مهمترین نکاتی که می بایست درباره آزاتیوپرین بدانید

در صورتی که به آزاتیوپرین حساسیت دارید از مصرف آن خودداری کنید.

مصرف آزاتیوپرین برای درمان آرتریت روماتوئید، در طول دوران بارداری، ممنوع می باشد. این دارو می تواند به جنین آسیب وارد کند؛ توصیه می شود در طول مصرف این دارو به منظور پیشگیری از بارداری، از یک روش جلوگیری از بارداری مطمئن استفاده کنید.

ممکن است آزاتیوپرین باعث نوعی لنفومای نادر در کبد، طحال و مغز استخوان شود که می تواند کشنده باشد. این عارضه عمدتا در نوجوانان یا آقایان جوانِ مبتلا به بیماری کرون یا کولیت اولسراتیودیده دیده می شود. با اینحال همه ی افراد مبتلا به اختلالات خود ایمنی التهابی در ریسک ابتلا به لنفوما قرار دارند. در خصوص خطرات احتمالی که متوجه شماست از پزشک راهنمایی بگیرید.

در طول مصرف آزاتیوپرین، احتمال ابتلا به سرطان پوست افزایش می یابد. در مورد علائم سرطان پوست از پزشک راهنمایی بخواهید و مراقب بروز آنها باشید.

چنانچه هر یک از موارد زیر را تجربه کرده اید پزشک خود را مطلع کنید:

* بیماری های کلیوی یا سابقه ی پیوند کلیه (چنانچه از آزاتیوپرین برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می کنید.)

* هر نوع عفونت قارچی، باکتریایی یا ویروسی

* بیماری های کبدی

* شیمی درمانی دارویی

از شیر دادن به کودک در طول مصرف آزاتیوپرین خودداری نمایید.

 

روش مصرف آزاتیوپرین (Azathioprine)

پزشک شما برای اطمینان از سلامت شما و عدم ابتلا به شرایطی که مانع مصرف آزاتیوپرین می شوند، آزمایش خون تجویز می کند. بدین ترتیب می توان تا حدودی از ایمنی مصرف دارو مطمئن شد.

تمام دستورالعمل های درج شده در نسخه ی پزشک خود را با دقت دنبال کنید. ممکن است پزشک بصورت دوره ای، دوز مصرفی دارو را تغییر دهد. دارو را دقیقا مطابق دستورالعمل پزشک خود مصرف کنید.

آزاتیوپرین جهت جلوگیری از رد پیوند، می بایست درست قبل یا روز پیوند، مصرف شود. برای درمان آرتریت روماتوئید، آزاتیوپرین می بایست بصورت روزانه مصرف شود.

ممکن است 8 هفته زمان ببرد تا علائم بیماری بهبود یابند. در این مدت، مصرف آزاتیوپرین را مطابق دستور پزشک ادامه دهید و چنانچه بعد از 12 هفته مصرف، متوجه علائم بهبودی نشدید، پزشک را مطلع کنید.

چنانچه با مصرف آزاتیوپرین دچار ناراحتی معده می شوید، بهتر است دارو را همراه با غذا میل کنید.

ممکن است با مصرف آزاتیوپرین دیگر نتوانید داروهای دیگری را که برای آرتریت روماتوئید مصرف می کرده اید، ادامه دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

آزاتویپرین بر روی سیستم ایمنی بدن شما اثر می گذارد. ممکن است راحت تر عفونت بگیرید، حتی ممکن است مبتلا به عفونت های خطرناک و کشنده شوید. لذا لازم است طبق یک برنامه ی منظم، جهت چکاپ به پزشک مراجعه کنید.

 

اصول و شرایط نگهداری

در دمای اتاق و به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود. پس از هر بار مصرف، درب قوطی دارو را محکم ببندید.

 

فراموش کردن نوبت مصرف

چنانچه یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، هرچه زودتر آن را مصرف کنید.

اگر نزدیک دوز بعدی مصرف داروست، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست. از مصرف همزمان دو دوز (دوز فراموش شده و دوز جدید) در یک زمان جدا خودداری کنید.

 

در طول مصرف آزاتیوپرین توصیه های زیر را رعایت کنید

از قرار گرفتن در معرض تابش نور، یا آفتاب گرفتن خودداری کنید. مصرف آزاتیوپرین می تواند ریسک ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. بنابراین در طول مصرف این دارو، هنگام خروج از منزل، لباس های محافظ بپوشید و از یک ضدآفتاب با SPF حداقل 30 بطور منظم و مداوم استفاده کنید.

از نزدیک شدن به افراد بیمار، یا مبتلا به هر نوع عفونتی، خودداری کنید. چنانچه متوجه بروز علائم عفونت شدید، فورا پزشک خود را مطلع کنید.

 

عوارض جانبی احتمالی آزاتیوپرین (Azathioprine)

چنانچه متوجه علائم واکنش های آلرژیک دارویی (اعم از تاول، تنگی نفس، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو) شُدید، فورا با اورژانس تماس بگیرید.

آزاتیوپرین ممکن است باعث عفونت مغز شود که می تواند منجر به فلج جسمی یا مرگ شود. چنانچه متوجه اختلال در تکلم، افکار، بینایی یا حرکات عضلانی شُدید، فورا پزشک را مطلع کنید. چنین علائمی به تدریج آغاز می شوند اما به سرعت وخیم می شوند.

چنانچه متوجه هر یک از علائم زیر که اصلی ترین علائم لنفوما هستند، شُدید، مصرف آزاتیوپرین را متوقف کرده و فورا با پزشک تماس بگیرید:

* تب، تورم غدد، بدن درد، تعریق شبانه، احساس عدم تندرستی

* رنگ پریدگی پوست، راش، خونریزی یا آسان کبود شدن

* سرد شدن دست ها و پاها، احساس سبک سری یا تنگی نفس

* احساس درد بالای معده که گاهی اوقات به شانه نیز کشیده می شود.

* احساس سیری پس از خوردن مقدار کمی غذا، کاهش وزن

چنانچه متوجه هر یک از علائم زیر شُدید، با پزشک تماس بگیرید:

* علائم عفونت (تب، لرز، ضعف، تورم گلو، سرفه، درد و سوزش هنگام عفونت)

* اسهال، استفراغ یا حالت تهوع شدید

* راحت کبود شدن، خونریزی غیر معمول

* ضربان قلب سریع، کوتاه شدن نفس

* رنگ پریدگی پوست، سرد شدن دست ها و پاها

* تیره شده رنگ ادرار، یرقان (زرد شدن پوست و چشم ها)

عوارض جانبی معمول و قابل انتظار آزاتیوپرین عبارتند از:

* حالت تهوع، اسهال، معده درد

* ریزش مو

* پیدایش راش های پوستی

این لیست تمام عوارض جانبی احتمالی آزاتیوپرین را شامل نمی شود. جهت اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

چنانچه متوجه هر عارضه جانبی غیرمعمول دیگری شدید، پزشک را مطلع نمائید.

 

تداخلات دارویی

لیستی از تمام داروهای مصرفی خود (اعم از داروهای نسخه ای، غیرنسخه ای، مکمل های خوراکی یا داروهای گیاهی) تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید.

چنانچه از داروهای زیر استفاده می کنید، حتما پزشک را مطلع کنید. چراکه ممکن است عملکرد آزاتیوپرین را تحت تاثیر قرار دهند:

* آلوپورینول

* فبوکسوستات

* ریباویرین

توجه داشته باشید تمام تداخلات دارویی محتمل آزاتیوپرین در این بخش جمع آوری نشده است. لذا جهت اطمینان و کسب اطلاعات بیشتر از پزشک راهنمایی بخواهید.

اطلاعات تکمیلی

به خاطر داشته باشید، این دارو می بایست همانند تمام داروهای دیگر دور از دید و دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شود.

از به اشتراک گذاری داروهای خود با دیگران جدا خودداری کنید.

آزاتیوپرین را فقط طبق بازه زمانی که پزشک تعیین نموده است مصرف بفرمایید.

چنانچه بعد از مطالعه این مطلب، هرگونه سوال یا ابهامی برای شما ایجاد شد، از پزشک راهنمایی بخواهید.

 

*** این دارو در فروشگاه اویرو موجود نمی باشد ***

مطالب جمع آوری شده در این مقاله، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان داروی آزاتیوپرین می باشد.

تهیه ی تمام داروها صرفا از طریق مراجعه حضوری به داروخانه ها امکان پذیر است(جهت اطلاعات بیشتر با اطلاعات دارویی به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.)

اویرو هیچگونه مسئولیتی در قبال مصرف خودسرانه این دارو نداشته و به غیر از مقاله درج شده در خصوص این دارو هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی گردد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x